V zoo v Chesteri neďaleko Liverpoolu v máji tohto roku Flora, samica jaštera varana komodského (Varanus komodoensis), prekvapivo zniesla jedenásť vajíčok. Prekvapivo preto, že určite nemala možnosť stretnúť sa so samcom. Pracovníci chesterskej zoo dali vajíčka do inkubátora. Tri už nezachránili, po anatomickom prieskume sa však ukázalo, že obsahujú embryá. Zvyšných osem sa však vyvíja normálne a mláďatá by sa mali vyliahnuť v januári 2007.
Watts s kolegami geneticky preskúmali tri uhynuté embryá a výsledky porovnali s DNA všetkých dospelých varanov komodských v zoo. Ukázalo sa, že Flora je súčasne matkou i "otcom", aj keď embryá nie sú jej identickými klonmi. Jediným vysvetlením je, že partenogenéza, rozmnožovanie bez samca či samooplodnenie, sa teda týka aj tohto veľkého druhu jaštera. Všetky mláďatá by mali byť samce, ako to pri partenogenéze jašterov býva. Odhalenie partenogenézy u varanov komodských sa môže prejaviť ako dôležité z hľadiska záchrany tohto vôbec najväčšieho dnes žijúceho druhu jaštera, ktorý je tak ako takmer všetky súčasné jaštery ohrozený.
Varany komodské bývajú dlhé až tri metre a dosahujú hmotnosť až 90 kilogramov. Dnes už ich žijú necelé 4-tisíce, najmä na ostrovoch Komodo, Flores a Rinca v Indonézii. Vedia vynikajúco plávať, partenogenéza preto dáva zmysel. Jediná samica, ktorá by doplávala na nový ostrov, by takto zniesla vajcia so samcami, tie by sa párili s matkou a zakrátko by vznikla stabilná populácia. Príbuzenské kríženie nemá pri jašteroch a plazoch také nepríjemné dôsledky ako pri cicavcoch, hoci nie sú zanedbateľné.
Prví domorodí obyvatelia ostrova Komodo, Ata Modoovia, verili, že ľudia vznikli s varanmi, keď božská krásavica Putri Naga porodila dvojičky - človeka a varana. (urb)
Na snímke vľavo varanica Flora, vpravo varanie mláďa, liahnuce sa z vajíčka, ktoré zniesla už uhynutá varanica Sungai v londýnskej zoo. Partenogenéza tu ešte nebola doložená, hoci Sungai zniesla vajíčka anomálne dlho po kontakte so samcom. KREDITY FOTO - CHESTER ZOO, IAN STEPHEN |