SME

Klasické žiarovky skončia

V Austrálii sa pre vysokú spotrebu energie úplne prestanú predávať klasické žiarovky. Európa o podobnom kroku uvažuje.

Do roku 2010 sa v Austrálii prestanú predávať klasické žiarovky. Nahradiť ich musia úsporné kompaktné žiarivky. Rozhodla tak austrálska vláda, ktorá chce vďaka tomuto opatreniu do piatich rokov znížiť emisie skleníkových plynov asi o štyri milióny ton ročne.

Úsporu by však podľa agentúry AP po výmene mali pocítiť aj všetci obyvatelia: podľa analýzy môžu domácnosti výmenou žiaroviek za nové ušetriť až dve tretiny z dnešných účtov za elektrinu.

V Austrálii bude v najbližších troch rokoch postupne zakázaný predaj klasických žiaroviek a výnimku dostanú len žiarovky určené pre špeciálne účely, napríklad osvetlenie v zdravotníctve alebo žiarovky pre domáce rúry na pečenie.

„Vyzerá to ako malá vec, ale pôjde o obrovskú zmenu,“ povedal televízii Nine Network austrálsky minister pre životné prostredie Malcolm Turnbull.

„Ak by zvyšok sveta nasledoval náš príklad, množstvo spotrebovanej energie by mohlo klesnúť o sumu vo výške päťnásobku ročnej spotreby Austrálie.“

Európa zvažuje
Krátko po oznámení austrálskej iniciatívy prišla aj prvá reakcia z Európy. Nemecký minister pre životné prostredie Sigmar Gabriel v liste Európskej komisii navrhol, aby aj európska dvadsaťsedmička postupne zakázala predaj žiaroviek. „Európa si už nemôže dovoliť produkt ako tradičnú žiarovku, ktorý je efektívny len na päť percent,” napísal Gabriel. Podľa jeho názoru by sa emisie skleníkových plynov mohli zredukovať o 25 miliónov ton ročne, ak by sa žiarovky vymenili za úsporné vo firmách i domácnostiach.

Castro a Chávez
Austrália nie je prvou krajinou, kde sa zo žiaroviek stala politická otázka. Pionierom bol Fidel Castro, ktorý na výmenu žiaroviek na Kube zavelil už pred dvoma rokmi, nedávno ho nasledoval aj jeho venezuelský priateľ Hugo Chávez.

V americkom štáte New Jersey sa hovorí o návrhu vymeniť žiarovky aspoň vo vládnych budovách. V kalifornskom parlamente sa čoskoro bude rokovať o zákaze podobnom austrálskemu. Návrh zákona tam už dostal aj svoju prezývku: volá sa „Koľko poslancov treba na výmenu jedného zákona o žiarovkách?“

Žiarovka

Princíp je takmer nezmenený od vynálezu Thomasom A. Edisonom v 19. storočí. Väčšina energie sa pri prechode prúdu vláknom úplne zbytočne vydáva na tvorbu tepla, len malá časť tvorí svetlo.

Úsporná žiarivka

Úsporná kompaktná žiarivka je drahšia, ale spotrebúva len 20 % energie v porovnaní s tradičnou žiarovkou a vydrží svietiť oveľa dlhšie. Charakteristika a farba svetla sú však trochu odlišné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu