+ vysoké rozlíšenie a nízky šum
+ mnoho volieb pre úpravu tonality
+ rýchly 9 bodový autofokus
- slabá ergonómia a setový objektív
oviek je čoraz širšia. Výnimkou nie je ani EOS 400D, ktorý je cenovým kompromisom medzi komfortom a technickými parametrami. Získate veľa muziky za málo peňazí.
Tradične tvarované telo vám ponúkne silný a istý úchop bez toho, aby ste sa pri dlhšom komponovaní unavili. Grip je pogumovaný, palcová opierka takisto, čelný zobákový výstupok vám telo „posadí“ do dlane v ideálnej polohe. Polykarbonátové plastové telo má pomerne strohú povrchovú úpravu, takže už z diaľky je zrejmé že pred vami stojí na stole plast. Vďaka nízkej hmotnosti, útlym rozmerom a ergonomickému tvarovaniu si však každý začiatočník už v prvých chvíľach spraví správny návyk pri držaní.
Ak však máte hrubšie prsty, priestor medzi gripom a bajonetom môže byť trochu pritesný. S tvarovým vyhotovením tela sa však zoznámite rýchlejšie ako by ste predpokladali.
Na čelnej strane mnoho funkčných prvkov nenájdete. V gripe je zabudovaný priezor pre infračervenú diaľkovú spúšť, vedľa tlačidla spúšte sa nachádza reflektor pre redukciu defektu červených očí, ktorý je možné aktivovať pri používaní zabudovanej zábleskovej jednotky.
Možno ste si všimli že chýba autofokusový reflektor pre lepšie ostrenie v tmavom prostredí. Nahrádzajú ho stroboskopické záblesky ktoré síce plnia svoju úlohu bez problému, môžu však otupiť váš zrak a tak môžete v niektorých situáciách stratiť potrebnú vizuálnu ostražitosť. Ak chcete fotiť v prítmí spiace deti alebo zvieratá, pri vypnutom blesku nezaostríte inak ako manuálne. Zabudovaný blesk má elektronické vyklápanie a jeho smerné číslo je 13. Vybavený je inteligentným E-TTL II meraním a ponúka niekoľko režimov prevádzky. Scény sú s prisvetlením blesku exponované správne, pri farebnej automatike majú snímky bez korekcie mierne chladný nádych.
Na pravej bočnici nájdete nad akumulátorovým boxom gumovú záslepku, ktorá vám otvára cestu k externému napájaniu. Výrobca nepoužil systémový konektor ale zvolil cestu s ktorou sa môžete stretnúť pri kompaktoch. V ateliéri jednoducho vytiahnete akumulátor a vložíte tam namiesto neho napájací modul, z ktorého trčí von káblik končiaci napájacím adaptérom.
Ak chcete vyraziť do terénu, musíte obetovať chvíľu času na výmenu. Snímky sa zapisujú na karty formátu Compact Flash I/II, pričom nechýba ani podpora diskových médií MicroDrive. Podporované sú súborové systémy FAT 12/16/32, súbory sú triedené do adresárov z ktorých každý pojme až 9999 snímok. Ešte pred samotným zápisom sa fotografie zapisujú do vyrovnávajúcej pamäte, ktorá pojme až 10 obrázkov vo formáte RAW.
Ak sa pamäť naplní a karta nestíha, ideálne je stiahnuť ukazovák zo spúšte. Pri uvoľňovaní pamäte sa sporadicky budú ďalšie snímky zapisovať na spracovanie, takže čas kým bude zrkadlovka pripravená snímať ďalšie obrázky sa predlžuje. Vyrovnávacia pamäť je skutočne veľká, pri sekvenčnom snímaní si ju užijete.
Na pravej strane rámu bajonetu nájdete dve tlačidlá. Spodné vám zaistí náhľad hĺbky ostrosti. Keďže ide o plne elektronické riešenie, môžete si narozdiel od niektorých iných značiek meniť pri zatlačenom náhľade clonu aby ste v reálnom čase videli, ako sa mení rovina ostrosti. Tlačidlo blesku spôsobí vyklopenie a aktiváciu, ak však chcete uskutočniť kompenzáciu jeho výkonu, musíte siahnuť do menu.
Skombinovanie dvoch funkcií na jedno tlačidlo by na škodu nebolo – obzvlášť ak neplánujete používať externý systémový blesk. Pod gumovou krytkou nájdete kompozitný videovýstup, konektor pre pripojenie externej elektronickej spúšte a USB rozhranie, ktoré však nie je typu USB Mass Storage.
Telo pripojené k PC vystupuje ako WIA zariadenie a prenosové rýchlosti na úrovni USB 1.1 vás príliš neoslovia. Väčšina fotografov i tak siaha po čítačke kariet, ktorá je pohodlnejšia, takže niet nad čím plakať. Ak však chcete používať fotobanku, v teréne budete musieť sťahovať snímky pomocou čítačky – s USB káblom bez špecifikácie Mass Storage nepochodíte.
Vrchný pohľad odhalí dvojicu závesov na popruh, rotačný volič snímacích režimov, tradičný páčkový vypínač a rotovacie koliesko pre nastavovanie expozičných parametrov či navigáciu. Ponuka režimov je bohatá a vyhovie ako začiatočníkom, tak pokročilým fotografom. Plná automatika je doplnená o päť programových režimov priorít s tým, že dostupný je i menej používaný režim s prioritou hĺbky ostrosti.
Ten sa pokúsi podľa informácií z autofokusu oddeliť rovinu ostrosti motívu od pozadia. Otázkou zostáva, prečo nie je rotačný volič využitý po celom obvode, aby bola zrušená bariéra v „čiernom pásme“. Bolo by omnoho pohodlnejšie točiť voličom kratšou cestou, ako obchádzať voľby v povolenom smere. Podobne je na tom rolovacie koliesko ovládané ukazovákom. Problémom nie je ani tak vertikálna rovina ale malý priemer a ťažký chod.
O tom že vo dvojici to pri nastavovaní expozičných parametrov ide omnoho lepšie ani nehovoriac. Nuž je to daň za kompromisy. Buď človek získa za obmedzenú cieľovú sumu viac ergonómie, alebo vyššie parametre. Na ovládanie sa však dá bez problému navyknúť. Vrchný LCD displej nehľadajte, nahrádza ho zadný panel vybavený prepínacou infrazávorou.
Na zadnom paneli dominuje niekoľko prvkov. Hľadáčik má pohodlnú mäkkú očnicu a vybavený je jednoducho ovládateľnou dioptrickou korekciou. Akonáhle k nemu priblížite oko, infračervená závora vypne displej aby ste šetrili energiu. V hľadáčiku sa zobrazuje informácia o clone a čase, výstup z expozimetra, príznaky blesku a zámku expozície, korekcia bielej a voľná kapacita vyrovnávajúcej pamäte. Čo v hľadáčiku chýba je informácia o aktuálnej ISO citlivosti a počte zostávajúcich snímok na karte. 9 autofokusových bodov má červené LED podsvietenie, takže i pri nevýrazných scénach máte okamžite prehľad o tom, kde ostríte.
LCD displej má 2,5“ uhlopriečku a ponúka extrémne široký, 160° pozorovací uhol. V režime snímania slúži ako ovládací panel pre nastavovanie všetkých dostupných parametrov, takže okamžite po odtiahnutí oka máte prehľad o okamžitý prehľad o širokej škále parametrov. Tie môžete meniť tlačidlami rýchlej voľby, kde do práce zapájate i päťsmerový ovládač. Jediným tlačidlom riadite autofokus kde môžete voliť zaostrovacie body, všetko je prehľadné a intuitívne. Možno i preto je systémové menu extrémne „štíhle“ a nezaťažuje vás niekoľkostránkovými preklikávačkami. Z tohto pohľadu je používateľský komfort na úrovi.
9 bodový autofokus pracuje s prekvapivou rýchlosťou a precíznosťou. Môžete manuálne voliť body v ktorých sa zaostrí, automatický výber môžete nechať na firmvéri. K dispozícii sú tri rôzne režimy prevádzky – OneShot, AI Focus a IS Servo. Pripravení ste tak snímať statické i dynamické scény. Výhodou päťsmerového ovládača pri nastavovaní zaostrovacích bodov je, že jediným kliknutím dokážete vystrediť ostriace pole na stred, alebo opakovaným klikom zvoliť automatiku. Autofokus a manuálne zaostrovanie prepínate priamo na objektíve.
Expozimeter pracuje optimálne, v špecifických podmienkach má však sklon k podexponovaniu. Je to preto, že vyhodnocuje celú scénu s váhou stredovej časti, scénu ako celok alebo iba selektívnu časť. V ponuke chýba tradičné bodové meranie, ktoré by dokázalo riešiť niektoré špecifické prípady. Vtedy je najvhodnejšou voľbou siahnuť po manuále.
Snímací senzor má rozlíšenie 10,1 megapixelu a Canon použil tradičnú CMOS technológiu. Snímač má stranový pomer 3:2 a vybavený je viacerými úpravami, ktoré spravia z tela bezúdržbový kus. Povrch snímača je antistatický a výrobca integroval systém ultrazvukového čistenia. Crop faktor dosahuje index 1.6. Snímač má veľmi malý šum a poteší vás svojim výstupom i pri vyššom nastavení citlivosti. Tú môžete regulovať v rozpätí od ISO 100 do 1600, pričom automat sa obmedzí na prakticky bezšumový rozsah od 100 do 400. Snímky je možné ukladať vo formátoch JPEG a RAW, úroveň kompresie je nastaviteľná.
V systémových parametroch si môžete aktivovať režim sklopenia zrkadla, čo oceníte pre stabilizáciu či pri astronomických fotografiách. Pri prvom namačknutí spúšte sa po autofokuse zrkadlo sklopí a pri opätovnom kliknutí sa obrázok exponuje a zrkadlo sa vráti do pracovnej polohy.
Grafický čip DIGIC II ponúka rýchle a čisté spracovanie snímok, pričom okrem tonality a farebnosti pracuje s úpravami jasu a kontrastu. Skvele prispôsobíte farebný priestor, podanie a charakterové črty snímok portrétovaniu, fotografovaniu prírody, snímaniu večer, vychutnať si môžete i čiernobielu fotografiu so softvérovo riešenými farebnými filtrami. Pomocou parametrických funkcií môžete pripôsobiť výstup tak, aby sa vám pozdával čo najlepšie bez ďalších úprav v PC. Náhľady fotografií sú na kvalitnom LCD paneli veľavravné, dostupná je funkcia zoom pre kontrolu ostrosti, histogram je dostupný v celkovej jasovej forme, či vo forme troch kanálov RGB.
Setový objektív EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 II ponúka pri prepočte na 35 mm formát rozsah ohniskových vzdialeností od 28 do 90 mm, čo ponúka možnosť pracovať s portrétnou a krajinnou fotografiou, pričom pustiť sa môžete pri dobrom svetle i do reportáží. Optická sústava pozostáva z 11 šošoviek, pričom nechýba ani jeden asférický člen. Pohon autofokusu zaisťuje v konzumnej kvalite mikromotorček, celkové vyhotovenie však nesie známky nízkorozpočtovosti.
Kompletný tubus vrátane bajonetu je plastový, ovládanie prstenca zoomu je pomerne pohodlné, zaostrovať však musíte rotujúcim koncom tubusu, takže príliš mnoho komfortu si neužijete. Čo sa celkovej charakteristiky setového objektívu týka, je možné povedať že jeho kresba je mäkšia ako by ste očakávali a prekreslenie detailov smerom k okrajom snímky klesá.
V obmedzenej miere je badať vinetáciu, pri širokom ohnisku očakávajte mierne súdkovité skreslenie. Ak so zrkadlovkou iba začínate a máte obmedzený rozpočet, objektív je pre vás dobrou voľbou. Ak už nejaké sklá doma máte a 400D vás zaujala, kúpte si radšej iba telo.
Čo si vás pri 400D získa:
Vysoké rozlíšenie snímača pre detailné snímky, z ktorých je možné robiť výrezy. Pochutnáte si i na nízkom šume snímača.Dvojvrstvový systém eliminácie prachu – softvérovo podľa referenčného obrázka a ultrazvukové čistenie snímača s antistatickým povrchom.Parametrická prispôsobiteľnosť tonality snímok. Plynulé nastavenie parametrov kriviek kontrastu, ostrosti, farebnosti, saturácie s možnosťou použitia preddefinovaných profilov.9 bodový autofokus s nasvietením bodov na matnici a rýchle spracovanie scény pri ostrení.Prehľadné zobrazenie parametrov na LCD displeji, ktorý sa vypne vždy ak priblížite tvár k infrazávore očniceNízka hmotnosť a vysoká mobilita.Čo vás na 400D príliš nezaujme?
Slabá ergonómia tela a absencia riadneho ovládania rotačnými kolieskamiStroboskop blesku ktorý nahrádza autofokusový reflektorAbsencia bodového režimu merania expozimetraTakmer nepoužiteľné USB rozhranie pri komunikácii s PC a fotobankou.Slabší výhľad cez optický hľadáčikNie príliš vydarený setový objektívTechnické parametre: Snímač: ASP-C CMOS, 10 megapixelov, 3:2 * Autofokus: 9 bodový TTL pracujúci v troch režimoch * Obrazový procesor: Digic II * Bajonet: EF/EF-S, crop faktor 1.6x * Expozimeter: TTL, 35 zón, 3 režimy * Závierka: elektronicky riadená, B-1/4000s * Hľadáčik: 0.8x, pentamirror * LCD: 2.5" * Formáty: RAW, JPEG * Rozhrania: USB WIA, A/V * Záznam: Contact Flash
Dostupnost: www.canon.cz
Orientacná cena: 26 999 Kč so setovým objektívom EF-S 18-55
Canon EOS 400D je nízkorozpočtová zrkadlovka určená pre začiatočníkov a nenáročných profesionálov, kde výrobca nastavil cenové kompromisy tak, aby používateľ získal lepšie technické parametre na úkor ergonómie a doplnkov, ktoré nájdete v poloprofesionálnom rade zrkadloviek. Celková koncepcia tela zabezpečuje, aby ste mali motiváciu investovať do lepších objektívov a príslušenstva, kedykoľvek sa rozhodnete vylepšiť výstupy rozšírením setovej sady o doplnky. Výstupy majú pomerne vysokú kvalitu, rýchle je i sekvenčné snímanie, za mäkkú kresbu a vinetáciu je zodpovedný objektív. Firmvér vám však umožní snímky pred uložením na kartu doostriť používateľským nastavením, tendencia k doostrovaniu je však badateľná i bez toho.