BRATISLAVA. Prokuratúra podala protest proti rozhodnutiu Telekomunikačného úradu, na základe ktorého Telefónica O2 získala minulý rok licenciu na prevádzkovanie tretej mobilnej siete. Cena za licenciu bola 150 miliónov korún. Prokuratúra tvrdí, že sa v tendri vyskytli viaceré pochybenia, porušil sa zákon o elektronických komunikáciách a správny poriadok.
„Očakávame, že Telekomunikačný úrad vyhovie podnetu Generálnej prokuratúry a splní požiadavky zákona tak, že odníme nezákonne pridelenú licenciu a vyhlási nové výberové konanie,“ povedal hovorca investičnej skupiny Penta Martin Danko.
Zneistí to budúcich klientov?
Problémy okolo súťaže môžu Telefónice O2 poškodiť. Predsedu Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič si myslí, že to určite zneistí budúcich klientov. „Pre Telefónicu sú takéto problémy brzdou v raste,“ povedal.
Naopak, podľa odborníka na telekomunikácie z poradenskej firmy Accenture Davida Březnu sa v každej krajine pri udeľovaní licencie na mobilného operátora vyskytnú diskusie. „Nemyslím si, že by to nejakým závažným spôsobom odradilo potenciálnych zákazníkov Telefónicy O2,“ povedal.
Hovorkyňa O2 Hana Hejsková verí, že „tender prebehol v súlade so zákonom a naši zákazníci majú určite rovnaký názor. Preto spustenie služieb bude v plánovanom termíne.“
Úrad trvá na svojom
Podľa Telekomunikačného úradu je celý proces v súlade so zákonom o elektronických komunikáciách. Preto vylučuje akékoľvek pochybnosti o jeho transparentnosti.
„Úrad trvá na svojom stanovisku, že naše konanie bolo v súlade so zákonom. Zatiaľ sme z prokuratúry nedostali príslušný dokument, preto sa k nemu nemôžeme vyjadriť,“ povedal hovorca úradu Roman Vavro.
Ministerstvo dopravy zatiaľ nepozná oficiálne stanovisko krajskej prokuratúry. „Telekomunikačný úrad je nezávislý orgán, a preto nemáme dôvod skúmať a kontrolovať jeho rozhodnutia,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Marián Jánošík.
Telefónica ide podľa plánu
Telekomunikačný úrad nemusí rozhodnutie prokuratúry, ktoré nemá odkladný účinok, rešpektovať. V prípade, že sa neúspešní uchádzači obrátia na súd však riskuje, že bude nútený vypísať nový tender.
„Do rozhodnutia súdu môže Telefónica naďalej vykonávať svoju podnikateľskú činnosť podľa pôvodného rozhodnutia úradu,“ povedal právnik Tomáš Kamenec.
Spoločnosť Telefónica neplánuje žiadne zmeny a chce sa v prvom rade sústrediť na svoje podnikateľské aktivity na Slovensku. „Nie je nám známa skutočnosť, ktorá by akýmkoľvek spôsobom spochybňovala zákonnosť vydaného rozhodnutia,“ povedal generálny riaditeľ Telefónicy O2 Slovakia Juraj Šedivý pre STV.
Začiatkom februára plánuje Telefónica spustiť komerčný predaj svojich služieb. Zatiaľ zaregistrovali už niekoľko desiatok tisíc zákazníkov.
História tendrov
1991 – prvú licenciu na prevádzku mobilnej siete získal EuroTel.
1996 – úspešný tender, v ktorom zvíťazili Globtel (v súčasnosti Orange) a EuroTel (v súčasnosti TMobile).
1998 – neúspešný tender, ktorý minister dopravy Ján Jasovský zrušil.
1999 – neúspešný tender. Vtedajší minister Gabriel Palacka tvrdil, že tretí operátor je na Slovensku zbytočný. Palacka rozpustil výberovú komisiu a voľné frekvencie boli pridelené EuroTelu a Globtelu. Tender bol napokon dôvodom, pre ktorý Palacka odstúpil z funkcie. Objavili sa totiž podozrenia z korupcie.
l 2002 – o tender prejavil záujem kanadský TIW, no pre nevýhodné podmienky sa napokon neprihlásil. Výberové konanie vyhrala spoločnosť Profinet.sk, ktorá však nebola schopná splatiť prvú splátku. Telekomunikačný úrad jej preto odobral licenciu.
Zdroj: SME
Autor: vag, th, ik