Slovensko v počte mobilov na obyvateľa za ostatnými krajinami Európy zaostáva. V tabuľke, ktorú publikoval server Cellular News je aj napriek tomu, že mobil na Slovensku vlastní už 80% obyvateľov je na chvoste rebríčka. To je dobrá správa pre tretieho mobilného operátora O2, ktorý začne vo februári svoju prevádzku.
V Európe sú štandardom dva a viac mobilov na hlavu
Podľa výsledkov prieskumu európskeho trhu je v niektorých krajinách štandardom dva a viac mobilov na hlavu. Koniec-koncov, podobný trend je badateľný aj na Slovensku, keď niektorí zákazníci v snahe ušetriť peniaze za telefonovanie používajú SIM karty oboch operátorov.
Na špičke rebríčka sa vďaka tomuto správaniu spotrebiteľov ocitli Litva a Luxembursko s až 150-percentnou penetráciou mobilov medzi obyvateľmi. Na treťom mieste je Taliansko, kde mobilný telefón používa 131,6-percenta obyvateľov krajiny. Štvrté a piate miesto obsadili Grécko a Estónsko. Viac ako 100-percentnú penetráciu hlásia operátori z 22 krajín Európy. Zatiaľ čo susedná Česká republika medzi ne už patrí, s penetráciou vyše 110% obsadila desiate miesto medzi európskymi krajinami, Slovensko je v rebríčku až na 35. mieste. V počte mobilov na hlavu ho predstihli aj také krajiny, ako Bulharsko, Farské ostrovy či Čierna Hora.
Na konci rebríčka sa bez veľkých prekvapení umiestnili Kosovo, Moldavsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, či Bielorusko. Naopak prekvapením je umiestnenie Monaka, kde mobilný telefón používa len 55% obyvateľov.
Aj Slovensko môže dosiahnuť 150% penetráciu
Aj Slovensko môže v budúcich rokoch dosiahnuť 150-percentnú penetráciu. Prispeje k tomu nepochybne tretí mobilný operátor, ale aj čoraz rozšírenejšie využitie GSM technológií v priemysle. Už dnes sa GSM sieť používa na prenos rôznych dát pri automatizovaných meraniach, v autoalarmoch, domových alarmoch, či pri platbách platobnou kartou.