Malá, výkonná a jednoduchá na obsluhu – taká je najmenšia zrkadlovka z dielní Nikonu, ktorá oslovila priaznivcov ultrazoomov, ktorí narazili na obmedzenia svojich fotoaparátov. Nedávno predstavená D40ka sa ešte ani nestihla poriadne zohriať na pultoch predajní a už sa na trhu objavila jej vynovená verzia s desaťmegapixelovým snímačom. Aké novinky prináša? Otestovali sme ju, aby sme vám povedali viac.
Viac ako pre rodinný dokument
Nikon D40x je určený pre fotografov, ktorí chcú dosiahnuť pri snímaní rýchlosť, citlivosť a kvalitný výstup bez toho, aby boli nútení nosiť so sebou do terénu veľké a ťažké telo ktoré je pre strednú triedu typické. I keď sa vraví hlavne o rodinnej fotografii, očakávať môžete od tohto prístroja omnoho viac.
Výstup je vo väčšine prípadov prakticky porovnateľný so strednou triedou s tým, že s dostupnosťou príslušenstva je to horšie. Z výbavy vypadli technológie, rozhrania a doplnky, ktoré menej náročný používateľ nedocení. V skratke povedané, z tela boli odstránené drobnosti, ktorých absenciu si fotonadšenec možno ani nevšimne. Je bežné priplácať si za veci ktoré človek nepoužíva, je to však postavené na hlavu. Odľahčené modely ukazujú, že to ide i inak.
Kompaktné telo na výlete neprekáža
Ak ste si zvykli nosiť so sebou do terénu svoj obľúbený ultrazoom, prechod na D40x bolestivý nebude. Svojim formátom a nízkou hmotnosťou je toto telo vhodnou voľbou a nesklame ani pri balení batožiny. Skutočnosť, že objektív je možné do tašky uložiť samostatne skutočne poteší. Plochý balíček zapadne do tašky omnoho lepšie ako ultrazoom s neforemne vysunutým objektívom a navyše získate pocit že je to i bezpečnejšie.
Ergonomické tvarovanie je odvodené od vyšších modelov a nie je to iba zmenšenina vo vopred stanovenej mierke. Kým niektoré súčasti zostali takmer v pôvodnom formáte, iné boli zmenšené výraznejšie. Výsledkom je súhra, ktorá umožňuje pohodlný úchop a pevné držanie v každej situácii.
Kompromisy zdedené z D40 zostali zachované
V čom je D40x slabšia ako vyššie modely z dielní Nikonu? Odpoveď je jednoduchá. Ak neuprednostňujete manuálne zaostrovanie v každej situácii, potrebné je siahnuť po objektívoch, ktoré sú vybavené interným zaostrovacím motorčekom. V prípade objektívov Nikkor to znamená obmedzenie na modely s označením AF-S a AF-I, ktoré sú drahšie ako sklá, ktoré sa stali populárnymi. Ďalším neprehliadnuteľným prvkom je trojbodový autofokus, zápis dát na kartu formátu SecureDigital a absencia bezdrôtového odpaľovania systémových bleskov. Pri redukčnej diéte vypadol sekundárny rotačný volič a nenájdete tu ani LCD displej, ktorý je praktický v každej situácii. Rovnako je potrebné počítať s tým, že nastavenia sú dosiahnuteľné takmer výhradne pomocou menu, pretože tlačidlá rýchlej voľby chýbajú.
Namiesto toho je firmvér navrhnutý tak, aby sa v nastaveniach zorientoval i menej skúsený fotograf. Nielenže je všetko graficky vizualizované aby bol prehľad o tom, čo jednotlivé voľby upravujú, ale nechýbajú ani textové informácie zobrazované na displeji. Upozornenia odhalia limity expozičných nastavení, pomocník odhalí možné problémy.
Nový snímač podáva skvelý výkon
Keď sa na internete objavila správa, že D40x získava do svojej výbavy nový 10 megapixelový CCD snímač formátu ASP-C, ktorý má iné vlastnosti ako ten, ktorý je vo výbave modelu D80, vzniklo podozrenie že obrazový výstup nebude najlepší. Ako sme však mali možnosť pri porovnávaní snímok zistiť, výsledok je veľmi podobný.
Snímač má stranový pomer 3:2 a ponúka stropné rozlíšenie 3872x2592 bodov. Citlivosť pokrýva rozsah od ISO 100 po 1600, pričom využiť je možné v krajných situáciách i nastavenie H1, ktoré zodpovedá hodnote ISO 3200. Pri fotografiách nás zaujalo skvelé podanie farieb a jemné tónovanie farebných prechodov. Pokrytie odtieňov farieb nechýbalo ani v kritických situáciách, kde do popredia vystupujú sýtejšie tmavomodré odtiene, či červená a purpurová sýtosť.
Pri citlivostiach od ISO 100 do 400 je šum na veľmi nízkej úrovni a jeho prítomnosť na výtlačkoch je takmer nepostrehnuteľná. Detailná kresba zostáva zachovaná i v tmavších slabšie exponovaných častiach fotografie, úbytok kvality je nepostrehnuteľný. V rozsahu od ISO 400 do 800 šum začína byť na výtlačkoch zreteľný, svojou prítomnosťou však hodnotu fotografie príliš nenarúša. Ak sa však uchýlite k používaniu nastavení ISO 1600 a H1, snímky majú skôr dokumentárny charakter a roztrúsený jasový a farebný šum prehlušuje detaily a kresbu vo všetkých častiach snímok. Celkovo je však možné výsledok hodnotiť viac ako dobre.
Sekvenčné snímanie o čosi rýchlejšie
Nová D40x sa môže pochváliť i rýchlejším spracovaním grafických dát. Narozdiel od svojho predchodcu ponúka pri sekvenčnom snímaní možnosť uskutočniť až 3 snímky za sekundu, čo pomáha lepšie zachytiť dynamickú rozpohybovanú scénu. Kým pri predchodcovi bol stropným limitom 2.5 fps, i napriek vyššiemu rozlíšeniu je možné dosiahnuť lepšiu kadenciu. To preto, že obrazové dáta je možné z nového snímača načítať rýchlejšie.
Zvyšné parametre zostali identické s modelom D40, ktorého recenziu sme na našom serveri predstavili pred časom. Isté však je, že výrobcovia sa čoraz bližšie presúvajú k novému druhu zákazníkov. Kým počet fotografov príliš enormne nenarastá, nespokojných rodinných fotografov, ktorí majú plné pamäťové karty rozmazaných fotografií svojich detí je viac a viac.
Silnou stránkou Nikonu D40x je, že i v malom formáte ponúka vysokú kvalitu fotografií a rýchlosť, ktorá je pri zrkadlovkách žiadúca. Firmvér je vybavený množstvom funkcií, ktoré dokážu zo spracovania snímok v plnej miere vyradiť počítač. Možné je upravovať farebnosť, jas a tonalitu snímok, vyrábať je možné orezy, možné je dokonca i kombinovať viacero snímok do jednej. S pripojenou tlačiarňou podporujúcou PictBridge protokol je nepodstatné, či s počítačom narábať viete, alebo nie.