SME

Najstarší Európania od Donu

Vedci doložili ďalšiu migračnú cestu, po ktorej v závere staršej doby kamennej vstúpili do Európy anatomicky moderní ľudia druhu Homo sapiens.

Archeologické nálezisko 14 pri ruskej dedine Kostenki na západnom brehu rieky Don. Na snímke vpravo výkopové práce na lokalite.Archeologické nálezisko 14 pri ruskej dedine Kostenki na západnom brehu rieky Don. Na snímke vpravo výkopové práce na lokalite.

Boli to naši priami predkovia. Výsada tvrdiť, že jeho územie obývali prví nám podobní Európania, v tejto chvíli patrí Rusku.

Sopka v úlohe kontrolóra

Článok o tom vyšiel v najnovšom čísle Science. Napísali ho Michail Anikovič a Andrej Sinicyn z Ruskej AV v Sankt Peterburgu a John Hoffecker z Coloradskej univerzity v Boulderi s dvanástimi kolegami z Ruska, USA, Veľkej Británie a Talianska. Pracovali na známych archeologických náleziskách pri dedinách Kostenki a Borščevo v strednom Rusku. Sú na nízkych terasách, lemujúcich západný breh Donu, asi 400 kilometrov juhovýchodne od Moskvy.

Pri najnovších vykopávkach tu objavili kamenné a kostené nástroje, ozdoby a množstvo kostí ulovených zvierat. Nové nálezy datovali tromi nezávislými metódami: rádiouhlíkovo (meria sa rozpad uhlíka-14), opticky stimulovanou luminiscenciou (zisťuje sa, kedy naposledy na vrstvu dopadalo denné svetlo) a magnetickou stratigrafiou (skúma sa sled geologických vrstiev zmapovaním zmien orientácie a intenzity magnetického poľa Zeme). V súhrne im vyšlo 45-tisíc až 42-tisíc rokov.

Napriek dôkladnosti úsilia má každá spomenutá metóda "muchy". Presnosť určenia veku však pomohla skontrolovať náhoda. Nálezové vrstvy zasypal popol zo sopky v južnom Taliansku, ktorá vybuchla približne pred 40-tisíc rokmi. To už sa zistilo inde a iným, oveľa spoľahlivejším rádioizotopovým meraním.

Boli to "naši"

Štýly kamenných a kostených nástrojov a ozdôb jednoznačne poukazujú na ľudí druhu Homo sapiens. Vzhľadom na vek nálezových vrstiev sú to najstaršie známe dôkazy ich prítomnosti v Európe. Tamojší praľudia získali kameň na nástroje zo vzdialenosti až 160 kilometrov. Ulity na ozdoby z Čierneho mora, vzdialeného zhruba 500 kilometrov. Na druhej strane sa však nástroje v podrobnostiach líšia od nástrojov najstarších známych Homo sapiens západnejšie v Európe, ktorí vytvorili takzvanú aurignacienskú industriu.

K Donu zrejme prišli prví európski Homo sapiens z odlišnej východiskovej oblasti v juhozápadnej Ázii ako o čosi neskôr inam do Európy tvorcovia aurignacienskej industrie. Najzaujímavejším nálezom je kúsok mamutoviny, očividne odlomený. Vyzerá ako hlava nedokončenej rezby ľudskej postavy. Keby to tak bolo, v Rusku vedci objavili celosvetovo najstaršiu známu ukážku figuratívneho umenia. (Z Blízkeho východu síce pochádzajú staršie sugestívne nálezy, no ich vysvetlenia ako figúrok sú dosť kontroverzné.) V najstarších vrstvách spojených s Homo sapiens pri Done sa zatiaľ okrem izolovaných zubov nenašli kosti tohto ľudského druhu (v mladších áno). Iba podľa zubov sa so zárukou určuje ľudský druh ťažko.

Lákavá korisť a priestor

Prví anatomicky moderní praobyvatelia Kosteniek a Borščeva lovili mamuty, srstnaté nosorožce, bizóny, kone, losy a soby. Popri nich aj menšie zvieratá, ako zajace a polárne líšky. Chemická analýza jednej tamojšej kostry Homo sapiens z doby pred vyše 30-tisíc rokmi odhalila významný podiel vodných živočíchov v strave. Najmä rýb, ale aj vtákov. Prečo sa Homo sapiens vydali tak ďaleko na sever do vtedy pomerne chladnej a suchej oblasti? Zrejme ich prilákala hojnosť koristi. A veľmi pravdepodobne neprítomnosť konkurenčných lovcov z iného ľudského druhu, neandertálcov. Tí síce v závere staršej doby kamennej v Rusku žili, no z tohto časového rozpätia sa tam žiadne ich stopy nenašli.

Anikovičov tím sa na základe nových nálezov a ich datovania domnieva, že Homo sapiens prvý raz vstúpili z Blízkeho východu na európske územie nie cez Balkán, ale postupom na sever cez Kaukaz do rovín a pahorkatín Ruska. Dosiaľ najspomínanejšie "eurodiaľnice" na severozápad a západ pozdĺž Dunaja a severného pobrežia Stredozemného mora do hlbín nášho kontinentu použili Homo sapiens z Blízkeho východu až neskôr. Navyše to boli iné skupiny.

Medzi kostenými nástrojmi a ozdobami vyniká odlomený kúsok vyrezávanej mamutoviny, uvedený v troch pohľadoch hore v strede. Môže to byť hlava nedokončenej figúrky človeka.

Autor: spolupracovník SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Pizzeria Roberto

Začína sa konanie na odstránenie stavby.


Peter Tkačenko

Nádej na ozdravenie sa upiera na um a šikovnosť Ladislava Kamenického.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu