Viva Piñata - virtuálny záhradník

Málokedy sa stane, že sa objaví konzolá hra určená pre celé publikum bez rozdielu veku i žánrového zamerania a pritiahne ich všetkých k obrazovkám. Viva Piñata medzi tieto tituly patrí a ide o raritu, ktorú si Xbox 360 zaslúži.

Začneme pekne skraja – viete čo sú to piñaty? Ani by som sa vám nečudoval, európsky zvyk to rozhodne nie je, no za morom sa po vyslovení tohto názvu rozžiaria očká všetkých detí. Nie, pedofil ponúkajúci cukríky to nie je. Papierové zvieratká, v ktorých útrobách sa skrýva čokoládová maškrta. Väčšinou si dietky vezmú do rúk baseballovú pálku, zaviažu sa im oči, piñata sa priviaže na strom a keď decko trafí (pre vtipkárov len pripomeniem že pálkou piñatu, žiadna iná kombinácia sa za víťazstvo nepovažuje), papierové zvieratko sa roztrhne a miesto vnútorností mu vypadávajú sladké darčeky. So živými zvieratami to hádam neskúšajú. Dobre, nech to vyzerá akokoľvek, ide o zvyk, ktorý sa stal základom pre simulátor záhradníčenia. Piñaty totiž nebudete ničiť, ale naopak sa o ne starať, pripravovať im čo najvhodnejšie prostredie pre život a následné rozmnožovanie. K tomu vám dopomôžu poradcovia, všetko je to nádherne roztomilé a keďže je Viva Piñata hrou pre všetky vekové kategórie, často angličtine neholdujúcej, dočkali sme sa českého dabingu a titulkov.

Lenže čo si pod záhradníčením predstaviť? Bree zo Zúfalých Manželiek svoj záhon s kvetmi, vinári svoj kúsok zeme s darom z nebies a my? Prostredie spočiatku zdevastované, zašpinené, bez zelene. To sa môže rýchlo zmeniť. Do ruky rýľ, ktorý sa tvári vo svojej prvej verzii značne neseriózne, no postupným zlepšovaním záhrady získavate lepšie náradie, a hybaj kopať. Zlé sny z časov, kedy vás rodičia nútili „relaxovať“ v záhrade môžete hodiť za hlavu – jednoduchým spôsobom robíte pac-pac-pac po zemi, čím ju vlastne preoriete. Nasleduje sejba trávy a hneď to všetko vyzerá krajšie. Nevhodné objekty rozbijete rýľom a okamžite prichádzajú prví obyvatelia, červy. Získate svoju prvú budovu, čiže domov pre červy, prvé semienka rastlín a ďalšiu zverinu. Zo začiatku je každé zvieratko čiernobiele, teda len na akejsi formálnej návšteve a vašim sa stane po splnení podmienok pre základný život. Každé chce niečo iné, čím si môžete vyberať, ale veď kto by nechcel mať všetky tie roztomilé piñaty všetky? A to je vlastne základ a celý princíp Viva Piñata – staraním sa a zvelebovaním záhrady lákate do svojho virtuálneho kráľovstva nové tvory, snažíte sa zachovať všetky druhy, každému chcete vyhovieť a pripraviť čo najlepšie bývanie a do toho sa ešte aj baviť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, že to ide. Zo začiatku nie ste zavalení množstvom detailov a všetky sú odhaľované postupne, aby aj ten najmenší hráč pochopil základné princípy a ovládanie, ktoré je na stratégie pre konzolu určite jedno z najlepších. Postupom času sa k vám sťahujú vrabce, muchy, zajace, líšky, veveričky, vodné zvery... mnoho premnoho druhov, pričom je pomerne zábavné, že si každého obyvateľa svojho sveta môžete pomenovať. Nahranými hodinami sa môže niekomu zdať, že bude starostlivosť pre bežných hráčov nezvládnuteľná, avšak opak je pravdou – čomu sa momentálne venujete, to jediné sa v celom svete deje. Nič vám neujde, neprekvapí za rohom, kam nedovidíte, takže si môžete na dlhé minúty oddýchnuť a vychutnávať si tú nádheru na obrazovke bez stresových situácií. Nezanedbateľné plus. Po splnení ďalších požiadaviek zvierat im môžete prikázať, nech sa začnú rozmnožovať. A nemusíte mať strach, žiadna realita ako v jednom pamätnom dokumente vysielanom v nedeľu napoludnie, ukazujúci párenie slonov. To vtedy človeku chutí jesť. Rozmnožovanie vo Viva Piñata predstavuje najprv akési dvorenie vo forme bláznivého tanca v útulnom domčeku piňát a následná minihra: jednoduché bludisko, kde sa musíte dostať k svojmu partnerovi, dobrovoľne pri tom zvierať peniaze (nemusíte, do kasy sa však vždy hodia) a nedotknúť sa bariéry, pretože potom strácate jeden zo životov. Základné červíky majú jednoduchú cestu, neskôr prituhuje, ale nie je to žiadna náročná eskapáda s deprimujúcim trieskaním joypadom po nevydarenom pokuse. Len sa jednoducho musíte pre nového tvora v záhradke trochu snažiť.

Myslím, že základy by sme mohli mať všetci v malíčku, tak môžeme pokojne prejsť k samotnému hodnoteniu.

GRAFIKA 9 / 10
Úžasne detailná – áno, to sme od Xboxu čakali, ale až zarážajúcu roztomilosť vďaka decentnému využitiu blur efektu sme nepredpokladali. Keď sa dá všetko do pohybu, akoby sa vám pred očami spustila nádherná animovaná rozprávka. Všetky pohyby zvieratiek majú svoj špecifický charakter, ktorý nevsádza na detailné prevedenie každého jedného animačného obrázku, ale skôr na komixovú hravosť – je to detské, často až infantilné, ale práve to pritiahne k obrazovkám tých najmenších, podnikateľov, rodičov i dedka s babkou. Bežní hráči možno ohrnú nad grafikou nos, ale jednoducho jej neuniknú, pretože dianie je zobrazené s noblesou. Pestrosť farebnej škály je vidieť už z okolitých obrázkov a keď to všetko začne hýriť skutočne všetkými farbami, zistíte, že optimizmus a dobrá nálada z hry priam srší. To sa podarilo vďaka roztomilej grafike, ktorá sa jednoducho nedá sfúknuť definíciou detská – má niečo do seba, príťažlivé stvárnenie celej záhrady má blahodarný účinok i na dušu. Dobre, už kecám, ale hádam ste pochytili aspoň základ toho, čo sa tu snažím naznačiť. Samotné piñaty možno budú spočiatku pôsobiť hrôzostrašne, pretože sa na svoje reálne predlohy podobajú len niektorými črtami, avšak tento fakt je len dôsledok toho, že ide o papierové hračky. Zvyknete si a komixový look si neskôr obľúbite, rovnako ostré prechody a mierne hranatú podobu zvieratiek.

INTERFACE 7 / 10
Ovládať stratégiu gamepadom chce riadnu dávku sebazaprenia, preto sa doposiaľ tento na PC obľúbený žáner veľkým zástupcom herného trhu vyhýbal. Viva Piñata však potvrdzuje (rovnako i Battle For Middle-Earth 2), že ovládanie nemusí byť ochromujúcou zložkou, ktorá by ničila poctivo budovanú hrateľnosť. Pohyb jedného analógu simuluje kameru, druhý kurzor a prehľadné menu sprístupňujú všetky funkcie behom pár sekúnd. Isteže, ovládanie myšou by bolo jednoznačne príjemnejšie, avšak využitie niektorých skratiek celú situáciu v rámci normy zachraňuje. Základom je herné menu v hre, štylizované do podoby kvetu, pričom jeho lupene zodpovedajú ponukám. Všetko by bolo v poriadku, keby načítavanie ostatných sekcií netrvali niekoľko sekúnd. Ono sa to spočiatku môže zdať ako malichernosť, ale keď budete prechádzať ponuky jednotlivých obchodov a väčšinu času čakať, či odklikávať ďalšie a ďalšie voľby, pozmeníte svoj názor na roztomilosť a všetky tie možné vtipné vety ostatných postáv. Ťažko však vytknúť akýkoľvek iný fakt, Viva Piñata je jednoducho konzolová záležitosť a niekde sa to prejaviť muselo. Niekedy je ovládanie kurzoru mierne nemotorné, pretože trafiť sa presne na inkriminované miesto, dupľom, ak ide o pohybujúcu sa piñatu, býva obtiažne a nepresné. Mohlo to byť jednoznačne lepšie, zvládnuté s oveľa väčšou noblesou, avšak potom by to už nebola hra pre široké spektrum hráčov a hlavne nehráčov, ktorí by zložitejším mechanizmom nemuseli okamžite porozumieť. Na ovládanie a interface preto vyslovene krivé slovo nepoviem, ale ako skúsenejšiemu hráčovi mi občas pripadalo mierne nemotorné.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Hrateľnosť samotná sa dá ohodnotiť podľa toho ako blízko si hru pustíte k telu. Ak hľadáte serióznu stratégiu s obrovským množstvom mechanizmov, prepracovaným taktizovaním a sporením každej zlatej mince, zaveľte radšej čelom vzad. Už bolo spomenuté, že Viva Piñata je hra roztomilá, s vysokou dávkou infantilnosti, no zábavnosťou a priťahujúcou atmosférou rozhodne nešetrí. Budovanie vlastnej záhradky sa kde komu môže zdať ako podradná činnosť, ale od iných stratégií sa odlišuje len v tom, že v tomto prípade nebojujete proti nepriateľovi, nesnažíte sa zlikvidovať konkurenciu, ale hráte sami pre seba. Svojim tempom, svojim spôsobom, jednoducho tak, aby ste sa bavili. Príbeh preto pôsobí banálne, avšak základ je položený v kľudnom užívaní si farebného sveta. Známy syndróm „ešte pár minút“ spoľahlivo funguje, až som sa i ja sám čudoval ako som mohol s týmto pomerne absurdne vyzerajúcim projektom stráviť niekoľko hodín bez štipky nudy. Ale stalo sa, navyše lokalizácia do českého jazyka sa nadmieru podarila a Microsoft tak získal významný bod k dobru – aj tí najmenší totiž češtine porozumejú skôr ako anglickému jazyku a zábavnou formou sa tak naučia plánovať a spoznávať vzťahy medzi zvieratkami. Tie virtuálne sú síce načrtnuté len veľmi stručne, avšak základ pochopenia kolobehu života a jeho následné ovplyvňovanie je jednoduché a zábavné zároveň. Stane sa Viva Piñata príťažlivým titulom aj pre skúsenejších hráčov? Skutočne ide len o to, ako sa dokážete sami vyhrať a vyrovnať s ponúknutou situáciou. Navyše môžete svoje piñaty obliekať, kupovať im doplnky a odlíšiť tak jednotlivých zástupcov daného druhu alebo si ich dokonca premenovať podľa svojho gusta.

MULTIPLAYER
Multiplayer v klasickom zmysle v hre nehľadajte, hra však umožňuje aspoň výmenu piňát s ostatnými hráčmi.

ZVUKY 8 / 10
Detské ozvučenie rozprávkového sveta vám dá okamžite poriadnu ranu na medzi rebrá – je to možno až príliš detinské. všade samé sladučké zvuky ako štebotanie vtákov, šušťanie trávy, vietor v korunách stromov a ostatné charakteristické zvuky pre dané zvieratká. Lenže práve tak to má byť. O dabing postavičiek/vašich pomocníkov sa postarali profesionáli. Artikulujú ako o dušu, snažia sa zanechať v každom tvorovi svojský prejav, pričom spočiatku to neoceníte, ale keď som vyskúšal hrať Viva Piñata bez zvuku (áno, o druhej v noci sa neoplatí príliš budiť obyvateľov domu, pretože v týchto nočných hodinách ich agresivita nemá hranice), okamžite stratila časť svojho neoceniteľného čara a roztomilosti.

HUDBA 7 / 10
Infantilné melódie ospevujúce radosť zo života, sladučké zvieratká a rozprávkovú krajinu – to by hádam aj stačilo k vysvetleniu. Žiadny trashmetal, ani slovenská rapová scéna či džavotanie sladkých chlapčenských skupín. Keby bolo skladieb omnoho viac, body by k hodnoteniu pribudli, ale postupne narastajúci hudobný stereotyp sa prehliadnuť nedá. Niekomu to však vadiť nemusí, pretože hudobná vložka je do hry zakomponovaná nenápadne a často ani nepostrehnete, že niečo v pozadí zvučí.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Pomocnú ruku vám budú podávať postavičky, ktoré sa začnú postupne vracať do vašej záhrady. Ten rozumie semenám rastlín, tamten zas budovám, tá si poradí so zaobstaraním nových piñát hneď a zaraz, doktor vylieči a podobne. Charakterov je niekoľko a využívať (v tom kladnom zmysle slova) budete každý z nich. Keďže si Viva Piñata ide svojim tempom, pričom dirigentskú paličku držíte v rukách práve vy – je len na vás ako ťažkú si hru spravíte. Viva Piñata nebazíruje na žiadnych striktných pravidlách ako svižne by ste mali postupovať ďalej, čo robí z hry nekonečný príbeh, ale s o to väčšou láskou sa k svojej záhrade budete neskôr vracať. Spomínaná sloboda môže byť pre niekoho až príliš zničujúcim prvkom, pretože dohrať Viva Piñata nemožné. Áno, môžete získať všetky tvory, ale stále môžete svoju krajinu zvelebovať, vylepšovať, prestavať. Jednoducho žijete vo svete, nad ktorého fungovaním a napredovaním držíte situáciu pevne v rukách.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8,3 / 10
Nech je výsledné hodnotenie akékoľvek, Viva Piñata rozhodne odporučím do každej domácnosti. Jednak ide o titul pre skutočne každého a možno tak preniknete do sveta virtuálnej zábavy a zistíte, že to vôbec nie je len krvavé zabíjanie a mordovanie psychiky mladistvých. A jednak je Viva Piñata poctivo zvládnutou stratégiou, ktorá sa navyše odohráva v originálnom prostredí, má neotrasiteľné spracovanie a atmosféru, ktorú by jej takmer totožné klony z Druhej svetovej vojny mohli zatrpknuto závidieť. Rare Software sa podaril výborný kúsok a hoci predaj tohto titulu zatiaľ nedosahuje závratných výšok, odvážim sa tvrdiť, že konečné číslo bude vysoké. Viva Piñata je totiž hrou, ktorá sa objaví raz za niekoľko rokov a siahnuť po nej môžete kedykoľvek.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Pochopí len ten, kto to zažil. Aká je realita s Alzheimerovou chorobou

Nechodia na návštevy a nonstop je v strehu.

KOMENTÁRE

Víťazný február nepriniesol spravodlivejšiu spoločnosť

Funkcionári nakupovali v lepších obchodoch.

KOMENTÁRE

Tiež by ste chceli žiť v modernej krajine?

Hrádza proti všetkému novému je výsledkom starého myslenia.

Neprehliadnite tiež

Klik: Ako sa módnym značkám rozpadá pod rukami obchodný model

Komentovaný prehľad technologických správ týždňa. Aj tom, prečo sa Apple tlačí do baní na kobalt, a koľko by stála úplne obnoviteľná energia.

Neboli nekultúrni barbari. Neandertálci stvorili najstaršie jaskynné maľby

Z hľadiska dlhovekosti môžeme neandertálcov považovať za najúspešnejší ľudský druh.

TECH_FM

Objasnili záhadu starovekých smrtiacich brán do pekla

Vedci vysvetľujú dvojicu udalostí z našej minulosti.

Ako sa vyrábajú tabletky a čo majú spoločné so strojármi?

Účinná látka v tabletke má reagovať tak, aby jej uzdravujúci účinok na pacienta bol maximálny.

GMO kukurica je v skutočnosti dobrá, ukázali štúdie

Má viac úrody a menej toxických látok ako bežná plodina.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Online predplatné na mesiac zadarmo v novej iOS aplikácii SME.sk
 3. Cestovateľské tipy, kde stráviť Veľkú noc
 4. Talent - vzdelanie - úspech
 5. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 6. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 7. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 8. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 9. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 10. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 1. Zastrašovanie od majiteľov hotela Danube nehoráznosťou!
 2. Naše finančné družstvo - postoj člena vyjadrený básňou
 3. Cestovateľské tipy, kde stráviť Veľkú noc
 4. Chceme, aby mali naši zákazníci z nakupovania zážitok
 5. Online predplatné na mesiac zadarmo v novej iOS aplikácii SME.sk
 6. Depresia. Kedy ju treba liečiť?
 7. Bratislavčania môžu žiadať príspevok na polopodzemné kontajnery
 8. Mototechna predala za päť rokov už 40 tisíc áut
 9. HubHub spája sily s Neulogy
 10. Na SPU v Nitre vznikla Konfuciova trieda
 1. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 22 994
 2. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 11 057
 3. Cestovateľské tipy, kde stráviť Veľkú noc 10 811
 4. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno? 9 009
 5. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 6 523
 6. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 5 735
 7. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu 5 170
 8. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 4 983
 9. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 4 621
 10. Online predplatné na mesiac zadarmo v novej iOS aplikácii SME.sk 3 509