
Za porušovanie autorských práv už nebudú trestaní používatelia, ktorí sa ho dopustili, ale firmy, ktorých technika bola na nelegálne aktivity využitá – napríklad internetoví provideri, mobilní operátori a prevádzkovatelia webových stránok.
Taký je návrh novej európskej legislatívy, ktorý vypracovala Európska komisia a minulý týždeň podporil výbor Európskeho parlamentu.
Nový návrh výrazne znižuje možnosti postihu bežných používateľov za porušovanie autorských práv, napríklad za kradnutie filmov či hudby z internetu. Aby mohol byť používateľ za kradnutie stíhaný, musí byť preukázané „zámerné a vedomé porušenie autorských práv s cieľom získať komerčnú výhodu“.
„Klauzula v podstate hovorí, že je v poriadku nelegálne sťahovať hudbu z webu,“ píše sa v stanovisku združenia veľkých výrobcov softvéru BSA, ktoré proti návrhu protestuje.
Návrh na druhej strane zavádza trestnú zodpovednosť firiem, ktoré „napomáhajú“ porušovanie autorských práv. Postihnutí môžu byť napríklad internetoví provideri, ktorých klienti si z webu sťahujú filmy, stránky typu YouTube.com, kam používatelia umiestnili kradnutý obsah, alebo aj prevádzkovatelia komunikačných služieb vrátane mobilných operátorov.
Návrh vyvolal veľké pohoršenie v širokom spektre technologických firiem, ale protestovali proti nemu napríklad aj obhajcovia otvoreného softvéru.
Predpis sa totiž venuje aj oblasti patentov a zahŕňa aj nové patentové prihlášky pod ochranu autorskými právami, čo by podľa firiem vytvorilo obrovskú hrozbu pre technologické spoločnosti a obmedzilo ich schopnosť prísť na trh s čímkoľvek novým.
Autor: tb