Podľa pracovníkov servisného strediska Bell Technologies, ktoré rieši reklamácie MP3 prehrávačov značky Emgeton a iAudio, býva podobne ako pri mobiloch niekedy problém na strane výrobcov a inokedy si za poruchu môžu samotní používatelia.
Porúch spôsobených zlým používaním je však pri prehrávačoch predsa len viac – kupujú si ich totiž ľudia, ktorí majú aj počítače, častejšie sa teda považujú za „expertov“ a skúšajú s prehrávačom rôzne triky.
Ak prehrávač nefunguje
Typickým problémom sú prehrávače, ktoré sa vôbec nenaštartujú. Príčinou môže byť nefunkčný akumulátor alebo chybná elektronika, najčastejšie je však problém v zlyhaní softvéru (firmvéru). Mnohí majitelia prehrávačov totiž nevedia, že aktualizácia firmvéru môže trvať i desiatky sekúnd, a tak v domnienke, že proces zlyhal, prehrávač predčasne odpoja. Odpojením prehrávača od počítača, keď sa naň zapisuje, však možno niektoré modely ľahko poškodiť.
Ďalším problémom býva zlé sformátovanie flash pamäti. Niektoré prehrávače dokážu pracovať výhradne so súborovým systémom FAT16, avšak neraz sa stáva, že používateľ siahne po FAT32 v ponuke operačného systému (alebo po NTFS pri prehrávačoch s pevným diskom). Takéto prehrávače nedokážu súbory prečítať a tak vyhlásia chybu.
Väčšina prehrávačov ponúka na odstránenie tohto problému funkciu formátovania, pre ktorú stačí stlačiť kombináciu určitých tlačidiel, i iným výrobca dodáva softvér určený na formátovanie.
Nezabudli ste na licenciu?
Pomocou formátovania možno odhaliť ďalší z problémov - chybný pamäťový čip alebo v prípade diskových prehrávačov zlyhanie mechaniky disku.
Kým pri chybnom čipe nie je problém chybnú elektroniku reklamovať, príčinou chýb na disku býva zväčša neopatrnosť majiteľa, ktorý nechal prehrávač spadnúť na zem.
Podobnou chybou je pokus o prehrávanie WMA súborov bez toho, aby bola do prehrávača prenesená i licencia k týmto súborom. Ak používateľ skopíruje autorskými právami chránené súbory bez toho, aby pomocou Media Playeru alebo obslužného softvéru preniesol i licenciu, ich prehrávanie bude odmietnuté.
Mechanické problémy
Najčastejším mechanickým problémom prehrávačov býva zlyhanie mikrospínačov Play v kombinácii s funkciou ON/OFF, ktoré dokážu nedočkavci doslova odtrhnúť z dosky plošných spojov. Používateľ si často neuvedomuje, že štart firmvéru trvá niekoľko sekúnd a nadmernou silou zatláča mikrospínač, akoby mu podvedomie hovorilo, že spravil pri zapínaní chybu a musí to opakovať či lepšie pritlačiť.
Pri prehrávačoch, kde sa displej rozsvieti až po jednej-dvoch sekundách, sa tento problém vyskytuje najčastejšie.
Podobný osud stíha joystick, ktorý na niektorých prehrávačoch výrobcovia používajú namiesto tlačidlového päťsmerového ovládača. Páčka umožňuje pôsobiť na spínače väčšou silou, takže niektorí používatelia dokážu z dosky plošných spojov joystick odtrhnúť.
Keď nefunguje displej
Pomerne zriedkavou, i keď vizuálne veľmi nepríjemnou chybou je porucha displeja - pri zobrazovaní vypadávajú niektoré riadky. Vtedy je chyba na strane výrobcu, takže ak prehrávač nie je zatečený alebo mechanicky poškodený, problém sa rieši výmenou.
Používatelia, ktorí neustále nešetrne zasúvajú a vysúvajú slúchadlá z prehrávača, dokážu poškodiť jack konektor, ktorý býva odtrhnutý od dosky plošných spojov rovnako ako mikrospínače. Sprievodným javom býva i zlomený káblik pri konektore. Výnimkou nie sú ani zlomené kryty batérií. Riešenie je jednoduché: od začiatku pristupovať k prehrávaču jemnejšie. Posledným z problémov býva chrčanie slúchadiel, čo je zväčša výrobná chyba. Ak sa chrčanie prejaví v prvých dňoch používania, používateľ by mal automaticky dostať na výmenu druhé.
Aby prehrávač vydržal
Ak sa rozhodnete aktualizovať firmvér, postupujte presne podľa návodu. Pred začatím prehrávač nabite a ubezpečte sa, že v kondícii je aj počítač, aby počas aktualizácie „nezmrzol“. Vhodné je pred aktualizáciou počítač reštartovať. Dôležité je i to, aby bol firmvér určený presne pre váš model prehrávača.Ak sa pohybujete vo vlhkom alebo príliš prašnom prostredí, používajte na prehrávač puzdro. V teréne tlmí nárazy pri páde na zem a v zlom počasí chráni elektroniku. Puzdrá však nie sú zázračné, ich úlohou je chrániť telo pred škrabancami.Ak nemáte na voľbu prehrávača s výmennými batériami špeciálne dôvody, voľte radšej model so zabudovaným akumulátorom, obzvlášť vtedy, ak ho používate každodenne. Ušetríte si jednu mechanickú časť, ktorá sa môže časom opotrebovať.S tlačidlami pracujte jemne. Silné stláčanie vypínača štart neurýchli, rovnako tak nepomôže intenzívny tlak na joystick pri pohybe v menu. Opatrní buďte i pri práci s konektormi pripojených periférií. Tak ako kábel vysávača zo zásuvky nevytrhávate len ťahaním za šnúru, nerobte to ani so slúchadlami.Ak prehrávač odmieta prehrať skladby či videá, skontrolujte najprv, či sú v správnom formáte a či ste riadne preniesli do prehrávača príslušnú licenciu na prehliadanie.Ak si neviete s prehrávačom rady, nezúfajte a poproste niekoho skúsenejšieho o pomoc. Vo väčšine prípadov je problém v nevedomosti používateľa, nie v prehrávači.