Liečebné využitie kmeňových buniek má nepochybne veľkú perspektívu. Ukazuje sa však, že najskôr zrejme bude treba prekonať závažnú prekážku. Ako informoval New Scientist s odvolaním sa na Nature Genetics, dva tímy nezávisle od seba ukázali, že kmeňové bunky sa môžu podieľať na vzniku rakoviny. Navrhli tiež vysvetlenie tohto javu, ako aj cestu, ako toto riziko znížiť.
Vedci porovnali typické vzorky aktivity kmeňových buniek v zdravom a rakovinovom tkanive. Zistili, že kmeňové bunky pochádzajúce z rakovinového tkaniva boli "uzamknuté" v počiatočnom stave, v ktorom sa neustále delili bez toho, aby "dospievali" a menili sa trebárs na bunky vaječníkov alebo pečene.
Podľa všetkého túto zmenu vyvolala zložitá genetická premena - "vypnutie" skupiny génov v chemickom procese známom ako metylácia. "Ak sú kmeňové bunky v tomto stave, delia sa viac, čo môže priviesť k vzniku mutácií, ktoré bunky napokon premenia na rakovinové," hovorí Ian Jacobs, riaditeľ laboratória v Univerzitnom kolégiu v Londýne, kde uskutočnili jednu zo štúdií.
Jacobs tiež predpokladá, že sústavné sledovanie buniek, či v nich prebieha metylácia, by pomohlo odhaliť nebezpečné mutanty. Táto detektívna práca, sledujúca delenie zdravých buniek, by mohla prispieť aj k zisteniu rakoviny v jej skorých fázach. (der)