SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

SyncMaster 931BW – širokouhlá devätnástka s rýchlou odozvou

Aké nároky kladiete na LCD monitor v domácnosti? Ak vás bavia počítačové hry, máte radi prehrávanie filmov a okrem toho i surfujete, odpovede sa budú stretávať v hlavných kritériách: rýchla odozva, širokouhlý formát a vysoký kontrast. 931BW ponúka 2 milis

ekundy s dynamickým kontrastom 2000:1 na zobrazovacom poli so stranovým pomerom 16:10.

Výber LCD monitora je vždy kompromisom. Vopred musíte vedieť či je pre vás prioritou rýchlosť odozvy, vysoké rozlíšenie, veľká uhlopriečka, precízne podanie farieb, extrémny kontrast či netradične vysoký jas. Výrobcovia používajú viacero technológií pre výrobu panelov ktoré stanovia nielen bariéry niektorých parametrov, ale i cenu.

Ak porovnáte životnosť LCD monitora s rýchlosťou vývoja a kadenciou uvádzania nových modelov na trh zistíte, že to čo dnes kúpite už o tri mesiace ktosi v rovnakej cenovej kategórii svojimi parametrami prekonal. Vždy je však dôležité to, či parametre LCD monitora zodpovedajú jeho poslaniu. Monitor ktorý je úplne nevhodný pre spracovanie grafiky môže byť špičkový pre počítačové hry, alebo naopak pre CAD aplikácie. Dôležité je vybrať si správne – všestranný špičkový LCD monitor jednoducho neexistuje.

Široký formát mu pristane
Mnohí majitelia notebookov si rýchlo zvykli na širokouhlé displeje so stranovým pomerom 16:10. Umožňujú pri rovnakej uhlopriečke sledovať širokouhlé filmy na väčšej ploche ako je tomu pri tradičnom formáte 4:3 a vždy vám poskytnú viac priestoru pre prácu s tabuľkami či viacerými dokumentami súčasne. Neodškriepiteľné výhody prinášajú i pri novom operačnom systéme Windows Vista – sidebar vám neukrajuje priestor pre zobrazovanie a všetky dôležité informácie máte stále na očiach.

Širokouhlá 19“ platforma ktorú SyncMaster 931BW ponúka zaistí vizuálny komfort pri práci i zábave. 19“ sa pomaly stáva pri LCD monitoroch štandardom a uhlopriečka je dostatočne veľká na to, aby ste na nej z pohovky neďaleko stola mohli pozerať filmy.

Pri inštalácii sa môže stať, že vaša grafická karta nemusí natívne rozlíšenie širokouhlého monitora podporovať. Stiahnite si z webu aktualizáciu ovládača grafiky, zvykne to zabrať.

Štýlové vyhotovenie má isté kompromisy
Monitor dokáže používateľa osloviť svojim dizajnovým spracovaním. Z oblých kriviek, lesklého povrchu a ovládacieho panela dýcha štýl ktorý vhodne doplní moderný interiér miestnosti. Rám displeja síce nie je najtenší, nepôsobí však v žiadnom prípade masívne a jeho šírka sa dá akceptovať i v prípade, ak uložíte dva takéto monitory vedľa seba, aby ste získali extrémne širokú pracovnú plochu.

Zadná časť je zakrytovaná odnímateľným panelom, takže všetka kabeláž je úhľadne skrytá i v prípade ak je monitor obrátený zadnou časťou k vstupu do miestnosti. V mnohých prípadoch sú monitory veľmi nevkusne riešené, v prípade 931BW sa nemáte čoho obávať. Ak máte na pracovnej doske stola zabudovanú priechodku pre kabeláž, o poriadok je postarané.

Limitom je však jednoduchý podstavec, ktorý je ekonomickým kompromisom. Vybavený je jediným kĺbom pre vertikálny náklon a k panelu je priskrutkovaný v jeho spodnej časti pod krytom konektorov. Podstavec je stabilný a dizajnovo ladí s panelom, mnoho ergonómie vám však neponúkne – nie každý ju však vyhľadáva.

Zdá sa že výrobca nabáda používateľa k tomu, aby si zakúpil podstavec podľa vlastnej chuti, ktorý je možné namontovať na zadný 75 mm VESA úchyt. Ten otvára cestu k montáži na stenu či akékoľvek alternatívne upevnenie. Na trhu je mnoho kvalitných produktov ktoré pre tento účel poslúžia, domáci používatelia však na túto možnosť zabúdajú. Dobrou správou je, že kontrast sa natočením panelu o 90° nemení. Ak vám nový podstavec umožní pivot, natočenie zariadi vaša grafická karta.

Ovládací panel štýl nenarúša
Návrhári si dali pozor na to, aby ovládacím panelom nezasiahli do dizajnu. Okrúhle tlačidlo s modrým podsvietením dopĺňa dizajnovú koncepciu, ovládacie tlačidlá pre prístup k menu a funkciám sú skryté na spodnej časti rámu, popisky sú vylisované v svetlom žliabku. Keďže výrobca použil mikrospínače s dostatočne vysunutými plastovými gombíkmi, ovládanie je bezproblémové.

Vždy však môžete počítať s tým, že všetky parametre sú nastaviteľné i myšou prostredníctvom dodávaného softvéru. Ak pracujete na PC pravdepodobne využijete tento spôsob ovládania, pri hernej konzole skôr siahnete do menu.

Panel poteší hráčov a milovníkov filmov
Zobrazovací panel je vyrobený TN technológiou a ponúka natívne rozlíšenie 1440x900 bodov. Pri 0.285mm bode oči nie sú pri práci s textami namáhané a mriežková štruktúra pri 60 centimetrovej vzdialenosti od oka zaniká. Je zrejmé že výrobca chcel ponúknuť komfortnú zobrazovaciu plochu bez toho, aby sa snažil nasadiť vysoké rozlíšenie. So zapnutým vyhladzovaním fontov je písmo skvele čitateľné, hlavne vďaka vysokému kontrastu zobrazenia.

Odozva zobrazovania bola stlačená na hranicu 2 milisekúnd od šedej k šedej. To poteší nielen hráčov ktorí môžu po nociach drviť svoje obľúbené tituly bez toho aby v tmavej miestnosti rušili ich zábavu defekty vo forme duchov a tieňov, ale oceníte to i pri sledovaní filmov. Pri vysokokontrastných dynamických scénach zaniká akékoľvek rozmazanie, takže pri kvalitnom komprimovanom videu si môžete vychutnať i rýchle športové akcie, kde loptička lieta z jednej strany monitora na druhú.

Veľkú úlohu zohráva pri zobrazovaní i kontrast. Ten dosahuje pomer 700:1 a výrobca ho prostredníctvom riadiacej elektroniky akceleroval až na dynamických 2000:1. Zaisťuje to riadenie intenzity podsvietenia. Ak pokrýva zobrazený obraz široký dynamický rozsah (svetlá i tiene) niet čo vylepšiť. Ak sa však na obrazovke zobrazí tmavá scéna ktorú striedajú naopak svetlé zábery vo filme, podsvietenie sa prispôsobí tak, aby sa nestrácala kresba ani v tieňoch, ani v svetlých scénach. Je to účelné a preverené praxou, technológia sa používa hojne pri LCD televízoroch.

I keď čitateľnosť textu z bočných uhlov nie je problematická, pri obrázkoch badať s narastajúcim uhlom pohľadu pokles kontrastu a pribúdajúce žlté zafarbenie. Ak chcete na monitore pozerať z pohovky filmy, ideálne je ak si natočíte panel kolmo na seba.

Podsvietenie dosahuje intenzitu 300 cd/m2 a je dostatočné i v menej priaznivých svetelných podmienkach. Ide však o parameter s ktorým aktívne pracujete prostredníctvom profilov.

Dva vstupy pre rôzne zariadenia
Monitor je vybavený dvojicou vstupov ktoré sú vybavené automatickou detekciou signálu. Analógový DSUB15 využijete najčastejšie pri notebooku, DVI poslúži pre stolové počítače či hernú konzolu. Výhodou je že digitálny vstup plne podporuje štandard HDCP, takže sa rozširuje paleta zariadení, ktoré môžete k monitoru pripojiť.

Rozdiel medzi kvalitou signálu je medzi analógom a digitálom zreteľný v prospech digitálu. I keď oddelená synchronizácia zaisťuje zvládnutie zobrazenia v dostatočnej kvalite, pri digitále je kresba predsa o čosi ostrejšia a vyhranenejšia. S ovládacím prvkom digital vibrance však dokážete na grafickej karte i analóg čiastočne odladiť.

Oba vstupy môžu byť zapojené súčasne, takže môžete k monitoru pripojiť i príručný server ktorý máte pod stolom. Prepínanie zabezpečuje tlačidlo.

Ovládanie je praktické
Ako je už zvykom, všetky nastavenia sa točia okolo aplikácie MagicTune, ktorá prostredníctvom DDC kanálu načíta aktuálne nastavenia z monitora a odošle hodnoty, ktoré chcete nastaviť. V širokom rozsahu môžete robiť korekcie zobrazenia, na žiadne limity nenarazíte.

Vašej pozornosti by nemala ujsť funkcia MagicBright. Reguluje podsvietenie panelu tak, aby ste získali optimálny obraz pri rôznych aktivitách. Pripravený je profil pre prácu s textom, pre surfovanie, hry, sledovanie filmov, aktivovať môžete i dynamický rozsah. Je vhodné naučiť sa túto funkciu používať, získate kvalitnejšie zobrazenie a odľahčíte svojim očiam.

Ak píšete dokumenty zväčša pred vašimi očami kontrastujú čierne písmená na bielej ploche. Podsvietenie nemusí byť „vyhulené“ na maximum – čitateľnosť je dostatočná i pri slabšom. Zbytočne by ste namáhali svoje oči. Naopak pri filme je dôležitá dynamika podsvietenia, pri nočnom sledovaní filmov má vysoký jas za následok pokles kontrastu. Ak máte podsvietenie pod kontrolou, vaše oči vám poďakujú.

Samsung SyncMaster 931BW je monitor, ktorý v domácnosti ponúkne skvelý výkon pre všetky bežné činnosti. Pri úprave fotografií a ich retušovaní síce náročnejší používateľ zašomre nad slabšou farebnosťou, v každom prípade však ide o monitor ktorý kráča s dobou a dokáže ponúknuť za zaujímavé peniaze veľmi dobré parametre. Ak si nezakladáte na prepracovaných ergonomických podstavcoch a hľadáte skôr vhodný monitor pre hry a videá, s najväčšou pravdepodobnosťou sklamanie nezažijete – práve naopak.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Experti nesúhlasia s Krajčího vyjadreniami o AstraZenece a posune očkovania

Tento týždeň príde o takmer päťtisíc dávok vakcíny od Pfizeru menej.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Čoraz ťažšie sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie smeruje k ochrane životov a ktoré je len zneužívaním dôvery občanov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.