Minulý rok tvorila nevyžiadaná pošta v priemere 50 percent správ. Šírenie spamu nahráva antivírusovým spoločnostiam, ktoré softvér na zisťovanie spamu stále častejšie zaraďujú do bezpečnostných balíčkov.
"Približne 58 percent spamu pritom pochádza z USA. Tieto správy najčastejšie propagujú zdravotné služby alebo ponuku finančných produktov," povedal na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ Symantecu v ČR a na Slovensku Radek Smolík. Skoro žiadny spam naopak v týchto krajinách nevzniká.
Podľa obchodného riaditeľa českej antivírusovej firmy Grisoft Tomáša Hofera nie je spam pre používateľa len obťažujúci, ale spôsobuje mu i finančné škody, a to napríklad v nákladoch za prenesené dáta či v podobe času na čistenie e-mailových schránok. Navyše sa spam stále častejšie používa na distribúciu rôznych škodlivých kódov či získavanie citlivých dát od používateľov.
"Pre výrobcov to znamená, že musia dať dôraz na integrovanú ochranu nielen proti spamu, ale taktiež vírusom, spyware, adware a ďalším formám," dodal.
V súčasnosti postihuje rozosielanie nevyžiadaných obchodných oznámení v ČR tzv. antispamový zákon, ktorý umožňuje uložiť pokutu až do výšky desať miliónov Kč. Za šesť mesiacov tohto roku Symantec tiež zaznamenal prudký nárast správ, ktoré od používateľov lákajú ich osobné či iné citlivé dáta, ktoré sa dajú využiť napríklad k nabúraniu finančného konta.
Celkovo bolo zaznamenaných 160 tisíc rôznych verzií takýchto emailov, čo je o 81 percent viac ako minulý rok. Dominantným cieľom tzv. phishingu boli finančné služby, ktoré tvorili 84 percent správ.