Londýn/Washington 23. novembra (TASR) - Americkým astronómom z Goddardovho centra vesmírnych letov sa prvýkrát podarilo pozorovať paralelný výbuch dvoch supernov v jednej galaxii.
K týmto explóziám došlo krátko po sebe v galaxii NGC 1316, ktorá je od Zeme vzdialená 80 miliónov svetelných rokov, informoval časopis New Scientist.
Takúto udalosť zaznamenajú astronómovia v priemere raz za sto rokov. V NGC 1316 však ide už o štvrtú supernovu za uplynulých 26 rokov. Príčinu nadpriemernej frekvencie vybuchujúcich hviezd v tomto kúte vesmíru vedci zatiaľ nepoznajú.
Prvú tohtoročnú supernovu v NGC 1316 objavil koncom júna amatérsky astronóm z Juhoafrickej republiky. Druhú explóziu zaznamenali vedci 5. novembra. Na oblasť, kde k nej došlo, potom zamerali teleskop výskumného satelitu Swift, ktorý zachytil výbuch ešte jednej hviezdy.
Podľa Petra Browna z Pennsylvania State University môže byť nezvyčajné množstvo supernov v galaxii NGC 1316 len náhoda, alebo to súvisí s jej osobitým "životopisom". Táto elipsovitá galaxia sa asi pred dvoma miliardami rokov spojila s jednou špirálovitou galaxiou. Kumulácia hmoty spôsobila, že v novej galaxii došlo k hromadnému vznikaniu nových hviezd. Po miliónoch rokoch sa život niektorých týchto hviezd skončil, povedal Brown.
Pozorované supernovy-dvojičky zaradili astronómovia k typu Ia. Podľa teórií je tento typ výsledkom kolapsu dvojhviezdneho systému. V ňom jedna z hviezd odčerpáva hmotu zo svojho súputníka dovtedy, kým sa v nej nespustí jadrová reakcia a nakoniec vybuchne.
Pri supernovách sa uvoľní najviac energie zo všetkých vesmírnych úkazov. Ich svetlo dokáže na krátky čas prekryť jas celej galaxie.