ažijete viac radosti a naplnenia, ako očakávate.
Prestaňte sa držať utkvelých predstáv o tom, ktorá značka vhodná je a ktorá nie je. Zamyslite sa nad tým čo chcete fotografovať, v akých podmienkach, čo od fotoaparátu očakávate a aký je váš rozpočet. Nechajte si všetko prejsť hlavou a nevrhnite sa na prvú cenovo zaujímavú akciu, ktorá vám môže skaziť fotografovanie v nasledujúcich rokoch – obzvlášť vtedy, ak chcete do nového prístroja investovať viac peňazí.
Kompakt, ultrazoom alebo zrkadlovka
Každému vyhovuje iná trieda fotoaparátov. Vo všeobecnosti však možno povedať, že si môžete vybrať z troch alternatív. Prvou sú vreckové kompakty, ktoré môžu byť také tenké a ľahké, že ich budete môcť mať stále so sebou vo vrecku. Sú ideálne na cestovanie, každodenné zachytávanie sveta okolo vás, či dokumentovanie rodinných výletov a spoločenských udalostí.
Nepodľahnite pocitu, že kompakty sú iba pre začiatočníkov a sú príliš jednoduché a obmedzujúce. Práve naopak – mnohí majitelia zrkadloviek siahajú po doplnkovom kompakte, ktorý je vždy pripravený snímať.
Ultrazoomy majú väčšie telo ako kompakty a vybavené sú objektívom s veľkým rozsahom ohnísk. Znamená to že nimi môžete intenzívne približovať vzdialené scény a neraz sú vybavené pokročilejšími funkciami pre fotonadšencov a poloprofesionálov, aké pri najjednoduchších kompaktoch nenájdete. Ideálne sú pre ľudí čo majú vyššie požiadavky na kvalitu objektívu, avšak zrkadlovka by bola pre nich nákladná a zbytočne veľká.
Niektoré z nich sú označované ako EVF zrkadlovky, ale ide skôr o marketingovú masáž ega zákazníka ako o realitu.
Kto dobre hľadá, nájde i kombináciu utrazoomu s kompaktom. Ak sa upraví konštrukcia tela tak, aby sa dal objektív vyklopiť do horizontálnej polohy, dokážete nosiť vo vrecku malý fotoaparát so silným zoomom.
Treťou alternatívou je digitálna zrkadlovka. Jej výhoda spočíva v modularite a rýchlosti snímania. Môžete meniť objektívy a kombinovať ich s rôznou doplnkovou optikou, dostupné sú riešenia kreatívneho zábleskového osvetlenia, ponuka doplnkov je neskutočne široká. Tieto prístroje si volia zväčša tí, čo majú špecifické požiadavky na snímanie a profesionáli, ktorí modularitou dosahujú všestrannosť.
Kto si kúpi digitálnu zrkadlovku namiesto ultrazoomu iba preto, že "tých pár korún by bolo škoda nedoplatiť", neraz urobí chybu. Zostane pri najjednoduchšom základnom objektíve a s obmedzenými skúsenosťami môžu byť výsledné fotografie omnoho horšie ako tie, pri ktorých by mu asistoval ultrazoom.
Objektív je najdôležitejší
Skôr ako začnete rozmýšľať nad tým, koľko megapixelov ktorý prístroj má, zamerajte sa na to, aký objektív vám ponúka. Zjednodušene by sa dalo povedať, že čím väčší priemer má čelná šošovka, tým lepší výstup môžete očakávať. Líšia sa i použité materiály – najlacnejšie kompakty môžu obsahovať plastovú optiku, zvyčajne sa však používajú rôzne ušľachtilé sklá. Výrobcovia digitálov musia zápasiť nielen s tvarovou deformáciou obrazu, ale i s tým, aby bol obraz kvalitný i v rohoch fotografie a na miestach vysokého kontrastu. V cene sa preto kvalita objektívu vždy premietne a čo je extrémne lacné nebude nikdy dobré.
Prvé si všímajte ohniská. Širokej obľube sa tešia transfokátory – objektívy s premenlivým ohniskom, používajú sa však i objektívy s ohniskom fixným – pevne daným. Pri digitáloch sa ohnisková vzdialenosť udáva v 35 mm ekvivalente, ktorý si pri objektívoch pre zrkadlovky musíte prepočítať na skutočnú hodnotu. Pri 4/3 systéme používanom Olympusom, Panasonicom a Sony násobíte dvoma, pri Canone 1.6 a pri Nikone 1.5 násobkom.
Čím je ohnisková vzdialenosť kratšia, tým širší uhol dokáže fotoaparát snímať – znamená to že je širokouhlejší a tak z kratšej vzdialenosti dokážete do objektívu vtesnať väčší priestor. To je obzvlášť dôležité ak fotografujete v interiéroch, kde nemáte kam ustúpiť vzad. Pri kompaktoch sú širokouhlé ohniská dostupné od 28 mm, pri zrkadlovkách začína ponuka na 14 mm ekvivalente. 35 mm ohnisko sa považuje za akýsi základ a všetky vyššie hodnoty nad 50 mm znamenajú priblíženie. Ak si nedokážete predstaviť o čo ide, mali by ste vedieť že analógový automat ktorý ste kedysi používali mal práve 35 mm ohnisko. Výrobcovia udávajú koľkonásobný zoom objektív má – hodnota nie je ničím iným ako pomerom hodnoty dlhého a širokého ohniska. Preto nehľadajte iba magické 3x, 5x, či 12x ale rozhliadnite sa i po 28 či 35mm.
Druhým dôležitým údajom je svetelnosť objektívu. Výrobca ju označuje značkami ako F2.8, F3.5-6.5 a podobne. Táto hodnota určuje, v akom prostredí budete vedieť s prístrojom nasnímať pekné zábery. Čím je hodnota menšia, tým menej svetla pri fotografovaní potrebujete. To je extrémne dôležité pri fotografovaní v interiéroch či slabšie osvetlených exteriéroch. Čím je táto hodnota menšia, tým intenzívnejšie budete môcť oddeliť motív popredia od pozadia. Hľadajte teda čo najnižšie hodnoty.
Rozhodujúce je i to, z akej minimálnej vzdialenosti dokážete nasnímané objekty zaostriť. Keďže makrofotografia je pre mnohých ľudí očarujúca a jedinečná, overte si aké možnosti zvolený prístroj ponúka.
Kým pre zrkadlovky existujú špeciálne objektívy, z ktorými dokážete odfotografovať oko muchy i z dvoch metrov, pri kompaktoch a ultrazoomoch sa "zväčšenie" dosahuje krátkou vzdialenosťou medzi objektívom a snímaným objektom. Tento údaj vás bude zaujímať i vtedy, ak sa chcete venovať portrétnej fotografii.
Posledným prvkom objektívu je clona. V niektorých kompaktoch ju nenájdete a výrobcovia dosahujú dvojicu možných hodnôt tak, že vo vnútri objektívu sa vysunie miniatúrny šedý filter, ktorý obmedzí prenikanie svetla na snímací čip. Zvyčajne je však možné viacerými krokmi nastaviť zaclonenie, čím je možné riadiť hĺbku ostrosti a regulovať čas expozície.
Čím vyššie je maximum a čím viac krokov môžete použiť, tým lepšie. Pri zrkadlovkových objektívoch zaváži i to, z koľkých lamiel sa clona skladá a aký tvar má otvor ňou vymedzený.
Pri ultrazoomoch a zrkadlovkách vás bude zaujímať i to, akým spôsobom je možné pomocou prstencov ovládať ohnisko, ostrenie a clonu a či je možné používať filtre naskrutkované pred čelnú šošovku. Pri zrkadlovke zaváži i vyhotovenie bajonetu a druh autofokusového motorčeka a určenie časti optiky, ktorá sa na ostrení podieľa. Každá maličkosť sa podpisuje na cene a každý záujemca o fotoaparát vyžaduje čosi iné.
Stabilizácie obrazu bývajú rôzne
Ak si vyberáte fotoaparát, je extrémne účelné, aby bol vybavený nejakým druhom stabilizácie obrazu. Stabilizátor zabezpečuje ostrejšie snímky v slabších svetelných podmienkach a všade kde vibrácie ruky spôsobujú rozmazanie snímok.
Najefektívnejším mechanizmom je optická – mechanická stabilizácia. V takomto prípade sa pohybuje sada šošoviek v objektíve alebo samotný snímač tak, aby eliminovali chvenie fotoaparátu. Znamená to, že svojim posunom lámu obraz tak, aby neustále dopadal na to isté miesto snímača. Optické stabilizátory dokážu pracovať v niekoľkých rôznych režimoch, ktoré sú vhodné do dopravného prostriedku, pre snímanie dynamických scén či nízku hladinu osvetlenia.
Softvérový stabilizátor pracuje odlišne. Snaží sa s minimálnou investíciou zvyšovať citlivosť snímača a pomocou softvéru upraviť snímky tak, aby bolo ich rozmazanie minimálne. Výsledok však nebýva ani zďaleka taký dobrý, ako pri optickej stabilizácii.
Niektoré fotoaparáty umožňujú optickú a softvérovú stabilizáciu kombinovať, čo oceníte v niektorých špecifických podmienkach. Ak chcete snímať svet okolo seba a chcete maximum ostrých snímok, voľte stabilizátor.
Snímač, megapixely, citlivosť a šum, kráčajú bok po boku
Výrobcovia digitálov sa ženú v konkurenčnom boji za maximálnym rozlíšením a citlivosťou snímačov a zákazníci orientujúci sa parametrami v katalógoch sa ženú bezhlavo za maximálnymi možnými hodnotami.
Málokto si však uvedomuje, že z akéhokoľvek dnešného digitálu na trhu bez problému vytlačíte fotografiu formátu A4. Mnoho fotografií sa iba zriedkakedy dostane na papier vo väčšom formáte ako 10x15 cm a mnohé snímky nikdy na papier zvečnené nie sú. Stačí vám 5, alebo potrebujete 7,8 či viac megapixelov?
Odpoveď hľadajte vo svojich potrebách. Mali by ste však vedieť že čím je snímač menší a jeho hustota daná megapixelmi väčšia, tým viac šumu vo fotografii nájdete.
Citlivosť vyjadrená v ISO hodnotách neraz začína na hranici 50 a končí na hodnote 1600 a viac, použiteľné sú však iba najnižšie hodnoty. Výrobcovia dokonca používajú niekoľko rôznych technológií snímačov – CMOS a CCD – a snímacie polia rôznym spôsobom ukladajú a kombinujú.
Ak svoje fotografie pozeráte výhradne na obrazovke svojho počítača, rozlíšenie vôbec nerozhoduje. Ak uvažujete o tlači a spracovaní vo fotolabe, 5 megapixelov je dostatočne veľa. Naopak, na veľkoformátovú tlač a tvorbu rôznych výrezov nemusí niekedy stačiť ani 12 megapixelov. Dbajte však na to, aby bol pomer medzi plochou snímača a počtom snímaných bodov čo najpriaznivejší.
V prípade že chcete fotografovať extrémne rýchle javy, športy a reportáže, sledovať by ste mali i expozičné časy. Kým najlacnejšia trieda ponúka krátke expozičné časy v rozmedzí 1/250-1/30 sekundy, špičkové rpístroje zvládnu i 1/4000 sekundy, či dokonca menej. Naopak, pre fotografovanie v tmavom prostredí oceníte časovo neobmedzený "B" čas a zabudovanú funkciu pre vyhladenie šumu.
Vonkajší korpus môže odolať vode, prachu i pádu
Podľa toho, ako intenzívne plánujete svoj nový fotoaparát používať prispôsobte i voľbu jeho vyhotovenia. Výrobcovia používajú rôzne plasty, polykarbonáty a kovy, ktoré neraz dopĺňajú o gumové protisklzové dielce a tesnenia.