Tím Rolanda Waltera zo Ženevskej univerzity (Švajčiarsko) objavil a pozoroval európskymi satelitmi Integral a XMM i ďalekohľadmi zo Zeme dosiaľ neznámu čiernu dieru v dvojhviezde pri strede Mliečnej cesty (na obrázku röntgenový záber z XMM). Objekt IGR J17497-2821 vybuchol v röntgenovom a gama žiarení v septembri 2006. (Zdroj: ESA News)
Podľa analýzy sedimentov vo Floridskom prielive, ktorú urobil tím Davida Lunda z Kalifornského technologického inštitútu (USA), bol Golfský prúd počas takzvanej Malej doby ľadovej, nezvyčajného ochladenia oblasti severného Atlantiku približne v rokoch 1200 až 1850, asi o 10 percent slabší ako dnes. Predstavuje to ďalší dôkaz kľúčovej súvislosti medzi rozvádzaním tepla oceánskymi prúdmi a vývojom klímy. (Zdroj: Nature)
Americko-izraelský tím, ktorý viedol Jorge Dubcovsky z Kalifornskej univerzity v Davise (USA), objavil v divej pšenici (na obrázku rastúca pri Galilejskom jazere v severnom Izraeli) gén TaNAM, ktorý zvyšuje obsah bielkovín a živín (zinok, železo) v zrne. V zdomácnenej pšenici však stratil funkciu a označuje sa ako TaNAM-B1. Keď TaNAM zaviedli do pestovanej pšenice, zvýšil sa obsah bielkovín i živín v zrne. Naopak, keď zo zdomácnenej odstránili všetky príbuzné kópie tohto génu, navonok nefunkčné, predĺžilo to síce obdobie existencie listov, avšak znížilo obsah bielkovín i živín v zrne. (Zdroj: Science)
Joseph Nagyvary z Texaskej A&M univerzity (USA) s kolegami sa usiluje objasniť pôvod unikátnych mechanických a akustických vlastností historických huslí z dielní talianskych majstrov Stradivariho a Guaneriho. Rozbor odrezkov javorového dreva, ktoré získali pri opravách, ukázal, že drevo prešlo chemickou úpravou, aby bolo trvanlivejšie. Dôležitú úlohu zrejme zohralo už pri jeho raste špecifické zloženie minerálov v pôde. (Zdroj: Nature)
Patrick Hof a Estel Van der Guchtová z Lekárskej školy pri nemocnici Mount Sinai v New Yorku (USA) zistili, že mozgová kôra veľryby vráskavca dlhoplutvého (Megaptera novaeangliae, na obrázku) obsahuje rovnaký typ neurónov, podieľajúcich sa na poznávaní, a navyše podobne organizovaných, aké majú ľudia. (Zdroj: The Anatomical Record)