Stefan Immler z Goddardovho strediska pre kozmické lety NASA s kolegami objavil satelitom Swift v galaxii NGC 1316 druhý hviezdny výbuch-supernovu v rozpätí iba piatich mesiacov (na obrázku - ide o zakrúžkované hviezdy, v strede je jasné jadro galaxie, vľavo náhodne sa premietajúca hviezda z našej Mliečnej cesty). Prvá vzplanula podľa nášho času v júli 2006, druhá v novembri 2006. NGC 1316 je však od nás vzdialená 80 miliónov svetelných rokov (1 svetelný rok = 9,46 bilióna km). Bežne v galaxii vybuchnú 3 supernovy za storočie, no táto ich mala za posledných 26 rokov 4. Súvisí to zrejme s faktom, že masívna eliptická galaxia NGC 1316 nedávno splynula s inou, špirálnou.
(Zdroj: PSU News)
Nositeľ Nobelovej ceny za chémiu F. Sherwood Rowland z roku 1995 (za objav, že chlorofluorouhlíky poškodzujú ozónovú vrstvu) z Kalifornskej univerzity v Irvine (USA) s kolegami stanovil, že atmosférický obsah metánu, ktorý je na jednotku objemu ešte oveľa "skleníkovejším" plynom ako oxid uhličitý, sa po vzostupe v predchádzajúcich dvoch desaťročiach za posledných sedem rokov prakticky nezmenil.
(Zdroj: Geophysical
Research Letters)
Ian Hardy z Nottinghamskej univerzity (Veľká Británia) s kolegami zistil, že samice ôs druhu Goniozus legneri (na obrázku) sú popri žihadle vyzbrojené aj akýmsi sprejom agresívnych chemických látok v hlave. Využívajú ho ako poslednú zbraň pri súperení o to, ktorá nakladie vajíčka do konkrétnej húsenice.
(Zdroj: Proceedings of the Royal Society B)
Tím Matthewa Hurlesa zo Sangerovho inštitútu v Cambridge (Veľká Británia) doložil, že aspoň 10 percent génov v ľudskej populácii sa môže líšiť počtom kópií čiastkových úsekov DNA. To mení záver, že hocakí dvaja ľudia sú si geneticky podobní na 99,9 percenta.
(Zdroj: Nature)
Marcos Martinón-Torres z Univerzitného kolégia v Londýne (Veľká Británia) s kolegami odhalil základ mimoriadnej tepelnej a chemickej odolnosti tzv. hessenských téglikov (na obrázku), používaných od konca stredoveku aj v alchýmii. Tak ako moderná odolná keramika využívali mullit, silikát hliníka, hoci vtedajší hrnčiari o ňom nevedeli.
(Zdroj: Nature)