
Americký federálny súd minulý týždeň vymeral Microsoftu rekordnú pokutu vo výške 1,52 miliardy dolárov (takmer 40 miliárd korún). Túto sumu by mala firma zaplatiť spoločnosti Alcatel-Lucent. V spore išlo o prehrávanie hudobných súborov vo formáte MP3 v programe Media Player.
Konkurenti Microsoftu však majú od škodoradosti ďaleko – jeho prehra totiž znamená, že podobný osud môže rýchlo postretnúť aj stovky ďalších technologických firiem. Všetky firmy totiž používali MP3 technológiu a Lucent-Alcatel teraz tvrdí, že vlastní patent na jednu z jej častí.
„Ak Lucent naozaj vlastní základný patent k MP3, čo nie sme schopní kvalifikovane posúdiť, potom by mohol ísť napríklad aj po spoločnosti Apple,“ uviedol analytický tím americkej investičnej banky Merrill Lynch.
Americký Lucent sa nedávno spojil s francúzskym Alcatelom a dnes už vystupujú ako jeden subjekt.
Hovorca Alcatelu povedal, že zatiaľ nemá zmysel špekulovať, koľko žalôb sa môže v súvislosti s verdiktom objaviť. V tejto chvíli vraj ďalšie nepripravuje. Analytik japonskej banky Nomura však uviedol, že verdikt Alcatelu potenciálne zaistí obrovské výnosy.
Microsoft označil verdikt poroty za hanebný a takmer určite sa proti nemu odvolá. Ak odvolací súd rozsudok potvrdí, rovnaký osud ako Microsoft zrejme stretne aj ďalšie firmy, ktoré vyrábajú zariadenia na prehrávanie MP3 súborov.
Dopady pokuty na finančnú stabilitu Microsoftu sú však zanedbateľné. Na konci vlaňajška mal Microsoft voľnú hotovosť 8,9 miliardy dolárov a ďalších 22 miliárd dolárov mal v krátkodobých investíciách, ktoré je možné do mesiaca premeniť na hotovosť.
Spor sa ťahal od roku 2003, keď na Microsoft podala firma Lucent žalobu. Podanie sa týkalo aj firiem ako Dell či Gateway, ktoré do svojich počítačov inštalujú Windows. Microsoftu pri obhajobe nepomohlo ani to, že technológiu MP3 využíva na základe riadnej licencie. Tú kúpil za zhruba 16 miliónov dolárov od nemeckého inštitútu Fraunhofer.
Pokuta Microsoftu by podľa expertov mohla urýchliť zmenu patentových zákonov v USA. Je totiž najväčšia, akú kedy súd v súvislosti s patentovým sporom vymeral. Výrobcovia počítačov aj softvéru sa už dlho sťažujú, že držitelia patentov majú až príliš veľkú moc. Súhlasí s nimi väčšina kongresmanov a dokonca aj americký najvyšší súd.