RECENZIA:

Samsung SyncMaster 244T – 24 palcov, ktoré stoja za to

Nie každého používateľa dokáže 17 alebo 19 palcová uhlopriečka pri práci za PC uspokojiť. Ak pracujete s grafikou, alebo kombinujete dáta z viacerých aplikačných okien, neraz je dôležité aby bola pracovná plocha väčšia ako je zvykom. Rozlíšenia na hranici

+ skvelá ergonómia podstavca
+ priestor s vysokým rozlíšením
+ kvalitné zobrazenie
- slabšia podpora multimédií

1920x1200 bodov sú dnes dostupné už i na 15.4" notebookovej platforme. Ak máte však k dispozícii 24" plochu, je to o úplne čomsi inom.

Samsung SyncMaster 244T je určený pre náročnejších používateľov ktorí žiadajú veľkú uhlopriečku, rozlíšenie, a k nim primerané podanie farieb. Nie je určený pre profesionálov spracovávajúcich grafiku, ktorí si potrpia na precízne podanie farieb. Výrobca zvolil svoju vlastnú platformu S-PVA a drahšiu alternatívu S-IPS ponechal pre rad profesionálnych produktov. Možno i preto je možné povedať, že svojim zobrazením ponúka tento monitor výkon nad pôvodné očakávania. Vyzbrojený je širokou škálou vstupov, dokáže zobraziť video v kvalite HD, ponúka vysokú mieru ergonómie akú by ste možno ani neočakávali.

Čo dokáže ponúknuť 24" uhlopriečka?
V každom prípade je to plocha, na ktorej sa dá skutočne pracovať s viacerými aplikačnými oknami otvorenými súčasne. Nestrácate prehľad pri prepínaní okien a virtuálnych plôch, všetko máte stále pred sebou. V prípade že pracujete s dokumentami, dokážete vedľa seba zobraziť v životnej veľkosti dve strany formátu A4 a ešte vám zostane 20 centimetrov široký pás pre zobrazenie sidebarov a pomocných pracovných nástrojov. Na pracovnú pohodu vo veľkoplošnom širokouhlom formáte so stranovým pomerom 16:10 si rýchlo privyknete, takže akýkoľvek návrat k menšej uhlopriečke vás núti rozmýšľať, ako je možné na menšom monitore pohodlne pracovať.

Viacero výskumov potvrdilo, že zväčšenie uhlopriečky a rozlíšenia monitora vedie k v priemere k 10 percentnému nárastu produktivity. Používateľ získava nové drobné návyky a jeho mozog sa naučí súčasne vnímať viacero údajov zobrazených na displeji. Pri práci s dokumentami môžete porovnávať rôzne rozpracované verzie či konfrontovať zdroje s vašou prácou, údaje z internetu prenikajú do vašich prác rýchlejšie. Nenechajte sa však nalákať na využitie celého priestoru a poštového klienta s IM appletom ponechajte v pozadí, aby vás nerozptyľovali pri práci.

Je prekvapivé, že 24" širokouhlý formát vôbec na používateľa nepôsobí dojmom nezdravého gigantizmu. Práve naopak – z bežnej pracovnej vzdialenosti dokážete celú plochu obslúžiť prirodzene a pohodlne, takže efektívne využijete zorný uhol svojich očí.

Ergonomický stojan je na mieste
SyncMaster 244T nie je príliš ťažký, ale i tak pri veľkej uhlopriečke vyžaduje práca s kabelážou istú pomoc na strane výrobcu. V tomto prípade síce rukoväť na zadnej strane panelu nenájdete, oceníte však funkciu "pivot", ktorá vám umožňuje otáčať displej vertikálne okolo jeho stredovej osi.

Znamená to, že sa pohodlne dostanete ku všetkým konektorom bez toho, aby ste potrebovali asistenciu, či obávali sa o to, že drahý monitor svojou chybou rozbijete. Jediný náklon rieši všetky problémy, možností je však viac.

Podstavec je húževnatý a poskytuje pevnú stabilitu na pracovnej doske bez toho, aby ste ním obsadili veľkú plochu. Stredová časť zostáva voľná, kovový rám je dostatočne ťažký na to, aby bolo ťažisko monitora na správnom mieste. V spodnej časti stĺpika sa nachádza otočný čap, ktorý vám umožní v 45° uhle natáčať zobrazovací panel do strán, aby ste mohli svoju prácu ukázať i okoliu. Pri veľkom pozorovacom uhle to možno nie je nevyhnutné, ak však chcete z pohovky sledovať DVD titul, padne vám vhod, ak môžete natočiť displej smerom k sebe.

Stredové uchytenie pomocou montážnych 100mm VESA bodov umožňuje nakláňať displej vo vertikálnej rovine, takže v rozsahu 15° môžete robiť potrebné korekcie. Čo je však omnoho zaujímavejšie je výšková nastaviteľnosť. Noha je vybavená pružinou predpätým mechanizmom, pomocou ktorého môžete jedinou rukou nastaviť a automaticky fixovať výšku tak, ako je v danom momente potrebné. Ak počas dňa meníte svoje pracovné uhly zmenou výšky stoličky, padne vám to vhod. Ak dosiahnete vrchnú limitnú polohu, uvoľní sa pivot a displej môžete otočiť na výšku. Polohový senzor je súčasťou kĺbu, zobrazenie sa prepne automaticky.

Aby ste sa nestrácali v spleti kabeláže, na zadnej časti sa nachádza kotviaci bod v tvare kruhového prstenca, do ktorého sústredíte kabeláž pre jej odvedenie pod stôl. Dostupné sú dve farebné vyhotovenia – strieborné a čierne.

S-PVA panel ako sa patrí
Samsung použil pri návrhu tohto monitora panel technológie a-Si TFT/PVA, ktorý pochádza z jeho výroby. Rozlíšenie dosahuje 1920x1200 bodov, veľkosť bodov je 0.270 mm. Čo vás pri ňom poteší je rovnomerná difúzia podsvietenia a široký pozorovací uhol na hranici 178° oboma smermi. Kvalita zobrazenia je s meniacim sa uhlom veľmi stabilná, preto dokáže tento monitor multimédiami zabaviť viacero divákov. Jas dosahuje úroveň 500 cd/m2 a intenzitu vyžiareného svetla pocítia i vaši spolupracovníci. Veľká uhlopriečka s intenzívnym podsvietením dokáže pri práci večer odsunúť stolnú lampičku na bok aby zapadla prachom a zmena intenzity svetla odrazeného v miestnosti môže v tmavších dňoch prezradiť i chrbtom otočeným spolupracovníkom, že vypínate a odchádzate domov.

Farebné podanie je prirodzené a preddefinovaný ICC profil môže používateľ pomocou kalibračného softvéru upraviť tak, aby vyhovoval jeho potrebám. Farby sú vyvážené bez znateľného posunutia, v tmavších častiach obrazu s jemnými odtieňovými prechodmi však mizne kresba. Ak v poloprofesionálnych podmienkach upravujete fotografie, alebo hľadáte monitor s dostatočným rozlíšením pre retuš a na presnosti farebného podania príliš nezáleží, budete spokojní. Profesionáli však musia svoje monitory hľadať ešte o triedu vyššie.

Kontrast dosahuje hodnotu 1000:1 a zobrazenie má ostrý detail a jemnú pre oči príjemnú kresbu. Prostredníctvom predvolieb môžete meniť niekoľko preddefinovaných typov zobrazenia, ktoré sú optimalizované pre texty, multimédiá či počítačové hry. Fonty sú zobrazované ostro a čitateľne i pri malých veľkostiach, v kancelárskych aplikáciách sa nestratíte ani pri množstve textových dát.

16/6 milisekundová odozva nebude pre prieberčivého hráča úplne ideálnou, je však akceptovateľná. Pri prehrávaní videa – hoci i v HD kvalite – duchov v obraze nezaznamenáte, pri počítačových hrách sa v kontrastných dynamických scénach jemný závoj objaviť môže. Tu sú o krok vpred panely TN technológie, kde bol čas odozvy stlačený na hranicu 2 milisekúnd.

Celkovo možno zobrazenie hodnotiť vo svojej triede na jedničku a veľmi pochvalne sa používatelia k tomuto modelu vyjadrujú i v diskusných fórach.

Konektivita
Monitor je vybavený širokou paletou vstupov, čo sa pri modeli tejto triedy očakáva. Preto je dôležité aby voľba aktívneho vstupu nebola komplikovaná a aby ste nemuseli vstupovať kvôli tomu do menu. Autodetekcia funguje bez problému, manuálnu voľbu aktívneho vstupu uskutočníte tlačidlom na čelnom paneli, nechýba ani funkcia PIP – obraz v obraze.

Počítač môžete k monitoru pripojiť pomocou analógového D-SUB15 rozhrania, alebo digitálnym DVI-D rozhraním ktoré spracuje i rozkódovaný HDCP signál. Kvalita zobrazenia z oboch vstupov je na očakávanej úrovni, synchronizácia je oddelená takže slušný obraz dosiahnete i pomocou analógového pripojenia. Ak však máte možnosť využiť digitálne DVI, neváhajte.

Analógové vstupy sú dostupné i vo variantoch komponent, S-Video a kompozit, avšak vzhľadom na vysoké natívne rozlíšenie a jednoduchý procesor spracovávajúci signál je celkové podanie mäkké a nie úplne také ako by používateľ chcel dosiahnuť. Preto sa sústreďte hlavne na použitie trojzložkového komponentného vstupu, aby bol vstupný materiál čo najlepší.

Ak si zaobstaráte takýto monitor domov, poteší vás že bez problému zastúpi televíznu obrazovku a že s pripojeným stolovým prehrávačom budete môcť sledovať multimédiá i bez toho, aby ste museli nabootovať PC. Možno by nebolo na škodu aby výrobca vybavil tento multimediálny model pre fotografie a filmy i doplnkovou čítačkou kariet, USB rozbočovač s dvoma portami tu však zaručene nájdete.

Výbava
Dodávaná softvérová výbava sa nesie v tradičnom štýle Samsungu. Na priloženom CD nosiči nájdete v PDF formáte viac ako 80 stranovú lokalizovanú dokumentáciu s podrobným návodom pre inštaláciu obslužného softvéru a ovládačov, nechýba ani prehľadné vysvetlenie funkcií OSD menu a návod na obsluhu.

Inštalácia sprievodného softvéru je bezproblémová a výrobca ponúka tradičný set aplikácií pre nastavenie farebného profilu, MagicTune 4.0 pre nastavenie parametrov zobrazenia a MagicRotation pre automatické prepínanie zobrazenia pri pivote.

Technické parametre: Viditeľná plocha: 24" * Časová odozva: 16ms / 6ms (G to G) * Jas: 500cd/m2 * Kontrastný pomer: 1000:1 * Zorné uhly (H/V): 178° / 178° * Rozhranie: Analog RGB,DVI Digital Link:TMDS, Kompozit, S-video, Komponent * Maximálne rozlíšenie: 1920x1200 * Norma vyžarovania: TCO'03 * Špeciálne funkcie: MagicTune™, MagicBright™, MagicColor™, MagicRotation™,PIP, PBP, mechanický prepinač

Dostupnost: www.samsung.sk
Orientacná cena: 44890 Sk s DPH

Samsung SyncMaster 244T vás prenesie do sveta 24" zobrazenia, kde je všetko akési väčšie, ostrejšie a jasnejšie. Displej má vysoký jas a kontrast, ktoré môžete počas práce prostredníctvom profilov dynamicky prispôsobovať tomu, čo robíte. Pri kancelárskych aplikáciách vás potešia ostré fonty a veľké rozlíšenie pracovnej plochy, pri multimédiách rovnomerné podsvietenie a veľká uhlopriečka, pri retuši fotografií veľké rozlíšenie. Hráčov môže trochu znepokojiť slabšia 8 milisekundová odozva, profesionáli vyžadujúci verné farebné podanie budú voliť skôr modely s IPS panelom.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 5. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 7. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 9. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 10. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 1. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 3. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 4. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 5. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 6. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 7. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 8. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 9. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 10. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 1. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 887
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 119
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 228
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 6 112
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 400
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 966
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 336
 8. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 4 060
 9. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 3 527
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 417

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

O zaistení pozemkov U. S. Steelu vedeli skôr, než súd rozhodol

Majetok jedného z najväčších podnikov v krajine súd zaistil bez toho, aby to poriadne vysvetlil.

TECH

Postavili umelú maternicu, ktorá vynosila jahňa

Zariadenie môže o niekoľko rokov zachrániť predčasne narodené deti.

DOMOV

Fico prijal bieloruského premiéra, ani v minulosti nemal problém

Bielorusko neakceptujem, hovorí poslanec Peter Osuský.

Neprehliadnite tiež

Postavili umelú maternicu, ktorá vynosila jahňa

Zariadenie môže o niekoľko rokov zachrániť predčasne narodené deti. Dýchali by v ňom pomocou tekutiny.

Nový výskum kostí mastodonta môže prepísať históriu človeka

Kontroverzný výskum tvrdí, že Ameriku osídlili predkovia ľudí o 100-tisíc rokov skôr ako sa doteraz myslelo.

Osobný asistent Amazonu začne pomáhať s výberom outfitov

Alexa už nebude spracovávať iba zvuk, ale aj obraz.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop