Motorola MOTOSLVR L9 je ďalší z radu telefónov klasickej konštrukcie, ktorý však nie je vybavený žiadnymi nadštandardnými funkciami. Poskytuje dobrý priemer v štýlovom dizajne. Je však pár drobností, ktoré sa mu dajú vytknúť.
Dizajn a klávesnica
Motorola MOTOSLVR L9 je telefón klasickej konštrukcie. Jeho rozmery sú 113 × 49 × 11,5 mm a váži 96 gramov. Dizajn L9 pôsobí profesionálne. Prednej strane dominuje displej a klávesnica. Tie sú orámované strieborným lemom. Na pravej bočnej strane je umiestnený mini USB konektor na spojenie mobilu s počítačom a na pripojenie nabíjačky, spúšť fotoaparátu a slot pre pamäťové karty microSD. Ten je chránený gumeným krytom. Na ľavej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti a zmenu módu vyzváňania a tlačidlo na spustenie hlasového ovládania telefónu.
Na spodnej strane je tlačidlo na uvoľnenie zadného krytu. Pod ním je umiestnená batéria. Na zadnej strane je objektív fotoaparátu. V spodnej časti zadnej strany je reproduktor na hlasitý odposluch a konektor externej antény. Zadná strana je pogumovaná aby sa nešmýkala.
Klávesnica je plochá, ako sme si už pri Motorole zvykli. Jednotlivé klávesy sú oddelené len gumenými prúžkami. Na klávesnici sa píše dobre, klávesy majú dobrý zdvih aj tuhosť. Klávesy sú dostatočne veľké a tak na nej môžu bez problémov písať aj používatelia s väčšími bruškami prstov.
Displej
Motorola L9 má displej s rozlíšením 176 x 220 bodov, čo patrí v súčasnosti k slabšiemu priemeru. A to aj napriek tomu, že zobrazí 262-tisíc farieb. Farby však zobrazí pomerne verne a je dobre čitateľný aj na slnku.
Ovládanie
Na ovládanie telefónu slúži štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním v strede. Po jeho stranách sú tlačidlá na ovládanie hovoru, kontextové tlačidlá, tlačidlo na krok späť a tlačidlo na spustenie rádia. V menu sa nedá pohybovať číselnými skratkami.
Menu a operačný systém
Menu L9 tvorí matica deviatich animovaných ikon. Ich názov sa vypisuje v hornej časti displeja. Sú tu správy, zoznam hovorov, adresár, multimédia, hry a aplikácie, prístup k internetu, nástroje, bluetooth a nastavenia. Ďalšie submenu sú buď textové alebo tvorené ikonami. Tie tvorí matica šiestich ikon v dvoch radoch. V textových submenu nie sú žiadne ikony, niektoré telefóny mávajú ikony na začiatku riadkov.
Operačný systém telefónu je uzatvorený. Je však možné do neho nahrávať java aplikácie.
Telefónny zoznam
Motorola L9 pracuje s telefónnym zoznamom na SIM karte a v telefóne oddelene. V zozname kontaktov je možné klávesami * a # prepínať medzi zoznamom všetkých kontaktov a medzi skupinami. V zozname sa môžu zobrazovať pri kontaktoch aj fotografie. Kontakty sa môžu zoraďovať podľa krstného mena alebo priezviska. Ku každému kontaktu je možné pridať množstvo informácií. Okrem telefónneho čísla napríklad e-mailovú adresu, poštovú adresu, obrázok či melódiu. Kapacitu zoznamu nie je možné v telefóne zistiť. Zobraziť sa dá len počet kontaktov a mieru zaplnenia pamäte.
Telefón podporuje aj technológiu CrystalTalk, ktorá potláča okolitý hluk a šum pri telefonovaní, aby vystupúpil do popredia používateľov hlas.
Správy
Telefón podporuje SMS aj MMS správy a je z neho možné posielať aj e-maily. Editor správ SMS a MMS je jednotný a typ správy sa mení automaticky aj cez menu. To, či vytvára používateľ SMS alebo MMS správu sa zobrazuje nad textom vpravo. Zobrazuje sa aj počet napísaných znakov, respektíve počet kilobajtov MMS správy.
E-mailový klient je pomerne jednoduchý, no zvláda bez problémov prácu s textovými správami.
Internet a dáta
Motorola L9 zvláda prens cez GPRS a aj nadstavbu EDGE. Dostupnosť technológií zobrazuje priamo na základnej obrazovke nápisom GPRS alebo EDGE. Maximálna rýchlosť prenosu je zhruba 230 kilobitov za sekundu, ide o EDGE triedy 10. UMTS telefón nepodporuje.
Na prenos dát na krátku vzdialenosť možno využiť technológiu Bluetooth 2.0. Infraport a Wi-Fi chýbajú.
Multimédia
Multimediálna výbava telefónu je pomerne dobrá. K dispozícii je prehrávač hudobných súborov a videí ako aj FM tuner. Multimediálne súbory sa dajú nahrávať aj na pamäťovú kartu, takže sa dá telefón používať aj ako prenosný MP3 prehrávač. Prehrávač je len java aplikácia, no zvláda prácu s playlistami, skladby triedi podľa názvu, interpreta, albumu a žánru. Skladby možno prehrávať v náhodnom poradí a opakovať. Počas prehrávania sa zobrazujú údaje o skladbe – celková dĺžka, aktuálna pozícia v skladbe, názov, interpret, album a žáner.
Rádio sa dá spustiť len po pripojení handsfree, ktoré slúži ako anténa. Počas testovania sme ho nemali k dispozícii. Krokom vpred je podpora RDS, teda zobrazovanie doplnkových informácií ako napríklad názov skladby či stanice.
Fotoaparát
Kamera v L9 je dvojmegapixelová. Najvyššie možné rozlíšenie je teda 1200 x 1600 bodov. Rozlíšenie sa dá meniť, najmenšie je 320 x 240. Meniť sa dá aj kvalita ukladania fotiek do JPEGu – dobrá, lepšia a najlepšia. Pri fotení možno štvorsmerným tlačidlom ovládať osemnásobný zoom, farebné filtre, čas expozícii a vyváženie bielej. Medzi farebnými filtrami je napríklad čiernobiely, negatív či antický, čo je alternatíva k sépiovému.
K dispozícii je aj nahrávanie videa v maximálnom rozlíšení 176 x 144 bodov. Veľkosť videa sa dá limitovať pre použitie do MMS správy.
Výsledné fotografie sú použiteľné tak v mobilnom telefóne ako aj na počítači. Ich kvalita patrí do priemeru fotoaparátov v mobiloch.
Pamäť
V telefóne je zhruba 22 megabajtov pamäte. Tú je možné rozšíriť pamäťovými kartami microSD až do kapacity 2 GB.
Batéria
Batéria v telefóne je typu Li-Ion a má kapacitu 880 mAh. Jej výdrž je podľa výrobcu 350 hodín v pohotovostnom režime alebo štyri hodiny telefonovania. Počas testovania vydržal telefón pri bežnej prevádzke dva a pol až tri dni. Pod bežnou prevádzkou rozumieme zhruba 30 minút hovorov a 5 až 7 SMS správ. Okrem toho sme využívali prenosy cez bluetooth a spravili niekoľko fotografií.
Celkové hodnotenie
Motorola MOTOSLVR L9 je telefón zameraný najmä na dobrý dizajn. Funkčná výbava spĺňa súčasný priemer. Poteší rádio s RDS a prehrávač hudobných súborov. V pomerne dobrej kvalite robí aj fotografie. Pre priaznivcov Motoroly je tento telefón dobrý voľba.
Autor: Ivan Kahanec - SME