Imoso, najvyššie postavený samec šimpanzej komunity Kanyawara v Národnom parku Kibale v Ugande, íska Outambu, samicu v strednom veku (zdá sa, že v porovnaní so šimpanzom na predchádzajúcej strane majú obaja predsa aspoň o čosi lepšiu náladu). KREDIT FOTO - JEAN-MICHEL KRIEF |
Výskum v africkom pralese preukázal, že šimpanzie samce pri párení systematicky uprednostňujú staršie samice. V časopise Current Biology to napísali Martin Muller z Bostonskej univerzity a Melissa Emeryová Thompsonová so známym výskumníkom šimpanzov Richardom Wranghamom z Harvardovej univerzity (obe inštitúcie USA).
Vedci dlhodobo pozorujú kanyawarskú komunitu šimpanzov učenlivých (Pan troglodytes) v Národnom parku Kibale v Ugande. Teraz analyzovali údaje o agresii z rokov 1998-2002 a o kopuláciách z rokov 1996-2003. Zistili, že šimpanzie samce po sexuálnej stránke jednoznačne uprednostňujú staršie samice. V porovnaní s mladšími sa s nimi usilovali kopulovať častejšie. Staršie sa navyše počas ruje častejšie vyskytovali v spoločnosti samcov, častejšie kopulovali s vysoko postavenými samcami a viac sa stávali príčinou agresie medzi samcami, ktoré sa s nimi chceli páriť.
Šimpanzí systém párenia je promiskuitný. Platí to pre šimpanzy učenlivé i pre šimpanzy bonobo (Pan paniscus). Hoci samica niekedy vytvára dočasný pár s konkrétnym samcom, zväčša počas ruje kopuluje s viacerými. Muller s kolegami vyšiel z poznatku, že v ľudskom prípade muži všeobecne uprednostňujú mladšie ženy. (Sexuálna príťažlivosť žien, takisto všeobecne, vrcholí pred materstvom a potom klesá s vekom.) Podľa teórie to ovplyvňujú dve skutočnosti. Jednak tá, že v ľudskom systéme párenia sa ako pravidlo uzatvárajú dlhodobé zväzky, takže mladšie ženy majú väčší reprodukčný potenciál. Ďalej je to existencia menopauzy, obmedzujúca plodné obdobie života žien. Ak má teória pravdu, v prípade promiskuitných šimpanzov, ktorých samice menopauzou neprechádzajú, by sa samce mali správať inak.
Kibalský výskum teraz tento predpoklad teórie potvrdil. Aj keď sa napriek promiskuitnému systému párenia ukázalo, že i šimpanzy predsa len preferovali niektoré samice, ich sexuálne preferencie boli v porovnaní s mužmi Homo sapiens opačné. Zrejme sa na tom podpísal fakt, že staršie šimpanzice sú skúsenejšie pri starostlivosti o mláďatá a preto im prežíva viac potomkov.
To, že sa dokázali dožiť vyššieho veku, naznačuje, že sú geneticky zdatnejšie. Staršie samice tiež mávajú vyššie postavenie v skupine, čo sa prenáša aj na ich potomkov a pomáha pri starostlivosti o nich. Všeobecné uprednostňovanie mladších žien mužmi je očividne pomerne nedávny produkt evolúcie.
(urb)