Pri písaní recenzie sme prehliadli fakt, že ikonami nahradil displej už Alcatel vo svojich najlacnejších modeloch a považovali sme nápad Motoroly za pôvodný. V skutočnosti sa však vývojári Motoroly len inšpirovali u iných (vďaka čitateľom za upozornenie).
Dizajn a klávesnica
Motorola W220 je praktický telefón v tvare V, ktorý patrí do nižšej strednej triedy. Neosloví teda technologických maniakov, na dostatočne poslúži ľuďom, ktorí chcú s mobilom len volať a esemeskovať. Základný hranatý tvar obdĺžnika vyvažujú mierne zaoblené rohy. Telefón sa bude dodávať v elegantnej kombinácii lesklého čierneho plastu na prednom paneli a strieborného krytu telefónu. Pod čiernym krytom sa skrývajú tri veľké ikony, ktoré upozorňujú na vyzváňanie (ikona dokonca mení farbu podľa toho, či volá niekto v telefónnom zozname), nezdvihnutý hovor, prijatú esemesku a slabú batériu. Pod nimi je výrazné logo výrobcu. Telefón možno zaradiť medzi tenšie véčka, má 99 x 45 x 18.6 mm (váži 93 gramov). Na ľavej strane je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a konektor na pripojenie nabíjačky. Na pravom boku je len konektor minijack na pripojenie slúchadiel. Vo vrchnej časti nechýba otvor na šnúrku, aby sa dal telefón zavesiť na krk. Zadný panel má jednoduchý dizajn, kryt batérie je vo vrchnej časti a v spodnej sú dva pozdĺžne otvory na reproduktor.
Po otvorení krytu vás nič neprekvapí – v jeho vrchnej časti je displej a v spodnej časti s charakteristickou bradou je klávesnica zapustená do povrchu. Keď sa telefón s menšou časťou vrchného krytu zatvorí, s bradou vytvorí jeden celok.
Displej je zapustený v elegantnom čiernom rámčeku, rovnako ako klávesnica a kryt brady. Nápisy na tlačidlách a okraje päťsmerového tlačidla sú biele, klávesnicu však podsvecuje modré nerovnomerne žiariace svetlo.
Displej
Displej je jediná časť telefónu, s ktorou sme sa počas celého používania nestotožnili. I keď nepatríme medzi typických používateľov tejto triedy mobilných telefónov, displej nám pripadá priveľmi a hlavne zbytočne malý. A aby si používatelia náhodou nevšimli ani náznak komfortu, má aj rozlíšenie 128 x 160 bodov s viditeľným rastrom. Je to škoda, pretože inak by bola W220 ideálnym darčekom aj pre starších ľudí s horším zrakom – vďaka veľkým ikonám by mohli byť ideálne informovaní o tom, či prepočuli zvonenie alebo si nevšimli esemesku. Displej zobrazuje 65536 farieb – to nám naopak ani trochu neprekáža, tento telefón nie je typický multimediálny líder trhu.
Ovládanie
Začnime pri ikonách na prednom paneli. V praxi sa nám páčili úplne rovnako, ako samotný nápad pri predstavení telefónu. Ak si necháte mobil na stole a počas neprítomnosti vám zazvoní, informovať vás bude veľká a výrazná oranžová ikona. Priamo pri zvonení ikona bliká a telefón môžete zodvihnúť až po tom, ako si na displeji po otvorení zistíte meno alebo číslo volajúceho. Po prijatí esemesky sa zasa zjaví výrazná zelená obáločka. Pri slabej batérii alebo nabíjaní určite neprehliadnete blikajúcu oranžovú ikonu batérie. Toto mimoriadne jednoduché riešenie sa nám veľmi páči a Motorola by ho mohla použiť aj v telefónoch vyššej kategórie. Sme presvedčení, že by si okamžite našlo priaznivcov.
Ostatné ovládacie prvky telefónu zodpovedajú štandardu – dve funkčné tlačidlá pod displejom dopĺňa masívne kruhové päťsmerové tlačidlo s potvrdzovacím tlačidlom uprostred. Zvykať si treba len na to, že telefónny zoznam je v základnom nastavení priradený funkčnému tlačidlu.
Päťsmerové tlačidlo sa na to, že je zapustené do povrchu krytu ovláda dostatočne komfortne.
Menu a operačný systém
V telefóne nájdete štandard, na ktorý sú používatelia Motoroly zvyknutí už niekoľko rokov. Na základnej obrazovke sa zobrazuje obrázok pozadia s názvom operátora, časom a dátumom. Menu tvorí deväť základných animovaných ikoniek: telefónny zoznam, posledné hovory, správy, prístup k webu, hry, nástroje, multimédiá, budík, nastavenie.
Submenu je tradične textové v riadkoch pod sebou. Zaujímavé však je, že v ponuke Multimédiá a Nástroje Motorola používa submenu, ktoré tvoria ikony v dvoch radoch pod sebou. Takúto netradične riešenú kombináciu však možno nájsť aj v iných modeloch.
Menu telefónu je logické a prehľadné, výhrady máme len k pomalým odozvám (to sa však vo finálnej verzii telefónu môže zmeniť) a k nedokončeným názvom príkazov, za ktoré môže nízke rozlíšenie displeja.
Funkcie
Motorola W220 je telefón predovšetkým pre tých, čo potrebujú telefonovať a posielať esemesky. Dokáže však prekvapiť, napríklad zabudovaným FM rádiom.
Telefónny adresár
Telefónny adresár podporuje kontakty tak na SIM karte, ako aj v pamäti telefónu. Rozlišujú sa podľa ikony, ktorá označuje kontakty v pamäti telefónu. Ak sa nachádza rovnaký kontakt na oboch pamäťových médiách, v zozname sa zobrazuje duplicitne.
Ku každému kontaktu možno uložiť desať rôznych položiek a zaradiť ho do skupiny volajúcich. Kontakty sa pridávajú pohodlne a ich správa je jednoduchá.
Pri listovaní sa zobrazuje len meno a priezvisko, telefónne číslo sa zobrazí vždy až nabehnutím na kontakt v bubline v spodnej časti obrazovky.
Do telefónu sa vojde 600 kontaktov. Dajú sa ľubovoľne kopírovať z karty do pamäte a naopak, používateľ si tiež môže zvoliť, kam nový kontakt ukladá. Priamo na kontaktné číslo možno odoslať esemesku alebo vizitku, dá sa vytvoriť aj vlastná. Nastaviť sa dá aj zoradenie kontaktov buď podľa abecedy, alebo podľa pozície v pamäti. Súčasťou adresára je aj vyhľadávač.
V zozname odchádzajúcich, prijatých a nezdvihnutých hovoroch sa zobrazuje meno z adresára plus telefónne číslo v bubline v poslednom riadku displeja. Detaily hovoru sa dajú zobraziť až voľbou v menu, pričom sa zobrazuje ikona s typom hovoru, číslo, čas a dátum. Číslo, ktoré nie je v zozname možno priamo v menu uložiť do pamäte a na všetky čísla sa dá odoslať priamo esemeska. K dispozícii je aj záznamník na poznámky.
Správy
Telefón podporuje len prijímanie a odosielanie textových správ SMS a multimediálnych MMS správ. Pri písaní správy sa na obrazovku zmestia len 4 riadky po 17 znakov, dlhšiu esemesku teda neuvidíte pohromade. Na obrazovke je vždy dostupné počítadlo znakov a spojených esemesiek. Využiť možno aj slovník iTap. Nedopísaná správa sa na pokyn používateľa automaticky ukladá do pamäte.
Pri písaní MMS je k dispozícii veľmi podobné prostredie so štyrmi riadkami na text. Multimediálne súbory sa prikladajú dodatočne. Použiť možno aj pripravené šablóny.
Manažérske funkcie
Používateľ môže ukladať pripomienky do prehľadného kalendára. Zadáva čas, typ pripomienky, text, prípadne meno a telefónne číslo. K pripomienkam možno nastaviť zvukový signál (aj opakovane). Všetky pripomienky tiež možno zobraziť za sebou – je to fajn funkcia, ak niektorú z nich hľadáte a nepamätáte si dátum. Výrobca tiež umožňuje výber z viacerých možností premazávania pripomienok v kalendári.
Kalkulačka má 9 miest a okrem jednoduchého počítania prepočítava aj kurzy nastavenej meny.
Tradične široké možnosti nastavenia ponúka budík. V nastaveniach je každodenné opakované budenie i budenie v pracovných dňoch. Používateľ si tiež môže nastaviť niekoľko rôznych budíkov s vlastným režimom.
Multimédiá
Jednou z hlavných funkcií telefónu je FM rádio, ktoré bude Motorola dodávať s prednastavenými slovenskými rozhlasovými stanicami. Okrem neho je v telefóne len prehliadač obrázkov a prehrávač hudobných súborov. Vzhľadom k nízkej kapacite pamäte chýba MP3 prehrávač. Telefón dokonca ako jeden z mála v ponuke Motoroly MP3 súbory neprehráva a nemožno ich použiť ako zvonenie (podporované sú len súbory vo formáte MIDI/SP-MIDI/AMR/iMelody).
Personalizácia
Motorola integruje aj do telefónov nižšej triedy štýly zvonení, ktoré si možno ľubovoľne nastaviť a neobťažovať tak v nevhodných situáciách okolie hlasným vyzváňaním. Samozrejmosťou je výber farebnej témy a vlastné nastavenie pozadia na hlavnej obrazovke.
Hry
V telefóne sú tri hry: Futbal, Rebeli a Crazy. V hre Crazy ničíte konkurenčných krtkov, v hre Rebeli vo vesmírnom krížniku oslobodzujete planétu a Futbal asi nepotrebuje komentár.
Na malom displeji sú hry skôr len núdzovým doplnkom proti nude.
Internet
Internetový prehliadač zvláda WAP i HTML stránky, no vzhľadom k veľmi malému displeju nemôže byť o komfortnom browsovaní reč. Použiteľný je len WAP, ak potrebujete rýchlu informáciu, alebo chcete sťahovať multimediálny obsah.
Dáta
V telefóne je len GPRS v kombinácii s prehliadačom WAP 2.0. Škoda, že Motorola do telefónu nepridala Bluetooth, ktorý by podstatne zlepšil možnosti nahrávania nových zvonení alebo obrázkov. Takto si na svoje prídu predovšetkým operátori, pretože všetko treba ťahať cez dátové pripojenie.
Pamäť
Kapacita internej pamäte je 500 kB, čo stačí len na stiahnutie niekoľkých zvonení a obrázkov.
Fotoaparát
Motorola W220 nemá fotoaparát.
Batéria
Batéria telefónu s kapacitou 800 mAh bola najväčším prekvapením. Pri priemernom používaní, teda ak urobíte denne niekoľko hovorov a napíšete niekoľko esemesiek, vydrží na jedno nabitie 7 až 10 dní. Motorola W220 je jeden z prvých telefónov na trhu, ktorý skutočne vydrží toľko, koľko deklaruje výrobca v reklame.
Celkové hodnotenie
Motorola W220 je napriek sparťanskej výbave zaujímavý telefón. Ak nemáte vysoké nároky na výbavu a displej, ponúkne vám to, čo iné telefóny nemajú – prehľadný systém zobrazovania stavu telefónu prostredníctvom veľkých ikoniek a mimoriadne veľkú výdrž batérie. A pre tých, ktorí sú zvyknutí na lepšie parametre Motorola pripravila lepšie vybavený model W375. Na ceste je tiež ešte dokonalejší model W550, no ten výrobca ešte oficiálne nepredstavil.