SME

Šimpanzie samce sú na staršie

Výskum v africkom pralese preukázal, že šimpanzie samce pri párení systematicky uprednostňujú staršie samice. V časopise Current Biology to napísali Martin Muller z Bostonskej univerzity a Melissa Emeryová Thompsonová so známym výskumníkom šimpanzov ...

Imoso, najvyššie postavený samec šimpanzej komunity Kanyawara v Národnom parku Kibale v Ugande, íska Outambu, samicu v strednom veku (zdá sa, že v porovnaní so šimpanzom na predchádzajúcej strane majú obaja predsa aspoň o čosi lepšiu náladu).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


KREDIT FOTO - JEAN-MICHEL KRIEF


Výskum v africkom pralese preukázal, že šimpanzie samce pri párení systematicky uprednostňujú staršie samice. V časopise Current Biology to napísali Martin Muller z Bostonskej univerzity a Melissa Emeryová Thompsonová so známym výskumníkom šimpanzov Richardom Wranghamom z Harvardovej univerzity (obe inštitúcie USA).

Vedci dlhodobo pozorujú kanyawarskú komunitu šimpanzov učenlivých (Pan troglodytes) v Národnom parku Kibale v Ugande. Teraz analyzovali údaje o agresii z rokov 1998-2002 a o kopuláciách z rokov 1996-2003. Zistili, že šimpanzie samce po sexuálnej stránke jednoznačne uprednostňujú staršie samice. V porovnaní s mladšími sa s nimi usilovali kopulovať častejšie. Staršie sa navyše počas ruje častejšie vyskytovali v spoločnosti samcov, častejšie kopulovali s vysoko postavenými samcami a viac sa stávali príčinou agresie medzi samcami, ktoré sa s nimi chceli páriť.

SkryťVypnúť reklamu

Šimpanzí systém párenia je promiskuitný. Platí to pre šimpanzy učenlivé i pre šimpanzy bonobo (Pan paniscus). Hoci samica niekedy vytvára dočasný pár s konkrétnym samcom, zväčša počas ruje kopuluje s viacerými. Muller s kolegami vyšiel z poznatku, že v ľudskom prípade muži všeobecne uprednostňujú mladšie ženy. (Sexuálna príťažlivosť žien, takisto všeobecne, vrcholí pred materstvom a potom klesá s vekom.) Podľa teórie to ovplyvňujú dve skutočnosti. Jednak tá, že v ľudskom systéme párenia sa ako pravidlo uzatvárajú dlhodobé zväzky, takže mladšie ženy majú väčší reprodukčný potenciál. Ďalej je to existencia menopauzy, obmedzujúca plodné obdobie života žien. Ak má teória pravdu, v prípade promiskuitných šimpanzov, ktorých samice menopauzou neprechádzajú, by sa samce mali správať inak.

SkryťVypnúť reklamu

Kibalský výskum teraz tento predpoklad teórie potvrdil. Aj keď sa napriek promiskuitnému systému párenia ukázalo, že i šimpanzy predsa len preferovali niektoré samice, ich sexuálne preferencie boli v porovnaní s mužmi Homo sapiens opačné. Zrejme sa na tom podpísal fakt, že staršie šimpanzice sú skúsenejšie pri starostlivosti o mláďatá a preto im prežíva viac potomkov.

To, že sa dokázali dožiť vyššieho veku, naznačuje, že sú geneticky zdatnejšie. Staršie samice tiež mávajú vyššie postavenie v skupine, čo sa prenáša aj na ich potomkov a pomáha pri starostlivosti o nich. Všeobecné uprednostňovanie mladších žien mužmi je očividne pomerne nedávny produkt evolúcie.

(urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu