+ vysoké rozlíšenie so stabilizáciou
+ režimy pre rýchle a pomalé plynutie času
+ množstvo nastaviteľných funkcií
- blokovaný zoom pri videu
ciou ktorý vám umožní plynule cloniť a vyzbrojí vás do terénu inteligentnými funkciami.
Vyhotovenie zodpovedá poslaniu
Nikon Coolpix P4 je zapuzdrený do tela kombinujúceho kovy a plasty, ktoré je skonštruované s prihliadnutím na vysokú mechanickú odolnosť pri každodennom používaní. Očakáva sa, že vzhľadom na malé rozmery a hmotnosť iba 170 gramov budete tento prístroj nosiť často so sebou – je teda viac ako dôležité aby boli kritické prvky dostatočne robustné a nezlyhávali.
Kvalitná povrchová úprava je doplnená zaobleniami kde sa len dalo, transfokátor je chránený kovovým prstencom, kľúčové tlačidlá sú zapustené na úroveň povrchu, aby sa samovoľne nestláčali. Ovládanie zvládnete vďaka zabudovanému optickému stabilizátoru i jednou rukou, vždy je však výhodnejšie pracovať s obomi. Všetky ovládacie prvky sú v dosahu palca a ukazovákov, rotačný volič je umiestnený netradične v strede. Samozrejmosťou je možnosť použitia statívu ktorý naskrutkujete na plastový závit a nechýba ani očko pre upevnenie zápästnej šnúry. Dizajn tohto fotoaparátu intenzívnymi zaobleniami síce nepôsobí príliš moderne, isté však je že o to viac moderných technológií a prvkov ponúka.
Ovládacie prvky na svojom mieste
Pri fotografovaní je vždy dôležité aby ste bez dlhého rozmýšľania intuitívne našli tlačidlo, ktoré potrebujete. Pri "pé-štvorke" zohráva ergonómia dôležitú úlohu a preto nenechali vývojári nič na náhodu. Autofokusový reflektor a mikrofón sú na čele umiestnené tak, aby ste ich neprekryli prstom ani omylom. Tlačidlo vypínača je zapustené pod povrch a nachádza sa mimo akčného rádiusu ukazováka, takže naň omylom nekliknete. Výhodou je že sa vedľa neho nachádza LEDka, ktorá vás informuje o stave napájania.
Spúšť je jemne vysunutá na kovovom reliéfe a veľmi zreteľne vám nechá pocítiť kedy ste dosiahli jednu z dvoch úrovní zatlačenia. Ovládanie je pohotové, nezlyháva ani pri zlom náklone ukazováka. Na ľavej strane je pre ukazovák nachystané tlačidlo optického stabilizátora, ktorý pracuje v dvoch režimoch. Aby ste mali vždy prehľad o tom či je aktivovaný, na náhľadovom displeji je zobrazená potrebná informácia.
Rotačný volič je umiestnený v strede a predpokladá sa, že ho budete ovládať ľavou rukou. Okrem tradičnej voľby režimov snímania (Auto, P, A, Scene, Video) vám ponúka priamy prístup k nastaveniam, voľbe rozlíšenia, citlivosti snímania a nastaveniu úrovní bielej. Je to rýchle a intuitívne a omnoho pohodlnejšie ako pri voľbe nastavení prostredníctvom menu.
Zvyšok ovládania je vyhradený pre pravý palec. Na dobre dostupnom mieste sa nachádza kolískový ovládač zoomu, aktivované menu ovládate päťsmerovým ovládačom a nechýba ani ďalšia dvojica tlačidiel. Celkovo je možné ovládanie hodnotiť ako citlivo vyvážené, kvalitne vypracované a ergonomické.
Všimnúť by ste si mali i kombinovaný konektor pre USB prepojenie s počítačom či PictBridge tlačiarňou a analógový A/V výstup. Ide o neštandardný konektor používaný viacerými výrobcami, preto je vhodné pre každý prípad nosiť so sebou v brašni i kabeláž.
Objektív je pre kvalitu snímok rozhodujúci
Telo je osadené transfokátorom z dielní Nikonu, ktorý vám ponúka ohniskový rozsah od 36 do 126 milimetrov. Znamená to že máte k dispozícii tri-a-pol-násobný zoom, širokouhlé fotografie však budete musieť zostavovať s pomocou asistovanej panorámy. Ak chcete robiť výrezy s priblížením, využijete i digitálny 4x zoom.
Svetelnosť sa pohybuje v rozsahu od F/2.7 – F/5.3, pri širokom ohnisku môžete očakávať pekné fotografie i v interiéroch. Čo je však dôležité je skutočnosť, že i napriek tomu že ide o malý kompakt, clona je spracovaná bez kompromisov. Namiesto bežne používaného jednostupňového ND filtra použil výrobca tradičnú šesticu lamiel, ktoré vám umožnia nastavovať clonu s krokovaním 1/3 EV s celkovým počtom 10 úrovní. Plynule tak môžete riadiť hĺbku ostrosti podľa potreby. To je pri malých kompaktoch skôr zriedkavosťou ako štandardom.
Dôležitým prvkom je i zabudovaný optický stabilizátor, ktorý tvorí časť objektívu. Pracuje v jednom alebo oboch smeroch a zaistí vám ostré snímky bez rozmazania i v slabších svetelných podmienkach. Keďže optická stabilizácia nie je iba módnym prvkom ale výbavou ktorá podstatne zlepšuje kvalitu fotografií, bez nej by ste už kompakt kupovať rozhodne nemali. Ak fotografujete so statívom, môžete ju vypnúť.
Kresba objektívu je ostrá a precízna, k okrajom sa nedegraduje. Objektív netrpí vinetáciou, chromatická abrebácia sa takmer vôbec neprejavuje, je zrejmé že jeho vyhotovenie nie je cenovým kompromisom. Jediným limitom je mierne súdkovité skreslenie pri širokom ohnisku, ktoré však nie je problém v grafickom softvéri zmierniť. Minimálna vzdialenosť na ktorú zaostríte je 30 centimetrov, pri makrorežime sa skracuje na 4 centimetre.
Snímač s vysokým rozlíšením
P4 je vybavený CCD snímačom formátu 1/1.8", ktorý ponúka používateľovi rozlíšenie 8,1 megapixelu a formát 4:3. Na výstupe produkuje obrázky s maximálnym rozlíšením 3264x2448 bodov, ktoré je možné v 6 krokoch redukovať na menšie rozlíšenie. Aby ste pri tlači fotografií nemuseli riešiť problém s orezmi, nastaviť si môžete i pohľadnicový formát 3:2, pri ktorom sa redukuje výsledné rozlíšenie na 8 megapixelov.
Citlivosť je krokovo nastaviteľná a voliť môžete medzi hodnotami 50, 100, 200 a 400, pričom nechýba automatika ktorá využíva prvú trojicu hodnôt. Šum je zreteľný už pri ISO 200. Ak však fotografiu vytlačíte na formát 10x15 cm, takmer úplne zanikne a bez toho aby ste ho hľadali si to ani len nevšimnete. Vysoké rozlíšenie kompenzuje jemnú stratu detailov v kresbe, takže niet sa čoho obávať. Pri ISO 400 sú už dosiahnuté výsledky horšie, preto je lepšie používať vysokú citlivosť iba núdzovo – najlepšie s integrovanou redukciou šumu. So zabudovaným optickým stabilizátorom to až taký veľký problém nebude.
Pri expozícii je možné dosahovať expozičné časy od 8 sekúnd do 1/2000 sekundy, fotografie sú ukladané do internej 32 megabajtovej flash pamäte alebo na SD kartu vo formáte JPEG. Nechýba ani podpora pre záznam videa a niekoľko režimov rýchleho snímania.
Meranie a ostrenie ponúkajú viacero režimov
Zabudovaný expozimeter má vyvážený výstup a snaží sa vysporiadať sa s protisvetlom a zamedziť prepalom i na úkor podexponovania niektorých častí snímky, ktoré je možné firmvérom "opraviť". Meranie pracuje v maticovom režime ktorý je možné vystriedať za režim so zvýhodneným stredom či zameraním na jediný bod v strede snímky, dostupný je i režim bodového merania v mieste autofokusu, čo je viac ako praktické.
Autofokus pracuje rýchlo a spoľahlivo, pri slabých svetelných podmienkach si pomáha zabudovaným LED reflektorom. Okrem prepnutia plnej automatiky na makrorežim sú dostupné i dve doplnkové voľby.
V režime nekonečno bude ostré všetko vo vzdialenosti od piatich metrov do nekonečna, v režime limit zaostrenia môžete nastaviť automatiku tak, aby si nevšímala nič čo je vo vzdialenosti do dvoch metrov. Na dovolenke či fotografovaní cez sklo vám nebude nič prekážať a autofokus bude pracovať bez toho, aby sa snažil zamerať svoju pozornosť na to čo nemá – prechádzajúcich ľudí či odrazy v skle. Samostatnou kategóriou je ostrenie s prioritou na tvár, ktoré sa aktivuje v špeciálnom motívovom režime.
Scénické režimy vám budú oporou
Ako je už pri kompaktoch od Nikonu zvykom, firmvér vám ponúka množstvo funkcií, ktoré vám urobia veľkú radosť pri fotografovaní špecifických objektov, či v netradičných svetelných podmienkach. I keď je plná automatika rokmi už dokonale odladená, vždy sa nájdu situácie, v ktorých je potrebný špecifický prístup. Možno i preto vyústila ponuka scénických režimov snímania na 16 módov, z ktorých presná polovica ponúka niekoľko asistenčných alternatív.
Pri portrétoch využijete funkciu priority ostrenia na tvár, ktorá zaistí aby boli na fotografiách vždy ostré oči snímaných osôb a nie iné menej podstatné objekty. Automatika vyhľadáva v štandardných podmienkach tváre rýchlo a spoľahlivo, nájdu sa však i situácie, kedy zlyháva. Dôležité však je že grafický čip dokáže pomôcť dobrému výsledku tým, že koriguje tonalitu snímky pre prirodzenú farebnosť tváre a ak máte chuť môžete zjemniť kresbu tak, ako keby ste použili portrétny difúzny filter.
Naopak, pri fotografovaní prírody oceníte možnosť zvýraznenia modrých a zelených odtieňov s tým, že ostrosť a kontrast budú korigované tak, aby boli prekreslené pekne i tie detaily, ktoré sa nachádzajú vo veľkej vzdialenosti. Výhodou je asistovaná panoráma, prostredníctvom ktorej zložíte z viacerých snímok jedinú širokouhlú fotografiu bez viditeľných defektov na spojoch.
Samostatná pozornosť je venovaná fotografovaniu pri snehovej pokrývke, zachytenie emotívneho západu a východu slnka, nechýba niekoľko režimov pre podporu snímania v noci, režim fotografovania v múzeu s vypnutým bleskom, či digitalizácia dokumentov. Samozrejmosťou je ak kvalitne spracovaný makrorežim s dvoma alternatívnymi výstupmi.
Rýchle či pomalé plynutie času vás nezaskočí
V prípade, že chcete fotografovať rýchle dynamické scény, oceníte rýchlosť sériového snímania. Ak sa uspokojíte s rozlíšením 640x480 bodov, za jedinú sekundu dokážete nasnímať až 30 fotografií, ak vyžadujete plné rozlíšenie, dokážete uskutočniť 1,8 obrázku za sekundu s tým, že uložené budú všetky políčka, alebo iba posledných 5 kusov v sekvencii. Dostupná je i kombinovaná mozaika fotografií v plnom rozlíšení pri formáte 4 riadky/4 stĺpce, ktorá v jedinom snímku zachytí postupnosť deja.
Ak plánujete snímať pomalé javy, oceníte režim intervalového snímania. Každá fotografia môže byť zaznamenaná po uplynutí 30 sekúnd, 1, 5, 10, 30 či 60 minút, takže môžete zachytiť v rýchlom slede pomalé javy – či už ide o kvitnutie, východ slnka, ruch na ulici alebo rekonštrukciu vášho bytu. Maximálny počet snímok v sekvencii je 1800, obmedziť vás však môže i kapacita pamäťovej karty. Nezabúdajte na napájanie – bez externého zdroja nevyužijete potenciál naplno.
Doplnkové funkcie zavážia
Ak nie ste príliš zruční pri fotografovaní makier, snímaní v noci bez použitia blesku či snímaní s dlhým ohniskom, pomôcť si môžete zabudovaným asistentom. Ide o funkciu BSS (Best Shot Selector), ktorá na jediné zatlačenie spúšte uskutoční až 10 jednotlivých záberov. Tie následne analyzuje a na pamäťovú kartu uloží iba ten obrázok, ktorý je z celej sekvencie najdokonalejší. Výhodou je že sa nemusíte obávať o kvalitu fotografie a na pamäťovej karte neblokujete kapacitu nepoužiteľným materiálom
Ak chcete experimentovať s farebnosťou a expozičnými parametrami, využiť môžete funkciu bracketingu, ktorá zaznamená na jediné stlačenie spúšte tri obrázky – každý s inými nastaveniami.
Problémy bývajú i s dynamickým rozlíšením snímača, ak sa na scéne objaví mnoho svetla a tieňov. Hotovú fotografiu môžete pomocou funkcie D-Lighting upraviť tak, aby bolo jej podanie vyváženejšie – tmavé podexponované časti sa presvetlia a vy môžete snímku použiť i bez toho, aby ste ju museli upravovať v počítači.
Samozrejmosťou je manuálna korekcie kontrastu, ostrosti a sýtosti farieb, ktoré v kombinácii s nastavením tonality snímok otvárajú široké možnosti pre prispôsobenie výstupu.
Video nepodceňujte, dostupná je i "časozberňa"
V niektorých prípadoch zachytí video situáciu omnoho lepšie, ako sekvencia fotografií. Preto je fotoaparát vybavený režimom snímania videa, ktorý ponúka v stropnej kvalite 30 políčok za sekundu v rozlíšení 640x480 bodov. Ak máte malú kapacitu karty, rozlíšenie môžete redukovať.
Videozáznamy sú kontinuálne preostrované, čo vás však zamrzí je fixovanie ohniska na prednastavenej hodnote – aktívny je iba digitálny zoom. Znamená to že pri akom ohnisku zoom zablokujete, pri takom zostane počas celého záznamu. Možno výrobca túto funkciu zablokoval preto aby sa vrčanie motorčeka neprenášalo do zvukovej stopy videa, možno je limit kdesi úplne inde. Čo je však dôležité je skutočnosť, že videozáznamy sú precízne detailne prekreslené, ponúkajú ostrý detail i v dynamických scénach a sú použiteľné pre prehliadanie na TV obrazovke, či publikovanie na internet.
Okrem tradičného snímania s plynutím času 1:1 je integrovaná i alternatíva intervalového snímania. V tomto prípade sú však snímky zo sekvencie zostavené do videoklipu, ktorý zrýchlene reprodukuje pomalé javy. Časový odstup snímok je rovnaký ako pri intervalovom snímaní, použitie blesku je dostupné.
Používateľské rozhranie je na úrovni
I keď má náhľadový displej s 2.5" uhlopriečok iba 150 tisíc zobrazovacích bodov, jeho výkon je prekvapivo dobrý. Dokážete bez pochýb rozoznať či je prezeraná snímka ostrá alebo nie, dokážete spracovávať jasový histogram, prehľadne sa zorientujete i v menu. To môže byť zobrazované v tradičnej textovej forme, alebo pre urýchlenie navigácie môžete použiť i zjednodušené vykreslenie vo forme ikon.
Výhodou je, že ku každej položke je dostupná i krátka textová nápoveda, takže i bez manuálu v ruke viete, ktorá voľba na čo slúži a čo od nej môžete očakávať. Popisy funkcií sú zrozumiteľné, jednotlivé nastavenia sú dostupné bez toho aby ste sa dlho preklikávali, takže výhrady mať nebudete.
Technické parametre: Objektív: Transfokátor 36-126 mm, F/2.7-5.3, stabilizátor * Senzor: RGB CCD 1/1.8" * Rozlíšnie 8.1 mpx * Formát: 4:3 JPEG,* Ostrenie: 9 bodové, priorita tváre * ISO: 50-400 + automatika * Čas: 8-1/1000s * Režimy: plná automatika, A, P, video, asistenčné motívové režimy * Úložisko SD/flash * Napájanie Li-Ion * Displej 2,5" * Konektivita: USB, PictBridge, AV out, napájanie * Rozmery: 92x61x31 mm * Hmotnosť 170g
Dostupnosť: www.nikon.cz
Orientacná cena: 10390 Sk s DPH
Nikon Coolpix P4 je možné hodnotiť ako kompakt, ktorý svojimi funkciami poteší nielen príležitostných rodinných fotografov, ale i tých čo vlastnia ultrazoom či zrkadlovku avšak hľadajú čosi malé do vrecka, čo im umožní snímať zaujímavý svet okolo seba, keď sú v teréne bez svojej výzbroje. Firmvér je doslova prešpikovaný množstvom funkcií ktoré zaistia, aby ste vždy dostali taký výsledok, aký očakávate. Ide o vyspelý prístroj so stabilizáciou a množstvom manuálnych nastavení, ktorého ovládanie však nie je zložité. Preto si nájde širokú škálu priaznivcov.