SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky
NÓRSKA BÁDATEĽKA OBJAVILA V JASKYNI V BOTSWANE ZVLÁŠTNE FORMOVANÝ KAMEŇ S ĽUDSKÝMI ZÁSAHMI, KTORÝ SLÚŽIL NA RITUÁLNE ÚČELY; JE TO ICH NAJSTARŠÍ ZNÁMY SPOĽAHLIVÝ DÔKAZ

Africký had vypovedá o počiatkoch rituálov

Sheila Coulsonová z Univerzity v Osle sa už dlhšie zaoberá archeologickým výskumom pôvodu Sanov.

Pohľad na časť Tsodilských vŕškov, posvätného miesta Sanov.Pohľad na časť Tsodilských vŕškov, posvätného miesta Sanov. (Zdroj: Sheila Coulson/ University of Oslo)

Sheila Coulsonová z Univerzity v Osle sa už dlhšie zaoberá archeologickým výskumom pôvodu Sanov. Ich starší a nevhodný, hoci stále často používaný názov je Krováci. Keďže žijeme vo filmovom a televíznom veku, nezaškodí uviesť, že to sú tí ľudia s ekonomikou lovcov-zberačov, ktorí vystupovali v známej komédii Bohovia sa museli zblázniť. Sanovia predstavujú prežívajúce zvyšky pôvodného obyvateľstva južnej Afriky z čias predtým, ako tam dorazili černošské bantuské etniká.

Záhadná figúra z Hory bohov

Coulsonová teraz v časopise svojej univerzity Apollo a v komuniké Nórskej výskumnej rady uverejnila opis pozoruhodného objavu. Doložené dejiny ľudských rituálov a náboženského myslenia posúva do obdobia pred 70-tisíc rokmi. Teda o 30-tisíc rokov hlbšie do minulosti, ako sa dosiaľ myslelo na základe archeologických nálezov z Európy. Ide o kameň v podobe hlavy veľkého hada pytóna. Nesie početné znaky opracovania ľuďmi. Tí prirodzený tvar kameňa dotvorili do sugestívnejšej podoby.

Objav uskutočnila so svojimi študentami tohto roku v lete v jaskyni v Tsodilských vŕškoch, ktoré ležia v riedko obývanej severozápadnej časti Botswany nazývanej Ngamiland. Tsodilské vŕšky sú jediné vyvýšeniny na stovky kilometrov ďaleko. Dookola sa rozkladá púšť Kalahari s prakticky plochým terénom. V Tsodilských vŕškoch sa nachádza najväčšie sústredenie skalných malieb na svete. Pre Sanov je to stále posvätné miesto. Volajú ho Hory bohov a Šepkajúca skala.

Coulsonová tam v lete pátrala po artefaktoch zo strednej doby kamennej, spred 40-tisíc až 250-tisíc rokov. Keď so študentmi vstúpili do malej jaskyne na severnej strane vŕškov, tak utajenej a ťažko prístupnej, že ju bádatelia objavili až v 90. rokoch minulého storočia, pri výhodnom osvetlení im priam udrela do očú podobnosť jedného z veľkých kameňov s hlavou pytóna. Kameň je dlhý šesť a vysoký dva metre. Je na ňom tristo až štyristo umelých zárezov, ktoré pri špecifickom osvetlení vzbudzujú dojem šupinatej kože. Pri nočnom osvetlení ohňom to dokonca vyzerá, akoby sa had hýbal. Povrch kameňa je zerodovaný, zárezy sú veľmi staré.

Šamanova skrýša

Zo zeme pred hadom vykopali kamenné nástroje. Nimi praľudia robili zárezy. Vek niektorých určili až na vyše 70-tisíc rokov. V jaskyni celkovo našli vyše 13-tisíc artefaktov. Popri spomenutých nástrojoch to boli hroty oštepov a zložky zreteľne rituálnych predmetov. Hroty oštepov boli z druhov kameňa, ktorých náleziská sú vzdialené stovky kilometrov od Tsodilských vŕškov. Sú veľmi jemne opracované a farebnejšie ako iné hroty z tejto oblasti a obdobia. Ľudia ich zrejme prinášali do jaskyne a tam dokončievali ich opracovanie. Zaujímavé je, že opálené ohňom boli výlučne červené hroty - azda pri rituáli obetovania či ničenia nástrojov.

V jaskyni ľudia bežne nebývali. Vedci tam nenašli ani nijaké nástroje so zvyčajnými účelmi. Za pytónom je tajná komora, kam sa, súdiac podľa opotrebovania vstupu, často chodilo. Ak sa tam skrýval šaman, stále mal dokonalý výhľad do jaskyne. Keď hovoril, akoby to hovoril had. Z komory mohol nepozorovane odísť malou šachtou von na svah.

Pytón, žirafa, slon

Pytón je dodnes pre Sanov jedným z najdôležitejších zvierat. Podľa ich mýtu o stvorení ľudstvo pochádza z pytóna a vyschnuté korytá okolo Tsodilských vŕškov vznikli jeho pohybmi, keď hľadal vodu. Hoci v Tsodilských vŕškoch sú skalné a jaskynné maľby veľmi hojné, v predmetnej jaskyni sú iba dve - žirafy a slona. Konkrétne na mieste, kde po stene steká voda. Vysvetľuje to tiež sanská mytológia. Keď raz pytón spadol do vody a nemohol sa z nej dostať, pomohla mu žirafa. Nuž a dlhý chobot slona Sanovia vnímajú ako metaforu pytóna.

Objav z Botswany podporuje africké korene vývoja zložitých mentálnych funkcií Homo sapiens. Pred niekoľkými rokmi na ne poukázali zhruba rovnako staré či o čosi staršie nálezy kusov červeného okru s abstraktnými obrazcami a prevŕtaných ulít a škrupín (po navlečení sa nosili ako náhrdelníky), objavené jednak v jaskyni Blombos na pobreží mora v Kapsku (JAR), jednak vo východnej Afrike. Náš druh Homo sapiens si zložitejšiu mentalitu do Európy očividne priniesol už zo svojej africkej kolísky a pravlasti.

 

Had pri nočnom osvetlení.

Jemne opracované hroty oštepov z jaskyne.

FOTO

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Chceli ho odstrániť, jeho imidžu uškodil Gučík. Kto je Maroš Žilinka?

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Prokurátor Maroš Žilinka.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti Generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

OĽaNO: Zvolenie Žilinku je kompromis (reakcie)

Kollár od Žilinku očakáva očistenie prokuratúry.

Ivan Ivanič, šéf SLA.

Neprehliadnite tiež

Sackboy: A Big Adventure je hra pre celú rodinu

Rodinná hra s vlnenou bábikou v hlavnej úlohe.

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.