Nazýva sa Enhanced EDGE (voľne preložené ako rozšírený či vylepšený EDGE). Ide o softvérový zásah do siete, s ktorým Ericsson umožňuje zekfetívniť najmä čas odozvy siete, tzv. latenciu pri využívaní EDGE. Pri bežnom EDGE je teoretický strop rýchlosti (v našich podmienkach, tzv. pri využívaní štyroch timeslotov) 236,8 kbit/s s latenciou na úrovni 600 až 800 ms. Enhanced EDGE zvyšuje prenosovú rýchlosť downlinku (ale aj uplinku) na teoretických 300 kbit/s. To je pri rýchlosti sťahovania iba nepatrné zvýšenie, ale rozdiel je najmä v latencii - tá sa znížila až na 150 ms.
Na využívanie takéhoto vylepšeného EDGE sú však potrebné na strane používateľa nové zariadenia, jedno z nich sa na Slovensku predáva - je ním BlackBerry Pearl (model 8100).
EDGE má výhľad aj budúcnosti - ďalšími softvérovými zásahmi je možné teoretický strop rýchlosti posunúť až na 1 Mbit/s pri latencii okolo 100 ms, oznámilo to firma Ericsson. To je však v našich končinách ešte hudba budúcnosti.
Aktualizácia: Informácie uverejnené v správe boli čerpané z rozhovoru počas tlačovej konferencie, ktorú T-Mobile uskutočnil pri predsatvení BlackBerry Pearl na Slovensku. Došlo však k nedorozumeniu, preto uvádzame niektoré opravy. Žiadne zariadenie v súčasnosti nezvládne rýchlejšie dátové prenosy cez Enhanced package, jedine dátová karta Sierra Wireless 775 PC-card, ktorá je momentálne dostupná lev v Spojených štátoch. Hodnota latencie pri bežnom pripojení cez EDGE sa pohybuje na úrovni 160 - 200 ms. Na dosiahnutie takejto latencie je potrebný terminál s podporou NACC (Network Assisted Cell Change), ide o telefóny ktoré spadajú do kategórie EDGE Rel.4 (s podporou nízkej hodnoty latencie, angl. Enhance Latency Performance). Medzi takéto terminály patria napríklad všetky telefóny značky Nokia v predaji od júla 2005, telefóny Sony Ericsson od EMP R8 (W600, W800, W710, K790, a pod) a dátové karty Sony Ericsson GC83 a GC85.
Autor: Jozef Orgonáš