Od zimného slnovratu sa dni predlžujú. Večerný súmrak prichádza najprv nenápadne, neskôr badateľne. Koncom januára si to uvedomí už každý. 3. januára dosiahne Zem najmenšiu vzdialenosť od Slnka.
Nad západným až SZ obzorom vidíme po zotmení Labuť a Lýru, nižšie hlavu Orla. Za nimi zo zenitu klesne Cefeus, Kasiopeja, neskôr aj Perzeus. Večer vrcholia vysoko nad juhom Pegas a Androméda. Zvyšok južnej časti oblohy obsadili zvieratníkové súhvezdia - kulminujú tam Ryby, Baran, pred nimi Vodnár, večer nad obzorom upúta jasná hviezda Fomalhaut zo súhvezdia Južná ryba.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Veľryba a Eridanus nízko nad juhom uvádzajú krásne zimné súhvezdia. Nad JV sa dvíha Býk s Povozníkom. Na východe už od večera stúpa Orión, neskôr je v plnej kráse spolu s Blížencami a Malým psom pod nimi. Pred polnocou sa pozrite nad južný obzor: nápadné obrazce dopĺňa blýskavý Sírius (súhvezdie Veľký pes). Našej pozornosti ľahko ujde nenápadný Jednorožec či Rak. Lev už asi nie. Pod ním nájdeme hlavu dlhej kľukatej Hydry, pri nej môžeme spoznať málo známe súhvezdia Sextant, Pohár, Havran. Za Levom idú Panna a Váhy.
Bližšie k severu, vysoko, sú nevýrazné Vlasy Bereniky, charakteristický Pastier a malé Poľovnícke psy. Odtiaľ je kúsok k Veľkému vozu, ktorý od večera opíše veľký oblúk nad severným obzorom. Po polnoci stúpa na severovýchode sledovaný Drakom a Malým vozom. Do rána Cefeus tiahlym oblúkom klesá k severu. Na severovýchode sa s Veľkou medvedicou na "výslnie" dostane Žirafa a Rys. Pred brieždením sa k Pastierovi pridá Herkules, Hlava hada pod Severnou korunou, južne Hadonos. Čo večer zapadlo, nájdeme ráno na severovýchode: počas noci už druhýkrát vidíme Lýru i Labuť, ktoré sa prešmykli ponad severný obzor.
Jasné planéty sa ešte stále nedostanú do priaznivejšieho postavenia. Merkúr bude možné vyhľadať koncom januára po západe Slnka nízko nad ZJZ obzorom vo večernom súmraku. Hoci má byť jasný, pomôže ešte jasnejšia Venuša v jeho blízkosti, ktorá sa pohybuje zo Strelca cez Kozorožca do Vodnára.
Nenápadným ranným objektom zostane Mars, prechádzajúci zo Škorpióna do Strelca. Vychádza hodinu a pol pred Slnkom a s ťažkosťami ho nájdeme nízko nad JV obzorom. Jasnejší Jupiter vychádza hodinu pred Marsom. Nájdeme ho v blízkosti oranžového Antaresa, najjasnejšej hviezdy súhvezdia Škorpión.
Česť planét zachraňuje Saturn medzi Levom a Rakom, neďaleko hviezdy Regulus; uvidíme ho celú noc. Ukazuje nám južnú pologuľu, takže máme takmer najlepší možný výhľad (odspodu) na prstence. 6. januára večer bude v peknej tesnej konjunkcii s Mesiacom. Urán vo Vodnárovi a Neptún v Kozorožcovi sú takmer celonočnými objektmi: druhý vychádza večer a prvý dve hodiny po ňom.
Aktívny bude meteorický roj Kvandrantidy (maximum 4. 1. nadránom). Bol by to priaznivý čas, keby nerušil silný svit vysokého Mesiaca deň po splne. Radiant roja - miesto na oblohe, odkiaľ meteory zdanlivo vyletujú - leží medzi súhvezdiami Pastier, Drak, Herkules a Veľký voz.