SME

Aký notebook pod vianočný stromček?

Ak ste sa definitívne rozhodli zbaviť sa stolového PC a chystáte sa na kúpu notebooku pod vianočný stromček, stanovte si presne svoje požiadavky a zvážte, akým spôsobom budete notebook používať. Neexistujú zlé a dobré notebooky. Každý z nich je iba stavan


ý na iné zaobchádzanie a použitie.

Vyhotovenie
Zvážte akým spôsobom budete notebook používať. Ak ho máte každý deň so sebou nosiť do školy či na pracovisko, je dôležité aby intenzívnemu náporu mobility odolal. Musí byť vyhotovený z robustných materiálov s tvrdeným povrchom odolným voči zošúchaniu, musí mať kvalitne prepracované oceľové kĺby displeja, stabilný rám musí pôsobiť viac stroho ako dekoratívne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Dnes už nie je dôležité, či výrobca použil zliatiny kovov alebo tvrdené ABS plasty. Zamerajte sa na modely určené pre podnikovú sféru. Rozoznáte ich najčastejšie podľa strohého dizajnu a tmavého fádneho tela. Uvedomte si, že takéto notebooky trpia najviac a odolávajú najväčším výzvam prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je mobilita vítaným doplnkom a hľadáte skôr individualitu, štýl a dizajn, voľte jemnejšie prepracované modely, avšak buďte obozretní. Nie všetko čo skvele vyzerá pri kúpe bude dobre vyzerať i neskôr. Farbou striekané plasty sa môžu zošúchať, poddimenzované plastové výlisky či kovové odliatky môžu praskať. Namiesto neznámych lacných značiek sa sústreďte viac na známe firmy, ktoré dominujú v segmente čiernej techniky a počítačmi sa zaoberajú iba okrajovo.


Ak hľadáte iba náhradu za stolové PC, ktorú budete môcť s jednoduchosťou premiestňovať v byte z miesta na miesto, môžete siahnuť i po objemnejších modeloch, ktoré zmenia váš pohľad na počítače. Iba málo ľudí si uvedomuje že notebook má oproti stolovému PC v byte neprekonateľné výhody – dokážete si ho zobrať pred TV obrazovku, presúvate sa z miestnosti do miestnosti, neblokujú vás káble a monitor s ktorým nepohnete.

SkryťVypnúť reklamu

Formát a hmotnosť
Ak so sebou budete notebook voziť neustále v automobile, pravdepodobne pre vás hmotnosť nebude dôležitým faktorom pri výbere vhodného kandidáta. Akonáhle sa však stane notebook nepretržitou súčasťou vášho vaku alebo aktovky, pocítite pri každodennom nosení bremena úľavu pri úspore každej desiatky gramov hmotnosti.


V hrubých rysoch je hmotnosť daná výbavou a batériou, niektoré modely vám umožnia jemne odľahčiť odnímateľnou optickou mechanikou. Ak so sebou plánujete nosiť i napájací adaptér, prezrite si ho pred kúpou. Niektoré adaptéry sú aj dvojnásobne veľké ako iné.

Hmotnosť notebooku sa odvíja i od jeho formátu, ktorý je daný uhlopriečkou LCD panela. Sami viete či je širokouhlý displej pre vás dostatočným prínosom aby eliminoval väčšiu šírku tela, a či 12" platforma pre vás nebude výhodnejšia ako 14", 15" či 17".

SkryťVypnúť reklamu

Displej a výstupy zobrazenia
Už dávno neplatí pravidlo, že čím je displej väčší, tým viac informácií je možné na ňom zobraziť. Ak vám nehovoria nič informácie ako rozlíšenie a uhlopriečka, začnite sondovať.

Uhlopriečka displeja v pomere k rozlíšeniu udáva, aký bystrý zrak musíte mať, aby ste všetky informácie bez námahy prečítali. Je rozdiel pozerať sa s chybou zraku na 15" displej s rozlíšením 1024x768 bodov a používať 15.4" displej s rozlíšením 1920x1200 bodov. Oba sú takmer rovnako veľké, avšak s tým rozdielom, že pre rovnakú čitateľnosť by musel mať druhý z displejov 24" uhlopriečku. Je to práve uhlopriečka ktorá udáva veľkosť vášho notebooku a budete to vy, kto bude namáhať svoje oči.


Širokouhlé displeje s pomerom strán 16:10 sú oproti tradičným s pomerom strán 4:3 vo výhode, ak pracujete s multimédiami alebo širokými tabuľkami. Pri pozeraní filmov lepšie využijete plochu displeja a pri širokých tabuľkách máte lepší prehľad o tom, čo sa skrýva v nasledujúcom stĺpci. Širokouhlosť nie je módny trend, ale alternatíva. Ak po nej netúžite, voľte notebook s tradičným stranovým pomerom – bude menší.

SkryťVypnúť reklamu

Rozlíšenia sú udávané zväčša vo forme skratiek, v ktorých sa ukrýva všetko, čo potrebujete vedieť. Ak chcete získať prehľad, nahliadnite do podrobného sprievodcu, ktorého sme v minulosti publikovali. Rozlíšenie displeja voľte podľa toho, akú prácu robíte. Pre písanie textov vystačíte s tradičným XGA panelom. Ak však chcete spracovávať fotografie či vytvárať grafy, priplaťte si za vyššie rozlíšenie.


Výrobcovia notebookov však ponúkajú mnoho ďalších doplnkov, ktoré pri značkových modeloch možno priplatiť. Sú to lesklé displeje s filtrom pre vyšší kontrast, displeje s vernejšou reprodukciou farieb, displeje so svetelným senzorom, ktoré automaticky regulujú podsvietenie. Sondujte čo vám vyhovuje a pri lesklých povrchoch počítajte s tým, že sa v nich odráža okolie.

SkryťVypnúť reklamu

Zabudovaný LCD panel však nie je jediným obrazovým výstupom. Notebooky ponúkajú analógový D-SUB 15 VGA výstup, digitálny DVI konektor, S-Video výstup či iné menej zriedkavé alternatívy. Myslite na ne ak uvažujete o pripájaní externého monitora, projektora či TV obrazovky.


Platforma a parametre
Pri výbere notebooku nie je dôležitý iba použitý procesor, kapacita RAM a veľkosť pevného disku. Myslite na vaše narastajúce nároky a zistite si, aké parametre môže dosiahnuť notebook v jeho maximálnej konfigurácii. Dnes je úplne bežné, že do notebooku za dve desiatky tisícok budete môcť vsunúť i najnovší špičkový dvojjadrový procesor, ku ktorému priložíte 2 gigabajty rýchlej RAM a výkonný SATA disk. Ceny komponentov priebežne klesajú a tak už po roku si možno budete chcieť prilepšiť.

SkryťVypnúť reklamu

Prakticky všetky modely na trhu sú dnes postavené na modernej mobilnej platforme s nízkou spotrebou energie. Výrobcovia však stále používajú niekoľko generácií čipsetov, takže s rozdielom niekoľkých stoviek korún môžete kúpiť s rovnakými parametrami iný model, ktorého výkon bude možné v budúcnosti niekoľkonásobne zvýšiť. Poraďte sa a uvažujte aj o tejto možnosti. Výmena procesora, doplnenie RAM či výmena pevného disku je otázkou niekoľkých minút práce.


Napájanie
Každý notebook je napájaný akumulátorom alebo prostredníctvom napájacieho adaptéra. Od toho, koľko minút vydrží váš notebook pracovať v teréne bez elektriny závisí miera jeho mobility. Pre niekoho nemusí byť výdrž rozhodujúca, pre iného to môže byť kľúčová vlastnosť.

Niektoré notebooky menšieho formátu alebo s extrémne výkonnými procesormi sú dodávané so štandardným akumulátorom, ktorý však poskytuje veľmi krátku výdrž. Aby ste dosiahli rovnakú dobu v teréne ako pri modeli so slabším procesorom, budete musieť akumulátor vymeniť za výkonnejší, ktorý zvýši hmotnosť notebooku a neraz pretŕča v zadnej časti i cez rámec tela.

SkryťVypnúť reklamu

Podnikové notebooky sú zväčša vyzbrojené konektorom pre sekundárny akumulátor, ktorý sa naklikne do zadnej časti základne, pod priestor klávesnice.


4 hodinová dispozícia sa tak môže predĺžiť i na dvojnásobok. Modulárne systémy dokážu nahradiť optickú mechaniku batériou, takže celkovo môžete mať až 3 napájacie zdroje súčasne.

Za typickú výdrž sa považuje v bežnom nasadení približne 4 hodinový dispozičný čas, pri intenzívnej záťaži počítajte s tretinovým krátením.

Ukladanie dát
Dáta sú uložené na pevnom disku a v súčasnosti sú v ponuke staršie ATA a novšie SATA riešenia. Ak je možnosť, voľte novšiu alternatívu, otvárate cestu pre vyšší výkon a vyššie kapacity. Rozhoduje však nielen kapacita, ale i koľko otáčok za minútu disk urobí. Dnešná špička sa drží na hladine 7200 rpm, štandardné disky robia 5400 rpm. Disk býva v notebooku osadený iba jeden, niektoré modely na úkor optickej mechaniky umožnia použiť dvojicu diskov.

SkryťVypnúť reklamu

Mobilné dáta sú však vo väčšom ohrození, ako dáta v stolovom PC. Preto sa notebooky podstatne líšia. Najlacnejšie modely na vaše dáta kašľú. Drahšie notebooky osádzajú disk do klietky s ochranou proti vibráciám a vyzbrojujú notebook aktívnou ochranou. Ak notebook zaznamená náraz alebo vibráciu, disk okamžite vypne. Dáta tak zostanú v bezpečí i vtedy, ak vám disk padne na zem. Zabúdať netreba ani na súkromie. Stratiť notebook znamená stratiť i dáta. Niektoré notebooky údaje na disku šifrujú a zabraňujú ich prečítaniu bez znalosti prístupu, zamedzia dokonca čítaniu disku v inom notebooku. S diskom súvisí i softvérová výbava – lepšie notebooky ponúkajú automatické zálohovanie dát a nastavení OS na skrytú časť pevného disku s možnosťou migrácie na iné počítače v sieti. Kým obyčajný notebook na dáta kašle, špičkový chráni disk pred zlyhaním, dáta pre súkromie šifruje a pre váš kľud ich zálohuje v notebooku i doma na sieti. Ak vám notebook ukradnú niektoré notebooky dokážu dáta zlikvidovať.

SkryťVypnúť reklamu

Optická mechanika je druhá nepostrádateľná súčasť. Voliť môžete medzi DVD napaľovačkou a DVD kombom, ktoré CD napaľuje ale DVD iba číta. Ponuka je pestrá, niektoré mechaniky môžete sami podľa potreby demontovať, iné sú osadené pevne. Niektoré 12" notebooky v tele optickú mechaniku neobsahujú – myslite na to.

Bez pozornosti by nemala zostať ani čítačka pamäťových kariet. Ak sa zhoduje s formátom ktorý používa váš fotoaparát, vyhrali ste. Ak nie, kupujte notebook ktorý má CardBus slot, aby ste doň potrebný formát čítačky mohli zasunúť. Externá krabička pripojená k USB portu rúca mobilitu.


Grafická karta
Grafická karta notebooku je pevne daná a nie je vymeniteľná. Kým niektoré modely ponúkajú grafiku zabudovanú v čipsete, iné používajú grafický akcelerátor iného výrobcu, aby ponúkli dostatočný výkon pre počítačové hry, alebo CAD aplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nepatríte medzi hráčov a iba príležitostne si zahráte nejaké jednoduché nenáročné hry, vystačíte s čímkoľvek. Štandardná grafika v čipsete je dostatočná i na úpravu fotografií.

Ak používate CAD aplikácie, hľadajte akcelerátor ATI FireGL, ak ste vášnivým hráčom, dvakrát porozmýšľajte kým čosi kúpite. Pre špičkové hry budú grafiky notebookov vždy pomalé. Tu je možný kompromis – ponechať si aj stolové PC alebo prejsť na niektorú platformu herných konzol.


Klávesnica a ovládanie kurzora myši
Pohodlná klávesnica je v teréne základom. Preverte si jej lokalizáciu, skontroluje shifty, enter, backspace, editačný blok, navigačné šipky, medzerník a tlačidlá Win/App key. Všetko by malo byť pohodlne dostupné, nič by nemalo prekážať ani chýbať. Čím viac sa klávesnica podobá na tradičnú počítačovú, tým lepšie. 17" platformy ponúkajú bonus vo forme numerického bloku. Štandardom sa stáva i vodeodolnosť klávesnice – ak ju polejete kávou, tekutina k drahej elektronike neprenikne.

SkryťVypnúť reklamu

Vystríhajte sa priesvitným tlačidlám, praskajú sa zväčša omnoho skôr ako tie, čo nepresvitajú. Počítajte s tým že matný povrch tlačidiel sa po pár týždňoch na používaných miestach preleští, rátajte aj so znečistením. Vopred uvažujte nad tým ako budete klávesnicu čistiť.

Pri ovládaní myši môžete voliť medzi touchpadom či pointstickom, niektoré notebooky ponúkajú alibisticky oboje. Výhodou je predpríprava horúcej oblasti či tlačila pre rolovanie, vyhotovenie zväčša nie je podstatné, problémom bývajú nekvalitné tlačidlá.


Nezabúdajte však na to, že vždy je viac ergonomické a pohodlnejšie na stabilnom pracovisku použiť externú klávesnicu a myš. Ak má notebook zabudovaný bluetooth modul, vhodnú klávesnicu a myš pripojíte bezdrôtovo bez akéhokoľvek USB "prívesku".

SkryťVypnúť reklamu

Konektivita
Mobilita strihá káble a preto neodsudzujte pri kúpe to, po čom budete túžiť po niekoľkých mesiacoch. WiFi štandardu 802.11g je pre používanie internetu nevyhnutnosť. S WiFi smerovačom budete mať internet všade tam, kde v byte notebook položíte – stratiť mobilitu iba kvôli tomu, že na WC či v kuchyni nemáte internet je podstatná chyba. Nezavrhujte však zabudovaný ethernet. Ak budete potrebovať po sieti zazálohovať obsah svojho disku, zistíte že je to mnoho rýchlejšie ako bezdrôtovou cestou.


Bluetooth modul by mal byť taktiež samozrejmosťou. Či už pre spomínanú myš a klávesnicu, alebo pre prepojenie s EDGE mobilom alebo headsetom pre Skype. Notebook s káblami jednoducho nie je rovnako pohodlný ako bez nich.

Analógový modem sa stáva nepodstatným, stále sa však nájdu používatelia, čo sa bez neho nezaobídu – cenu notebooku však neovplyvňuje. Lepšie vybavené notebooky ponúkajú gigabitový ethernet, ako sieťové rozhranie dokáže poslúžiť i zabudovaný firewire port.

SkryťVypnúť reklamu

Konektivita sa však netýka iba sietí ale i periférií. Štandardné USB rozhrania nájdete všade, firewire pre pripojenie kamery sa tiež postupom času stal samozrejmosťou. Vytrácajú sa však infračervené porty, sériové a paralelné rozhrania, takže ak vlastníte staršie periférie, buďte obozretní, aby ste ich mali ako v prípade potreby pripojiť.


Pri neznačkovom notebooku nevhodnou voľbou stratíte dostupnosť portov a pomôžu vám konverzné USB moduly, pri značkových môžete použiť dock, na ktorom bude všetko vyvedené tak, ako sa patrí.

Ak vlastníte dátovú kartu pre pripojenie k internetu, sústreďte sa i na to, aký rozširujúci slot platforma notebooku ponúka. Nové ExpressCard sloty vyžadujú drahé a často nedostupné rozširujúce karty, periferiálnym – i keď nie najnovším štandardom – je CardBus. Práve naň sa ponuky predajcov najviac sústreďujú. Možno vám to je dnes jedno, o pol roka budete chcieť rýchly mobilný internet a nebudete sa mať ako pripojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Príslušenstvo a doplnková výbava
Samozrejme, každý model notebooku je individuálny a preto sa výbavy líšia i v ďalších detailoch. Sú to multimediálne tlačidlá, senzory pre snímanie odtlačkov, lepšie vybavenie reproduktormi, tabletový displej konvertibilných systémov ovládaný perom, security čip pre zabezpečenie citlivých dát a množstvo najrôznejších doplnkov.

Prehliadnuť by ste nemali ani možnosť pripojenia docku, ktorý mení charakter stolového pracoviska. Kým niektoré fungujú iba ako obyčajné replikátory portov s vloženou nabíjačkou, iné poslúžia i ako stojan na LCD monitor, alebo ponúkajú zabudovaný pevný disk s tlačovým serverom, ktorého dáta sú k dispozícii cez lokálnu sieť i vtedy, ak s notebookom odídete do terénu. S vhodným nastavením bezpečnosti sa tak môžete cez internet z terénu pripojiť k svojmu docku, aby ste siahli po offline zálohách či iných dokumentoch.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia ponúkajú v balení notebooku i bonusy vo forme myši, tašky či vaku alebo USB kľúč ktorý nahradí chýbajúcu disketovú mechaniku.


Obozretní buďte pri porovnávaní cien i v softvérovej výbave. Operačný systém a doplnkové aplikácie sa na nej odrazia. Je iba na vás či siahnete po bezplatnom Linuxe, alebo si kúpite notebook s predinštalovaným Windows XP, či Mac OS X. Ak predinštalovaný OS žiadate, vnímajte i to, ako to dodávateľ robí. Kým lacné modely obsahujú pribalený CD nosič, drahšie implementujú do OS rôzne doplnkové nástroje a uľahčia vám inštaláciu jediným kliknutím s možnosťou kedykoľvek OS obnoviť do pôvodného stavu.


Kupovať notebook, či stále vyčkávať?
Rozhodne kupovať, investícia sa vráti. Spotreba notebooku je v porovnaní so stolovým PC menej ako polovičná, jeho využiteľnosť je všestrannejšia a môžete ho používať nielen doma, ale i na cestách. Jednoduchšie ho v byte ukryjete pred zlodejmi, môžete ho s ľahkosťou prenášať z izby do izby, dosiahne na kuchynskú linku i do vašej postele. Ak si raz na notebook zvyknete, stolové PC sa stane vo vašom rebríčku priorít minulosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
SkryťZatvoriť reklamu