TESTOVALI SME

iPod nano – hliníkový šat mu pristane

Vreckové prehrávače nemusia byť nabité funkciami a niekoľkoúrovňovým menu, aby si ich používatelia obľúbili. Niekedy stačí jednoduchý minimalistický dizajn, priamočiare ovládanie a použitie materiálov, ktoré vyzerajú dôveryhodne. Vynovený iPod nano nie je

+ atraktívne vyhotovenie
+ skvelá ovládateľnosť
+ prehľadný displej
- obmedzená výbava

výnimkou. Svoju úlohu však zohráva i punc, ktorý tomuto prehrávaču dáva kult nahryznutého jablka.

Vyhotovenie takmer bez slabín
Ak má prehrávač prežiť intenzívne používanie a každodenné nosenie vo vrecku, je dôležité aby bol jeho korpus čo najrobustnejší. Neznamená to však, že musí ísť o objemné teleso v tvare gule. S dobrým nápadom a materiálmi je možné vytvoriť odolný prehrávač i vtedy, ak je plochý ako tabuľka čokolády.

Vývojári použili hliníkový celoplášť s tvrdeným eloxovaným povrchom, do ktorého vsunuli dosku plošných spojov s elektronikou, displejom a centrálnym ovládacím panelom. Zaoblenie hrán bráni tvarovej deformácii, obruba displeja je dostatočne široká na to, aby sa neprehýbala. K stabilite prispieva i dvojica plastových záslepiek, ktoré prehrávač zapuzdrujú do celistvého bloku, ktorý skvele odoláva prachu a vlhkosti. To že výrobca upustil od nalešteného plechu s chrómovaným povrchom je krokom vpred. Opotrebovanie prehrávača je menej badateľné a jeho čistenie je jednoduchšie – zbavíte sa neustáleho boja s odtlačkami prstov. Pestrá je i paleta farieb – voliť môžete medzi striebornou, ružovou, zelenou, modrou a čiernou, limitom sú však kapacity, ktoré sa k jednotlivým farbám viažu.

Nie všetko však vyjde presne tak, ako by ste chceli. Miernym defektom voľného uloženia s dvojicou záslepiek je, že okraje displeja nemusia byť úplne rovnobežné s rámom. Od kusa ku kusu sa presnosť vloženia líši, takže pri minime dekorácií si jemný prešľap skôr či neskôr všimnete.

Jasný displej s vysokým kontrastom
Pri ovládaní prehrávača je dôležité, aby boli informácie zobrazené na displeji jasné a čitateľné. Nestačí iba dobre spracovaný firmvér, svoju úlohu musí zohrať i samotný displej.

V prípade tohto prehrávača použil výrobca TFT technológiu a do 1.5“ panelu vtesnal rozlíšenie 162x132 bodov. Intenzívne podsvietenie a biely podklad pridávajú zobrazeniu atraktívnosť, displej sa skvele predvedie i pri prezeraní fotografií ktorým nechýba dostatočný jas a kontrast, v tmavých častiach obrázkov sa však kresba čiastočne stráca. I pri malej uhlopriečke sa môžete s priateľmi podeliť o svoje fotografie bez toho, aby ste mali obavy že nebudú vedieť rozoznať, o čo na snímkach ide.

Displej je pred poškodením chránený milimetrovým odstupom od krycieho plastu, ktorý je súčasťou plášťu. Znamená to, že i keď cudzie teleso zatlačí na prehrávač v priestore kde je osadený displej, zobrazovací panel nepraskne.

Ovládanie dotykom i klikaním
Centrálny ovládací panel kombinuje dotykový krúžok s päticou mikrospínačov tak, aby používateľ získal intuitívny nástroj na rýchlu navigáciu medzi skladbami a funkciami. Jednoduchý, avšak prepracovaný ovládač Click Wheel zaistí, aby ste si vystačili pri navigácii s jediným prstom. Palec obslúži nielen pohyb medzi položkami, ale i potvrdzovanie a prechádzanie medzi jednotlivými úrovňami komunikácie.

Výhodou je, že vývojári firmvéru navrhli dialógy tak, aby ste sa dokázali pohybovať medzi tisíckami položiek bez toho, aby ste to po niekoľkých pokusoch vzdali. Práve naopak – tam kde končia možnosti triedenia v rámci kategórií, tam prichádza na scénu rýchle vyhľadávanie s virtuálnou klávesnicou.

Univerzálny konektor pre káble i príslušenstvo
V spodnej časti prehrávača nájdete systémový konektor, ktorý je rovnaký pri všetkých generáciách iPodov. Znamená to, že príslušenstvo ktoré si k prehrávaču zakúpite bude použiteľné i z inými modelmi tohto výrobcu s výnimkou nízkorozpočtovky s menom Shuffle.

Zapustený konektor zaistí komunikáciu s počítačom, nabíjanie, ovládanie prostredníctvom príkazov, integrovaný je aj audio a video výstup. Aby boli dockovacie systémy univerzálne, výrobca prikladá ku každému prehrávaču plastovú redukciu, ktorá vymedzuje priestor pre jednoduchšie zasunutie prehrávača do základne. V prípade tohto prehrávača je konektor posunutý vľavo, takže ak investujete do hudobnej základne (napr. Logitech Audiostation, JBL On Stage II či podobne), možno vás zamrzí že osadený prehrávač nepekne vybočuje zo symetrály.

V základnej dodávke nájdete iba káblik s USB koncovkou, ktorý vám poslúži pre synchronizáciu s PC a nabíjanie.

Bez internetu ani krok
Ak nemáte prístup k internetu, mnoho hudby si s novým prehrávačom neužijete. Rozhranie USB 2.0 ho síce predstaví vo vašom počítači ako zariadenie typu USB Mass Storage, skladby a fotografie do prehrávača však bez špeciálneho softvéru nenakopírujete. Budete potrebovať internetové pripojenie na to, aby ste si iTunes stiahli z internetu.

V balení sa inštalačné médium nenachádza, rovnako ho výrobca nenahral do flash pamäte prehrávača. Ak si však povolíte zobrazenie skrytých priečinkov, zistíte že dokážete hýbať dátami aspoň jedným smerom. Skladby z prehrávača dokážete presypať na svoj pevný disk, názvy súborov sú však nepredvídateľné, takže sa budete musieť riadiť pri navigácii informačnými tagmi.

Obslužný balík iTunes vám poskytne pohodlie pri synchronizácii skladieb ale i náhľadov fotografií, ktoré budú upravené do potrebného rozlíšenia. Nechýba ani podpora pre nakupovanie hudby z internetu. Používateľské prostredie je prehľadné a pohodlné, ak však neradi skúmate nové veci, môže na vás pôsobiť odradzujúco.

Výdrž pre celý deň
Ak počas 2-3 hodín akumulátor prehrávača nabijete do plnej kapacity, môžete si byť istí že vám pri prehrávaní skladieb vydrží po celý deň. Výrobca deklaruje 24 hodinovú výdrž pri ideálnych podmienkach, takže v roku je iba jediný deň, ktorému nebude prehrávač dychom stačiť – áno, máme na mysli ten 25 hodinový ktorý sa v dohľadnej dobe stane minulosťou.

Predpokladom dlhej výdrže je vypnutý displej, ktorý sa sám po niekoľkých sekundách prehrávania deaktivuje. Ak si spustíte slideshow fotografií, výdrž degradujete na necelých 5 hodín.


Nabíjanie cez USB káblik je bezproblémové, nie vždy však ide o ideálne riešenie. Preto je možné vo forme doplnkového príslušenstva siahnuť po cestovnom adaptéri, ktorý vás zbaví závislosti na počítači. Okrem toho, ak si zakúpite dock so zabudovaným ozvučením, bude sa akumulátor dobíjať priebežne bez toho, aby ste sa museli o túto povinnosť starať.

Hudba a grafika v mnohých formátoch
Prehrávač si dokáže poradiť s obmedzenou sadou hudobných formátov, pomôcť si však môžete konverziou súborov. Natívne sú podporované empétrojky, AAC súbory vrátane tých ktoré sú vybavené ochranou autorských práv, prehrávať môžete digitálne nahrávky bez kompresie vo formáte Apple Lossless a WAV, nechýba ani možnosť prehrávania AIFF a Audible súborov. Ak ste si zakúpili hudbu z internetového obchodu vo formáte WMA s DRM, máte jednoducho smolu – iba ak by ste si kúpili ešte jeden prehrávač.

Grafika môže byť do internej pamäte nakopírovaná vo formátoch JPEG, BMP, GIF, TIFF a PNG, takže sa môžete s obrázkami vopred vyhrať tak, aby boli na displeji s obmedzeným rozlíšením skvele čitateľné.

Nie je potrebné, aby ste vopred skúmali čo je možné prehrať a čo nie. iTunes vás procesom synchronizácie budú viesť, takže stredobod vášho záujmu by sa mal presunúť na to, aby ste obsluhu softvéru zvládli v plnom rozsahu.

Prehrávanie s nadhľadom, rádio a diktafón chýbajú
Keďže digitálny obsah vopred pripraví pre firmvér prehrávača obslužná aplikácia, môžete počítať s tým, že všetko bude skatalogizované pre rýchly prístup. Znamená to, že podobne ako pri prehrávačoch z dielní Samsungu či diskových vreckových zariadeniach budú skladby roztriedené podľa informácií zapísaných v ID tagoch – žiadne prehrabávanie sa v adresári, všetko je zoskupené v archíve.

Ak je skladieb priveľa a práca s archívom je neefektívna, siahnuť môžete po funkcii vyhľadávania. Tá prechádza indexovaný zoznam všetkých slov z ID tagov, aby vám filter na displeji zobrazil už po dvoch-troch vložených písmenách to, čo potrebujete mať pred sebou.

Reprodukciu je možné riadiť bežnými funkciami opakovania a náhodného výberu, audioknihy a podcasty je možné prehrávať vyššou rýchlosťou, nechýba ani možnosť úpravy charakteru zvukového výstupu. V dodávke nájdete stereofónne slúchadlá pokrývajúce frekvenčný rozsah od 20 Hz do 20 kHz s útlym konektorom a jemnou kabelážou, overneck vyhotovenie by však na škodu rozhodne nebolo.

Nehľadajte žiadny FM tuner alebo digitálny záznamník na ktoré ste zvyknutí z iných prehrávačov, výrobca ich tvrdohlavo odmieta.

Softvérové doplnky, ktoré neprehliadnete
Aby nebol iPod Nano iba obyčajným prehrávačom, vývojári pridali do firmvéru niekoľko softvérových modulov, ktoré môžete v prípade núdze použiť. Integrovaný je svetový čas, štvorica hier na voľné chvíle, zabudovaný je adresár, kalendár s plánovaním úloh, poznámkový blok, nechýbajú však ani stopky.


Znamená to že do svojho prehrávača môžete preniesť i časť osobných informácií, čo však chýba je možnosť ich zabezpečenia – nie sú chránené heslom, ak stratíte prehrávač, údaje si môže prečítať ktokoľvek.

Firmvér, ktorý si vás získa
I keď ponúka iPod podstatne menej funkcií ako konkurenčné prehrávače, predsa si vás dokáže získať prehľadnosťou a priamočiarosťou svojho firmvéru. Na jednej strane stojí strohá grafika s lokalizovanými textami a jednoducho čitateľnými fontami, na druhej systém kaskádového ovládania, ktorý dokonale využíva centrálne dotykové koliesko.

Obsah menu si môžete prispôsobiť svojim zvyklostiam, zasunutie slúchadiel do konektora prebudí prehrávač aby bol pripravený pre reprodukciu. Mnohí hovoria, že iPod je rovnako prívetivý a ústretový, ako operačný systém počítačov z dielní Apple.

Technické parametre: Úložisko dát: NAND FLASH, 2, 4 a 8 GB * Displej: 1.5", 176x132 bodov, TFT * Zvuk: 20Hz - 20 kHz, prednastavenia * Formáty: MP3, AAC, WAV, Audible, Apple Lossless, AIFF, GIF, JPEG, PNG * Rozhranie: USB 2.0, iTunes / Mass Storage * Hmotnosť 40g * Rozmery: 90x40x6.5 mm

Dostupnosť: www.apple.sk
Orientačná cena: 6400 Sk za 2GB verziu

iPod Nano je vreckový prehrávač so zaujímavým dizajnom a kvalitným vyhotovením, ktorý sa snaží používateľa osloviť jednoduchou ovládateľnosťou a tradíciou značky. Používateľ získa prehrávač, ktorý mu ponúkne 24 hodinovú výdrž batérie a maximálne 8 gigabajtov internej pamäte, súčasne však prináša obmedzenie v podporovaných formátoch, nutnosť používania obslužného softvéru a absenciu FM tunera a diktafónu. Ak vám výrobca neukrojil z ponuky to čo práve potrebujete, budete spokojní. Ak to však prehliadnete a budete to musieť doháňať externým príslušenstvom, lepšie je voliť čosi iné.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 8. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 9. Kam do tepla v januári?
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 312
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 025
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 843
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 159
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 737
 6. Kam do tepla v januári? 2 536
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 285
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 213
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 544
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 541

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Neprehliadnite tiež

LG V30 je skoro dokonalý smartfón pre milovníkov multimédií

Špičkový výkon, skvelý fotoaparát a množstvo ďalších superlatív. Aký je nový smartfón od LG v skutočnosti?

DETSKÁ RUBRIKA

Krahulcom ublížili postreky. Z poškodených vajec sa mladé nikdy nevyliahli

Pôsobením chemikálií sa škrupina na vajíčkach stenčila a nasledoval smutný koniec. Keď si nádejná mama sadla na znášku, vajíčka pod ňou popraskali.

Prekvapivé príslušenstvo: Nintendo spojilo kartónové hračky a hraciu konzolu

Postavte si vlastný klavír, auto na diaľkové ovládanie či robotický oblek.

Prekonáva všetky limity. Nový fotoaparát má 400 megapixelové fotky

Jedna fotografia zaberie 2,4 gigabajtu úložného priestoru.

Môže ukrývať mayské tajomstvá. Našli najväčšiu zatopenú jaskyňu sveta

Potápači našli prepojenie dvoch jaskynných systémov, spolu sú dlhé 347 kilometrov.