BRATISLAVA. Ak chcete správne a pohodlne sedieť počítačom, nemusíte si hneď kupovať drahú stoličku, klávesnicu a myš.
Stačí, ak zmeníte niektoré svoje návyky a svoje svaly, kosti a kĺby budete namáhať čo najmenej.
V akej výške má byť monitor?
Obrazovka počítača by nemala byť od očí vzdialená viac ako sedemdesiat centimetrov. Čím ďalej ju od seba umiestnite, tým viac budete podvedome namáhať svoju krčnú chrbticu.

Najkratšia vzdialenosť tváre od obrazovky by zas nemala klesnúť pod hranicu 45 centimetrov. Ideálne by mal byť monitor od vás vzdialený na dĺžku predpaženej ruky. Ak ste mimo uvedeného rozsahu, spravte všetko pre to, aby ste situáciu napravili.
Monitor by ste tiež mali mať v takej výške, aby bol priamo pred očami. Ak monitor nemá zdvíhací mechanizmus, môžete ho umiestniť na podstavec, ten si viete ľahko vytvoriť aj z veľkých a hrubých kníh.
Upravte sklon klávesnice
Klávesnicu umiestnite priamo pred seba. Pri písaní textu si všimnite svoje zápästia. Ak ich ohýbate smerom nahor alebo nadol, upravte si sklon klávesnice.
Vysoký tlak na šľachy a nervy v zápästiach totiž spôsobuje nielen únavu, ale i trvalé poškodenie tkanív.
Väčšina klávesníc má na spodnej strane vyklápacie nožičky. Ak nepoužívate externú klávesnicu ale tú na notebooku, môžete použiť nastaviteľný podstavec.
Ako správne sedieť na stoličke

Stoličky sú vybavené operadlom preto, aby ste ho používali. Strnulé sedenie za počítačom s predkloneným hrudníkom zaťažuje nielen bedrovú časť chrbtice, ale i jej vrchnú časť.
Nepretržite natiahnuté svaly postupne strácajú svoje prirodzené pnutie, a tak sa chrbtica začne deformovať. Nečakajte, kým vám medzi lopatkami vznikne hrb alebo vás začnú trápiť medzistavcové platničky, vtedy je už neskoro.
Pri správnom sedení sa dotýka stoličky nielen zadok so stehnami, ale aj chrbát – v ideálnom prípade aj jeho bedrová časť.
Nohy kolmo k zemi
Nohy nekrčte, nevykladajte ich na podstavec stoličky a nesnažte sa ani držať ich pred sebou. Pri sedení by mali smerovať nadol k zemi bez toho, aby sa o stoličku opierala zadná strana kolien.
Preložené nohy deformujú chrbticu. Ak ich prikrčíte k sebe, spomaľujete prúdenie telesných tekutín do nôh. Nohy vystreté vpred zas zaťažujú spodnú časť chrbtice.
Ak potrebujete, nastavte si aj výšku stoličky. Pri sedení sa musíte cítiť pohodlne.
Krk držte vzpriamene
Nemusíte sedieť úplne vystretí, ako keby ste boli pravítko. Dôležité je, aby bol váš krk v prirodzenej polohe. Pri práci s počítačom sa nemáte natáčať do strán a hlava sa nesmie ťahať dopredu.
Svoje návyky skontrolujete jednoducho. Poproste niekoho z kolegov, aby zakreslil polohu vašich uší voči pleciam. Mali by byť zarovno s telom.
Čo ešte môžete pre seba spraviť
Celodenné sedenie nie je pre telo zdravé, pravidelne si preto pri práci robte prestávky a prejdite sa po kancelárii alebo si zájdite na toaletu, čím potešíte aj svoje obličky.

Ak si neviete na pravidelný oddych spomenúť sami, choďte na prestávku vždy, keď si ju robia aj fajčiari.
Čím menej hodín denne za počítačom strávite, tým lepšie. Seďte pri počítači, iba ak to vaša práca vyžaduje. Taktiež nepovyšujte stôl s počítačom na jedáleň, kaviareň, či odpočívadlo.
Ak chcete sledovať filmy alebo seriály, vychutnávajte si ich radšej na televíznej obrazovke. Hudbu zas počúvajte mimo počítača, napríklad na audio systéme.