SME

HP iPAQ hw6915: Podarené spojenie telefónu a pocket PC

Vreckový počítač Hewlett-Packard iPAQ HW6915 v sebe spája možnosti laptopu, GSM telefónu, fotoaparátu a GPS. Okrem toho nájdeme v iPaqu aj nový Windows Mobile vo verzii 5.

Dizajn a klávesnica
Vzhľad iPaqu hw6915 sa od vzhľadu jeho predchodcu hw6515d veľmi nelíši. Rozmery má totožné - 118 x 71 x 18 mm, pričom jeho predchodca bol o 10 gramov ľahší (hw6915 váži 175 gramov).
Prednej strane dominuje rozmerný displej, pod ktorým sú umiestnené ovládacie prvky a plná klávesnica. Nad displejom je reproduktor s dvoma LED diódami a tlačidlom na zapnutie telefónu. Diódy signalizujú blikaním či je zapnutý telefón, respektíve Bluetooth. Dotykový displej je chránený priehľadným plastovým krytom, ktorý sa dá otvárať smerom hore.
Na pravej strane zariadenia je slot pre pamäťovú kartu miniSD a v hornej časti je otvor pre uloženie stylusu (dotykového pera). Na ľavej strane je v spodnej časti umiestnený infraport a v hornej časti je spúšť fotoaparátu a posuvné tlačidlo na ovládanie hlasitosti. Na zadnej strane je objektív fotoaparátu s dosvecovacou diódou a zrkadielkom. Je tu aj otvor pre reproduktor hlasitého odposluchu a, prirodzene, kryt batérie. Na spodnej strane je umiestnený systémový konektor a 2,5 mm jack-konektor pre handsfree.
Plnohodnotnú klávesnicu tvoria nahusto poukladané malé okrúhle tlačidlá, ktoré sa dajú ľahko nahmatať vďaka svojmu vypuklému tvaru. Navyše sú klávesy pri svojej veľkosti pomerne ďaleko od seba a ani väčším palcom sa nestlačí viac ako jedno tlačidlo. Na písanie dvoma prstami si však treba chvíľu zvykať.
Nad alfanumerickou klávesnicou je dvojica tlačidiel na ovládanie hovoru, tlačidlo pre rýchly prístup ku kontaktom a k správam. V strede je umiestnený päťsmerový joystick. S klávesnicou sa dobre pracuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Displej iPaqu hw6915 je tak trochu sklamaním. Má totiž len rozlíšenie 240 x 240 bodov, teda rovnaké ako jeho starší predchodca hw6515. Nezmenil sa ani počet zobraziteľných farieb, ktorý je 64-tisíc. Displej je dobre podsvietený, no na slnku sa mierne strácajú farby.
Displej dobre a rýchlo reaguje na dotyk. Pochváliť treba aj jeho citlivosť.

Ovládanie
Ovládanie cez dotykový displej je veľmi intuitívne a logikou pripomína ovládanie počítača s Windows. Podobné je to aj pri ovládaní cez klávesnicu, kde nájdeme napríklad aj tlačidlo WIN na otvorenie menu Štart. V menu sa dá pohybovať a potvrdzovať joystickom.
Funkcie pre klávesy na rýchly prístup ku kontaktom a správam si môže používateľ nadefinovať sám, pričom každé môže mať dve funkcie – jednu pri normálnom stlačení a druhú pri podržaní. Tlačidlom na zapnutie prístroja sa dá po podržaní rýchlo dostať k profilom. Prístroj sa však nedá týmto tlačidlom vypnúť ani reštartovať. To sa dá spraviť len vybraním batérie, čo je dosť nepraktické.
Pri písaní textu si môžete zvoliť viacero spôsobov. Okrem písania na QWERTY klávesnici si ju môžete zobraziť na displeji a ťukať stylusom alebo písať písmená priamo na displeji. Plocha, na ktorej sa rozoznávajú písmená je rozdelená na tri časti – veľké písmená vľavo, malé v strede a číslice vpravo. Navyše sú na ploche načrtnuté vodiace linajky, ktoré pomáhajú pri písaní malých a veľkých písmen a tých, ktoré siahajú aj pod hlavnú linajku. Zobrazenie plochy na písanie nie je vymyslené dokonale, pretože niekedy prekáža a nie je vidieť vypĺňané pole. Zaujímavejší je preto mód Transcriber, ktorý rozoznáva písaný text na celej ploche displeja. Zároveň automaticky určuje medzery medzi slovami pri prerušení písania. Kvalita rozpoznávania je na primeranej úrovni, no predsa len človek sa musí prispôsobiť pri písaní zariadeniu.

SkryťVypnúť reklamu

Menu a operačný systém
HP iPaq hw6915 je vybavený operačným systémom Windows Mobile 5 a procesorom PXA270 na frekvencii 416 MHz.
Na pohotovostnej obrazovke je už tradične aktívny desktop, ktorý si môže používateľ upraviť. Funkcií, ktoré sa dajú v aktívnom desktope zobrazovať však nie je mnoho. Medzi prednastavenými funkciami je kalendár, úlohy, profily, správy, ovládanie Bluetooth, WiFi, GSM a GPS pod názvom iPaq Wireless a zobrazovanie stavu batérie a pamäte.
V menu Štart sú v najvyššom riadku zobrazené ikony aplikácií, ktoré boli naposledy spustené a pod nimi môže mať používateľ osem aplikácií, ktoré najčastejšie používa. V posledných dvoch riadkoch sú submenu s ďalšími programami a nastaveniami. Každý riadok menu Štart obsahuje ikonu s názvom aplikácie.
Submenu pripomínajú prieskumníka na počítači. Zobrazuje sa matica deviatich ikon a pod každou je meno programu.
Pri súboroch sa dá podržaním stylusu aj kontextové menu podobne ako vo Windows na počítači.
Menu je rýchle a nemáme k nemu výhrady.

SkryťVypnúť reklamu

Telefónny zoznam
Telefónny zoznam vo Windows Mobile 5 plne korešponduje s možnosťami kontaktov v Outlooku na počítači. Na rozdiel od bežných telefónov nie je obmedzený ani počet kontaktov.
Ku každému menu sa dá uložiť množstvo informácií od niekoľkých telefónnych čísel a e-mailovej adresy až po mená detí. Medzi kontaktmi sa dá jednoducho vyhľadávať, pričom box na zadanie hľadaného reťazca písmen je k dispozícii neustále. Zaujímavosťou, ktorá by potešila aj na bežných manažérskych telefónoch, je možnosť zoradenia kontaktov podľa názvu firmy.
Kontakty sa dajú zoskupovať do skupín a neskôr podľa nich aj filtrovať.
Ku kontaktom sa dá priradiť aj fotografia alebo zvonenie.

Komunikácia
HP iPaq hw6915 podporuje posielanie SMS, MMS a e-mailových správ. Každý typ správ má samostatnú štruktúru priečinkov. Okrem priečinku pre prijaté správy je tu teda aj adresár pre odchádzajúce, odoslané, vymazané a neodoslané správy. Správy sa pri vymazávaní najprv presunú do koša a až odtiaľ sa dajú úplne vymazať z pamäte.
V zozname správ sa zobrazuje okrem odosielateľa aj čas a dátum, veľkosť správy a začiatok textu. Správy sa dajú zoradiť podľa času prijatia, odosielateľa a predmetu.
Pri písaní SMS správ sa odpočítava od začiatku počet napísaných znakov. Popri tom sa zobrazuje aj maximálny počet znakov.
Editor multimediálnych správ je prehľadný a už pri otvorení novej správy sa na displeji zobrazia polia pre obrázok, text a zvukový záznam. Zaujme možnosť odoslania správy v stanovenom čase. Teda napríklad ak si dva dni vopred spomeniete na výročie, tak napíšete správu a zadáte, aby sa poslala v deň výročia.
Práca s e-mailami je podobná ako v Microsoft Outlooku. K možnostiam nastavenia patrí napríklad prihlasovanie k SMTP serveru pri odosielaní správ, dá sa nastaviť, či sa majú stiahnuť všetky e-maily alebo len správy za posledných niekoľko dní. Samozrejmosťou je nastavenie, či sa majú sťahovať celé správy alebo len hlavičky. Zaujala nás možnosť periodickej kontroly schránky každých niekoľko minút pričom sa dá nastaviť aj jedna minúta. V takom prípade sa však rýchlo vybije batéria.

SkryťVypnúť reklamu

Manažérske funkcie
V telefóne nechýbajú všetky podstatné manažérske funkcie. Veľmi dobre je zvládnutý kalendár, ktorý je spracovaný podobne ako ten v MS Outlooku. Ponúka zobrazenie všetkých udalostí, denný, týždenný a mesačný prehľad. Oproti iným mobilom ponúka navyše aj prehľad, pri ktorom sa zobrazí na displeji šesť mesiacov. Pri vytváraní novej schôdzky vyplňujete rovnaké položky ako v Outlooku, s ktorým sa dá kalendár v telefóne bezchybne synchronizovať.
V nastaveniach nechýba možnosť vybrať si deň, ktorým týždeň začína, a koľko dní má mať jeden pracovný týždeň. Rozdiel je viditeľný pri týždennom prehľade.
V telefóne nájdeme aj jednoduchý Word, Excel a Powerpoint. Základné úpravy dokumentov MS Office sa dajú robiť aj vo vlaku či autobuse. V základnom balíku však chýba prehliadač PDF dokumentov.
Zoznam uskutočnených hovorov sa zobrazuje spoločne, typ hovoru sa dá určiť podľa ikony. Jednotlivé typy hovorov sa však dajú aj vyfiltrovať a zobrazia sa napríklad len prijaté. Číslo v zozname sa dá uložiť do adresára, vymazať, vytočiť alebo sa dá na neho priamo odoslať SMS správa.
Kalkulačka je jednoduchá a je trochu na škodu, že neponúka aj rozšírené funkcie. Naopak budík ponúka tri časy, kedy zvoní a každý alarm môže mať svoj názov a dni kedy sa má spustiť.

SkryťVypnúť reklamu

GPS
HP iPaq hw6915 má integrovaný aj prijímač satelitnej navigácie GPS, konkrétne ide o tzv. Assisted-GPS. V praxi ide o to, že sa zariadenie dokáže pripojiť k asistenčným serverom a vďaka nim rýchlejšie zisťovať polohu. Šetrí sa tým energia a zvyšuje sa presnosť určenia polohy.
V zariadení nie je ani jedna mapa. HP síce ponúka možnosť stiahnuť si jednu mapu zdarma, ide však o mapy miest západnej Európy či Severnej Ameriky. Všetky ostatné si musíte zakúpiť.

Multimédia
V základnej výbave Windows Mobile 5 je aj prehrávač multimédií Windows Media. Ten si poradí s hudobnými aj video súbormi. Navyše ponúka možnosť sledovania TV cez internet. V zariadení chýba FM rádio.

Správa súborov
Na prehliadanie súborov v pamäti telefónu alebo na vloženej pamäťovej karte slúži jednoduchý súborový manažér File Explorer. Súbory sa v ňom dajú zoraďovať podľa mena, dátumu vytvorenia, veľkosti a typu. Nechýba základná práca so súbormi ako je premenovávanie, presúvanie, kopírovanie a odosielanie cez e-mail, infraport a Bluetooth.

SkryťVypnúť reklamu

Dáta a internet
iPaq sa dá pripojiť k počítaču cez infraport, USB kábel alebo Bluetooth 1.2. Nevýhodou je nemožnosť pripojiť zariadenie cez klasický miniUSB konektor. Navyše pripojenie cez USB je podľa staršieho a pomalšieho štandardu 1.1 a nepodporuje USB Mass Storage. Na pripojenie k internetu slúži GPRS a EDGE, chýba však podpora sietí tretej generácie UMTS. Do počítačovej siete a teda aj k internetu sa vie iPaq pripojiť aj cez WiFi štandardu 802.11b.
Na prehliadanie wapu a xHTML stránok je v telefóne určený vreckový Internet Explorer, ktorý ponúka základnú funkcionalitu. Stránky sa môžu zobrazovať v jednom stĺpci bez horizontálneho posúvania, v celej kráse s posúvaním do všetkých smerov alebo sa prispôsobia veľkosti displeja.

Pamäť
V telefóne je spolu 192 MB pamäte. Pre používateľské dáta je k dispozícii však len 45 MB. Túto kapacitu je možné rozšíriť pamäťovými kartami miniSD až na 1 GB.

SkryťVypnúť reklamu

Fotoaparát
Fotoaparát je v iPaqu skôr doplnkovou funkciou. Ponúka maximálne rozlíšenie 1,3 Mpix, teda 1280 x 1024 bodov. Nastaviť sa dá aj vyváženie bielej, kompresia a farebné filtre – čiernobiely, sépiový, negatív a modrobiely. K dispozícii je aj samospúšť, štvornásobný zoom a nahrávanie videa. Jeho maximálne rozlíšenie môže byť 352 x 288 bodov.
Pri slabom svetle sa dá zapnúť dióda, ktorá však nie je veľmi účinná. Dá sa upravovať aj dĺžka expozície, v prípade, že sú fotografie preexponované alebo podexponované – teda ak sú svetlé miesta prepálené alebo niektoré miesta príliš tmavé.
Silnou stránkou fotoaparátu je možnosť uložiť k fotografii aj presnú polohu fotenia pomocou GPS. Samotné fotografie sú použiteľné v mobiloch a mobilných zariadeniach.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
iPaq hw6915 je vybavený batériou typu Li-Ion s kapacitou 1200 mAh. Jej výdrž je však pomerne krátka a odporúčame nabíjať ju každý deň. Ak pracujete so zariadením aktívne, tak nebude ojedinelé, že ho budete musieť nabiť aj častejšie.

Celkové hodnotenie
Celkovo je iPaq HW6915 vydarené zariadenie. Novinkou oproti starším modelom je integrovaný systém GPS a jeho prepojenie s fotoaparátom. Samotný fotoaparát však mohol byť aj lepší. Už dlhší čas sú v špičkových mobilných telefónoch dvoj- a viac megapixelové fotoaparáty.
Nevýhodou zariadenia je krátka výdrž batérie.

Autor: IVAN KAHANEC - SME online

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jeden zo slajdov prezentácie europoslankyne Judity Laššákovej na jej prednáškach po Slovensku.

Niektorí účastníci prednášok po Slovensku ostali zaskočení.


156
Umelecká vizualizácia exoplanéty K2-18b.

Na potvrdenie výsledkov sú potrebné ďalšie údaje.


ČTK 1
Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

Klubu chýbajú financie zo zväzu.


10
Jindřich Šídlo

Na matku zavraždenej študentky sa nalepili opoziční politici.


2

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 646
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 164
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 712
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 539
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 998
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 613
SkryťZatvoriť reklamu