Sony Ericsson W850i: hudba na prvom mieste

Prvý vysúvací Sony Ericsson určený pre európsky trh je v znamení hudby a už v základnom balení nájdete pamäťovú kartu s kapacitou 1 GB. Recenzujeme najlepší Walkman!

Prvý vysúvací Sony Ericsson určený pre európsky trh je v znamení hudby a už v základnom balení nájdete pamäťovú kartu s kapacitou 1 GB. Nechýba fotoaparát s rozlíšením 2 megapixely, podpora sietí tretej generácie, kvalitný displej a štýlový dizajn.
Pred viac ako rokom by asi len málokto tušil, že spočiatku výstredný model W800i položí základný kameň pre veľmi úspešný rad Walkmanov. Sony Ericsson začal do týchto telefónov vkladať veľké nádeje a jeho ťah sa mu vyplatil.
Postupne začali pribúdať ďalšie a ďalšie kúsky a medzi týmito hudobnými prístrojmi nie je problém nájsť všetko od malých véčok, cez lacnejšie či drahšie verzie pôvodného W800i, alebo zopár modelov s otočnou konštrukciou. Najvybavenejší z nich, model W900i, sa však aj napriek svojej výbornej výbave veľkých ovácií nedočkal.
Pošramotenú reputáciu mieni vylepšiť aktuálne recenzovaný model W850i. Na pomyselný trón medzi Walkmanmi si však nesadne. Tento post nedávno obsadil špičkový W950i, ktorý sa pýši dotykovým displejom, pamäťou s kapacitou 4 GB a operačným systémom Symbian.
W850i naopak ponúkne fotoaparát s rozlíšením 2 mpx a nechýba mu ani ten povestný šmrnc, ktorý hudobný rad charakterizuje. Po funkčnej stránke takmer kopíruje K800i, ktorý je v súčasnosti vlajkovou loďou výrobcu. Aj tento prístroj obsahuje niektoré mušky, ktoré sa, bohužiaľ, ďalej vlečú spolu s W850i.

Dizajn a klávesnica
Aj keď celú rodinku Walkmanov sprevádza predovšetkým oranžová farba, celý telefón je až na drobné výnimky čierny. Oranžová zostala vyhradená len pre stredné tlačidlo medzi dvomi kontextovými klávesmi a slúži pre okamžitý prístup k hudobnému prehrávaču. Pri jeho aktivácii sa dokonca zmení podsvietenie klávesov pod displejom z čisto bielej na svetločervenú až oranžovú farbu. Po chvíli používania si tento efekt zamilujete.
V spodnej časti ešte nájdete ovládacie prvky typické pre Sony Ericsson. Slúžia na vstup do vlastného menu, internetového prehliadača a je tam aj dvojica korekčného a návratového tlačidla. Na vrchnej časti prístroja, vedľa kamery na videohovory sa nachádzajú dve tlačidlá, ktoré v pohotovostnom režime slúžia na vstup do galérie. Použiť ich možno aj na prepínanie režimu pri fotografovaní a pri niektorých hrách. Pravý bok telefónu okrem spúšte fotoaparátu a infraportu obsadila ešte dvojica tlačidiel na reguláciu hlasitosti, ktoré sú aktívne až pri spustenom hudobnom prehrávači, alebo rádiu.
Oko poteší zadná strana prístroja, ktorú na rozdiel od hladkého povrchu zostávajúcich častí telefónu tvorí jemná mriežka. Ľahko zapustenú šošovku fotoaparátu dopĺňa dióda na prisvietenie scény a zrkadielko na autoportréty. Nechýba ani logo Sony Ericsson a netradičná kovová krytka reproduktoru. Ten patrí určite k tomu najlepšiemu, čo sa dá v mobilných telefónoch nájsť.
Vysúvacia klávesnica je rozhodne oveľa praktickejšie riešenie, než otočná konštrukcia, ktorú poznáme napríklad z modelu W900i alebo W600i. Pohodlné vysúvanie zaručuje strieborný prúžok nad stredným tlačidlom, o ktorý sa ľahko zaprie palec a ostatnú prácu už dokoná pružina. Európska premiéra sa podarila na jednotku. Rozmerné tlačidlá v tvare vankúšikov sa zoskupili do troch stĺpcov a ich zdvih je spolu s ich odporom po stlačení takmer ideálny.
Čo sa týka fyzických rozmerov, W850i by si isto zaslúžil menšiu diétu. S mierami 98 x 47 x 21 mm ešte patrí medzi stredne veľké vysúvacie telefóny. Celých 116 gramov ho však nemilosrdne strhne do kategórie ťažkých mobilov a jeho váha takmer súhlasí s váhou modelu K800i. Vzhľadom k funkčnej výbave sa dá táto hmotnosť ešte akceptovať. Ide však o hraničnú hodnotu, ktorá ešte povoľuje nosiť telefón pohodlne vo vrecku.

Displej
Na prednej strane telefónu dominuje rozmerný, viac ako 2-palcový TFT displej s podporou 262144 farieb a rozlíšením 240 x 320 bodov. Zobrazenie je veľmi jemné a dobre čitateľné na priamom slnečnom svetle.

Ovládanie
Trochu neohrabane pri prvom stretnutí pôsobí netradične poňaté štvorsmerové tlačidlo. Stredné potvrdzovacie tlačidlo je umiestnené v malej priehlbine a na stlačenie tlačidiel okolo musíte umiestniť svoj palec presne na šikmú plochu a vynaložiť trocha viac úsilia, aby vám prsty nezbehli späť do priehlbiny. Štyri malé kolieska v jednotlivých smeroch majú len estetický význam a tlačidlá schované pod nimi majú v skutočnosti omnoho väčšie rozmery. K ideálu má tento experiment ešte ďaleko, rozhodne však ide o zaujímavý variant klasického navigačného tlačidla.

Menu a operačný systém
Štruktúra menu neprešla žiadnymi zmenami a hlavnú ponuku tvorí dvanásť ikon. Všetky ostatné položky sú už len textové a v niektorých ponukách sa objavujú aj záložky. Telefón je vcelku svižný, reakčný čas sa však dosť predlžuje, ak na pozadí beží viac aplikácií. Hodilo by sa odkázať vývojárom, aby nabudúce zakomponovali do menu menej animácií a pridali radšej na jeho rýchlosti.
Okrem vytvorenia vlastných skratiek môžete prácu s telefónom zrýchliť priradením najpoužívanejších funkcií na jednotlivé smery navigačného tlačidla. V jednotlivých položkách menu sa možno pohybovať aj s pomocou čísiel, ktoré zodpovedajú jednotlivým ponukám. Krátkym stlačením vypínacieho tlačidla umiestneného na hornej hrane telefónu sa dostanete k ponuke profilov, zapnutiu tichého režimu a zámku klávesnice. Vývojári, bohužiaľ, aj v tomto telefóne ponechali nešvár z minulosti a hlasové príkazy nemožno priradiť jednotlivým funkciám telefónu.

Funkcie
Sony Ericsson W850i je telefón po funkčnej stránke takmer identický s K800i.

Telefónny zoznam
Aj v tejto časti ide W850i v šľapajach svojho slávnejšieho kolegu, modelu K800i so všetkými kladmi i zápormi. Do pamäte telefónu sa vojde presne tisíc kontaktov až s dvadsiatimi rôznymi položkami. Samostatných telefónnych čísiel uložíte 2500 s tým, že nemožno zobraziť kontakty uložené na SIM karte a kontakty vo vnútornej pamäti naraz. Mená, ktoré majú na prvom mieste znak s diakritikou, sú opäť automaticky zaradené na koniec telefónneho zoznamu.
Ku každej položke môžete zvoliť vlastný obrázok a vyzváňanie, ktoré sa pre ostatné kontakty mení centrálne pre jednotlivé profily. Kontakty možno triediť do dvoch skupín, ktoré budú buď slúžiť na rozosielanie hromadných SMS, alebo na filtrovanie hovorov. Samozrejmosťou už je synchronizácia s MS Outlook.

Správy
Ponuka správ zastrešuje okrem štandardných textových správ i MMS, hlasové správy a e-maily. V rovnakej skupine nájdete aj čítačku RSS kanálov. Editor SMS zostal bez zmien a okrem toho, že odpočítava až posledných 20 znakov na konci každej správy, nemožno mu nič vytknúť. Slovník T9 píše podľa vášho želania s diakritikou alebo bez, učí sa nové slová a nie je problém ho natrvalo vypnúť.
Textovú správu môžete rovno previesť na MMS, do ktorej sa vojde 300 kB zvukov, videa alebo obrázkov. E-mailový klient si poradí až s piatimi účtami, dokáže pracovať s veľkými prílohami, sťahovať len hlavičky a v pravidelných intervaloch kontrolovať obsah schránky.

Manažérske funkcie
Čo sa týka organizácie času, ani tu sa nemá W850i za čo hanbiť. Kalendár dokáže zobraziť rôzne náhľady (denný/týždenný/mesačný) a vybrané udalosti dokáže v určitých intrvaloch opakovať. Ku každej položke možno nastaviť množstvo dodatočných údajov od krátkeho popisu až po trebárs miesto stretnutia. Kalendáru vzorne asistujú jednoduché poznámky a úlohy, u ktorých, bohužiaľ, nejde nastaviť priorita.
Mnohí zrejme využijú služby až piatich budíkov, v ktorých si okrem melódie vyberiete aj opakovanie zvonenia len vo vybrané dni v týždni. Za zmienku stojí aj odpočítavač času, stopky, kalkulačka a pamäť na kódy, kde pod jedným heslom môžete ochraňovať niekoľko dôležitých údajov.

Multimédiá
Po pripojení pribalených slúchadiel do konektoru Fast Port vám telefón umožní vstup do ponuky FM rádia. Tu si môžete vyladiť stanice ručne, alebo všetko nechať na automatike a jednotlivé stanice si uložiť do dvadsiatich voľných pozícií. Rádio okrem RDS podporuje funkciu Track ID. Ak chcete poznať názov práve prehrávanej skladby, stačí nahrať krátku ukážku, odoslať ju na špeciálny server a už len čakať na podrobnejšie údaje o pesničke.
Ako sme už povedali, samotný MP3 prehrávač sa aktivuje stlačením stredného tlačidla z akejkoľvek ponuky telefónu a rovnakým tlačidlo sa minimalizuje do pozadia. Hudobné súbory uložené na pamäťovej karte sám zaradí do niekoľkých kategórií podľa mena interpreta, albumu alebo jednotlivých skladieb. Na rozdiel od rádia možno využiť ekvalizér na doladenie zvuku. Vyhrať sa môžete aj s vizualizáciami, ktoré zmenia vzhľad malého rámčeka u prehrávača, alebo zapnúť svetelné efekty, čo nie je nič iné, ako poblikávanie stredného tlačidla.
Základné balenie obsahuje celkom kvalitné stereo slúchadlá s možnosťou redukcie na klasický 3,5 mm jack. V škatuli od telefónu nájdete ešte USB kábel na kopírovanie dát a cestovnú nabíjačku s obojstranným konektorom, ktorý mal premiéru s K800i. Takže nie je problém nabíjať a zároveň mať pripojené slúchadlá. Inštalačné CD obsahuje okrem štandardného PC Suite na synchronizáciu aj prehrávač QuickTime, Adobe Photoshop Album SE a Disc2Phone na prevod hudby do mobilu.

Hry
Pre chvíle nudy sú v pamäti telefónu predinštalované tri celkom zábavné Java hry – známu plošinovú Treasure Towers dopĺňa variant na tetris s názvom Quadra Pop a automobilové preteky Juiced. Z ostatných aplikácií nechýba tradičná kolekcia VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ a kvalitný videoprehrávač.

Dáta a internet
Aj keď W850i ponúka podporu sietí tretej generácie vrátane videohovorov, na rýchle dáta cez EDGE sa opäť pozabudlo. Vystačiť si tak budete musieť len s GPRS v najvyššej desiatej triede. Pochvalu si naopak zaslúži internetový prehliadač, ktorý si síce so zložitejšími stránkami neporadí, zato korektne zobrazuje diakritiku.

Pamäť
Vnútorná pamäť má len 16 MB (často sa mylne uvádza 64 MB) a je rozšíriteľná pomocou pamäťových kariet Memory Stick PRO Duo. Už v balení je pripravená karta s kapacitou 1 GB. Pri kopírovaní pomocou USB Mass Storage sa deaktivujú všetky funkcie telefónu okrem upozornení z kalendára a budíku.

Fotoaparát
Ako sa zdá, tak už nadobro odzvonilo automatickému zaostrovaniu u Walkmanov a táto funkcia je dostupná už len v rade Cybershot. Našťastie nejde o žiadnu veľkú tragédiu a fotoaparát patrí k tomu najlepšiemu na trhu. W850i dokáže zachytávať fotografie v rozlíšení až 1600x1200 bodov a svoju neostrosť sa snaží zachrániť aspoň verným podaním farieb, nízkou hladinou šumu, ak sa fotí v dobrých svetelných podmienkach a nastavením, do ktorého spadá napríklad vyváženie bielej a rôzne efekty.
Nezabudlo sa ani na samospúšť a prisvecovaciu diódu, ktorá zastúpi veľa práce v tmavých priestoroch. Obľúbenej položke „svetlo“ možno priradiť klávesovú skratku bez potreby zapínať režim fotoaparátu. W850i umožňuje snímať video v rozlíšení len 176 x 144 bodov a jeho kvalita nepresvedčí.

Ukážka fotografií:

Batéria
Ak budete pracovať s W850i ako s bežným telefónom a k počúvaniu hudby sa nedostanete, vydrží na jedno nabitie solídne tri dni. Za celý čas si môžete dovoliť skoro hodinu hovoru, niekoľko odoslaných SMS a dve hodiny hrania Java hier. Pridajte k tomuto vymenovaniu ešte päť hodín počúvania hudby a pohotovostný čas poklesne takmer o polovicu.
Druhým extrémom je iba prehrávanie hudby bez akejkoľvek ďalšej práce s telefónom. Túto výdrž sme testovali na ¾ hlasitosť s pripojenými originálnymi slúchadlami. Pri zapnutom rádiu rovnako ako aj pri prehrávaní hudby vo formáte MP3 sme dosiahli rovnaké výsledky, ktoré sa pohybovali okolo viac než slušných 15 hodín.

Celkové hodnotenie
Ak by sme vyššie uvedené zostručnili na maximum, máme pred sebou telefón po funkčnej stránke takmer identický s K800i. W850i však neponúkne taký kvalitný fotoaparát, zato sa môže pochváliť pamäťou s kapacitou 1 GB v základnom balení a vysúvacou konštrukciou, ktorá je použitá u európskeho Sony Ericssonu vôbec po prvý raz. Získa si vás aj perfektným dizajnom a ak nebudeme brať do úvahy ešte o triedu vyššie postavený W950i, ide v súčasnosti o najlepšie vybavený Walkman na trhu.
Prípadná konkurencia prichádza hlavne z vlastných radov a i keď telefóny s MP3 prehrávačom a podporou pamäťových kariet nie je problém zohnať s cenou okolo šesť a pol tisíca, žiadnemu sa ešte nepodarilo skĺbiť vynikajúcu funkčnú výbavu, skvelé vyhotovenie a bohatý obsah základného balenia.

Túto recenziu nám "zapožičal" náš partnerský server MOBIL.CZ.

 

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

KOMENTÁRE

Harabin je šašo, nebezpečný bude Kotleba

Kotleba nemá čo prehrať, s hanbou neodíde, môže len oživiť svoj kapitál.

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

KOMENTÁRE

Od mačiatok k ohrozeniu demokracie. Ňuňuňu

Sociálne siete už nie sú miestom, kde sa stretávajú priatelia.

Neprehliadnite tiež

Vyriešili záhadu slávnych egyptských múmií, pomohla analýza DNA

Múmie dvoch vysokopostavených mužov, ktoré našli v roku 1907, patria k najlepšie zachovaným.

Mnohí si mysleli, že AIDS je zaslúžená lekcia. Zomrela vedkyňa a aktivistka Mathilde Krimová

Bola hlavnou americkou bojovníčkou proti poverám, strachu a predsudkom, ktoré stigmatizovali mnohých ľudí s AIDS.

Hypersonické lietadlo od Boeingu má byť päťkrát rýchlejšie ako zvuk

Na návrhu pracuje aj spoločnosť Lockheed Martin, ktorá vyrobila rekordné SR-71 Blackbird.

OBJEKTÍV

Najmenšia mačka na svete je zároveň aj najlepší zabijak

Dospelé mačky vyzerajú ako mačiatka.

Za šírenie Čiernej smrti môže človek, hovorí provokatívna štúdia

Morová pandémia zabila v polovici 14. storočia viac než tretinu obyvateľov Európy.

Inzercia - Tlačové správy


 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 544
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 788
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 4 485
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 349
 5. Kam do tepla v januári? 2 498
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 360
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 356
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 167
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 307
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 069