Nezvyčajná zložitosť prevodov a celého mechanizmu menia náš pohľad na mechanické zručnosti starých Grékov, zhotoviteľov i používateľov prístroja. V najnovšom čísle časopisu Nature to oznámili hlavní aktéri tímu, vedúci Michael Edmunds a prvý autor článku Tony Freeth z Cardiffskej univerzity (Veľká Británia). S kolegami z vlastnej krajiny, Grécka a USA trojrozmernou röntgenovou počítačovou tomografiou a snímkovaním povrchu s vysokým rozlíšením zanalyzovali vyše 80 zlomkov takzvaného Antikythérskeho mechanizmu. Vyniesli ich v roku 1901 potápači hľadajúci morské huby, z vraku rímskej lode, približne z hĺbky 42 metrov. Podľa detailov nákladu vyplávala z ostrova Rhodos. Loď stroskotala najpravdepodobnejšie v roku 65 pred n. l.
Mechanizmus, ktorého bronzové súčiastky boli umiestnené v drevenej skrinke s takisto bronzovým kovaním a s nápismi na stenách, zahŕňal okolo 30 prevodov. Je jediný známy svojho druhu. Očividne slúžil na astronomické výpočty a kalendárne účely. Vedci sa ho usilovali zrekonštruovať desiatky rokov, avšak s obmedzeným úspechom. Mechanizmus vznikol v rokoch 150 - 100 pred n. l. Jeho konštrukcia zodpovedá poznatkom, ktoré získal slávny astronóm Hipparchos. Zhodou okolností pôsobil práve na ostrove Rhodos.
Edmundsov tím rozlúštil na mechanizme dvojnásobok nápisov ako predchádzajúci bádatelia, čo logicky velmi pomohlo pri jeho rekonštrukcii. Prevody mechanizmu s ručným pohonom hýbali ručičkami na číselníkoch, umiestnených na vonkajších stenách skrinky. Tá mala rozmery 315 x 190 x 100 milimetrov. Bádatelia dospeli k záveru o 37 prevodoch, z toho sedem im vyšlo hypoteticky. Mechanizmus znázorňoval a umožňoval vypočítať fázy a pohyby Mesiaca vrátane nepravidelných, spôsobených jeho eliptickou obežnou dráhou, a predpovedať tiež zatmenia Mesiaca i Slnka. A zrejme určovať pohyby niektorých či všetkých piatich vtedy známych planét.
Antikythérsky mechanizmus sa teraz javí technicky oveľa zložitejší ako čokoľvek známe prinajmenšom z nasledujúceho tisícročia. Stredovekí islamskí učenci však disponovali prístrojmi, ktoré podľa všetkého vychádzali z jeho technickej koncepcie. (urb)