SME

Sony Alfa 100 – všestranná výbava v ergonomickom tele

Digitálne zrkadlovky sa stali lákadlom i pre tých používateľov, ktorí by si v minulosti fotoaparát možno ani len nevšimli. Sú nielen módnym hitom, ale aj hnacím motorom, ktorý pomáha mnohým ľuďom odhaľovať v sebe nadanie fotografa. Preto tieto zariadenia

+ bohatá technologická výbava

+ optická stabilizácia

+ 10 megapixelový snímač

- vyšší šum už pri ISO 800

- obmedzená dostupnosť príslušenstva

do svojej ponuky zaraďujú i tradičné komerčné značky - Sony nie je výnimkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hneď na začiatok je potrebné vedieť, že sa v tomto produkte spojil vývoj dvojice firiem. Sony prispelo do vienka snímacím čipom, riadiacou elektronikou a technológiou napájania, Konica-Minolta dodala základ pre zdokonalenie štandardizovaného bajonetu, autofokusu a optického stabilizátora. Z populárnych Dynaxov Alfa zdedila viacero prvkov – nejde však o žiadnu kozmetickú úpravu, ale o úplne nový stroj navrhnutý tak, aby upútal poloprofesionálov hľadajúcich bohatú zabudovanú výbavu. Bez povšimnutia by nemal zostať ani inovovaný grafický procesor BIONZ, ktorý sa stará o to, aby dosahovali výstupy očakávanú kvalitu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhotovenie na úrovni, telo sadne do rúk

Plastové telo zrkadlovky ponúka príjemnú ergonómiu i napriek tomu, že vertikálny grip si k nemu dokúpiť nemôžete, pretože ho v ponuke výrobcu nenájdete. Tvarovanie precízne kopíruje krivky ruky, účelné pogumovanie styčných plôch je samozrejmosťou.  Gumový grip je vo vrchnej tretine jemne členený, aby bol úchop dostatočne stabilný i vtedy, ak jemne povolíte palec, alebo ak máte kratšie prsty.

640 gramov hmoty ktorá zahŕňa i akumulátor a pamäťovú kartu ponúka stabilný úchop a príjemnú manipuláciu nielen v ateliéri, ale aj pri reportáži. Stredne veľký formát tela s výrazne predsadeným bajonetom limituje priestor pre ovinuté prsty, väčšina používateľov však na problém s držaním nenarazí. Tvarové vyhotovenie je podriadené účelnosti, všade narážate na samé pozitíva.

SkryťVypnúť reklamu

Na ovládacie prvky pohodlne dosiahnete

Výrobca sa vyhol akýmkoľvek experimentom a navrhol ovládanie tak, aby si naň zvykol i fotograf odchovaný na iných značkách. Snahou je minimalizovať vstup používateľa do menu a poskytnúť maximálne množstvo ovládacích prvkov priamo prostredníctvom tlačidiel.

Čo vás možno zamrzí je skutočnosť, že výrobca podcenil efektívnosť ovládania dvojicou rotačných koliesok. Vždy je výhodou ak môžete korigovať clonu i čas rovnakým spôsobom, poprípade ak môžete v režimoch s prioritou času a clony druhý rotačný volič využiť pre kompenzáciu expozície. V tomto prípade nájdete vo výbave jediné vertikálne koliesko, ktorého chod by mohol byť o čosi jemnejší.

Veľmi príjemne je riešená voľba prevádzkových parametrov, kde prichádza tandem rotačného voliča so stredovým tlačidlom. Kým ľavou rukou zvolíte funkciu, ktorej nastavenie chcete upraviť, pravá ruka siahne po koliesku alebo päťsmerovom ovládači, aby zvolila správne nastavenie. Svoje oko musíte s výnimkou nastavenia citlivosti snímača odlepiť od hľadáčika aby ste videli ponuku hodnôt na displeji, je to však rýchle a pohodlné. Všetko čo potrebujete nájdete na rotačnom voliči.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý, podobne konštruovaný volič ponúka prístup k režimom snímania, kde je tradičná automatika a štvorica PASM režimov doplnená o niekoľko scénických módov určených pre začiatočníkov. Nechýbajú ani ďalšie tlačidlá umiestnené na chrbtovej časti, ktoré robia ovládanie skutočne jednoduchým a prístupným.

Jedinou výnimkou v prístupnosti je čelné tlačidlo pre náhľad hĺbky ostrosti. Je pomerne malé, pre ovládanie malíčkom nemotorné, pri snahe o zatlačenie prstenníkom strácate stabilitu úchopu. Využiť môžete i ľavú ruku, ale stále to nie je tak ako má byť. Jeho zdokonalenie by sa zaručene odrazilo na vyššej použiteľnosti.

Náhľadový displej dopĺňa aktívny hľadáčik

Hľadáčik poskytuje svetlý náhľad na scénu s 0.83x zväčšením a pokrýva približne 95 percent snímacieho políčka. Namiesto optického hranola používa lacnejší systém zrkadiel, pridanou hodnotou je však infrazávora umiestnená v jeho spodnej časti. Ak priblížite oko k hľadáčiku, náhľadový LCD panel sa vypne a ak ste si aktivovali aktívne zaostrovanie, jediné priblíženie oka k hľadáčiku môže zaistiť, aby telo ostrilo i bez namačknutia spúšte. Gumová očnica ponúka dostatočné tienenie i používateľský komfort, nechýba ani dioptrická korekcia.

SkryťVypnúť reklamu

Náhľadový displej má 2.5“ uhlopriečku a pozostáva z 230 tisíc zobrazovacích bodov. Pre lepšiu čitateľnosť je vybavený antireflexnou vrstvou ktorá sa pri používaní pomaly šúcha dole, jeho čitateľnosť je i na silnom svetle viac ako dobrá. Najdôležitejšie je, že displej ponúka reálny pohľad na farebnosť snímok a umožní vám zistiť, či sú zábery ostré a či sú exponované správne.

Polohový senzor zapisujúci informáciu o natočení snímok do EXIF hlavičiek ovláda i zobrazenie na náhľadovom displeji. Ak otočíte telo „na výšku“, zobrazenie sa automaticky prepne, aby bolo čitateľné – platí to však iba pre zobrazené expozičné hodnoty, menu a náhľadový režim fotografií sú statické. Firmvér vás upozorní na podexponované časti snímok, histogram je dostupný iba v jasovej forme bez členenia na kanály.

SkryťVypnúť reklamu

Blesk plní dve úlohy

Záblesková jednotka má smerné číslo 12 a ponúka niekoľko režimov prevádzky s trojicou možností merania. Nevýhodou je že ju musíte vopred manuálne vyklopiť, takže menej skúsený používateľ nemusí vedieť kedy je blesk vhodné použiť a kedy nie. Pokrytie scény je pomerne dobré, farba svetla je jemne posunutá do teplých tónov, aby bol výsledok čo najprirodzenejší.

Druhou úlohou blesku je pomôcť autofokusu pri ostrení v slabých svetelných podmienkach. Keďže telo nie je vybavené pomocným reflektorom, firmvér si pomôže niekoľkými stroboskopickými zábleskami. Musíte však na to myslieť vy a blesk je potrebné manuálne vyklopiť, v niektorých situáciách otupia záblesky váš zrak, takže viac stratíte ako získate. Ide o systém ktorý príliš popularity medzi používateľmi nemá.

SkryťVypnúť reklamu

Nechýba možnosť použitia externých zábleskových jednotiek, dostupná je i možnosť bezdrôtového odpaľovania prostredníctvom rádiového signálu. Použiť môžete blesky z dielní Sony alebo tie, ktoré sa na trh dostali pod značkou Konica-Minolta. V prípade používania štúdiových svetiel sa bez redukcie na ISO lištu nezaobídete, čo znamená ďalšiu investíciu.

Napájanie a ukladanie dát

Pre napájanie použil výrobca Li-Ion akumulátor, ktorý na jedno nabitie ponúkne energiu pre 750 fotografií uskutočnených bez blesku, pričom použitie blesku zníži výdrž o tretinu. V prípade že sa rozhodnete používať optickú stabilizáciu, výkon sa opäť znižuje. V prípade nasadenia v ateliéri môžete využiť napájanie prostredníctvom 6 voltového zdroja, napájací konektor nájdete na ľavej strane pod gumovou krytkou.

SkryťVypnúť reklamu

Fotografie vo formátoch JPEG a RAW sú priebežne z vyrovnávacej pamäte zapisované na pamäťovú kartu formátu Compact Flash I/II, pričom nechýba ani podpora pre miniatúrne disky MicroDrive a pamäťové karty Memory Stick Duo/PRO Duo, ktoré je možné vložiť do špeciálneho konverzného adaptéra. Akceptovateľné sú súborové sytémy FAT12, FAT16 a FAT32.

Digitálny snímač vybavený stabilizáciou a čistením

Telo je vybavené snímačom Sony SuperHAD využívajúcim technológiu CCD, ktorý je osadený v štandardizovanom formáte APS-C. Znamená to že crop faktor dosahuje tradičný index 1.5x, ktorým treba upravovať ohniskovú vzdialenosť objektívov. Stranový pomer snímača predstavuje pohľadnicový formát 3:2, rozlíšenie ponúka na výstupe 10,2 milióna pixelov.

Citlivosť snímania je krokovo nastaviteľná na hodnotách ISO 100, 200, 400, 800 a 1600, pričom pri poslednej dvojici je už jasne badateľný šum. Ak však fotografujete v špecifických podmienkach a na snímkach prevažujú tmavé (LowKey) či svetlé (HighKey) tóny, využiť môžete špeciálne nastavenia Lo80 a Hi200, ktoré sa postarajú o lepšiu kresbu detailov v kritických jasových zložkách. Ak uvažujete o dlhších expozičných časoch, mali by ste vedieť, že objem jasového šumu sa znásobuje.

SkryťVypnúť reklamu

Optický stabilizátor je implementovaný na úrovni čipu, čo znamená že stabilizáciu môžete využiť s akýmkoľvek cenovo dostupným objektívom. Udržateľnosť v rukách sa s jeho použitím zlepšuje o dve clonové čísla, výsledkom sú ostré fotografie bez rozmazania. Pri dlhších expozičných časoch je práca stabilizátora zreteľne počuteľná, rozkmitaná masa snímača a jeho príslušenstva nie je zanedbateľná.

Ďalšou výhodou je integrovanie ultrazvukového čistenia čipu. Jeho antistatická povrchová úprava je doplnená o mechanizmus, ktorý sa postará vibráciami o to, aby prachové zrnká nedegradovali kvalitu snímok, ale uchytili sa na samolepiacom zberači odpadkov. Prevádzka je bezúdržbová, neznamená to však, že môžete do komory sypať piesok.

Meranie a ostrenie

Expozimeter pozostáva zo 40 meracích segmentov ktoré sú usporiadané v útvare pripomínajúcom plást. Meranie pracuje spoľahlivo a dokáže riešiť bežné kritické situácie, zriedkavo sa môže stať že je snímka podexponovaná. Pri meraní sa môže brať do úvahy scéna ako celok, dôraz sa môže klásť na stred s pevne vyčleneným priemerom, nechýba ani bodové meranie s využitím stredového bodu.

SkryťVypnúť reklamu

Autofokus obsluhuje celkovo 9 bodov z ktorých stredný má najintenzívnejšiu schopnosť vyhodnocovať kontrasty. Body sú na matnici podsvecované červenou LEDkou, môžete ich jednotlivo voliť, autofokus dokáže ostriť na samostatné scény ale aj pri dynamike a pohybujúcich sa objektov. S klesajúcim osvetlením jeho výkon klesá, pomôcť si však môžete stroboskopickými zábleskami blesku. Bez ohľadu na to aký objektív používate, autofokus je možné doplniť manuálnou úpravou ostrenia.

Ponuka objektívov je široká

Aby nebola ponuka objektívov uzavretá na niekoľko málo modelov, výrobca použil bajonet typu Minolta A, do ktorého je možné použiť jeden z dvadsiatky objektívov z dielní SONY, alebo čokoľvek z produkcie Minolty určené pre bajonetovú platformu A. Znamená to že výber je pestrý a nie ste obmedzení aktuálnou ponukou – na trhu sú stovky objektívov, vyberiete si i v ponuke jazdených.

SkryťVypnúť reklamu

V sete sa dodáva telo s dvojicou objektívov. Prvým je jednoduchý plastový DT SONY 18-70 F3.5-5.6 ktorý je vhodný na bežné príležitosti s obmedzenou použiteľnosťou pri makrách. Jeho bajonet je odľahčený plastom a čelné sklo rotuje, takže manuálne zaostrovanie je skôr kompromisom ako plnohodnotnou aktivitou. Ide o štart od ktorého sa odrazíte ďalšou investíciou. Druhým objektívom je SONY DT 75-300 F4.5-5.6, ktorý je z 1,5 metrovej vzdialenosti vhodný i na jednoduchšie telemakrá. V tomto prípade je bajonet kovový a nechýba ani použiteľný prstenec pre manuálne zaostrovanie.

V oboch prípadoch ide o nízkorozpočtovky ktoré sa svojimi vlastnosťami skvele hodia k telu. Produkujú ostré fotografie plné detailov a jemnej precíznej kresby, chromatická chyba nie je znateľná, jediné na čo narazíte je jemné súdkovité skreslenie pri širokom ohnisku. Ak stojíte pred rozhodnutím či kúpiť iba telo alebo set s objektívmi, určite využite ponúkaný set s dvojicou objektívov, ktoré pri minimálnej investícii ponúkajú skvelé výsledky, ktoré sú dobrým štartovacím mostíkom.

SkryťVypnúť reklamu

Obraz je predmetom spracovania a vylepšení

Aby ste nemuseli siahať po grafickom softvéri pre každú drobnosť, výrobca vybavil firmvér viacerými funkciami, ktoré vám umožnia dosiahnuť pekné výstupy. Prvou nadiskutovanejšou funkciou je optimalizácia dynamického rozsahu. Ide v podstate o alternatívu k známym technológiám D-Lighting či DigitalFlash avšak s tým rozdielom, že sa aplikuje už pri ukladaní fotografie. Nejde o žiadny zázrak, ktorý by dokázal vyčariť kresbu v tmavých častiach scény tam, kde nieje. Ak však bojujete s protisvetlom, ide o zaujímavý softvérový nástroj, ktorý vám pomôže dosiahnuť lepší výstup.

Integrovaná je i žehlička šumu, ktorú by ste pri hodnotách ISO 800 a 1600 nemali prehliadať, ak chcete následne fotografie priamo tlačiť alebo distribuovať bez toho, aby ste ich upravovali v grafickom softvéry. Výsledky sú uspokojivé, jemná strata kresby a detailov je však badateľná a časť šumu zostane nedotknutá. S peknou JPEG kompresiou bez nepekných artefaktov sú však výtlačky na fotopapieri akceptovateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Tonalitu a kresbu výstupov je možné origovať i prostredníctvom rôznych farebných profilov a korekcie kontrastu, sýtosti farieb a ostrosti, pričom nechýba ani režim čiernobieleho fotografovania bez možnosti aplikovania farebných filtrov.

Snímky sú ostré a plné detailov, pekne sýto vyfarbené s pocitom reality a nie umelého prikrášlenia. Všetko si môžete dvojicou tlačidiel vyzoomovať okamžite po snímaní na náhľadovom displeji, takže máte prehľad o tom, čo si prinesiete na karte domov.

Vysoký výkon v rukách poloprofesionála

Alfa vás milo prekvapí svojim výkonom a schopnosťou zachytiť svet okolo vás tak, ako ho vnímate. Vybavená je množstvom technologických doplnkov a zabudovanou výbavou, ktorú u ostatných výrobcov nemusíte nájsť. Je však otázne pre koho je tento model určený.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade fotografického nadšenca ide o zaujímavú zrkadlovku, ktorá mu s rozumným pomerom cena/výkon môže ponúknuť technológie a parametre, ktoré by inde v základnej výbave neboli. S dvojicou setových objektívov a prikúpenou pamäťovou kartou sa budete môcť venovať roky snímaniu bez toho, aby ste cítili potrebu posunúť sa kdesi vpred.

Technické parametre: Snímač: CCD SuperHAD ASP-C 10,2 megapixelov, 3:2 * Autofokus: 9 bodový TTL pracujúci v troch režimoch * Obrazový procesor: BIONZ * Bajonet: Minolta A, crop faktor 1.5x * Expozimeter: TTL, 40 zón, 3 režimy * Závierka: štrbinová, 30-1/4000s * Hľadáčik: 0.83x, poorove zrkadlo* LCD: 2.5" * Formáty: RAW, JPEG * Rozhrania: USB PTP/MASS, A/V * Záznam: CF/MD

Dostupnosť: www.sony.sk

Orientačná cena: 29990 SK telo, doublezoom set 39990 Sk

SkryťVypnúť reklamu

Každý stroj má svoju životnosť a investícia do príslušenstva znamená zaviazanosť značke. V prípade Sony nie je jasné, ktorým smerom sa výrobca vyberie. Ak prerastú vaše požiadavky možnosti modelov na trhu, asi iba s ťažkosťou predáte svoju výzbroj aby ste premigrovali k niektorej zo zvučnejších značiek. Sony má tendenciu uzatvárať sa do seba – stačí sa pozrieť na BetaMAX, MiniDisc, ATRAC, MemoryStick a tak je okruh fanúšikov užší ako napr. pri Nikone či Canone u ktorých zväčša profesionáli zaparkujú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu