Španielski vedci objavili na východe krajiny fosílne kosti obrovského bylinožravého dinosaura. Je to najväčší a najmasívnejší známy tvor, aký kedy kráčal po pôde Európy. V časopise Science to oznámili Rafael Royo-Torres, Alberto Cobos a Luis Alcalá zo Spojenej paleontologickej nadácie Teruel-Dinópolis v Terueli.
Prajašter z aragónskych hôr
Pozostatky unikátneho dinosaura sa našli na lokalite Barrihonda-El Humero pri dedine Riodeva asi 30 kilometrov južne od Terueli v španielskom Aragónsku. Samotný Teruel, horská metropola rovnomennej provincie, leží približne sto kilometrov na severozápad od Valencie. Známy je predovšetkým pamiatkami z islamského obdobia, ktoré patria do Svetového dedičstva UNESCO.Kosti patrili dosiaľ neznámemu druhu a rodu sauropodných dinosaurov čiže sauropodov. Tie sa pohybovali po štyroch stĺpovitých končatinách, mali masívne "vagónové" telo, dlhý krk s malou hlavou, dlhý chvost a boli bylinožravé. Obrovské sauropody sú dosiaľ známe najmä z nálezísk v Amerike a Afrike. Royo-Torres s kolegami novoobjaveného tvora nazval Turiasaurus riodevensis. Rodové meno odráža región nálezu Turia, druhové dedinu s nálezovou lokalitou. Tvor žil pred asi 150 miliónmi rokov, teda v samom závere druhohorného útvaru jura (pred 206 - 144 miliónmi rokov).
Turiasaurus bol podľa odhadu vedcov dlhý 30 až 37 metrov, čo zhruba zodpovedá dĺžke basketbalového ihriska. Dosahoval hmotnosť 40 až 48 ton, čo zasa zodpovedá šiestim až siedmim dospelým sloním samcom. Týmito parametrami sa turiasaurus vyrovnal najväčším sauropodom z Ameriky a Afriky, ako boli argentinosaurus a brachiosaurus. O rozmeroch tvora vypovedá skutočnosť, že ramennú kosť mal dlhú 1,79 metra, čo je výška dospelého človeka.
Najväčší obyvateľ nášho kontinentu
Podľa doterajších poznatkov predstavuje najväčšieho obyvateľa nášho kontinentu v dejinách pozemských živočíchov. Celkovo sa z turiasaura našlo niekoľko desiatok kostí. Okrem spomínanej ramennej sú to zlomky lebky, lopatka, stehnová kosť, holenná, ihlica, rebrá, stavce, články prstov a zuby. Dovedna to stačilo na spoľahlivý odhad telesných parametrov a vernú umeleckú rekonštrukciu jeho podoby.
Kosti turiasaura umožňujú presnejšie vysvetliť izolované nálezy kostí sauropodov z iných španielskych lokalít, Portugalska, Francúzska a Veľkej Británie. V súhrne sa zdá, že Európu obývala v porovnaní s argentinosaurami či brachiosaurami doteraz nerozpoznaná, evolučne primitívnejšia skupina obrovských sauropodov Turiasauria, ktorá sa vyvinula počas jury. (urb)
Kosť prednej končatiny turiasaura; celkovo je vysoká 3,5 metra.