S čím príde Playstation 3?

O prezentácii samotnej konzoly Playstation 3 na Slovensku sme vás už informovali, no vo to hlavné, čiže kedy konzola dorazí i k nám a za akú cenu, zostávalo opradené tajomstvom. Teraz už všetko vieme a preto príde istotne vhod tematický článok o tom, s čí

O prezentácii samotnej konzoly Playstation 3 na Slovensku sme vás už informovali, no vo to hlavné, čiže kedy konzola dorazí i k nám a za akú cenu, zostávalo opradené tajomstvom. Teraz už všetko vieme a preto príde istotne vhod tematický článok o tom, čím Playstation 3 vlastne na slovenský trh príde.

Čakali sme dlho, hlavne v porovnaní s ostatným svetom, ale konečne je známe, že Playstation 3 dorazí na európsky trh 23.marca 2007. Celosvetový launch sa tak Sony nepodaril a Starý kontinent si spoločne s Afrikou, Austráliou a krajinami Stredného východu musel počkať na jarné vydanie, posunuté o niekoľko mesiacov oproti Amerike a Japonsku. Playstation 3 je stále pomerne nedostatkovým tovarom, to nás však nemusí trápiť, dostane sa aj k nám. Síce môžeme hádzať na regionálnu politiku Sony psie oči, nič s tým nespravíme. Posunutý dátum vydania však môže mať i kladné stránky. V čase vydania Playstation 3 v ostatných regiónoch totiž vrcholila u nás nákupná horúčka hlavného konkurenta od Microsoftu, Xboxu 360. Povedzme si to úprimne, prvá vlna s nastupujúcou generáciou väčšinou stojí za dve veci. Väčšina kladov sa drží na hladine úchvatného grafického spracovania a skutočné next-gen tituly začnú prichádzať až niekoľko mesiacov po uvedení konzoly na trh. Takže napokon sme až tak neprehlúpili, aj keď čakanie bolo bolestné.

Hardvérovú špecifikáciu spoločne s prvými dojmami ste si mohli prečítať dávnejšie, preto vás rovno odporučíme na starší článok. Ťažisko rozhodnutia či do nového next-genu od Sony ísť alebo nie, bude istotne cena. Tá je stanovená na 599 eúr, čo v prepočte s kurzom slovenskej koruny činí 20,955 Sk. Jednoznačne najvyššie stanovená cena oproti konkurencii (či už Xboxu 360 alebo Wii od Nintenda) má svoje opodstatnenie. Samozrejme je ním najlepší hardvér, ktorý vo svojich útrobách Playstation 3 skrýva. Sony síce na každej konzole prerába, avšak situácia by sa mala otočiť do jedného roku po nástupe na trh. Ak sa čudujete len jednej cene, veď Playstation 3 prišla na trh v dvoch cenových reláciách, máme pre vás odpoveď.

Sony Comupeter Entertainment Europe sa rozhodlo, že pre európsky trh pripraví na začiatku len drahšiu verziu, ktorá je oproti obyčajnej bohatšia napríklad o 60 GB hard disk. Dopyt po lacnejšom modeli bol v ostatnom svete neporovnateľne nižší a preto sa dá tento krok pochopiť. Podľa záujmu zákazníkov sa však v priebehu roka môžu objaviť aj lacnejšia verzia, ktorá však pri rozdielnej cene niekoľkých tisíc stráca zmysel. Dvadsaťjeden tisíc je síce pekná pálka, takže si istotne konzolu nezakúpia všetci fanúšikovia Playstationu, ale obdivuhodný výkon stojí za nemalú sumu.

Pri uvedení na trh bude k dispozícii celkovo 1 milión kusov konzol – uvidíme, či Sony svoj sľub dodrží, pretože dodávky do Severnej Ameriky a Japonska sa s proklamovanými údajmi vôbec nezhodovali a dokonca bola v niektorých prípadoch dodaná len polovica sľubovaných kusov. Dôležitejšie však je, že s konzolou dorazí na trh aj tridsiatka hier, ktoré si pekne predstavíme jednu po druhej, hoci o viacerých už vieme more informácií. Za názvom hry nasleduje v zátvorke vydavateľ a forma distribúcie.


Odpoveď Sony na úspech Gears of War je jasná. Strieľačka akoby vypadla z oka akciám z Druhej svetovej vojny. Príbeh sa však odohráva v budúcnosti a invázia potvoriek sa zdá byť nezastaviteľná, takže nastupuje boj za slobodu. Titul sme mali možnosť si vyskúšať a hoci nejde o originalitou prekypujúci hit, zábava to bola dostatočne veľká, aby Fall of Man hravo strčil do vrecka vojnový masaker v Call of Duty 3. Akčná hra kladie dôraz na atmosféru súboja, takže s napätím očakávame ako si s tým tvorcovia poradie, pretože spomínané Gears of War nasadilo latku kvality sakramentsky vysoko.

Pri uvedení novej konzoly nemôžu chýbať ani úchvatne vyzerajúce preteky a MotorStorm je práve jedným z podstatných titulov, ktoré by ste pri kúpe konzoly nemali minúť. Pomerne voľná trať vytvorí útočisko pre akčnejšie jazdiacich virtuálnych vodičov, ktorým agresívnejší štýl nerobí problémy. Medzi klady patrí napríklad rozsiahly výber vozidiel a motocyklov. Prostredie je už zo screenshotov vymodelované do najmenších detailov, prím v ohúrení však budú hrať rôzne časticové efekty (blato striekajúce spod kolies alebo rozbíjanie vozu pri incidentoch na trati).
Prvý diel samurajského putovania patril medzi príjemné odreagovania pre Playstation 2 a pokračovanie by sa od predchodcu nemalo výrazne odkloniť. Americké médiá síce nehodnotili nového Genjiho závratne vysoko, avšak komu nebude vadiť vo svojej podstate jednoduchý žáner (akčná mlátička snímaná zo statickej kamery), určite nebude sklamaný. Navyše je východná kultúra sama o sebe príťažlivá, takže odporúčame počkať na európske hodnotenia.

Posledné formule sa na PS2 vydarili, o čom svedčí naša recenzia. Championship Edition predstavuje zhodný titul až na grafické spracovanie. A to zohráva podľa uvoľnených obrázkov podstatnú úlohu pri pohltení rýchlymi kolesami. Vynikne aj deštrukčný model, výrazne zlepšená umelá inteligencia, meniace sa počasie alebo hranie sa s monopostom v depe. Jednoducho Forumla One 06 v úžasnej grafike.

Arkádové preteky sa objavujú s každým launchom od Sony a v poradí už siedmy diel ponúka všetko čo jeho predchodcovia (vrátane tratí a vozidiel – až na niektoré výnimky) v novom kabáte. Sakra príťažlivom, teda aspoň trať, ktorú sme mali možnosť vidieť na prezentácii. Model kolízii síce takmer absentuje, vozidlá sa nepoškodzujú, ale Ridge Racer na akúkoľvek formu reality nikdy nevsádzal a radšej sa sústredil na číru hrateľnosť a výborný dizajn prostredia.
 • Tekken: Dark Ressurection (Namco Bandai Games/SCEE – PlayStation Network)
  Tradičná bojovka v aréne sa dočká konverzie z prenosného PSP.
 • Lemmings (SCEE, PlayStation Network)
  Logický rýchlik dobre známy herným nostalgikom, kde je vašou úlohou dostať hlúpučké stvorenia z bodu A do bodu B s čo najmenšími stratami.

SCEE pripravuje cez službu PlayStation Network aj ďalšie projekty: Go! Sudoku, Go! Puzzle, Blast Factor, flOw, Super Rub'a'Dub a Gripshift.
 • Call of Duty 3 (Activision, box)
  Ďalší diel strieľačky z vlastného pohľadu, odohrávajúci sa počas Druhej svetovej vojny. Na Xboxe 360 veľa vody nenamútil.
 • Marvel: Ultimate Alliance (Activision, box)
  Komixoví hrdinovia si PS3 nemôžu nechať újsť.
 • Tony Hawk's Project 8 (Activision, box)
Známa osoba skejťáckej scény prichádza so staronovým a značne dospelejším systémom zábavy v oslňujúcej grafike s vynikajúcim systémom manuálneho ovládania nôh.
 • Mobile Suit Gundam: Crossfire (Namco Bandai Games, box)
  Bitky masívnych robotov akoby vymreli, no vďaka PS3 je tento fakt vyvrátený. Postupne získate možnosť taktického plánovania postupu skupiny mechov.
 • Full Auto 2: Battle Lines (Sega Europe, box)
  Ak sa pamätáte na staručké Death Rally, určite vám bude koncept známy, len tá grafika sa podstatne zmenila, k tomu si pripočítame zničiteľné prostredie, obrovské arény a mnoho variant vozidiel.
 • Sonic the Hedgehog (Sega Europe, box)
  Ježko s modrými pichliačmi sa vracia, len je otázne či mu grafika bude stačiť a trojrozmerné prostredie nebude príliš mätúce.
 • Virtua Fighter 5 (Sega Europe, box)
  Priamy konkurent Tekkenu zrejme získa viac fanúšikov než Dark Resurrection.
 • Virtua Tennis 3 (Sega Europe, box)
Vynikajúco vyzerajúci tenis z dielne Segy získal už minulými dielmi potlesk na otvorenej scéne a ani teraz tomu nebude zrejme inak.
 • World Snooker Championship 2007 (Sega Europe, box)
  Biliard síce nepatrí medzi najžiadanejšie hry, ale málokedy išlo o vyslovene prepadáky.
 • NBA 2K7 (Take 2/2K Sports, box)
  Basketbal konkurujúci EA Sports.
 • NHL 2K7 (Take 2/2K Sports, box)
  Hokej konkurujúci EA Sports – a výrazne svojho soka prevyšuje.
 • Blazing Angels Squadrons of WWll (Ubisoft, box)
Akčný titul, v ktorom ovládate lietadlo a vo vzduchu likvidujete desiatky protivníkov.
 • Enchanted Arms (Ubisoft, box)
  Klasické japonské RPG, ktoré sa navyše podľa niektorých kritikov nie veľmi vydarilo.
 • Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent (Ubisoft, box)
  Dvojitý agent prichádza v konverzii aj na PS3 a keďže ide o jednu z prvých stealth akcií, svoje publikum si nájde.
 • The Elder Scrolls IV: Oblivion (Ubisoft, box)
  Predstavovať RPG hru Oblivion je zrejme zbytočné, samozrejme ak ste posledný rok neprespali.
 • Def Jam: Icon (Electronic Arts, box)
  Černošské ghetá, rap, reťaze a aréna s dvomi svalnatými postavami, ktoré si to medzi sebou vydiskutujú ručne stručne.
 • Fight Night Round 3 (Electronic Arts, box)

Box nebol nikdy tak nádherný – aj tak by mohol znieť podtitul recenzie.
 • NBA Street Homecourt (Electronic Arts, box)
  Uvidíme ako dopadne pouličný basketbal od EA.
 • Need for Speed: Carbon (Electronic Arts, box)
  Stálica v PC pretekoch nemá svoju pozíciu na konzolovom trhu nikdy istú, tak uvidíme, či Carbon medzi hráčmi zaboduje.
 • The Godfather: The Don's Edition (Electronic Arts, box)
  Krstný Otec je dostatočne známa značka na to, aby ju majitelia licencie využili aj prevedení na Playstation 3 formou otvoreného sveta akčnej hry.
 • Tiger Woods PGA Tour 2007 (Electronic Arts, box)
  Golf. Nič viac a nič menej.
 • Untold Legends: Dark Kingdom (Electronic Arts, box)
  Akčné RPG japonského charakteru, ktoré ako jedno z mála bude konkurovať známej ságe Final Fantasy.
 • F.E.A.R. (Vivendi Games, box)
  Úspešná strieľačka z vlastného pohľadu pre PC, vsádzajúca predovšetkým na strach a prepracovanú umelú inteligenciu protivníkov.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

ŠPORT

Slovanu kuriózny gól nepomohol, doma prehral s Kazaňou

Bratislavský klub v stretnutí aj vyhrával, napokon prehral o tri góly.

SVET

Merkelová prijatie utečencov po rokoch neľutuje

Nemecká kancelárka nechce prijímať ďalších ľudí zo Sýrie.

DOMOV

Počas týždňa bez áut kolabuje doprava

O dopravu v Bratislave sa 60 rokov nikto nestaral.

Neprehliadnite tiež

Microsoft rozseká Windows 10 Mobile, chystá modulárnu Andromedu

Nová stratégia zníži náklady na vývoj i podporu. Microsoft chce byť dostupnejší pre výrobcov.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Klimatológovia: Hurikány spôsobili tento rok najdrahšie škody v histórii

Čo hovoria odborníci na tohtoročnú rekordnú sezónu hurikánov.

Google začal linkovať adresy a telefónne čísla

Ak často prepisujete v mobile kontaktné údaje, už to nebudete musieť opakovať.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 509
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 845
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 122
 4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 975
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 769
 6. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 143
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 691
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 687
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 405
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 398