
az zvýšil trikrát, napísala agentúra Reuters. Tieto informácie potvrdzujú i ďalšie firmy, ktoré sa bezpečnostnými opatreniami elektronickej pošty zaoberajú.
"E-mailové systémy sú preťažené alebo sa rúcajú v snahe vysporiadať sa so všetkými tými spammi," uviedol vice prezident Postini Dan Druker. S blížiacimi sa Vianocami sa množia e-maily ponúkajúce kópie Viagry, pôžičky či diéty.
Podľa Postini bolo v novembri v e-mailoch celosvetovo sedem miliárd spamov, zatiaľ čo v júni to bolo 2,5 miliardy. Podľa internetovej firmy SurfControl sa len v Británii za posledné dva mesiace počet spamov zvýšil o 50 percent.
Experti radia, aby si používatelia počítačov inštalovali proti spamom antivírusové programy a obnovovali ich vyspelejšími verziami. Ďalej radí nikdy na spam neodpovedať a v žiadnom prípade neposkytovať dáta o svojich financiách a bankových účtoch.
Hlavné zdroje spamov sú v Spojených štátoch, v Číne a Poľsku, uvádza internetová bezpečnostná agentúra Marshal. Približne 80 percent nechcených e-mailov rozosielajú asi dve stovky gangov, uvádza organizácia Spamhaus, ktorá sa problematikou spamov zaoberá.
Experti označujú za príčinu hromadného šírenia spamov to, že sú milióny osobných počítačov v domácnostiach pod kontrolou počítačových programov a tie nechcené e-maily rozosielajú. Tieto "zombie siete" môžu prepájať domáce počítače so 100.000 ďalšími, bez toho aby to ich majitelia vedeli. Slúžia tak gangom, ktoré vďaka nim môžu rozosielať milióny spamov v relatívnej anonymite.
Teraz sú spamové programy omnoho rafinovanejšie ako pred rokmi a namiesto znudených ...násť-ročných ich vytvárajú profesionáli. "Predtým to bolo o predvádzaní sa, teraz je to o tom, ako ľudí ošklbať," hovorí Harnish Patel zo SurfControl.
Odstraňovanie spamov a ich následkov stojí firmy na jedného zamestnanca ročne až 1000 dolárov, teda viac ako 27.100 Sk, uviedol prieskum z minulého roka. Pre používateľov domácich počítačov sú najväčším rizikom spamy, ktoré po nich žiadajú detaily o bankových účtoch.
Najnovšie verzie spamových programov rozosielajú z jednotlivých počítačov menší počet spamov, aby sa tak sťažilo ich odhalenie. Tvorcom spamov navyše napomáha rýchle napojenie internetu v širokom pásme, s ktorým je počítač napojený nepretržite. Gangy rozosielajú milióny spamov, a stačí im preto len zlomok odpovedí, aby sa dostali k peniazom.

"Je to neustála hra na mačku a myš," hovorí Mark Sunner z firmy MessageLabs, ktorá sa zabezpečením e-mailov tiež živí. Sunner dodáva, že sa dnes autori spamov snažia obchádzať spamové filtre napríklad zmenou hlások v kľúčových slovách. A tak sa napríklad z Viagry stala V1@gra.
Keď na to experti, ktorí idú po spamoch, prišli, tvorcovia spamov prešli na grafiku miesto lákavých textov. Analyzovať obrázky je pre spamové filtre ťažšie.
Legislatíva proti spamom má zatiaľ len zmiešané výsledky. Prvé rozsudky sa v USA objavili v minulom roku, zatiaľ čo Briti ešte nikoho neobvinili, i keď majú legislatívu proti spamom od roku 2003. Podľa niektorých hlasov sú filtre a zákony na spamy krátke. Problém spamov by mohol zmiznúť len v prípade, že by ľudia prestali kupovať tabletky na chudnutie, rastlinné prípravky a prostriedky na posilnenie potencie, myslí si Dave Rand z firmy Trend Micro.
"Produkty, ktoré sa cez spam ponúkajú, sú presne tie samé produkty, aké sa predávali v stredoveku. Je to ľudský a nie počítačový problém," citovala Randa agentúra Reuters.