Motorola V6 maxx: 3,6 megabitu v telefóne je už realitou

Motorola V6 maxx je prvý telefón na našom trhu s podporou dátových prenosov cez HSDPA až do rýchlosti 3,6 megabitov za sekundu. Otestovali sme ho.

Motorola V6 maxx je jeden z prvých telefónov s podporou dátových prenosov až do rýchlosti 3,6 megabitov za sekundu. Okrem toho ponúka kvalitný displej, poslabší fotoaparát a hudobný prehrávač. Pozrime sa na neho bližšie.

Dizajn a klávesnica
Konštrukčne je Motorola V6 maxx tenké véčko s rozmermi 104 x 53 x 15 mm a hmotnosťou 105 gramov. Pôsobí veľkým dojmom, ktorý sa znásobí pri otvorení telefónu. Je to daň aj za veľký vnútorný displej. Na ešte zavretom telefóne zaujme lesklá predná časť s priehľadného plastu. A to najmä tým, že na ňom ostávajú odtlačky prstov. Pod týmto plastom je vonkajší displej, pri ktorom sú umiestnené „tlačidlá“ na ovládanie hudobného prehrávača. Tie však fungujú na dotyk, nestláčajú sa. Je to niečo podobné ako pri LG Chocolate. V pravom hornom rohu je kontrolka, ktorá bliká ak je k telefónu pripojené napríklad bluetoothové handsfree.
Na spodnej strane je štrbina reproduktora. V kĺbe telefónu je umiestnená hlavná kamera s bleskom. Po bočných stranách hornej časti sú umiestnené tlačidlá. Na ľavej strane je to tzv. Smart key a tlačidlá na ovládanie hlasitosti reproduktora. Na pravej strane je tlačidlo, ktoré funguje aj ako spúšť fotoaparátu.
Na ľavej strane spodnej časti telefónu je pod krytom miniUSB konektor, ktorý slúži na pripojenie nabíjačky či USB kábla na pripojenie k počítaču.
Na zadnej strane je len kryt batérie a malá kamera, ktorá sa využíva primárne na videohovory. Je umiestnená na kĺbe telefónu, takže po jeho otvorení smeruje na používateľa.
Po otvorení sa ukáže hlavný displej a klávesnica. Tá je rovnaká ako v prípade Razr V3, V3x a podobne. Je dostatočne veľká, no používanie takejto plochej klávesnice vyžaduje zvyk. Výrobca oddelil jednotlivé klávesy výstupkami, aby sa dali ľahšie nahmatať. Klávesnica je tuhšia ako v prípade iných modelov.

Displej
Hlavný displej Motoroly maxx je aktívny a má rozlíšenie 240 x 320 bodov (QVGA). Zobrazí 262-tisíc farieb. Zobrazuje živé a verné farby a je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Zároveň je hlavný displej vďaka rozlíšeniu dostatočne jemný.
Vonkajší displej má rozlíšenie 120 x 160 bodov a zobrazí 65-tisíc farieb. Ešte nedávno boli tieto parametre špičkou pre hlavné displeje telefónov, no tieto časy sú, ako sa zdá, preč. Na vonkajšom displeji sa zobrazujú základné informácie ako dátum, čas, sila signálu, stav batérie a dostupnosť dátových technológií GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA.

Ovládanie
Na ovládanie telefónu slúži štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovaním v strede, dvojica tlačidiel, ktorých funkcia sa mení podľa popisu na displeji, tlačidlo na rýchly prístup k web prehliadaču, tlačidlo na rýchly prístup k posledne volaným číslam, spojené tlačidlo na mazanie a návrat späť a dvojica tlačidiel na prijatie a odmietnutie hovoru. Spojenie tlačidla „C“ a návrat späť nie je práve najšťastnejšia. Nápis „c“ totiž naznačuje, že tlačidlo slúži na vymazávanie objektov ako obrázky alebo videá, čo však nie je pravda. Tie sa musia vymazávať cez menu. Týmto tlačidlom sa vymazávajú len znaky napríklad v editore SMS správ.
Štvorsmerné tlačidlo slúži na pohotovostnej obrazovke aj na rýchly prístup k vybraným funkciám. Tie si môže používateľ navoliť sám a na pohotovostnej obrazovke sa dá nastaviť aj to, aby sa tieto funkcie zobrazovali na displeji.

Menu a ovládací softvér
Hlavné menu tvorí matica 12 animovaných ikon. Popis každej ikony sa zobrazuje úplne v hornej časti displeja. V menu sa nezobrazuje stavový riadok so silou signálu či časom. Poradie ikon sa dá meniť podľa ľubovôle. Okrem maticového zobrazenia sa dá nastaviť aj zoznam. V hlavnom menu je napríklad kamera, nástroje, fotoaparát, multimédia, zoznam hovorov, hry a aplikácie, správy, prístup k webu, adresár, nastavenia, pripojenia a lietadlový mód. Ten vypne rádiovú časť telefónu bez nutnosti reštartu. Nelogicky však nedokáže vypnúť bluetooth ak je pripojené napríklad handsfree.
Matica ikon sa zobrazuje aj vo väčšine submenu. Rovnako ako v prípade hlavného menu sa dá nastaviť aj zoznam s ikonou. Toto nastavenie hlavného menu a submenu je spoločné. Submenu druhej úrovne je už iba textové bez akejkoľvek ikonky. Pohyb v menu je rýchly.
Telefón podporuje témy.
Menu telefónu je v niektorých prípadoch zbytočne komplikované. Najmä možnosti pri súboroch. Opäť treba spomenúť tlačidlo „c“, ktoré však nemá funkciu mazania súborov. Navyše, vymazanie súboru je v možnostiach pomerne zašité.
Chýba aj aktívny desktop a v menu sa nedá pohybovať číslami, ako u Nokie, či Sony Ericssonu.

UMTS/3G funkcie
Motorola V6 maxx je telefón, s ktorým si aj zavideotelefonujete. Okrem toho ponúka aj ďalšie výhody podpory 3G ako je rýchlejšie sťahovanie dát pri prezeraní wapu a webu či prijímaní a odosielaní MMS správ. Hlavnou devízou pri 3G funkcionalite tohto telefónu je podpora HSDPA. Teoreticky sa teda cez tento telefón dá pripojiť do siete rýchlosťou 3,6 Mbit za sekundu pre sťahovanie dát. Sprvu sa nám podarilo pripojiť len cez klasické UMTS. Rýchlosť, ktorú sa nám podarilo dosiahnuť v bratislavskej Karlovej Vsi bola na úrovni 350-380 kilobitov za sekundu (asi 40-48 kilobajtov za sekundu) pri sťahovaní dát z FTP serveru. V inej mestskej časti sa nám už podarilo nadviazať aj spojenie cez HSDPA, tam sme dosiahli rýchlosť maximálne 800 - 850 kilobitov za sekundu. Zdá sa, že rýchlosť pripojenia limituje zaťaženie siete a sila signálu mobilného operátora, no k testu plnej rýchlosti pripojenia cez HSDPA sa ešte vrátime v samostatnom článku. 
Na telefóne sa dá aj pozerať televízne vysielanie cez internet.

Funkcie a kontakty
V telefóne nájdeme tradičné funkcie ako je kalendár, prepracovaný budík, kalkulačku. Chýba však možnosť prehliadať dokumenty. Navyše pri posielaní súboru typu doc alebo xls ho telefón odmietne s tým, že daný typ súboru nepozná. V praxi to znamená, že si dokumenty nemôžete bezo zmeny prípony ani prenášať.
Kalendár ponúka bežnú funkcionalitu. Pridávať sa dá mnoho typov udalostí, z tých netradičných napríklad párty, cesta, raňajky, národný sviatok, či prázdniny/dovolenka. Okrem mesačného prehľadu sa dá zobraziť aj týždenný a denný.
Telefónny zoznam je prepracovaný a dá sa synchronizovať s počítačom. Jeho kapacita je 1000 kontaktov. Ku každému kontaktu sa dá priradiť okrem mena a telefónneho čísla aj e-mail, webstránka, poštová adresa, zvonenie, obrázok, dátum narodenia a poznámka. Ku každému kontaktu sa dá priradiť viacero telefónnych čísel alebo e-mailových adries. V zozname sa dá vyhľadávať podľa viacerých písmen.

Správy
Motorola V6 maxx si poradí s SMS, MMS a e-mailovými správami. Zaujímavo je riešené vytváranie správ. Editor na písanie SMS a MMS správ je spojený. Najprv sa zapne mód pre písanie SMS správy ale po pridaní obrázka či melódie sa automaticky prepne do módu písania MMS správ. Pri písaní správ sa počíta počet už napísaných znakov a zobrazuje sa 7 riadkov textu. Editor však používateľa pri napísaní viac ako 160 znakov neupozorní, že správa bude rozdelená do viacerých SMS správ. Nevýhodou tohto prístupu je, že ak chce používateľ napísať dlhší text a poslať ho v MMS správe, tak to nejde inak, iba pridaním ďalšej stránky.
Pri písaní správ sa dá využívať prediktívne písanie typu iTAP. Ten však zaostáva za T9 známou z Nokií či Sony Ericssonov.

Multimédia
Motorola V6 maxx má vstavaný prehrávač multimédií, ktorý ale nefiguruje ako samostatná aplikácia v rámci menu. Pri prehliadaní multimediálnych súborov však menu v zložke Hudba pripomína prehľadávanie hudobných súborov v prehrávačoch. Je tu zoznam všetkých skladieb, posledne hraných, playlistov, skladieb podľa interpreta, albumu či žánru. Prehrávač je však jednoduchý. Z nastavení prehrávania ponúka opakovanie, náhodné prehrávanie a zvýraznenie nízkych tónov.
Prehrávač sa dá ovládať aj pri zatvorenom telefóne a to dotykovými tlačidlami pri malom displeji. Zvukový výstup sa dá presmerovať aj cez bluetooth a v prípade, že je pripojené bluetooth handsfree, tak ide zvuk primárne tam.
Prehrávač si poradí s hudobnými súbormi typu MP3, AAC, AAC+.
Podobne jednoduchý je aj prehrávač videa, ktorý okrem toho dokáže prehrávať na celej obrazovke a to tak otočený obraz o 90 stupňov.

Java hry a aplikácie
Do telefónu sa dajú nahrávať Java aplikácie a hry. V telefón sú už predinštalované aplikácie ako napríklad Backup na zálohovanie užívateľských dát, alebo pomocník či Motorola Setup na nastavenie MMS a internetového pripojenia.
V telefóne sú aj hry – Block Breaker Deluxe, teda akýsi akranoid a Platinum Sudoku.
Ďalšie aplikácie sa dajú nahrať.

Dáta
Opäť treba vyzdvihnúť podporu širokopásmového mobilného pripojenia rýchlosťou 3,6 Mbit za sekundu cez HSDPA. Mimo pokrytia sieťou tretej generácie je k dispozícii EDGE triedy 10 (max. 235,8 kb/s) alebo GPRS (max. 32 - 48 kb/s).
Na pripojenie k počítaču slúži USB kábel a bluetooth. Chýba infraport, ktorý sa už pomaly z nových modelov telefónov vytráca.

Pamäť
Vnútorná pamäť telefónu pojme okolo 55 MB dát. Táto pamäť sa dá rozšíriť pamäťovými kartami typu microSD. Okrem toho má telefón pamäť na 1000 kontaktov.

Fotoaparát
Hlavný fotoaparát Motoroly V6 maxx robí pomerne dobré fotky. Ponúka maximálne rozlíšenie 1200 x 1600 bodov. Chybičkou krásy je, že sa pomaly spúšťa.
Všetky rozlíšenia, ktoré fotoaparát ponúka sú na výšku. Teda 240 x 320 (čo je ako rozlíšenie displeja), 480 x 640, 1024 x 1280 a 1200 x 1600. Pri fotení je k dispozícii osemnásobný digitálny zoom a nočný režim. Upravovať sa dá aj expozícia a farebnosť fotky – farebná, čiernobiela, negatívna a ďalšie. Úplne chýba makromód. Pri fotení sa dá scéna prisvietiť diódou.
Na fotenie autoportrétov sa dá využiť vnútorná kamera, ktorá má najvyššie rozlíšenie 640 x 480 bodov. Okrem toho ponúka rozlíšenia 320 x 240 a 160 x 120 bodov.
Pri fotení sa dá využiť aj časovač spúšte.
Kamera si okrem fotenia poradí aj s nahrávaním videa. Video sa dá nahrávať aj vonkajšou aj vnútornou kamerou. Pri videu sa dá nastavovať len kvalita videa – dobrá, lepšia, najlepšia. K dispozícii sú rovnaké nastavenia obrazu ako pri fotení.
Výsledné fotografie aj videá sú pomerne dobré, no veľmi cítiť absenciu automatického zaostrovania.

Ukážky fotografií:

Batéria
Motorolu V6 maxx napája batéria typu Li-Ion BR50. Nie je však na nej uvedená jej kapacita a výrobca ju neuvádza ani na oficiálnych stránkach. Podľa všetkého však má kapacitu 680 mAh. Hoci v teórii má vydržať až 380 hodín v stand-by a 5 hodín hovoru, realita je niekde na úrovni 2,5 až troch celých dní pri striedmom využívaní. To znamená niekoľko hovorov v dĺžke asi 45 minút, niekoľko SMS správ a fotenie.

Celkové hodnotenie
Motorola V6 maxx je dobre vybavený telefón. Prínosom je podpora rýchlych dátových prenosov cez HSDPA. Slabšími miestami telefónu sú fotoaparát a hudobný prehrávač. Dizajn V6 maxx nie je pre všetkých a aj na ovládanie si treba chvíľu zvykať, no pre fanúšikov telefónov od Motoroly je to ideálna voľba.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

KOMENTÁRE

Nová česká celebrita, hlúpa Mary a budúcnosť ľavosúdia (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

KOMENTÁRE

Keď slová slúžia ako strely

Falošné správy často pritiahnu väčšie masy ako dôveryhodné médiá.

Neprehliadnite tiež

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Desatina Američanov opustila autá, presunuli sa k Uberu

Uber a Lyft menia spotrebiteľské návyky, niektorí im veria tak ako vlastnému autu.

Kardiostimulátory majú tisíce bezpečnostných IT chýb. Zdravotníci bezpečnosť zanedbali

Má držať rytmus srdca, stačí však hackerský útok a kardiostimulátor môže zabíjať.

Na čom hrať hry? Na PC či konzolách?

Porovnávať má zmysel hlavne produkty najväčších hráčov na trhu, keďže herným počítačom dokážu plnohodnotne konkurovať iba konzoly od Sony a Microsoftu.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 663
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 717
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 828
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 487
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 344
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 5 991
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 925
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 354
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 663
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 130