RECENZIA:

Samsung SyncMaster 244T – 24 palcov, ktoré stoja za to

Nie každého používateľa dokáže 17 alebo 19 palcová uhlopriečka pri práci za PC uspokojiť. Ak pracujete s grafikou, alebo kombinujete dáta z viacerých aplikačných okien, neraz je dôležité aby bola pracovná plocha väčšia ako je zvykom. Rozlíšenia na hranici

+ skvelá ergonómia podstavca
+ priestor s vysokým rozlíšením
+ kvalitné zobrazenie
- slabšia podpora multimédií

1920x1200 bodov sú dnes dostupné už i na 15.4" notebookovej platforme. Ak máte však k dispozícii 24" plochu, je to o úplne čomsi inom.

Samsung SyncMaster 244T je určený pre náročnejších používateľov ktorí žiadajú veľkú uhlopriečku, rozlíšenie, a k nim primerané podanie farieb. Nie je určený pre profesionálov spracovávajúcich grafiku, ktorí si potrpia na precízne podanie farieb. Výrobca zvolil svoju vlastnú platformu S-PVA a drahšiu alternatívu S-IPS ponechal pre rad profesionálnych produktov. Možno i preto je možné povedať, že svojim zobrazením ponúka tento monitor výkon nad pôvodné očakávania. Vyzbrojený je širokou škálou vstupov, dokáže zobraziť video v kvalite HD, ponúka vysokú mieru ergonómie akú by ste možno ani neočakávali.

Čo dokáže ponúknuť 24" uhlopriečka?
V každom prípade je to plocha, na ktorej sa dá skutočne pracovať s viacerými aplikačnými oknami otvorenými súčasne. Nestrácate prehľad pri prepínaní okien a virtuálnych plôch, všetko máte stále pred sebou. V prípade že pracujete s dokumentami, dokážete vedľa seba zobraziť v životnej veľkosti dve strany formátu A4 a ešte vám zostane 20 centimetrov široký pás pre zobrazenie sidebarov a pomocných pracovných nástrojov. Na pracovnú pohodu vo veľkoplošnom širokouhlom formáte so stranovým pomerom 16:10 si rýchlo privyknete, takže akýkoľvek návrat k menšej uhlopriečke vás núti rozmýšľať, ako je možné na menšom monitore pohodlne pracovať.

Viacero výskumov potvrdilo, že zväčšenie uhlopriečky a rozlíšenia monitora vedie k v priemere k 10 percentnému nárastu produktivity. Používateľ získava nové drobné návyky a jeho mozog sa naučí súčasne vnímať viacero údajov zobrazených na displeji. Pri práci s dokumentami môžete porovnávať rôzne rozpracované verzie či konfrontovať zdroje s vašou prácou, údaje z internetu prenikajú do vašich prác rýchlejšie. Nenechajte sa však nalákať na využitie celého priestoru a poštového klienta s IM appletom ponechajte v pozadí, aby vás nerozptyľovali pri práci.

Je prekvapivé, že 24" širokouhlý formát vôbec na používateľa nepôsobí dojmom nezdravého gigantizmu. Práve naopak – z bežnej pracovnej vzdialenosti dokážete celú plochu obslúžiť prirodzene a pohodlne, takže efektívne využijete zorný uhol svojich očí.

Ergonomický stojan je na mieste
SyncMaster 244T nie je príliš ťažký, ale i tak pri veľkej uhlopriečke vyžaduje práca s kabelážou istú pomoc na strane výrobcu. V tomto prípade síce rukoväť na zadnej strane panelu nenájdete, oceníte však funkciu "pivot", ktorá vám umožňuje otáčať displej vertikálne okolo jeho stredovej osi.

Znamená to, že sa pohodlne dostanete ku všetkým konektorom bez toho, aby ste potrebovali asistenciu, či obávali sa o to, že drahý monitor svojou chybou rozbijete. Jediný náklon rieši všetky problémy, možností je však viac.

Podstavec je húževnatý a poskytuje pevnú stabilitu na pracovnej doske bez toho, aby ste ním obsadili veľkú plochu. Stredová časť zostáva voľná, kovový rám je dostatočne ťažký na to, aby bolo ťažisko monitora na správnom mieste. V spodnej časti stĺpika sa nachádza otočný čap, ktorý vám umožní v 45° uhle natáčať zobrazovací panel do strán, aby ste mohli svoju prácu ukázať i okoliu. Pri veľkom pozorovacom uhle to možno nie je nevyhnutné, ak však chcete z pohovky sledovať DVD titul, padne vám vhod, ak môžete natočiť displej smerom k sebe.

Stredové uchytenie pomocou montážnych 100mm VESA bodov umožňuje nakláňať displej vo vertikálnej rovine, takže v rozsahu 15° môžete robiť potrebné korekcie. Čo je však omnoho zaujímavejšie je výšková nastaviteľnosť. Noha je vybavená pružinou predpätým mechanizmom, pomocou ktorého môžete jedinou rukou nastaviť a automaticky fixovať výšku tak, ako je v danom momente potrebné. Ak počas dňa meníte svoje pracovné uhly zmenou výšky stoličky, padne vám to vhod. Ak dosiahnete vrchnú limitnú polohu, uvoľní sa pivot a displej môžete otočiť na výšku. Polohový senzor je súčasťou kĺbu, zobrazenie sa prepne automaticky.

Aby ste sa nestrácali v spleti kabeláže, na zadnej časti sa nachádza kotviaci bod v tvare kruhového prstenca, do ktorého sústredíte kabeláž pre jej odvedenie pod stôl. Dostupné sú dve farebné vyhotovenia – strieborné a čierne.

S-PVA panel ako sa patrí
Samsung použil pri návrhu tohto monitora panel technológie a-Si TFT/PVA, ktorý pochádza z jeho výroby. Rozlíšenie dosahuje 1920x1200 bodov, veľkosť bodov je 0.270 mm. Čo vás pri ňom poteší je rovnomerná difúzia podsvietenia a široký pozorovací uhol na hranici 178° oboma smermi. Kvalita zobrazenia je s meniacim sa uhlom veľmi stabilná, preto dokáže tento monitor multimédiami zabaviť viacero divákov. Jas dosahuje úroveň 500 cd/m2 a intenzitu vyžiareného svetla pocítia i vaši spolupracovníci. Veľká uhlopriečka s intenzívnym podsvietením dokáže pri práci večer odsunúť stolnú lampičku na bok aby zapadla prachom a zmena intenzity svetla odrazeného v miestnosti môže v tmavších dňoch prezradiť i chrbtom otočeným spolupracovníkom, že vypínate a odchádzate domov.

Farebné podanie je prirodzené a preddefinovaný ICC profil môže používateľ pomocou kalibračného softvéru upraviť tak, aby vyhovoval jeho potrebám. Farby sú vyvážené bez znateľného posunutia, v tmavších častiach obrazu s jemnými odtieňovými prechodmi však mizne kresba. Ak v poloprofesionálnych podmienkach upravujete fotografie, alebo hľadáte monitor s dostatočným rozlíšením pre retuš a na presnosti farebného podania príliš nezáleží, budete spokojní. Profesionáli však musia svoje monitory hľadať ešte o triedu vyššie.

Kontrast dosahuje hodnotu 1000:1 a zobrazenie má ostrý detail a jemnú pre oči príjemnú kresbu. Prostredníctvom predvolieb môžete meniť niekoľko preddefinovaných typov zobrazenia, ktoré sú optimalizované pre texty, multimédiá či počítačové hry. Fonty sú zobrazované ostro a čitateľne i pri malých veľkostiach, v kancelárskych aplikáciách sa nestratíte ani pri množstve textových dát.

16/6 milisekundová odozva nebude pre prieberčivého hráča úplne ideálnou, je však akceptovateľná. Pri prehrávaní videa – hoci i v HD kvalite – duchov v obraze nezaznamenáte, pri počítačových hrách sa v kontrastných dynamických scénach jemný závoj objaviť môže. Tu sú o krok vpred panely TN technológie, kde bol čas odozvy stlačený na hranicu 2 milisekúnd.

Celkovo možno zobrazenie hodnotiť vo svojej triede na jedničku a veľmi pochvalne sa používatelia k tomuto modelu vyjadrujú i v diskusných fórach.

Konektivita
Monitor je vybavený širokou paletou vstupov, čo sa pri modeli tejto triedy očakáva. Preto je dôležité aby voľba aktívneho vstupu nebola komplikovaná a aby ste nemuseli vstupovať kvôli tomu do menu. Autodetekcia funguje bez problému, manuálnu voľbu aktívneho vstupu uskutočníte tlačidlom na čelnom paneli, nechýba ani funkcia PIP – obraz v obraze.

Počítač môžete k monitoru pripojiť pomocou analógového D-SUB15 rozhrania, alebo digitálnym DVI-D rozhraním ktoré spracuje i rozkódovaný HDCP signál. Kvalita zobrazenia z oboch vstupov je na očakávanej úrovni, synchronizácia je oddelená takže slušný obraz dosiahnete i pomocou analógového pripojenia. Ak však máte možnosť využiť digitálne DVI, neváhajte.

Analógové vstupy sú dostupné i vo variantoch komponent, S-Video a kompozit, avšak vzhľadom na vysoké natívne rozlíšenie a jednoduchý procesor spracovávajúci signál je celkové podanie mäkké a nie úplne také ako by používateľ chcel dosiahnuť. Preto sa sústreďte hlavne na použitie trojzložkového komponentného vstupu, aby bol vstupný materiál čo najlepší.

Ak si zaobstaráte takýto monitor domov, poteší vás že bez problému zastúpi televíznu obrazovku a že s pripojeným stolovým prehrávačom budete môcť sledovať multimédiá i bez toho, aby ste museli nabootovať PC. Možno by nebolo na škodu aby výrobca vybavil tento multimediálny model pre fotografie a filmy i doplnkovou čítačkou kariet, USB rozbočovač s dvoma portami tu však zaručene nájdete.

Výbava
Dodávaná softvérová výbava sa nesie v tradičnom štýle Samsungu. Na priloženom CD nosiči nájdete v PDF formáte viac ako 80 stranovú lokalizovanú dokumentáciu s podrobným návodom pre inštaláciu obslužného softvéru a ovládačov, nechýba ani prehľadné vysvetlenie funkcií OSD menu a návod na obsluhu.

Inštalácia sprievodného softvéru je bezproblémová a výrobca ponúka tradičný set aplikácií pre nastavenie farebného profilu, MagicTune 4.0 pre nastavenie parametrov zobrazenia a MagicRotation pre automatické prepínanie zobrazenia pri pivote.

Technické parametre: Viditeľná plocha: 24" * Časová odozva: 16ms / 6ms (G to G) * Jas: 500cd/m2 * Kontrastný pomer: 1000:1 * Zorné uhly (H/V): 178° / 178° * Rozhranie: Analog RGB,DVI Digital Link:TMDS, Kompozit, S-video, Komponent * Maximálne rozlíšenie: 1920x1200 * Norma vyžarovania: TCO'03 * Špeciálne funkcie: MagicTune™, MagicBright™, MagicColor™, MagicRotation™,PIP, PBP, mechanický prepinač

Dostupnost: www.samsung.sk
Orientacná cena: 44890 Sk s DPH

Samsung SyncMaster 244T vás prenesie do sveta 24" zobrazenia, kde je všetko akési väčšie, ostrejšie a jasnejšie. Displej má vysoký jas a kontrast, ktoré môžete počas práce prostredníctvom profilov dynamicky prispôsobovať tomu, čo robíte. Pri kancelárskych aplikáciách vás potešia ostré fonty a veľké rozlíšenie pracovnej plochy, pri multimédiách rovnomerné podsvietenie a veľká uhlopriečka, pri retuši fotografií veľké rozlíšenie. Hráčov môže trochu znepokojiť slabšia 8 milisekundová odozva, profesionáli vyžadujúci verné farebné podanie budú voliť skôr modely s IPS panelom.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 1. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 2. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 3. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 16 105
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 8 509
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 625
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 774
 5. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 3 098
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 1 990
 7. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások 1 801
 8. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 733
 9. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 713
 10. Moskva alebo Petrohrad? 1 274

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Vkladné knižky kedysi využívala mafia. Aké sú lepšie investície

Čo urobiť s veľkou sumou našetrených peňazí a čo robiť, ak si chcem šetriť každý mesiac po troche? Denník SME sa pokúsil objasniť niektoré známejšie druhy sporenia.

EKONOMIKA

Firma, ktorej zadržali kamióny: Hľadáte problém tam, kde nie je

North Sea Express je podozrivá z vykorisťovania.

Neprehliadnite tiež

Zlyhávajúcemu srdcu môže s pumpovaním krvi pomôcť robot

Pokusy prebehli na tlčúcich srdciach prasiat.

Na Zemi strácame tmavú noc. Svetelný smog je stále jasnejší

Umelé svetlo je každým rokom jasnejšie a rozšírenejšie.

OBJEKTÍV

Aj veľryby majú svoj peeling. Používajú skaly na morskom dne

Morských biológov zaujala zvláštna škvrnitá pokožka jednej veľryby.

Facebook ukáže užívateľom, či sledovali ruskú propagandu

Sociálna sieť najíma viac posudzovateľov reklamy.

Počítače čítajú maliarsky rukopis, odlíšia originál od repliky

Počítačová analýza môže identifikovať neznáme diela, rozumie jednotlivým ťahom štetca.