SME

Topánky so zabudovaným GPS čipom na trhu

Isaac Daniel vložil čip globálneho polohového systému (GPS) svojmu synovi do topánok a spadol mu pomyselný kameň zo srdca. Dôvodom bol nepríjemný telefonát zo školy v roku 2002, v ktorom Daniela informovali, že jeho osemročný syn je nezvestný.


Vydesený otec okamžite prerušil služobnú cestu v New Yorku, priletel prvým lietadlom do Atlanty, len aby zistil, že celý incident bol nedorozumením a jeho syn je v bezpečí.

Táto poľutovaniahodná eskapáda bola pre inžiniera Daniela hnacím motorom na výskumnom projekte, ktorého výsledkom sú topánky, ponúkané zákazníkom od 8645 do 9310 korún (325 až 350 dolárov). Umožňujú lokalizovať ich nositeľa kdekoľvek na svete a to prostým stlačením gombíku. Uvedenie detskej verzie na trh je plánované na leto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Nazvime to druhým okom, bdejúcim nad vami," povedal Daniel. Ide o najnovšiu implementáciu satelitom navádzaného navigačného systému do každodenného života, podobne ako lokalizovanie polohy prostredníctvom mobilného telefónu. Topánky sa však nedajú tak jednoducho stratiť - na rozdiel od telefónov, hodiniek a náhrdelníkov.


Pokiaľ nositeľ stlačí tlačidlo na topánke, aktivuje systém GPS. Bezdrôtový výstražný signál, lokalizujúci polohu nositeľa je odoslaný do 24-hodín pracujúcej monitorovacej služby, ktorá účtuje klientom za svoju prevádzku 530 korún mesačne (19,95 dolárov). V niektorých urgentných prípadoch - ako napríklad pri nezvestnom dieťati alebo pacientovi s Alzheimerovou chorobou - rodič, manžel, manželka, snúbenec, pestún či iná blízka osoba môžu zavolať monitorovacej službe, operátor diaľkovo lokalizuje polohu GPS vysielača a upovedomí políciu, pokiaľ volajúci zadá správne heslo.

SkryťVypnúť reklamu

Čip v topánke je však určený iba pre urgentné prípady - nie vyšetrovanie, či tínedžer bol naozaj v knižnici a manžel naozaj na služobnej ceste. Pokiaľ operátor upovedomí políciu a nejde o urgentný prípad, nositeľ bude musieť uhradiť všetky výdavky policajného zásahu. Od okamihu stlačenia gombíku, bude topánka vysielať informácie, kým sa nevybije batéria.

Zatiaľ čo iné GPS zariadenia podobného druhu majú nejednoznačnú spoľahlivosť, Danielova spoločnosť investovala milióny dolárov a takmer dva roky do výskumu, aby zaistila presnosť lokalizácie. Čip rozmerov 5x8 cm je nasunutý do spodu topánky.


Odborníci vravia, že presnosť GPS lokalizácie závisí od počtu satelitov, na ktorých sa vie systém napojiť. Danielova topánka a väčšina GPS zariadení na trhu sa spoliehajú na štyri satelity.

SkryťVypnúť reklamu

"Technológia sa neustále vyvíja. Dnes už vieme zachytiť pomerne presnú polohu čipu i v husto zalesnených oblastiach či v aglomeráciách s mrakodrapmi. K optimálnemu prenosu však stále potrebujete byť aspoň sčasti pod otvoreným nebom," povedala Jessica Myers, hovorkyňa Kansaskej spoločnosti Garmin International Inc., ktorá sa zaoberá GPS technológiami.

Daniel vyskúšal topánky počas výletu do New Jersey. Systém GPS ho zameral v meste a presne lokalizoval budovu, v ktorej sa nachádzal. Predajcovia si však nie sú istí, či sa topánky uchytia medzi deťmi, citlivými na značky.

Tenisky sú ponúkané v šiestich dizajnoch a vyzerajú ako normálne topánky. Dve postriebrené tlačidlá - jedno na aktivovanie a druhé na vypnutie vysielania polohy - sú umiestnené nenápadne vedľa dierok na šnúrky.

SkryťVypnúť reklamu

Viac sa dozviete na http://www.gtxc.biz/.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 907
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 297
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 159
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 866
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 719
SkryťZatvoriť reklamu