SME

Aký MP3 prehrávač pod vianočný stromček?

Možno vlastníte MP3 prehrávač už niekoľko rokov a nedáte naň dopustiť. S najväčšou pravdepodobnosťou však už nastal čas na jeho výmenu za novší, dokonalejší model. Vývoj v tomto segmente ide vpred závratnou rýchlosťou, a treba vedieť, kedy nadišiel čas ro


zlúčiť sa so "starinou".

Vreckové prehrávače sú vďačným darčekom – nie sú príliš drahé, spravia radosť takmer každému a stávajú sa súčasťou životného štýlu. I keď je počiatočný boom už za nami, prichádza vlna modernizácie – starý prehrávač odchádza a prichádza jeho dokonalejšia alternatíva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Nielen hudba patrí do vrecka
To že sa stalo populárnym slovom slovné spojenie MP3 prehrávač nie je náhoda – keď vkĺzol populárny hudobný formát do vreciek a vytlačil rozmernejšie discmany a walkmany, bol to nečakaný úspech a gigantický skok vpred. Vreckové prehrávače sú však dnes omnoho dokonalejšie. Používateľovi podávajú pomocnú ruku pri prehrávaní akýchkoľvek multimédií – či už ide o hudbu, videozáznamy, prezeranie fotografií alebo čítanie textov je už na samotnom používateľovi. Vreckové prehrávače toho dokážu samozrejme viac.
Porozmýšľajte teda do akej miery ste multimediálni a ako by sa zmenil váš životný štýl, ak by ste so sebou mohli nosiť i fotografie a videosekvencie zaznamenané vašim fotoaparátom. Prehrávač vo vrecku nie je iba elektronickou kratochvíľou do ulíc a dopravných prostriedkov. Ide o časť životného štýlu a vášho ja.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora formátov je kľúčová
Prehrávač sa musí prispôsobiť vašim potrebám – je nepredstaviteľné aby ste sa museli prispôsobovať vy jemu. Preto je dôležité aby dokázal spracovať multimédiá v takom formáte, v akom ich máte na svojom disku. Niektoré ste možno vytvorili sami, iné ste si zdigitalizovali do svojho PC alebo ste si ich zakúpili na internete.

Hudobných formátov dnes podporujú prehrávače viac ako dosť. Okrem tradičných MP3 a WMA formátov sú v kurze i formáty OGG, WAV, FLAC, AAC, ASF, ATRAC, ALE a mnohé iné. Prezrite si svoj hudobný archív a určite si, s akými formátmi má prehrávač rozhodne pracovať.


Nezabúdajte aj na to, že nie každý prehrávač dokáže spracovať nahrávky chránené autorskými právami, takže by sa nemalo pri správnom výbere stať, že si hudbu nakúpenú na internete neprehráte. Prehrávače pracujú takmer výhradne s dvojkanálovým zvukom a v závislosti na modeli podporujú stratové a bezstratové kompresie, či nekomprimované záznamy.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora formátov videozáznamov výrazne závisí od toho, pre akú triedu prehrávača sa rozhodnete. Najjednoduchšie prehrávače si poradia iba s formátmi ASF, iné bez problému zvládnu MPEG-2, MPEG-4, MJPEG, H.26X a podobne. Pri podpore formátov MPEG-4 je dôležité zistiť, či je podporovaný iba základný SP profil, alebo i rozšírený ASP s funkciami, akými je Q-PEL, GMC či B-Frames. Dôležité je vedieť i aké rozlíšenia sú podporované a koľko snímok za sekundu môže video obsahovať. Kým niektoré prehrávače prispôsobia výstup na rozlíšenie displeja, iné video neprehrajú. Niektoré z prehrávačov si poradia i s titulkami uloženými v samostatnom súbore.


Digitálne fotografie sú vo formáte JPEG podporované na každom prehrávači. Ak však chcete pracovať i s kolekciou GIF či PNG obrázkov, buďte pri výbere prehrávača obozretní. Môžete si však byť istí, že na trhu nenájdete model, ktorý by si poradil s RAW výstupom z vášho digitálneho fotoaparátu.

SkryťVypnúť reklamu

Do hry vstupujú i textové dokumenty, SWF súbory s jednoduchými hrami a zábavou, texty piesní vo formáte LRC a mnoho špecifických drobností jednotlivých prehrávačov. Uistite sa však, že sú všetky súbory formátované natívne. Niektorí výrobcovia predstierajú podporu iných formátov, avšak pri nahrávaní súborov do prehrávača sú na pozadí konvertované obslužným softvérom – to zdržiava a obmedzuje použiteľnosť prehrávača.


Na komunikácii záleží
Štandardom pre pripojenie multimediálnych prehrávačov k PC sa stali USB rozhrania a iba zriedkakedy sa stretnete s FireWire variantom. Všímajte si či ide o plnohodnotnú USB 2.0 implementáciu, alebo iba o kompatibilitu. Výrobca sa nehanbí na krabicu napísať kompatibilné s USB 2.0 a pritom taktne pomlčí o tom, že ide o pomalé rozhranie USB 1.1. Ani vysokopriepustný USB port nie je zárukou toho, že dáta nahráte do pomalšej internej pamäte rýchlo.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je i to, ako vystupuje USB rozhranie navonok. Ideálne je, ak ide o zariadenie typu USB Mass Storage, ktoré sa po pripojení k PC tvári ako bežný USB kľúč. Budete môcť doň nahrávať skladby bez obslužného softvéru a nebudete závislí na žiadnom operačnom systéme. Pochodíte rovnako dobre na Linuxe či Mac OS X, ako na Windows či na nejakom zariadení ktoré USB zariadenia dokáže obsluhovať. Nepodceňujte však softvéry, ktoré sú neraz súčasťou dodávky. Môžu vám zjednodušiť správu multimédií a synchronizáciu hudobného archívu. Závislosť na softvéri je však skôr zlom ako dobrom.

Ak má prehrávač dostatočnú kapacitu vnútornej pamäte, ideálne je, aby pomocou USB rozhrania dokázal obslúžiť ľubovoľné externé USB úložisko – či už ide o digitálny fotoaparát, čítačku kariet, USB kľúč či akýkoľvek iný MP3 prehrávač.
Bez použitia PC budete môcť prenášať dáta medzi rôznymi zariadeniami a prehrávač poslúži i ako fotobanka.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré prehrávače ponúkajú aj rozhrania pre bezdrôtovú komunikáciu – poväčšinou BlueTooth. Bez akejkoľvek kabeláže dokážete prenášať dáta medzi dvoma zariadeniami, či zo svojho PC do internej pamäte.

Všimnite si vypracovanie portov, ich dostupnosť, priamu použiteľnosť bez redukčných káblikov a príslušenstva – ideálny je zabudovaný periferiálny konektor alebo štandardizovaný miniUSB konektor.


Nie je pamäť ako pamäť
Vreckové prehrávače ponúkajú trojicu rôznych variantov úložísk. Najčastejšie sa môžete stretnúť s NAND FLASH pamäťou, ktorá je identická s tou, ktorú používajú USB kľúče. Dá sa niekoľko tisícok krát prepísať, je odolná voči vibráciám a nárazom, jej rýchlosť závisí od ceny. Kým niektoré prehrávače zapisujú dáta rýchlosťou 1 megabajt za sekundu, iné to zvládnu i dvadsaťnásobne rýchlejšie. Čím vyššia kapacita pamäte v prehrávači je, tým dôležitejšia je i rýchlosť zápisu dát. Výrobcovia opäť radi vtipkujú nalákajú vás na rýchlosť 20 megabitov za sekundu, ktorú však musíte vydeliť 8 a zitíte, že prehrávač zvládne za sekundu prekopírovať iba 2,5 megabajtu surových dát.

SkryťVypnúť reklamu

Druhou alternatívou je zabudovaný pevný disk. Nájdete ho v 0.85" verzii v prehrávači, ktorý od flashového na prvý pohľad nemáte šancu rozoznať, používajú sa i väčšie disky až do formátu 2,5". Výhodou je veľká kapacita a vysoká priepustnosť, limitom je väčšia energetická náročnosť a slabá odolnosť voči vibráciám a nárazom. Ak vám prehrávač spadne na zem, môže sa stať, že sa disk poškodí a musíte ho vymeniť za druhý.

Treťou kategóriou sú prehrávače, ktoré internú pamäť neobsahujú, alebo im výrobca dal iba niekoľko desiatok megabajtov flash pamäte. Sú však vybavené slotom pre bežný formát pamäťových kariet, takže si zakúpite toľko pamäte, na koľko sa cítite. Tu bude priepustnosť opäť závisieť od toho, akú kvalitnú pamäťovú kartu si kúpite.

SkryťVypnúť reklamu

Líši sa i to, akým spôsobom sú dáta na médiá zapisované. Niekde kraľuje výhradne formát FAT16 a FAT32, inde prichádza do hry i NTFS s podporou súborov väčších ako 2 gigabajty. Ak pracujete s multimédiami, ktoré nie sú určené pre každého diváka, voľte prehrávač, ktorý dokáže časť pamäte chrániť prístupovým heslom.

Displej a klávesnica sú nenahraditeľné
Kvalita displeja by sa mala odvíjať od toho, s akým druhom multimédií chcete pracovať. Ak má do hry vstúpiť video, rozlíšenie a uhlopriečka by mali byť dostatočne veľké na to, aby ste mohli vnímať aj detaily.


Ak to s používaním súborov s titulkami myslíte vážne, rozhodne zobrazovanie písma. Pri videoklipoch sa uspokojíte s menším formátom, pri filmoch ktoré plánujete sledovať pri dlhších cestách vlakom či autobusom uhlopriečka rozhodne.

SkryťVypnúť reklamu

Pri fotografiách je možné držať sa kompromisov. Dôležité je však i to, akú širokú paletu farieb je možné na prehrávači zobraziť. Používané technológie TFT a OLED majú svoje špecifiká a obmedzenia, prezrite si teda výstup vopred.

Hudobný prehrávač kde prezeranie fotografií a videí neočakávate dokáže potešiť i so skromnejšou vizuálnou výbavou. V žiadnom prípade by však kompromisne nemali byť riešené ovládacie prvky. Uvedomte si, že tlačidlá PLAY a ON/OFF budete používať asi najčastejšie. Porovnajte rozmiestnenie a veľkosť tlačidiel s robustnosťou svojich prstov, odskúšajte si rotačné voliče, jog-dial kolieska, páčky, joysticky a touchpady, nie každému "sadne" akýkoľvek druh ovládania.


Prehrabávať sa päťstoriadkovým zoznamom skladieb mikrospínačovým tlačidlom nie je bohviečo. Naopak, menej šikovný používateľ môže mať problém s ovládaním touchpadu. Buďte kritickí, nepodceňujte maličkosti – v showroomoch reťazcov si môžete každý prehrávač chytiť do rúk.

SkryťVypnúť reklamu

Napájanie môže byť nečakaným limitom
Urobte si jasno v tom, na koľko hodín sa vzdialite so svojim prehrávačom od elektrickej siete. Niektoré prehrávače vydržia na jedno nabitie 30 hodín, iné už po dvoch hodinách prehrávania videa zahlásia vyčerpanie energie. Keďže zabudovaný Li-Ion/Li-Pol akumulátor sa postupom času opotrebováva, počítajte s 80 percentami kapacity, ak prehrávate hudbu extrémne nahlas, odpočítajte ďalších 20 percent kapacity, aby ste predišli nemilému prekvapeniu. Zabudované akumulátory sa v praxi osvedčili, ich náhrada po skončení životnosti priemyselnými článkami nie je až taká komplikovaná, ako by sa mohlo zdať.


Ak vám výrobcom udaná výdrž nevyhovuje, hľadajte modely napájané štandardnými článkami formátov AAA/AA. Budete ich môcť kedykoľvek v teréne vymeniť za druhé, čerstvo nabité, alebo si môžete poslúžiť alkalickými či oxiridiovými monočlánkami. Niektoré prehrávače ponúkajú možnosť pripojenia doplnkového externého akumulátora alebo externého zdroja energie. Alternatívy napájania sa tak rozširujú.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhotovenie musí zodpovedať používaniu
Skombinovať dizajn s robustnosťou vyhotovenia je vždy otázkou kompromisu. Buď siahne výrobca po drahších materiáloch a použije zliatiny kovov či ušľachtilé plasty, alebo niektoré dielce poddimenzuje a nastane problém. Prehrávač musí byť dostatočne odolný voči vplyvom prostredia v ktorom ho používate, aby nedošlo k jeho predčasnému opotrebovaniu.

Rôzne návleky a obaly sú iba čiastočným riešením problému – budú vás obmedzovať v komforte ovládania. Ani kovové telo nie je zárukou skvelej kondície – môže sa poškrabať už po niekoľkých dňoch.


Všímajte si opotrebovanie prehrávačov v showroome, experimentujte s nimi aby ste videli čo vydržia – zošúchané farebné nástreky, prasknuté rámiky či doškriabané kovové telá vám napovedia čo je limitom konkrétneho modelu. Pri veľkých displejoch si všímajte to, či tlak na stred obrazovky nezasahuje až do zobrazovacieho panelu – mohlo by to byť preň osudné.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré prehrávače sa sklápajú v kĺboch, zasúvajú sa, alebo majú výklopné reproduktory, prostredníctvom ktorých sa môžete podeliť s multimédiami s priateľmi. Všimnite si dôslednosť prepracovania. Nevynechajte ani kryt batérií.


Výstupy a konektivita
Každý vreckový prehrávač je vybavený 3.5" jack konektorom pre pripojenie slúchadiel a USB rozhraním pre komunikáciu s PC. Ak dokáže digitalizovať nahrávky z externého analógového zdroja, jack konektory sú dva. Niektoré prehrávače majú zabudovaný rozbočovač, ktorý dokáže hudobný výstup nasmerovať do oboch jackov – počúvať hudbu tak môžu dvaja používatelia súčasne. Akú dynamiku a hlasitosť slúchadlá dosiahnu, to závisí od výstupného výkonu zosilňovača. K lepším parametrom patrí 60 mW, výkon začína už na hranici 20 mW. Niektoré prehrávače majú zabudovaný jediný malý reproduktor, iné ponúkajú stereofónnu dvojicu, ktorá lepšie či horšie ozvučí malú miestnosť. K niektorým linkovým vstupom je možné pripojiť i externý mikrofón, nie je to však úplne bežné.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je integrovaná podpora pre prehrávanie videa či fotografií, neraz je súčasťou výbavy i videovýstup. Ten býva buď jednozložkový kompozitný, alebo dvojzložkový S-Video. Ak dokáže prehrávač i zaznamenávať videosignál, nesmie chýbať videovstup, ideálne v S-Video vyhotovení. Pripojiť môžete pri športoch malú PAL kameru, alebo môžete naprogramovať záznam živého vysielania do časovej osi a o zvyšok sa postará firmvér.

Ďalším typickým prvkom je integrovaný infračervený prijímač a vysielač. Prijímač spracuje signál z diaľkového ovládača a môže byť dodávaný vo forme docku. Vysielač umožní aktivovať zvolený zdroj videosignálu, alebo vám umožní ovládať rôzne spotrebiče pomocou softvérovej aplikácie nahratej v prehrávači.


Rádio je skvelým spestrením
Čím menšiu kapacitu prehrávač má, tým dôležitejšie je aby bol vybavený FM tunerom. Ak vás omrzia skladby ktoré máte v prehrávači, budete si môcť pri dlhej ceste vychutnať živé vysielanie rozhlasových staníc. Väčšina prehrávačov umožňuje vysielanie zaznamenávať, iba zriedkakedy však natrafíte na prehrávač, ktorý dokáže dekódovať RDS signál.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalita posluchu závisí od dĺžky káblika slúchadiel, automatické ladenie a vysoká citlivosť tunera sú bežné, selektivita je skôr problémom ako vyriešeným faktorom. Podobná situácia je i so zabudovaným TV tunerom. Často sa môžete stretnúť s DMB prijímačom, na Slovensku ho však pravdepodobne nevyužijete.


Záznam príde vhod
Ak má prehrávač zabudovaný mikrofón, môže poslúžiť ako skvelý, či menej použiteľný digitálny záznamník či diktafón. Ak to s jeho používaním myslíte vážne, vopred si vyskúšajte ako sa správa pri rôznych vzdialenostiach od zdroja signálu. Kým na niektoré musíte hovoriť priamo, iné zaznamenajú i zvuk z prednáškovej miestnosti.

Linkový vstup je dobrým pomocníkom v kombinácii s firmvérom, ktorý dokáže záznam "nasekať" do stôp. Z analógových zdrojov si tak môžete zdigitalizovať bez akejkoľvek námahy nahrávky a nemusíte sa trápiť s rôznymi softvérmi v PC.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré prehrávače nahrávajú i FM vysielanie, alebo umožňujú záznam s uvedením zdroja načasovať. "Zabudnutý" prehrávač s načasovaným záznamom z mikrofónu môže poslúžiť ako malý verný špión.

Pri zázname videa by ste mali pouvažovať, čo očakávate. Pripojiť prehrávač priamo k stolovému DVD a stočiť si na cestu do vlaku film nie je vôbec zlý nápad. Nemusíte sa o nič starať a film si pozriete bez konvertovania v PC – nahrávanie vám však zaberie toľko času, ako dlho film trvá. Druhá alternatíva je nahrávanie živého vysielania podľa časového rozpisu. Kým v noci spíte, vaša show sa nahrá a vy si ju pozriete cestou do práce – opäť praktické, túto možnosť však ponúkajú zariadenia z vyšších cenových kategórií.


Pri hodnotení reprodukcie buďte nekompromisní
Pri výbere prehrávača zabudnite na pribalené slúchadlá a otestujte si kvalitu výstupu na slúchadlách, s ktorými ste zžití – predídete tak nemilým prekvapeniam. Sami viete aký je váš vkus, a aký štýl hudby počúvate. Našťastie, dnešné prehrávače majú inteligentné DSP čipy a dokážete korigovať čokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

Od vyváženia pravého/ľavého kanála a regulovania hlasitosti býva dobrým zvykom "pribaliť" ekvalizér s manuálnym ovládaním, systém na vyžehlenie artefaktov spôsobených stratovou kompresiou, parametrické ovládanie priestoru a basov – napr. BBE, SRS, WAW a podobne. Čím viac parametrov a nastavení, tým viac kombinácií a možností prispôsobenia. Obzvlášť dôsledne si skontrolujte či je možné skladby prelínať, alebo či je možné reprodukovať jednotlivé stopy bez medzier medzi nimi.
Pri koncertoch a vážnej hudbe by ste sa mohli dostať do vytrženia. Ak používate prehrávač na prehrávanie podcastov, výhodou je ak je možné reprodukciu zrýchliť.

Pri prehrávaní videa sa s korekciami stretnete tiež, sledujte hlavne kontrast, jas a regulovanie intenzity podsvietenia displeja.

Vyberajte na 2-3 roky
Morálna životnosť prehrávača dosahuje približne 2-3 roky, potom sa stáva v porovnaní s bežnými modelmi na trhu zastaralým a príliš obmedzujúcim. Nefixujte sa preto na doplnky a príslušenstvo a voľte iba tie, čo budú kompatibilné i s ďalšími generáciami či inými značkami prehrávačov. Môže sa stať, že vás investícia uviaže k starému prehrávaču, ktorého vám bude ľúto zbaviť sa. Ak ste už nejaký prehrávač vlastnili, viete na čo sa máte zamerať, ak ste sa rozhodli až teraz, cenu a dizajn pri začiatku výberu odtlačte na druhu koľaj.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 225
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 753
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 858
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 689
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 562
SkryťZatvoriť reklamu