Tímy Neila Gehrelsa z NASA, Avishaya Gal-Yama z Caltech (USA), Massima Della Vallea z Arcetriského observatória (Taliansko) a Johana Fynboa z Kodanskej univerzity (Dánsko) objavili a pozorovali dlhý - 102-sekundový vesmírny záblesk žiarenia gama vo vzdialenej galaxii (šípka na obrázku udáva miesto). Záblesk GRB 060614 však prekvapivo nesprevádzal výbuch hviezdy - teda supernova, ako by pri dlhom gama záblesku mal. Tieto javy, najenergetickejšie vo vesmíre na hviezdnej úrovni, zostávajú záhadou. (Zdroje: Nature)
Lawrence Rome z Pennsylvánskej univerzity (USA) s kolegami vyvinul ruksak, kde náklad visí na kovovej kostre na pružných lanách, aké sa používajú pri bungee jumpingu. Človek tak odnesie o pätinu hmotnejší náklad pri tom istom výdaji energie. (Zdroj: Nature)
Tím Susan Solomonovej z NOAA (USA) porovnal straty ozónu nad polárnymi oblasťami počas niekoľkých desaťročí. V Arktíde i Antarktíde sú najvyššie koncom zimy, zvlášť pri najnižších jarných teplotách. No pokým v Arktíde príležitostne nanajvýš o 70 percent, v Antarktíde často o vyše 90 percent a neraz až o 99 percent. (Zdroj: PNAS)
Stan Boutin z Albertskej univerzity (Kanada) s kolegami skúmal populácie európskej veverice stromovej (na obrázku) a jej severoamerickej príbuznej. Počet mláďat by mal kolísať po výkyvoch množstva semien stromov. Veverice však akosi vopred "vedia", že stromy sa chystajú mať veľa semien a vrhajú viac mláďat práve včas, aby to využili. (Zdroj: Science)
Tím Kaare Christensena z Juhodánskej univerzity v Odense skúmal, prečo sa Dáni tento rok stali najšťastnejším národom sveta a vyše 30 rokov sú v tom na európskej špici. Popri ekonomickej, sociálnej a kultúrnej vyspelosti zistil i dlhodobý vplyv primátu na európskom futbalovom šampionáte v roku 1992 (na obrázku vítanie víťazov). Rozhoduje však zdravá skepsa Dánov voči budúcnosti. Na rozdiel aj od veľmi podobných Škandinávcov majú oveľa realistickejšie očakávania: prekvapivý úspech ich o to viac poteší a neúspech nezdeptá. (Zdroj: British Medical Journal)