SME

Aký LCD monitor pod stromček?

Ak je váš domáci počítač ešte stále vybavený CRT monitorom ktorý zaberá na stole viac miesta ako je vám milé a súčasne útočí na kvalitu vášho zraku, rozlúčte sa s ním. Nadišiel čas zakúpiť si LCD monitor, ktorý odbremení vaše oči od záťaže a ušetrí vám el


ektrinu. Lepšie povedané, mali ste tak urobiť už dávno.

LCD monitory sa svojimi vlastnosťami vzájomne líšia omnoho viac, ako akékoľvek iné zariadenia zo segmentu IT. Neupierajte svoje oči iba na dizajn a nenechajte sa uchvátiť údajmi o odozve, ktoré i tak nemusia vystihovať realitu. Hodnoťte monitor ako celok a nezabúdajte na to, že vaše oči každú zmenu k lepšiemu pocítia.


Mnohí používatelia si pochvaľujú i prácu na dvoch monitoroch súčasne. Výskumy preukázali značný nárast produktivity a majitelia notebookov majú zo sekundárneho monitora rovnako dobrý pocit. V niektorých prípadoch i ušetríte – dvojica monitorov s menšou uhlopriečkou vám môže poskytnúť rovnako dobré služby, ako jediný monitor s uhlopriečkou veľkou. Dnešné operačné systémy problém s multiobrazovkovým zobrazením nemajú. Stačí ak pracujete s notebookom, alebo je váš stolový počítač vybavený dualhead grafickou kartou.


Uhlopriečka rozhoduje
Vaša voľba sa bude odvíjať pravdepodobne od uhlopriečky. Ešte predtým, ako svoje rozhodnutie zafixujete na úrovni 17 či 19 palcov, porozmýšľajte nad tým, na čo všetko budete monitor používať. Ak vám v izbe dosluhuje TV prijímač, je možné že ho nový LCD monitor v plnej miere zastúpi. Nezabúdajte na prehrávanie filmov na PC a prácu s digitálnymi fotografiami. Viete sami posúdiť či je pre vás prioritou práca v kancelárskom balíku, alebo hranie hier či prehrávanie filmových titulov. Najväčším pozitívom je to, že monitor zaberie na vašom stole takmer rovnakú plochu bez ohľadu na to, aká veľká jeho uhlopriečka bude.


Stranový pomer napovie
Dôležitý je i formát monitora. Výrobcovia používajú niekoľko rôznych stranových pomerov, od čoho sa odvíjajú i možnosti zobrazenia. Kým tradičné displeje dosahujú stranový pomer 4:3, multimediálne ponúkajú stranové pomery 16:9 a 16:10, zriedkavosťou nie sú ani panely so stranovým formátom 5:4.

Ak si prehrávate filmové tituly, nebudete nadšení ak bude viac ako tretina zobrazovacej plochy prekrytá čiernym pásom – voľte preto širokouhlý formát. Ten oceníte aj pri strihu videa, úprave fotografií v grafickom softvéri, súbežnej úprave dvojice súborov či práci s tabuľkami. Dvojica dokumentov zobrazených vedľa seba mení pracovné návyky – pracovné texty už nebudete musieť nikdy tlačiť.


Naopak, formát 4:3 je výhodný vtedy, ak pracujete s dokumentami či grafikou a rozhodli ste sa natočiť displej pre zobrazenie "na výšku". Ak sa na dokumenty pozeráte ako na hárok finálneho papierového dokumentu, budete v kontexte vidieť dôležité detaily, ktoré by ste inak prehliadli.

Rozlíšenie je odrazovým mostíkom
Mnohí používatelia robia chybu v tom, že sa ženú za gigantickými rozlíšeniami bez ohľadu na to, aby posúdili akú prácu budú robiť a zobrali do úvahy i zvolenú uhlopriečku displeja a stav svojho zraku.


Smrteľná kombinácia malej uhlopriečky a vysokého rozlíšenia neraz končí pri miniatúrnom písme a ikonách, ktoré zničia používateľov zrak. LCD zobrazenie je síce dostatočne kontrastné a ostré, oči počítačových nadšencov majú však veľmi často nábeh na chyby zraku – neraz bez korekcie vhodnou optikou. Pri rozhodovaní sa držte základného pravidla. Čím je uhlopriečka menšia a rozlíšenie väčšie, tým menšie zobrazovacie body budú.

Čím sú body menšie, tým kvalitnejšie budú prekreslené na displeji digitálne fotografie. Preto ak väčšinu času trávite úpravou fotografií, po jemnej úprave veľkosti písiem a ovládacích prvkov operačného systému budete spokojní.


Ak hráte počítačové hry alebo pozeráte videá, vysoké rozlíšenie využijete iba zriedkakedy. Museli by ste mať zversky rýchly počítač, aby stíhal v reálnom čase rátať grafiku a fyziku pohybujúcich sa objektov pre displej s rozlíšením 1920x1200 bodov. To isté platí pre prácu s dokumentami. Nespoliehajte sa na to, že nasadíte nižšie rozlíšenie ako natívne a ono sa to nejako v ClearType vyrieši. Narazíte na situáciu, kedy iba s ťažkosťou rozoznáte tučné písmo od štandardného a fonty nebudú nikdy zobrazované s dostatočnou ostrosťou.


Výrobcovia v špecifikáciách používajú častejšie písmenné značky, ako číselné hodnoty. Nejde však o žiadnu divočinu v ktorej nie je možné vyznať sa – stačí ak nahliadnete do nášho sprievodcu, venovaného tejto problematike.

Typ panelu a podsvietenia udáva vlastnosti
Výrobcovia LCD monitorov ktorí sa nepodieľajú na produkcii LCD panelov sú zväčša iba montážnymi firmami. Tie do plastového výlisku rámu displeja umiestneného na podstavci vložia hotový zobrazovací panel s integrovaným podsvietením, invertor podsvietenia a riadiacu elektroniku ktorá zabezpečuje vykresľovanie signálu na pripojenom LCD paneli. Podľa toho aký panel zakúpia, podstatne ovplyvnia vlastnosti zobrazenia. Kým niektoré sú vhodné výhradne na kancelársku prácu a "rýchly konzum", iné svojimi vlastnosťami oslovia i profesionálov, ktorým záleží na farebnom podaní.


Lacnejšie LCD monitory používajú displeje technológie TN, pri drahších sa stretávate s technológiami MVA, PVA, S-PVA, S-IPS a podobne. Technológia určuje, akú širokú škálu farieb displej zobrazí, do akej miery je možné farby skalibrovať, aký kontrastný pomer a rýchlosť odozvy je možné dosiahnuť. Súbežným parametrom je uhlová viditeľnosť obrazu a podľa použitého podsvietenia panelu i celkový jas. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím je uhlopriečka displeja menšia, tým dokonalejšie parametre je možné dosiahnuť.
Šírka farebnej škály, počet zobraziteľných farebných odtieňov a gamut sú popri miere kalibrovateľnosti rozhodujúcim údajom pre ľudí, čo pracujú s grafikou. Ich voľba padá na profesionálne modely displejov značkových výrobcov, kde existuje dostatok používateľských referencií na to, aby ste vedeli čo za svoje peniaze dostanete. Neočakávajte, že konzumný monitor za 10 tisíc korún poskytne rovnaký výkon, ako profesionálny model za 60 tisíc.


Naopak, ak patríte medzi fotonadšencov a nepodľahli ste čiernobielej fotografii, pokojne si vyberiete na domáce použitie slušný značkový monitor s TN či PVA panelom, ktoré sú doplnené o technológie vylepšenia kontrastu či zobrazovania tmavých odtieňov.

Ak plánujete sledovať video, rozhodujúci bude pre vás uhol viditeľnosti a kvalita podsvietenia. Displej by mal mať rovnomerne rozložené podsvietenie, aby na čiernych plochách nevznikali nepekné presvietené škvrny. Široký uhol viditeľnosti vám umožní sledovať výstup v akceptovateľnej kvalite i z bočných uhlov.


Hráči by sa mali zamerať na krátku dobu odozvy. Tu však nepočítajte s tým, že jednotlivé modely na trhu podľa tabuliek parametrov porovnáte. Niektorí výrobcovia používajú typický čas odozvy, iní od šedej k šedej, ďalší zasa úplný čas z bielej na čiernu a neraz tabuľkové údaje nekryjú skutočnosť – obzvlášť pri lacných monitoroch, kde sa kresajú ceny nadol použitím lacných panelov – "rado-by-značky" sú typickým príkladom.


Profesionálom distribútori radi vytúžený drahý model zapožičajú, fotonadšenci a hráči nájdu vhodné referencie v diskusných fórach a veční "špekulanti" bádajúci v triede "lacákov" po dobrom modeli i tak nič nenájdu – ani vo výpredajovom koši v supermarkete nenájdete výberový tovar.

Podstavec nepodceňujte
Cena LCD monitora sa výrazne odvíja i od kvality použitého podstavca. Kus tvarovaného plastu, ktorý neumožňuje natáčanie, zmenu výšky zobrazenia, horizontálnu rotáciu či otočenie orientácie panelu je úplne nanič. Obzvlášť na pracoviskách, kde sa striedajú členovia rodiny s rôznou výškou a tam, kde stojí pri pracovnom stole stolička s polohovateľnou výškou.


Rozhodne sa oplatí pre pohodlie doplatiť si za stojan, ktorý ponúka variabilitu natočenia panelu. Zmenou výšky stoličky sa vyžaduje upraviť i výšku panelu vzhľadom k očiam používateľa, v krajnom prípade je potrebné upraviť aspoň sklon. Na trhu sú modely s dômyselnými podstavcami s dvoma i tromi kĺbmi, ale i úbohé úplne nevhodné konštrukcie.

Ak je za vašim pracovným stolom stena, môžete siahnuť po alternatívnom riešení – pôvodný jednoduchý podstavec demontujete, a do VESA otvorov na zadnej časti panelu priskrutkujete samostatne zakúpený držiak, ktorý ukotvíte na stenu – opäť je dostupných mnoho variantov s rôznymi vlastnosťami, pri všetkých však získate celú pracovnú plochu stola iba pre seba.

Pivot nie je žiadnou záhadou
Niektoré LCD monitory sú uspôsobené tak, aby ste ich na otočnom kĺbe mohli rotovať okolo stredovej osi zobrazenia. Znamená to, že sa sami rozhodnete, či budete zobrazovať dáta na "šírku" alebo na "výšku". Ideálnejší náhľad dokumentov ako pri zobrazení na výšku neexistuje.

Jednoduchšie modely vyžadujú, aby ste v softvéri zapli rotáciu obrazu manuálne, iné sú v kĺbe vybavené senzorom, ktorý odovzdá cez DDC kanál informáciu ovládaču, ktorý sa o narotovanie obrazu postará.

Možnosť natočenia panela nezávisí však iba od podstavca. Ak by ste natočili obyčajný LCD monitor, rýchlo by ste zistili že rapídne poklesol kontrast a jas zobrazenia a že vykresľovanie nie je stabilné. Ak často surfujete po nekonečne dlhých stránkach, alebo revidujete celé dni dlhé texty či navrhujete stránkovú grafiku dokumentov, porozmýšľajte aj nad touto alternatívou.

Integrovaný TV tuner nie je rivalom LCD televízorov
Niektorí výrobcovia ponúkajú vo forme voliteľného príslušenstva, či pevne zabudovaného modulu i funkciu príjmu TV vysielania – zväčša analógového. Nejde však o rivalitu k plnokrvným LCD televízorom – tie majú dokonalejšie spracovanie singnálu, obsahujú špeciálne filtre pre lepšie zobrazenie obrazu a majú podstatne nižšie rozlíšenia, ako počítačové LCD monitory.


Ak si však na prílišnú kvalitu nepotrpíte a dokážete sa uspokojiť s výstupom, ktorý je identický s použitím televíznej karty v PC, nepremeškajte túto príležitosť. Buďte však obozretní a všímajte si, či sú podporované funkcie teletextu a či tuner dokáže skenovať signál v kompletnom pásme kábloviek a VHF/UHF rozsahy, aby ste neskončili tak, že nebudete mať ani teletext, a ani nebudete môcť naladiť niektoré kanály. Všimnite si aj kvalitu zabudovaných reproduktorov, aby ste nemuseli do zostavy pridávať ďalšie. Diaľkový ovládač je samozrejmosťou, na žiadnom modeli nechýbajú ani funkcie typu PIP a podobne.

Pred tým, ako sa však pre kúpu rozhodnete, nechajte si TV tuner predviesť – najlepšie pripojený ku káblovému rozvodu.

Vstupy môžu byť rôzne
Nepodceňujte ani možnosti pripojenia k PC a ostatným A/V zdrojom signálu. Kým niekde nájdete jediný analógový VGA vstup v tradičnom DSUB-15 vyhotovení, inde na vás čaká DVI vstup, či doplnkové analógové vstupy digitizéru vo vyhotoveniach kompozit, S-Video či komponent. V takýchto prípadoch budete môcť k monitoru pripojiť i stolový DVD prehrávač, alebo dokonca dvojicu počítačov, medzi ktorými sa budete môcť prepínať tlačidlom.


Väčšina monitorov sama detekuje na ktorom vstupe je dostupný signál a umožňuje i súčasné zobrazenie signálu s niekoľkých zdrojov. Kým na jednom PC budete strihať svoje video z dovolenky, v malom okne v rohu obrazovky môže bežať priebeh renderovania na druhom PC, či obraz z kamery, ktorou monitorujete klientskú čakáreň.

Multimédiá a doplnky
Multimediálne LCD monitory však používateľom ponúkajú ešte niekoľko možností navyše. Príkladom je zabudovaná čítačka pamäťových kariet, ktorú obsluhuje grafický procesor. Ten dokáže na obrazovke bez použitia PC zobrazovať digitálne fotografie, rotovať ich, zoomovať, alebo môže prehrávať i videá či MP3 skladby. Priamo v LCD monitore je zabudovaný čip, ktorý je podobný tomu, ktorým sú osádzané stolové prehrávače. Čokoľvek podsuniete na pamäťovej karte do monitora, to bude i zobrazené. Monitor tak môže s jedinou pamäťovou kartou slúžiť i ako reklamný pútač, či multimediálna centrála. Pre prehrávanie MP3 skladieb či prehliadaní videí už nebudete musieť bootovať počítač.

K doplnkovej výbave patrí zabudovaný USB rozbočovač ktorý skrotí kabeláž vašej klávesnice a myši, výrobcovia zabudovávajú rôzne druhy reproduktorov a mikrofónov, vzájomne sa líšia i ovládacie tlačidlové panely. Kým niektoré jemne zapadajú do dizajnu a používajú dotykové spínače, iné nevkusne narúšajú vzhľad celkového produktu.

Ak zariaďujete počítačom atypický štýlový interiér, nechajte prehovoriť produkty od kórejských výrobcov, ktorí vám dodajú exkluzívne dizajnovky so skvelými parametrami. Existujú i špeciálne monitory pre deti v tvare hračiek či detských ozdôb.

Spotreba
Ak je jedným z vašich kritérií i úspora energie, všimnite si jeden dôležitý údaj - príkon v standby režime. U kvalitného LCD monitora dosahuje hodnota 1-2 watty, pri odfláknutých modeloch sa môže vyšplhať do výšky 5-10W. Aká je spotreba monitora pri jeho prevádzke rozhodujúce nie je - najväčším žrútom energie je podsvietenie a jeho parametre podstatne ovplyvňujú výsledné vlastnosti zobrazenia.


Ak používate doposiaľ CRT monitor a nemáte na to špeciálne dôvody, zbavte sa ho čo najskôr. Zbytočne plytvá energiou a ničí nielen váš zrak, ale i zrak vašich detí. Pamätníci čo si "vypaľovali" svoje oči čiernobielymi monitormi bez filtrov si neraz pri nasadzovaní okuliarov povzdychnú, že všetko mohlo byť inak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu