y zákazníkov i nimi doteraz stiahnutých skladieb však zatiaľ taja.
Portál www.i-legalne.cz za prvý deň po spustení navštívilo viac ako 150.000 ľudí. Koľko pesničiek si však stiahli, jeho prevádzkovatelia neuviedli. "Stav je taký, že by sme sa možno i radi pochválili, ale dohodli sme sa s vydavateľstvami, že zatiaľ nebudeme vypúšťať konkrétne čísla von," povedal pre ČTK marketingový riaditeľ portálu Petr Peřina. "Hudobné vydavateľstvá taktiež nehovoria, koľko predali cédečiek. Vydavateľom sa to nepáči," uviedol.
Na informácie preto ľudia budú musieť počkať do doby, než výsledky predajov hudby budú súčasťou pravidelných týždenných štatistík Medzinárodnej federácie fonografického priemyslu (IFPI). "Očakávam, že to bude v priebehu decembra," uviedol Peřina.
Spokojní sú so svojimi výsledkami tiež prevádzkovatelia konkurenčného portálu www.allmusic.cz. Po spustení projektu zaznamenali 50 objednávok za deň, ich počet stále stúpa. "Pokiaľ bude pokračovať tento trend, tak prekročíme psychologickú hranicu päťsto objednávok denne ešte pred koncom roka 2006," povedal ČTK Vladimír Švehla, marketingový manažér firmy Vltava Stores, ktorá portál prevádzkuje.
Manažéra prekvapil záujem poslucháčov o sťahovanie celých albumov. "Každá tretia objednávka zahŕňa celý album," uviedol Švehla s tým, že ľudia za objednávku v priemere zaplatili 85 Kč.
Hudobní fanúšikovia v Česku doteraz nemali až na výnimky možnosť z internetu sťahovať hudbu legálne, teda s ošetrenými autorskými právami. Legálne sťahovanie niekoľkých sto piesní ponúkali od roku 2004 napríklad stránky Českého Telecomu Starzone, ktoré sa ale orientovali skôr na filmy. Teraz už nástupnická firma Telefónica O2 projekt nepodporuje.
Celosvetovo najrozšírenejšiu službu pre legálne sťahovanie hudby i-Tunes zatiaľ jej prevádzkovateľ, americká spoločnosť Apple, do východnej časti Európy nerozširuje. Hudba sťahovaná prostredníctvom počítača alebo mobilného telefónu sa v súčasnosti na celkovom predaji svetových vydavateľstiev podieľa približne desiatimi percentami.
V roku 2010 by mal tento podiel vzrásť takmer na štvrtinu. Vydavateľské firmy očakávajú, že CD budú ešte veľa rokov znamenať hlavný zdroj ich príjmov.