+ intuitívne ovládanie
+ stabilizácia
+ kompatibilita príslušenstva
- chýba AF reflektor
rujú priepasť medzi možnosťami ultrazoomov a zrkadloviek. Pentax K100D nie je výnimkou. Vyzbrojí vás precíznym a rýchlym autofokusom, optickým stabilizátorom, veľkým displejom a ergonómiou na ktorú si okamžite zvyknete.
Pre tých, čo myslia i na budúcnosť
Ak sa porozhliadnete po aktuálnej ponuke zrkadloviek, zistíte že si môžete vybrať medzi dvoma základnými skupinami zrkadloviek. Na jednej strane stoja „konzumnejšie“ modely kopírujúce marketingom potreby domáceho fotografa, ktorý si zakúpi cenovo zvýhodnený set a tým jeho investície končia.
Na opačnom konci stoja telá ktoré majú upútať fotonadšencov, ktorí to s fotografovaním myslia vážne. Neraz investujú nemalé finančné čiastky do ďalšieho príslušenstva a objektívov, pretože vedia že ich využijú i neskôr s novým telom. „Ká-stovka“ patrí medzi ne.
Vyhotovenie na jedničku
Svojim telom patrí K100D medzi kompaktnejšie modely, ktoré sú priam predurčené pre nosenie do terénu, kde každý gram rozhoduje o tom či vám bude fotoaparát prekážať alebo nie. Telo je vyhotovené z húževnatého plastu so serióznou povrchovou úpravou, ktorý je osadený na kovovom ráme. Povrchová úprava má rovnaké vlastnosti s akými sa stretávame pri kovových telách. Nešmýka sa pri vlhkých rukách a nestráca svoje vlastnosti ani pri dlhodobom používaní. Jediné čo môžete časom postrehnúť je pribúdajúci lesk.
Kovový rám je veľmi dôležitý, pretože bajonet je úzko previazaný s digitálnym snímačom, ktorý „pláva“ na magnetickej poduške optického stabilizátora. Presnosť a precíznosť je na mieste, rám sa na 560 gramovej hmotnosti podpísal iba nepatrne.
Tvarové vyhotovenie je optimalizované tak, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie. Palec sa môže pri úchope zaprieť do výstupku v hornej časti chrbta, prsty ovinuté okolo gripu majú kde spočinúť. Možno vás pri prvom stretnutí prekvapí ostrá pogumovaná hrana v jeho spodnej časti, rýchlo však zistíte že môžete pri naklápaní tela uvoľniť prsty viac, ako ste zvyknutí. Plastové dvierka s presnosťou kopírujú kabinety pre pamäťovú kartu či konektory, nemusíte zápasiť s neskrotnými gumovými krytkami, ktoré neraz prinesú viac nepríjemností ako osohu.
Ovládateľnosť vás nesklame
I keď takmer všetky parametre musíte nastavovať prostredníctvom menu namiesto toho aby ste sa mohli spoľahnúť na pohodlne dostupné tlačidlá, výrobca spravil všetko pre to, aby ste sa pri ovládaní necítili zle. Všetko je rozmiestnené s rozumom a citom, takže sa budete cítiť prirodzene bez ohľadu na to, či máte oko na hľadáčiku, alebo manipulujete s parametrami prostredníctvom menu.
Palcom ovládané rolovacie koliesko na chrbtovej časti má príjemné zrezanie a chod ktorý zaisťuje istotu pri ovládaní. Zaisťuje nielen pohodlné nastavenie expozičných parametrov (jas, clona, EV) ale umožňuje okamžité prezeranie zväčšenín snímok, ktoré ste uskutočnili. Firmvér je navrhnutý tak, aby ste ho mohli použiť všade, kde je to len možné.
Druhým najpoužívanejším prvkom je päťsmerový ovládač pre pohyb v menu a nastavovanie parametrov, ktorý bez problému ovládnete i hrubšími prstami. Všetky mikrospínače majú predvídateľnú odozvu a spätný ráz, problémom nie je ani to, že nad povrch tela vystupujú zámerne iba nepatrne.
Veľmi prakticky je vyriešený náhľad hĺbky ostrosti. Namiesto tradičného tlačidla v spodnej časti bajonetu je funkcia dostupná na prstenci vypínača, ktorý obkolesuje spúšť. Stačí vyklopiť ovládač vpravo a objektív pricloní na prednastavenú hodnotu.
Obľúbite si aj posuvný vypínač, ktorý sa stará o prepínanie medzi autofokusom a manuálnym ostrením. Narozdiel od páčky vám ponúka intuitívnejšiu kontrolu nad nastavením.
Dva displeje a svetlý hľadáčik
Stalo sa nepekným pravidlom odbremeňovať zjednodušené telá zrkadloviek od vrchného displeja, ktorý ponúka rýchly náhľad na nastavenie všetkých dôležitých parametrov. I keď v prípade K100D vám pravdepodobne bude chýbať podsvietenie, oceníte veľké znaky displeja a čitateľnosť nastavených parametrov. Jediné na čo si musíte dať pozor je nastavenie citlivosti. ISO sa nezobrazuje ani v hľadáčiku, ani na displeji. Aktivovať môžete iba varovanie, ak pri automatike presiahla hranica prednastavenú hodnotu.
Hľadáčik je vzhľadom na zrkadlovú konštrukciu nahradzujúcu hranol pomerne svetlý a pokrýva 96 percent zorného poľa. Informačný panel s nastavenými hodnotami sa nachádza v spodnej časti, autofokusové body sú podsvecované ledkami. Ak používa telo viacero členov rodiny, zaručene oceníte pohodlnú dostupnosť dioptrickej korekcie. Očnica by však mohla byť o čosi mäkšia.
Náhľadový LCD panel má 2.5“ uhlopriečku a pozostáva z 210 tisíc zobrazovacích bodov. S jeho prehliadaním nenarazíte na problémy ani pri intenzívnom slnečnom svetle ani pri jeho sledovaní z bočných uhlov. Nenechajte sa oklamať jeho farbami – má tendenciu zobrazovať veci v teplejších odtieňoch v akých je v skutočnosti fotografia zaznamenaná. Dôležité je že má dostatočnú detailnosť na to, aby ste s použitím lupy vedeli posúdiť, či má fotografia požadované kvality alebo nie.
Optický snímač na magnetickej poduške
Prednosťou K100D je, že je vybavená systémom optickej stabilizácie obrazu. 6 megapixelový CCD snímač formátu ASP-C je umiestnený na platforme, ktorú je možné odomknúť, aby sa vznášala na magnetickom vankúši umožňujúcom horizontálne a vertikálne korekcie jeho polohy. Znamená to že bez ohľadu na to aký objektív použijete, dokážete využiť optickú stabilizáciu ovládanú jediným prepínačom na zadnej časti tela.
Nevýhodou je, že stabilizácia sa aktivuje až vtedy, ak zatlačíte tlačidlo spúšte. Znamená to (obzvlášť pri dlhších ohniskách), že sa musíte naučiť ovládať spúšť tak, ako to robia ostreľovači na svojich puškách. Kým pri stabilizácii zabudovanej do objektívu vidíte cez hľadáčik ako sa snaží scéna „odplávať“ mimo kompozíciu, tu sa dozviete výsledok až vtedy, keď si prezriete náhľad. V každom prípade však ide o funkciu, ktorou dokážete bez kompromisov v nastavovaní citlivosti snímania udržať v rukách i dlhšie expozičné časy bez rozmazania obrazu. A to sa počíta.
Bajonet umožňuje použitie objektívov PENTAX K, KA, KAF, KAF2, s príslušnými redukciami môžete siahnuť i po starších sklách so závitom M42, či objektívoch PENTAX 645 a 67.
Citlivosť pevne i s automatikou
Snímač podporuje nastavenie citlivosti snímania od ISO 200 po 3200 s tým že nechýba ani automatika v ktorej si môžete nastaviť stropnú hodnotu. Narozdiel od predchádzajúcich modelov, spracovanie obrázkov je prepracovanejšie a poskytujú vyšší detail a gradáciu. Pri základnej 200kovej citlivosti badať že firmvér sa snaží dosiahnuť minimálny šum čím súčasne jemne znižuje dynamický rozsah, ktorý sa pri ISO 400 rozprestrie na maximum. Pri dlhých expozičných časoch a vysokej citlivosti je možné aktivovať žehličku šumu.
Ak použijete hodnoty medzi ISO 200 a 800, výsledky sú veľmi dobré a jemný šum na výtlačkoch neprebíja detaily kresby. Pri hodnotách 1600 a 3200 jasový šum rapídne rastie a aktivovaná žehlička šumu si s ním i tak príliš neporadí. Ak sa udržíte v rozumnej rovine (čo so stabilizáciou obrazu nie je problém), nemusíte sa báť že fotografie budú strácať jemnosť detailu.
Je tu však jedna drobnosť. Ak upravíte expozíciu prostredníctvom EV korekcie alebo fotografujete v manuálnom režime, funkcia automatického nastavenia citlivosti sa zablokuje a zostane nastavená jej spodná hranica.
Autofokus je rýchly, avšak hlučný
O zaostrovanie sa stará 11 bodový modul SAFOX VIII, ktorý je vybavený až 9 bodmi, ktoré snímajú pri zaostrovaní kontrast v horizontálnej i vertikálnej rovine. Znamená to že s výnimkou dvoch bodov dokážu všetky ostatné vyhodnocovať kompletnú informáciu pre precízne zaostrovanie, čo je v tejto triede skôr výnimkou ako pravidlom.
V plne automatickom režime sa vyhodnocuje informácia zo všetkých senzorov, pri ručnom ovládaní si môžete zvoliť jeden konkrétny bod, ktorý sa stane odrazovým mostíkom. Na matnici hľadáčika nie je zobrazený nepretržite, iba preblikne v momente voľby. Scénu je možné ostriť pri namačknutí spúšte alebo kontinuálne, takže so snímaním dynamických scén na problém nenarazíte.
Nanešťastie, telo nie je vybavené autofokusovým reflektorom, takže si musíte zvyknúť na to, že na osvetlenie scény pri ostrení bude firmvér používať stroboskopické záblesky blesku. To môže byť nepríjemné nielen pre oči fotografa ale i v situáciách, kedy si záblesky dovoliť jednoducho nemôžete. Rýchle ostrenie sa nepekne podpísalo na hlučnosti autofokusového motorčeka.
Expozimeter pracuje v troch režimoch a podáva skvelý výkon s vyváženým svetlom a tieňmi na snímkach. Nerobia mu problémy ani situácie keď sa v zábere nachádza protisvetlo, alebo je potrebné pokryť scénu s vysokým dynamickým rozsahom. V krajných situáciách sa fotograf stretne skôr s podexponovaním ako nesprávnym posunom opačným smerom.
Časy závierky je možné nastavovať v rozpätí od 1/4000 po 30 sekúnd, nechýba ani B režim a podpora infračervenej diaľkovej spúšte.
Režimy pre každého
I keď zručnejší fotograf okamžite siahne po niektorom z programových režimov či manuále, na rotačnom voliči nechýbajú ani režimy pre podporu fotografovania začiatočníkmi. Tak ako je zriedkavé umiestňovať na rotačný volič samostatnú pozíciu pre režim B či fotografovanie s vypnutým bleskom, Pentax prináša novinku s ktorou sa nestretnete u ostatných značiek na trhu.
Ide o režim AUTO PICT, v ktorom firmvér sám rozozná či stojíte pred portrétom, chystáte sa na fotografiu krajinky, máte pred sebou makroscénu alebo sa chystáte zvečniť dynamickú športovú scénu. Každý z režimov je samostatne nastaviteľný a indikovaný piktogramom, v režime AUTO PICT sa automaticky nastaví tá voľba, ktorá zodpovedá situácii. Je to prekvapivo praktické pre každého, kto v rýchlosti potrebuje iba zatlačiť spúšť s dúfaním, že fotografia bude taká ako si ju predstavuje.
Samozrejme, nechýba ani 8 scénických režimov pre komplikované situácie, akými je západ slnka či fotografovanie na snehu.
Tonalita pod kontrolou
Keďže každý fotograf má iný vkus a videnie, je viac ako dôležité aby bolo možné obrazový výstup korigovať. Trojicou parametrov je možné upraviť farebnosť, ostrosť a kontrast fotografií v momente ich ukladania na kartu. Voliť je možné i medzi čiernobielymi a farebnými obrázkami.
Ak tlačíte snímky priamo z fotoaparátu a nestrácate čas za počítačom úpravami dokumentárnych snímok, poteší vás v režime prehliadania funkcia, ktorou môžete upravovať farebné podanie fotografií. V jedinom menu sa skrýva 6 filtrov s niekoľkými stupňami nastavení, ktoré vám pomôžu upraviť fotografiu tak, aby vystihla náladu tak, ako si ju predstavujete. Je to praktické a úpravy je možné uložiť priamo na kartu do nového súboru.
Menu môže odradiť
Keďže väčšina parametrov sa nastavuje prostredníctvom menu, je dôležité aby boli voľby jednoducho dostupné. V prípade tohto modelu to vďaka grafickým nápovedám a deleniu na záložky nie je problémom, zdá sa však že si však tvorcovia firmvéru zavtipkovali.
Pri tvorbe skrátených názvov vynechávali samohlásky a spoluhlásky ako v starých časoch DOSu s 8.3 súborovým názvoslovím, takže vznikli i také perly akými je SWTCH DST MSR PT či PLYBK DSPLY MTHD, ISO SNSTVTY WRN DSPL či MAG TO STRT ZM PLYBK. Našťastie šikovný používateľ sa vynájde a prenesie sa nad takouto nástrahou.
Všetky dôležité veci sú dostupné na prvé kliknutie FN či Menu, parametrické nastavenia sa skrývajú v samostatnej sekcii a používateľ po nich siahne možno iba jediný krát.
Bracketing vo výbave, sekvenčné snímanie neočarí
Pri snímaní je možné zvoliť jeden zo siedmych režimov. Dostupný je expozičný bracketing, snímanie so samospúšťou, použitie diaľkového ovládača, do úvahy pripadajú samostatné snímky a sekvenčné snímanie.
Ak nepotrebujete rýchle sekvenčné snímanie, pravdepodobne budete s ponukou spokojní. Bohužiaľ vzhľadom na malý buffer nepočítajte s tým, že si rýchle cvakanie užijete. Ani tá najrýchlejšia SD/SDHC karta na trhu vám neumožní, aby ste prekročili 2,8 obrázku za sekundu s tým, že pri JPEG formáte spracujete v jednej sekvencii viac ako 5 fotografií. Neraz potrebuje človek viac, takže sekvenčné fotografovanie môže byť pri tomto stroji dosť výrazným limitom.
Fotografie je možné na karty ukladať vo formáte JPEG a RAW s nastaviteľnou mierou kompresie. Pri komprimovanom RAWe so 6 megapixelmi trochu prekvapí 10 megabajtová veľkosť súborov, dá sa to však prehltnúť. Omnoho obmedzujúcejšie je to, že nedokážete na kartu k RAW súborom súčasne zapisovať JPEG náhľady, takže správa archívu môže byť o čosi komplikovanejšia ako by ste očakávali. Obmedzenie zrejme súvisí už so spomínaným malým bufferom.
Setový objektív príjemne prekvapí
Telo K100D sa na trh dodáva i v sete s objektívom SMC PENTAX DA 18-55MM F3.5-5.6 AL. Ide o skvelý štart bez hrubších kompromisov, takže nový majiteľ zrkadlovky si môže už pri prvej príležitosti vychutnať objektív, ktorý je použiteľný i v prípade, ak túži po manuálnom ostrení.
Vyhotovenie objektívu príjemne prekvapí hlavne vďaka tomu, že čelné sklo nerotuje okolo svojej osi a zaostrovací krúžok je predsadený na tubuse pred zoomovacím prstencom. V režime automatického ostrenia je možné po zaostrení ručne skorigovať výsledok bez akéhokoľvek prepínania, slušne spracované rebrovanie oboch prstencov ponúka komfort a pohodlie. Nechýbajú ani jasné a zreteľné numerické popisky.
Ostriť je možné na objekty ktoré sa nachádzajú už 25 centimetrov od čelného skla, takže fotograf sa nemusí držať iba portrétov, dokumentov a krajiniek. Kresba je ostrá s jemným zmäkčovaním k okrajom, 6 lamelová clona ponúka vcelku vydarený bokeh a asférické sklá zaisťujú dobré optické vlastnosti. Počítať je však potrebné s jemným súdkovitým skreslením pri širokom ohnisku a široko roztvorenej clone i s jemnou vinetáciou. Optika celkom dobre znáša svetelný zdroj v snímacom poli a problémy nerobí ani chromatická abrebácia.
Napájanie ako za starých čias
Aby bolo možné čo najjednoduchšie zaistiť napájanie tela, výrobca sa rozhodol pre štvoricu štandardizovaných AA článkov, ktoré je možné nahradiť dvojicou blokov CR-V3. V prípade že siahnete po NiMH akumulátoroch s kapacitou 2300 mAh, počítať môžete približne s 360 obrázkami na jedno nabitie, pri najnovších 2900 mAh je možné hranicu posunúť na 500 snímok. V porovnaní s prístrojmi využívajúcimi Li-Ion akumulátormi to síce nie je veľa, poteší však že za pár korún získate niekoľko alternatív pre napájanie, ktoré môžete použiť i s inými zariadeniami ktoré vlastníte
Technické parametre: * 6 Mpix CCD senzor 23,5x15,7mm, optická stabilizácia obrazu nezávislá na použitom objektíve pomocou originálneho Pentax systému pohybu CCD senzora na magnetických elementoch * kompatibilita s takmer všetkými staršími objektívmi Pentax * 11 bodové automatické zaostrovanie, 16 segmentové meranie svetla, citlivosť až do ISO 3200 * programové, motívové a scénické expozičné režimy, 19 užívateľských funkcií * kompaktné a tuhé kovové telo s krytmi z plastov spevnených vláknami * 2,5 palcový LCD monitor * pamäťové médium SD karty * napájanie 4x AA batérie
Dostupnosť: www.exapro.sk
Orientačná cena: (za set s objektívom) 24990,- Sk
Pentax K100D sa počas testov javil ako spoľahlivý stroj so skvele fungujúcou stabilizáciou, ktorý si dokázal poradiť so všetkými tradičnými situáciami. I keď pri zdrojoch umelého svetla príliš pri nastavovaní úrovne bielej neexceloval a zahlásil vybité batérie i v situácii, kedy dokázali bez problému utiahnuť starší kompakt, ponúkal na výstupe kvalitné obrázky ktoré zodpovedali triede do ktorej patrí. Výtlačky fotografií vytlačené priamo na tlačiarni pripojenej k telu hýrili živými prirodzenými farbami a detaily sa v kresbe nestrácali ani pri vyššom nastavení citlivosti snímača. So setovým objektívom ide o výbavu, ktorá ponúka dostatok priestoru pre fotografovanie rodinného dokumentu, architektúry, krajinky a pre experimenty fotonadšencov, ktorí radi testujú techniky profesionálov v prostredí s obmedzeným rozpočtom.