SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Infernal - pozdrav z pekla

Pomerne nedávno sa na scéne objavil český El Matador, third person akcia so slušnou grafikou a priemernou hrateľnosťou. Odvtedy pár mesiacov ubehlo a zdá sa, že to bol presne ten čas potrebný na prípravu hráčov na ďalší klon dnes už legendárneho Maxa Payn

Infernal (predtým označovaný ako Diabolique: License to Sin) je už niekoľkým počinom poľského tímu Metropolis na poli third person akcií, a rovno treba povedať, že im to tentokrát vyšlo oveľa lepšie ako s Archangelom alebo Gorky Zero: Továrna na Otroky. Ryan Lennox, hlavná postava hry, je akýmsi vyslancom pekla na zemi, no nie, že by bol úplne zápornou postavou. Nekonáte bohužiaľ žiadne podlosti, ako by sa na pekelníka patrilo, ale samozrejme bojujete za správnu vec. Príbeh veľmi za srdce nechytí a bude asi tým posledným, čo vás bude pri hre trápiť. Našťastie ho hra neberie až tak vážne a na nič sa v tejto oblasti nehrá. Začiatok hry je dosť slabý, ale prvá misia skôr nahrádza tutorial akoby patrila do hry. Máte pocit, že ste nesmrteľní a keď opadne nadšenie z grafiky, zábavy sa zjavne nedostáva. Po uzavretí paktu s Luciferom (osobne), čo je hneď po prológu, získa však Ryan niekoľko zaujímavých pekelných síl a veci sa pohnú tým správnym smerom. Jednou z vymožeností, ktorými Lucifer Ryana obdaroval, je jednorázový silnejší útok, pri ktorom mu efektne vzplanie ruka, v ktorej drží zbraň. Takýto výstrel stojí však manu a tej nie je vždy dostatok. Dopĺňa sa buď na miestach s negatívnou aurou (tmavé kúty, podzemie, …), pri pozitívnej aure (kostol, svetlé priestranstvá, ...) naopak ubúda alebo ju možno získať v podobe power-upov, viditeľných iba v špeciálnom móde videnia nazvanom Infernal vision. To je ďalšou vlastnosťou, ktorú ste od Pekla získali. Okrem hľadania zdrojov many a života, slúži aj na zisťovanie tajných kódov k zabezpečeným dverám.

Inou vychytávkou, ktorú využijete hlavne pri riešení “logických” hádaniek je teleport. Dočasne dokáže Ryana premistniť na dané miesto, aby tam mohol napr. zostreliť kamery alebo vypnúť zabezpečovací systém a potom ho prenesie späť. Postupne v hre získate ešte jednu zvláštnu schopnosť a tou je telekinéza. Opäť veľmi efektným spôsobom dokáže Ryan premiestňovať niektoré predmety a vyriešiť tak nejeden zákys, ale aj schmatnúť a premiestňovať protivníkov. Dopĺňanie zdravia nie je riešené klasickými lekárničkami, ale ďalšou špeciálnou schopnosťou, a to vysatím života z tela mŕtveho. Pri tomto procese získate aj predmety, ktoré daná osoba vlastnila, teda zbrane, náboje alebo bezpečnostné karty, čo sa časom ukáže ako veľmi zlý nápad.

Skryť Vypnúť reklamu

Určite ste si už všimli, že Infernal nebude iba čistá rubačka a, že sem tam bude treba použiť aj hlavu. Úlohy sú princípovo veľmi jednoduché, typicky sa iba treba dostať na určité miesto, ale niekedy zavaria, pretože si napr. niečoho nevšimnete. Niekedy je treba trafiť veci na správne miesto a nie je vždy hneď jasné, ktoré to je. Prítomnosť takýchto vsuviek ale napriek tomu oceňujem, posúva to hru o malý nevýznamný kúsok dopredu.

GRAFIKA 9 / 10
Graficky sa Infernal viac než vydaril. Vyzerá naozaj skvelo a engine sa aj celkom rýchlo hýbe. Hojne sa využíva efektu hĺbky obrazu (depth of field), ako aj bloomu. S efektmi to ale nie je prehnané, grafika tak ostáva vkusná a štýlová. Modely postáv aj objektov polygónmi nešetria a vďaka normal a bump mappingu vypadajú veľmi detailne, aj keď... podobajú sa skôr na plastové bábiky ako na reálne osoby. Napapáte sa aj rôznych particle efektov, strely, výbuchy a dym sú na každom rohu. Grafika teda určite priláka, pre niekoho môže byť tou najlepšou časťou hry. Nezanedbateľná je aj fyzika, Infernal používa fyzikálny engine od firmy Ageia. Ak teda vlastníte prídavný akcelerátor od tejto spoločnosti, prídu si jej polovodiče na svoje. Pravdupovediac som ale v hre nezažil situáciu, pri ktorej by sa fyzika nejako blysla, alebo by jej bolo toľko, že by to CPU nezvládalo, takže sa hráči bez týchto kariet nemusia ničoho obávať.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Ovládanie mi spočiatku prišlo trochu neohrabané, hlavný hrdina sa po scéne tak nejako divno korčuluje, čo pôsobí dosť ťažkopádne a uberá to na dynamike prestreliek. Neskôr som si však na ovládanie zvykol a nepripadalo mi až také hrozné. Povestnú Maxovu paľbu v skoku Ryan neovláda, čo je možno na škodu, za to sa vie rýchlo uhýbať úskokmi do všetkých strán. Pri týchto kotúľoch sa zneviditeľní a asi i znehmotní, pretože je takto schopný prechádzať cez lasery bezpečnostných systémov. V boji je to využiteľné hlavne na rýchle premiestnenie sa za prekážku alebo na bleskové opustenie scény. Naučil sa aj pár kúskov z najnovšieho Rainbow Six: Vegas alebo Gears of War, a to krytie sa za objekty a paľbu spoza nich. Nie zrovna dômyselne vymysleli autori získavanie nábojov resp. zbraní z padlých nepriateľov. Nepovaľujú sa po zemi vedľa mŕtvol ako sme u väčšiny akcií zvyknutí, ale sú späté s telom a jediná možnosť, ako ich z neho dostať je vysať ho, čo by sám o sebe nebol až taký problém, keby animácia tejto činnosti netrvala toľko koľko trvá. Je síce vydarená, ale pozerať sa na to isté po stýkrát už omrzí. Neviem, či to bolo myslené takticky - čiže, ak chcete náboje musíte obetovať potenciálnu lekárničku, a keď aj, nepovažujem to za najšťastnejšie riešenie. Inak je interface graficky veľmi jednoduchý, ale aj oku lahodiaci. Farebne je zladený do červeno-čierno-biela. Na HUDe nájdete všetko potrebné, ukazetele zdravia, many, ako aj zbrane a nábojov.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Na odreagovanie po únavnom dni je Infernal ako stvorený. Beháte po leveloch v krásnej grafike, kosíte desiatky rôznych nepriateľov, sem tam treba vyrešiť postup ďalej, otvoriť zamknuté dvere, dostať sa cez kamery bez poplachu alebo naskladať barely pri múr, aby ste cez neho mohli preskočiť. Ale nič viac od neho nečakajte. Príbeh treba brať s nadhľadom, ostatne, hra si niekedy robí srandu sama zo seba, čo vidno na štýle animácií (spracované sú v engine), aj na Ryanových hláškach. Aj keď vás takto Infernal nevtiahne do deja a okrem bolesti z klikania pri ňom neucítite nič, zabavíte sa slušne. Prostredie aj nepriatelia sa po vhodnej dobe menia, narazíte na mníchov s hviezdicami v kláštore, radových ochrankárov s pištoľami v rafinérii, vojakov s jetpackmi alebo pyromanov s plameňometmi. Nie vždy funguje taktika bezhlavého útočenia, antipožiarnikom treba napr. zničiť plynovú bombu na chrbte, inak sú nesmrteľní. Po zásahu lietajúcich mužíčkov do jetpacku si užijete ich posledné akrobatické číslo, medzi arzenálom nechýba ani bazooka, a po leveloch sú rozmiestnené aj ovládateľné guľometné vežičky, takže zábavy si tu naozaj užijete dosť. A keby ju nekazilo nekonečné vysávanie tiel, bolo by to ešte lepšie. Vrcholom sú potom súboje s bossmi, na ktorých vždy existuje určitá taktika, ktorú treba najprv samozrejme odhaliť. Nič svetoborné, ale presne sa to hodí k štýlu hry. Čo sa týka používania zvláštnych schopností ako teleport (skvelo sa hodí na pyromanov), telekinéza alebo špeciálny útok, je dobré ich využívať hojne, pokiaľ je teda na to mana. Ak dojde, stačí zabiť pár nepriateľov alebo sa pozreť na svet cez pekelný pohľad a nejaké tie zdroje many pohľadať. Podtrhnuté a spočítané, Infernal ma bavil. Bavil, až pokiaľ ma neomrzel. Koniec koncov, je to len obyčajná strielačka.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Nič také tu nenájdete.

ZVUKY 7 / 10
Moja obľúbená sekcia. Hlavne keď sa jedná o priemerné hry. No nič, takže... zvuky sú fakt, ale naozaj, dobré. Pištolky strieľajú a proste všetko zvučí. Dokonca sa dá v menu nastaviť 3D zvuk. Hlasy všetkých postáv sú nahovrené američanmi, to je na badať na prvé počutie, poľský tím tak vsadil na istotu vo forme zahraničného štúdia a nepúšťal sa do zbytočného dabovania sám. Hlasy hercov sedia k charakterom v hre veľmi dobre, práca sa teda podarila.

HUDBA 7 / 10
V Infernale zaznejú hlavne rockové skladby, ako by sa aj dalo predpokladať, a občas aj nejaká tá elektronika. Kvalita hudby ma nejako neohromila, no ani neurazila, taký lepší priemer, no chýbala mi tu nejaká drsnejšia metalová muzika. Zdalo sa mi, že sa tracky dosť často opakujú, mohlo by ich byť teda aj viac. Hudba dynamicky reaguje na situácie v hre, pri prestrelkách zahrá skladba s rýchlejším tempom, pri mierovom pobehovaní zase kľudnejšia.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Aj keď mám v žánri strielačiek už niečo za sebou, Infernal vie občas narobiť vrásky aj na strednej obtiažnosti. Klasicky sú na výber 3 – easy, medium a hard. Rozdiely sú v zraneniach, ktoré spôsobujú vaše aj nepriateľské zbrane, v počte životov vysatých z mŕtvol, ďalšie odlišnosti si nevšimol. Problémy tvorí hlavne presila nepriateľov a ich presná muška. Zavaria aj bossovia, ale od nich sa to aj čaká. Nas... namosúriť dokáže občas aj respawn protivníkov, ktorí sa vyrútia zo zatvorenej izby, ktorú ste predchvílou celú vyčistili, ale to je iba na niektorých miestach, typicky pri bossoch. Prejdenie hry potrvá slušných 10 hodín, čo je na third person akciu v dnešnej dobe nadpriemer.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7,0 / 10
Sedmička ako vyšitá. Už som chcel dať všetkým častiam hodnotenie 7, ale grafika a hrateľnosť si zaslúžili predsa len viac. Infernal neprináša nič, čo by tu už nebolo, ale nedá sa povedať, že by nebavil. Ako večerné odreagovanie na jednu-dve hodinky je ako stvorený, no kto by čakal viac, mohol by sa sklamať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (online)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Píše iniciatíva Veda pomáha

Za zlepšenie môžeme my. Vytrvajme (vyhlásenie vedcov)

Otvorenie škôl okamžite, ako to situácia umožní, považujeme za najvyššiu dlhodobú prioritu po záchrane životov.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Raketa Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 24 380
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 15 225
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 096
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 091
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 542
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 663
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 605
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 584
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 326
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 177