Slnko zapadajúce za okraj krátera Gusev na Marse (na obrázku), zachytené 19. mája 2005 kamerou robotického prieskumného vozídla (roveru) Spirit, zvíťazilo vo verejnej ankete pri príležitosti tretieho výročia začiatku činnosti roverov NASA Spirit a Opportunity na červenej planéte. Viacnásobne prekonali plánovanú životnosť.
(Zdroj: Mars Daily)
Tím Petera Vukusica z Exeterskej univerzity (Veľká Británia) odhalil tajomstvo žiarivo bieleho sfarbenia chrobákov rodu Cyphochilus (na obrázku s inými chrobákmi), ktoré žijú v juhovýchodnej Ázii. V ríši živého je celkom výnimočné. Vďačia zaň tenkej vrstve jemných šupiniek na pancieri, rozptyľujúcich farby viditeľného svetla.
(Zdroj: Science)
Simone Immlerová zo Sheffieldskej univerzity (Veľká Británia) s kolegami preukázala, že samčie spermie potkanov a myší, ktoré si inak na svojej ceste k vajíčku konkurujú, môžu aj spolupracovať. Samice týchto hlodavcov sú totiž promiskuitné a v ich reprodukčnom trakte sú často ejakuláty viacerých samcov. Spermie toho istého samca sa do seba zaháknu špecificky formovanými hlavičkami a vytvoria až stočlenné "skupiny". Tie sa potom pohybujú rýchlejšie a ráznejšie ako jednotlivé spermie. (Zdroj: PloS ONE)
Robert Pringle zo Stanfordovej univerzity (USA) s kolegami potvrdil, že odstránenie veľkých bylinožravých cicavcov (na obrázku žirafy a zebry) z africkej savany má rýchle dramatické ekosystémové dôsledky. Mnohé druhy rastlín a živočíchov v potravinovom reťazci sa bez takej kontroly prudko rozmnožili. Vedci využili možnosť izolovať jednotlivé druhy bylinožravcov elektrickými plotmi od pokusných plôch na ranči v strednej Keni. (Zdroj: PNAS)
Zdeněk Urban,
Kredity foto - NASA/JPL/Texas
A&M/Cornell (1);
P. Vukusic/University
of Exeter (2);
Mark Shwartz/Stanford
University (3).