PRAKTICKÝ SPRIEVODCA

Ako vybrať korunový mobil?

Orange i T-Mobile ponúkajú pred Vianocami už tradične široký výber korunových mobilných telefónov. V našom sprievodcovi sa dozviete, ako si z nich vybrať to najlepšie.

Orange i T-Mobile ponúkajú pred Vianocami už tradične širokú ponuku korunových mobilných telefónov. Väčšinou ide o veľmi jednoduché mobily s obmedzeným výberom funkcií, no aj v nej sa dajú nájsť výnimky so solídnym pomerom výbavy a ceny. V našom sprievodcovi zistíte, čo je pri výbere korunového telefónu dôležité a na ktoré parametre by ste mali sústrediť svoju pozornosť.

Telefóny za korunu pre všetkých
V ponuke operátorov je momentálne sedem telefónov, ktoré môžu za korunu získať aj majitelia najnižších paušálov. Sú to LG KG120, LG KG220, LG KG240, Motorola L2, Nokia 2610, Nokia 6070, Samsung SGH-X680 a Sony Ericsson K510i. Pred kúpou jedného z týchto telefónov si premyslite, či vám viac vyhovuje telefón v tvare V alebo monoblok, teda telefón s klasickou konštrukciou. Ťažko poradiť, ktorý koncept je lepší, oba majú svoje výhody i nevýhody. Roztvárací telefón v tvare „V“ má displej a klávesnicu schované pod krytom, ktorý sa otvára. Moderné telefóny v tvare „V“ majú kvalitnú konštrukciu a najčastejšie obavy z fyzického poškodenia kĺbu už nie sú na mieste. Naopak, stále praktické sú monobloky. Pri nich býva najciteľnejším nedostatkom problém s blokovaním klávesnice, aby sa telefón automaticky neaktivoval pri nosení vo vrecku. Hrozí mu tiež vyššie riziko poškriabania displeja pri necitlivom zaobchádzaní.
Pred výberom korunového telefónu sa zamerajte na kvalitu displeja a na ovládanie kláves. Výdrž batérie majú dnes telefóny veľmi podobnú, rozdiely z minulosti sa postupne zotreli. Ak si radi do telefónu kopírujete obrázky a zvonenia a chcete ušetriť, vo výbave preferujte telefóny s podporou bezdrôtového prenosu Bluetooth. V takom prípade je dôležitá aj interná pamäť telefónu. Naopak, ak kupujete mobil starým rodičom, ktorí majú problémy s jeho ovládaním, dôraz na moderné technológie nie je potrebný. Dobrou voľbou sú aj telefóny s podporou MP3 zvonenia, ktoré používateľovi dovoľuje použiť prakticky akýkoľvek zvuk alebo skladbu.
Moderné displeje zobrazujú minimálne 65536 farieb. V tejto triede telefónov by mali mať rozlíšenie aspoň 128 x 160 bodov – od neho totiž záleží, ako jemný bude obraz na displeji. Samozrejme, čím vyššie rozlíšenie displej má, tým kvalitnejší obraz poskytne. Kvalitu klávesnice si treba otestovať priamo v predajni (i keď v predvianočnom čase na to asi veľa času nebude). Ideálna klávesnica má veľké, dobre tvarované klávesy s rovnomerným podsvietením. To oceníte hlavne pri používaní v tmavých priestoroch. Podpora Bluetooth vám ušetrí prostriedky za sťahovanie zvonení a iných súborov cez internet, prenos cez Bluetooth nič nestojí. Navyše môžete k telefónu s Bluetooth kedykoľvek pripojiť bezdrôtové slúchadlo, ktoré napríklad zvyšuje bezpečnosť pri volaní počas šoférovania auta. Pre tých používateľov, ktorí aktívne fotografujú, alebo si vymieňajú pozadia a volacie tóny je dôležitá aj kapacita pamäte v telefóne. Nízka kapacita predstavuje problém, ktorý môže prerásť do nespokojnosti pri používaní mobilu.

NÁŠ TIP: Medzi korunovými véčkami predstavuje ideálny telefón Samsung SGH-X680. Podľa našich kritérií dosahuje najlepšie hodnoty. Jeho displej s rozlíšením 128 x 160 bodov zobrazuje 65536 farieb. Na multimédiá je určená pamäť s kapacitou 35 MB a do adresára telefónu sa vojde až 1000 kontaktov. Navyše má zabudovaný VGA fotoaparát. Ostatné telefóny v ponuke majú uspokojivé len niektoré vybrané parametre.

Pri výbere monobloku to budú mať používatelia o niečo ťažšie, pretože v ponuke sú hneď dva zaujímavé a výbavou porovnateľné telefóny. Zatiaľ čo Nokia 6070 má dizajn, ktorý sa vyrovná skôr drahším manažérskym mobilom, Motorola L2 je najlacnejší ultratenký módny telefón na trhu. Oba telefóny spĺňajú aj popisované najdôležitejšie kritériá. Napriek tomu náš tip patrí inému telefónu – Sony Ericsson K510i, ktorý ponúka o triedu lepšiu výbavu.

NÁŠ TIP: Medzi korunovými monoblokmi má najlepšie parametre Sony Ericsson K510i. Displej s rozlíšením 128 x 160 bodov zobrazuje nadštandardných 262144 farieb. K pamäti s kapacitou 28 MB možno prirátať aj 1000 kontaktov v adresári. Telefón možno pripojiť k počítaču buď USB káblom alebo cez Bluetooth. Nuž a zatiaľ čo Nokia 6070 a Motorola L2 majú len VGA fotoaparát, v modeli K510i používateľ nájde foťák s rozlíšením 1,3 megapixelu. S takým rozlíšením už možno fotografie z mobilu vyvolať vo fotolabe.

Telefóny za korunu a viac
V ponuke mobilných operátorov je ďalších desať telefónov, ktoré majitelia vybraných paušálov kúpia za symbolickú korunu. Sú to véčka LG KU311, LG KU730, Motorola RAZR V3, Nokia 6103, Samsung SGH-Z230, vysúvací telefón Nokia 6111 a monobloky Nokia 6151, Nokia 6230i, Sony Ericsson K610i a Sony Ericsson K750i.
Medzi týmito telefónmi už možno nájsť aj dobre vybavené mobily určené pre siete tretej generácie. A práve tie momentálne ponúkajú najlepší pomer ceny k ich využitiu v sieti operátora. Sú to LG KU311, LG KU730 a Sony Ericsson K610i.
Telefóny LG majú prakticky zhodnú výbavu, výrobca ich len mierne modifikoval. Prakticky zhodnú výbavu má tiež Samsung SGH-Z230. Spolu s modelom K610i majú vo výbave aj pamäťovú kartu a možno ich tak používať ako prenosný MP3 prehrávač. Bluetooth je samozrejmosťou.

NÁŠ TIP: Z 3G telefónov má najlepšiu výbavu Sony Ericsson K610i. Okrem podareného dizajnu ponúka v porovnaní s konkurentmi od LG navyše kvalitný 2-megapixelový fotoaparát. Ak preferujete telefón v tvare V, neostane vám asi nič iné, ako si v predajni vyskúšať, ktorý z telefónov LG a Samsung na vás urobí lepší dojem.

Pri porovnaní lepšie vybavených módnych telefónov v tvare V ostali len Motorola V3 a Nokia 6103. Motorola V3 je mimoriadne elegantný telefón s nadčasovým dizajnom. Predáva sa už viac ako dva roky a stále obstojí v porovnaní s konkurenciou. Nokia 6103 má o niečo chudobnejšie parametre, hlavne v pamäti adresára, ktorá dokáže uložiť len 500 kontaktov. Má aj o niečo nižšiu internú pamäť ako žiletka V3. Napriek tomu budú možno priaznivci značky Nokia preferovať telefón s obľúbeným a jednoduchým používateľským prostredím. Ak nechcete meniť značku, odporúčame vám zvoliť si model 6111. Ide síce o slider, teda vysúvací telefón, no má lepšiu výbavu.

NÁŠ TIP: Motorola V3 je ešte stále „šik“, má špičkový dizajn a mimoriadne kvalitný kovový kryt, ktorý lepšie obstojí v porovnaní s plastom pri používaní v náročnom prostredí. Má aj väčší displej ako Nokia 6103.

Pri porovnávaní monoblokov ide o veľmi nerovný boj. Nokia 6151 totiž ani zďaleka neponúka takú výbavu ako Nokia 6230i alebo Sony Ericsson K750i. Model 6151 možno prirovnať k véčkam LG. V porovnaní s podobným modelom 6070 je zaujímavý len tým, že má navyše pamäťovú kartu. Inak ho možno zaradiť k priemerným modelom. Zato Nokia 6230i a Sony Ericsson K750i sú priami konkurenti na trhu. Model 6230i už mieri do dôchodku, na trhu je takmer dva roky, no napriek tomu ešte má čo ponúknuť. Plná manažérska výbava za korunu – to sa vidí málokedy a tento telefón spolu s K750i ponúka veľmi slušný pomer výbavy k cene. Model K750i je technologicky mladší a jeho výbava je v porovnaní s 6230i o niečo vyspelejšia. Oba telefóny majú porovnateľnú výbavu i parametre vrátane podpory pamäťovej karty a Bluetooth.

NÁŠ TIP: Sony Ericsson K750i si nás získal veľmi kvalitným 2-megapixelovým fotoaparátom a rádiom s funkciou RDS. V porovnaní s Nokiou 6230i má o niečo menší displej.

Nášho sprievodcu považujte len za orientačný bod v záplave mobilných telefónov na pultoch predajní. Samotný výber telefónu je vždy veľmi subjektívny krok a používatelia niekedy uprednostnia dizajn, alebo jednoduché používanie pred zložitými doplnkovými funkciami.

Prečo si vybrať práve 3G telefón?
Telefóny určené pre siete tretej generácie majú vo výbave nové funkcie. Najzaujímavejšia je možnosť videohovorov, keď sa obaja volajúci vďaka zabudovanej mikrokamere vidia na displeji telefónu. Naopak, najpraktickejší je v bežnom živote rýchlejší prenos dát, ak telefón používate na pripojenie na internet. Ak tieto funkcie nechcete využívať, postačí vám aj klasický mobil určený pre siete GSM.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.

Neprehliadnite tiež

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Kolíska ľudstva nie je v Afrike ale na Balkáne, naznačuje starodávny zub

Ak by sa potvrdili výsledky nemeckých vedcov, znamenalo by to, že ľudia sa od opíc vývojovo oddelili v Európe.

Zástera z ľudských kostí či Everest zo vzduchu. Briti ukázali prvé zábery tibetskej kultúry

Niektoré zábery boli sto rokov ukryté pred verejnosťou. Najväčšia zbierka sa teraz dostáva na internet.

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 225
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 105
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 092
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 099
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 031
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 952
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 418
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 140
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 407
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 180