The Sims 2: Mazlíčci - domáci zverinec

Nekonečná séria The Sims patrí právom medzi najpopulárnejšie hry a my sa teraz bližšie pozrieme na zúbky už štvrtému prídavku k druhému dielu. Mazlíčci prinášajú do domácností zverinec. A to doslova.

Bez nejakého ostychu musím prehlásiť, že som od Pets, respektíve Mazlíčkov (čiže českej verzie) príliš mnoho neočakával. Štvrtý datadisk sa mi zdal až príliš podobný svojmu predchodcovi, dobre známemu Unleashed, z prvého dielu The Sims. Lenže skepsu vystriedalo nadšenie a s ním i presedené hodiny s cvičením vlastného čokla, sledovaním správania sa zvierat a jednoducho užívania si vo zvieracom svete. Dokonca sa priznám, že som sa o svojho Maxa staral oveľa viac, než o simíka Kordiho, takže rodinka Gamesákov aj tak vyzerala. Hafan, svetoznáma to psia celebrita zarábala ťažké prachy a neumytý pán upratoval neporiadok v spodnom prádle a hral videohry. Idylka, poďme však poporiadku.

Datadisk Mazlíčci ponúka hráčom maznáčikov. Zvieracích, aj keď proti stroho odetej slečne so zajačími plyšovými uškami by som nemal nič proti. Simulácia sa týka predovšetkým psov a mačiek, no dostalo sa aj na morčatá a papagáje. Prvá dvojica svojou rozmanitosťou vyráža dych, veď počet druhov sa u psov vyšplhal na niečo cez 50 kusov a mačiek tu máme rovných 30 druhov. To sú už pekné čísla, naproti tomu vyzerajú obyvatelia klietok ako chudobní príbuzní, no vďaka aj za nich. Menšie sklamanie sa dostavilo po zistení, že si nemôžem zaobstarať žiadneho zajaca. Sakra, mám normálneho zajaca, chcem aj virtuálneho! A nie škrečka. Zajaca! Akoby si tvorcovia šetrili nápady alebo všetky vyplytvali na najobľúbenejšiu dvojicu domácich tvorov. Práve pes s mačkou sú spracovaní tak komplexným spôsobom, ktorý by dokonca mohol ašpirovať na výborný materiál pre výsledok kríženia rôznych druhov rás. Ono sa to nezdá, ale ja som v editore stvrdol na peknú hodinku a to som sa patlal len s obyčajným nemeckým vlčiakom. Pokusy o vytvorenie toho najhrôzostrašnejšieho čokla, pripomínajúceho genetickú modifikáciu najvyššieho stupňa radšej nespomínam a nie je radšej ani obrázkovo zdokumentovaná. S editorom sa dá jednoducho vyblbnúť dosýta. Na začiatku si hráč zvolí rasu, pokračuje úpravou všetkých častí tela, pričom najväčší dôraz sa kladie na hlavu psa, ktorá má rovnaký počet položiek ako má editor ľudský (resp. simský). Po vytvorení torza nasleduje činnosť grafická, ktorá umožní sfarbiť vášho virtuálneho priateľa do milosrdných i nekonvenčných farieb. Za najlepšiu novinku však považujem nalepovanie jednotlivých vrstiev textúr na seba, pričom je možné ich spriehľadňovať, dodatočne upravovať a skúšať tisíce možností. Ak ste niekedy pracovali povedzme s Photoshopom a nekreslili ste si len domček, autíčko alebo slnečné lúče (viď. Slavatarove grafické výtvory), istotne viete, na čo narážam a sami uznáte, že ide o mocný nástroj. Kombinácií je neúrekom a nestačili by mi ani prsty našich všetkých čitateľov. Ironický humor bokom – je vás hojne a stále viac, no počet všetkých možností je takmer nekonečný.

Povedzme, že hranie s editorom vás neunaví a dostanete sa aj do hry samotnej a pred samotným odklepnutím však ešte určíte vlastností vášho miláčika. Ono sa môže zdať, že vôbec nezáleží na tom, či bude zvieratko poriadkumilovné alebo neporiadne, učenlivé alebo hlúpučké, lenivé alebo hyperaktívne, útočné alebo bojazlivé, či priateľské ku každému alebo samotárske. Uf, tých zopár vlastností dokáže riadne ovplyvniť charakter najlepšieho priateľa a verte mi, každý posun o stupienok k inej vlastnosti sa prejaví. Bolo by však hlúpe naklikať si dokonalého psa - učenlivého, čistotného a poslušného. Ono by to už potom nebolo ani zvieratko a v prípade Mazlíčkov to platí dvojnásobne. Vidieť na monitore tie skopičiny, ktoré zvieratká predvádzajú, to je doslova pohladenie po duši. Vytvorenie toho správneho kompromisu je otázkou zábavy, ktorú si chcete s chlpáčom užiť – správny podvraťák nie je nikdy zlý, ale to vám potvrdí každý, kto už nejakého hafana niekedy mal. Animácie zvierat totiž patria medzi takmer dokonalé a keby nebolo tradičného neduhu The Sims, čiže chodenie na mieste a „nastavovanie sa“ k akcii, nejeden divák, sledujúci dianie na obrazovke by si pomyslel, že sa jedná o výbornú animáciu. Keď začne pes vrtieť chvostom ako prejav radosti, keď sklopí uši pri vynadaní alebo keď len ak beží, či schúli sa do klbka a žerie z misky – všetko to vyzerá ako naozaj. Engine hry síce nemusí ihneď podporovať tie najnemožnejšie grafické efekty, no ten pocit virtuálneho života v „barbínovskom“ štýle je takmer dokonalý. Treba však vziať do úvahy náročnosť celého prostredia, ale to by bolo opakovanie menších zádrhelov celej série The Sims.

Medzi prepracované možnosti patrí učenie domáceho miláčika. V prípade psa môžete svojho podvraťáka učiť klasickým kúskom ako „k nohe“, „štekaj“ alebo „daj pac“, pričom rad príde i na podarené „sprav mŕtvolu“ či „váľaj sudy“. Výchovu netreba zanedbávať, pretože nadobudnuté skúsenosti využije nemý tvor pri hľadaní si zamestnania – áno, aj miláčikovia sa môžu zamestnať a pri najvyššom povýšení s prehľadom uživia rodinu, čo sa samozrejme dá využiť. Počet prác je síce obmedzený len na trojicu: showbiz, strážca alebo služby, no ťažko vymyslieť zmysluplnejšie zamestnania pre zverinec. Okrem týchto primárnych schopností je vhodné formou karhania a chválenia naučiť psíka i slušnému správaniu sa – nehryz nábytok, nečúraj v dome, neblbni vo vani (žiadne prasačiny, ide o poslušnosť pri kúpaní sa), nespi mi v posteli a podobné záležitosti úsmevného charakteru. Zvieratko má totiž rovnako ako simík svoje potreby a keďže ho priamo neovládate, musíte reagovať na jeho vyvádzanie. Tvor býva hladný, potrebuje vykúpať, chce sa zabávať (napríklad aportovaním, škriabaním na bruchu, pohladením, prechádzkou atď.), potrebuje niečo hrýzť (moje ruky by po zábave so skutočným šteňaťom mohli rozprávať príbehy), musí si uľaviť – jednoducho ako skutočný simík. Práve v tom je to kúzlo. Zvieratko neovládate, žije si vlastným životom a vy ho len ovplyvňujete, postrkujete tým správnym smerom.

Tak. A teraz si predstavte, že som písal len o psíkoch, ktorí sú môjmu srdcu jednoducho najbližší a nedám na nich dopustiť. Atmosféra hrania nemá chybu, môžete zabudnúť na predošlé prídavky, ponúkajúce vlastný obchod, randenie alebo možnosť štúdia. S Mazlíčkami si užijete mnoho zábavy. Ak budete hrou prechádzať chladným spôsobom, stratí datadisk svoje čaro, avšak... avšak kto vychovával psa, dokáže sa do (povedzme) učenia povelu „daj pac“ dokonale vcítiť. Sprvu nechápavý pohľad signalizuje zmätenie a nervy majiteľa praskajú po neustálom opakovaní činnosti a jej názornom ukazovaní (roztomilosť sama o sebe je, keď moje virtuálne ego predvádzalo smrť a Max s kňučaním svojho pána očuchal a keď postava vyskočila na nohy, aby dokázala, že je to len akože, psík radostne zabrechal a začal ťarbavo vnímať príkaz). Je to takmer skutočné. Isteže doba naučenia povelu je skrátená, no zadosťučinenie z naučenia nové kúsku nemá s výnimkou skutočnosti obdoby. Mám rád podobné roztomilé hry, sú môjmu srdcu blízke a keď som po 12 hodinách nevedel od monitoru dostať testovací subjekt opačného pohlavia, mal som v hodnotení jasno – Mazlíčkovia sa podarili.

Medzi tradičné novinky patrí zopár nových objektov a niekoľko tematických okruhov tapiet, podláh, okien a dvier, pričom vrchol gýčovosti predstavuje vesmírny a jadrový svet. Ak patríte medzi simsoidných panicov, poteší podrobná encyklopédia tipov a trikov, ktorú si môžete kedykoľvek vyvolať, prezerať a získavať prehľad. To je asi tak všetko, technické spracovanie ostalo pri starom, rovnako i občasné prekrývanie textúr, nemotorné pohyby, ale komu to vadí?

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8,0 / 10
Písať recenziu na ďalší a ďalší datadisk k virtuálnemu svetu The Sims 2 sa môže zdať niekomu ako úplne zbytočná vec. Prvotná skepsa vyprchala aj u mňa a odbiť článok suchým zhrnutím faktov by bol jednoducho hriech. Kto má rád simsov, obľúbi si aj Mazlíčkov, hoci neprinášajú vyslovene revolúciu, roztomilý život posunuli o úroveň vyššie. Rozšírenie o zvierací svet považujem za zatiaľ najlepšiu voľbu, ktorej sa predošlé prídavky nevyrovnajú. Štekot z reproduktorov ma už volá, takže už len záverečné „Berte!“ a idem so svojim virtuálnym psíkom na prechádzku... a potom i s tým skutočným. Zvieratká jednoducho zabavia vždy.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská zástava.

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola vypovedať aj Zuzana Hlávková.

Neprehliadnite tiež

Jedinečné mikróby prežili v kryštáloch desaťtisíce rokov

Objavené organizmy sú úplne iné než tie v databázach. Niektorí spochybňujú, či naozaj pochádzajú z kryštálov.

Google a Microsoft neukážu weby pre nelegálne sťahovanie

Nový etický kódex platí pre vyhľadávače v Británii, či prekročí jej hranice dnes nie je jasné.

Ako by to vyzeralo, ak by všetci ľudia žili v jednej budove?

Stačí približne 180-tisíc ľudí, aby mala krytá budova vlastné počasie.

Na YouTube bude menej reklám, zrušia tie najdlhšie

Hoci reklamu na YouTube zatiaľ možno filtrovať, firma sa rozhodla zrušiť svoj najinvazívnejší reklamný formát.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 600
 2. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 8 219
 3. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 935
 4. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 882
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 479
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 5 325
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 126
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 104
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 055
 10. Jarné prázdniny pri mori? 3 058

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop