+ rýchly 11 bodový autofokus
+ komfortné ovládanie a ergonómia
+ kvalitný výstup
+ parametricky nastaviteľná tonalita
sa nájsť odpoveď.
Nikon D80 prináša množstvo podstatných zmien a doplnkov, ktoré zvyšujú komfort používania, ale i kvalitu snímok. Výrobca týmto modelom opäť posúva nahor priečku nárokov používateľov na prístroje konzumnej triedy. Tá sa čoraz viac svojimi rysmi približuje poloprofesionálnym a profesionálnym aparátom. Všetky lákavé prvky sa sťahujú do nižších tried, čím tlačia na snahu fotografov inovovať svoj park. Naopak, tie najpodstatnejšie prednosti profesionálnych zrkadloviek zostávajú neoblomne vo svojej cenovej triede, aby zostali produkty na trhu jasne segmentované – cenou i možnosťami.
Nikon D80 prináša jemné úpravy tela, ktoré zvyšujú ergonómiu a možnosti jeho ovládania prvkami, ktoré sa vám zapáčia už pri prvom kontakte. Veľmi jemne sa zmenšili rozmery a poklesla i hmotnosť tela. Čelný pohľad na telo príliš veľa zmien neodhalí. Okrem toho že boli jemne upravené kontúry ktoré sú ešte o kúsok oblejšie ako pri predchádzajúcich modeloch, V pravej časti pri bajonete objektívu pribudlo nenápadné tlačidlo, ktoré však znamená viac ako by ste si mohli myslieť. Podobne ako pri vyšších strojoch ktoré ponúkajú tlačidlá dve, i v tomto prípade si môžete predprogramovať funkciu, ktoré toto prostredníkom ovládané tlačidlo sprístupní.
Nejde o tradičný volič funkcií ale o dočasné aktivovanie režimov a zobrazení, ktoré plní svoju úlohu na presne vymedzený čas. Pri automatickom nastavení citlivosti si môžete aktuálnu hodnotu ISO nechať zobraziť v hľadáčiku, zapnúť si môžete v hľadáčiku mriežku, aktivovať môžete pre aktuálnu snímku iný druh autofokusu, dočasne môžete zapnúť maticový režim expozimetra, potlačiť môžete odpálenie blesku či uzamknúť môžete jeho intenzitu. Je to praktické, tlačidlo je v akčnom rádiuse voľného prostredníka, stojí za to zvyknúť si na túto novinku. Používanie v žiadnom prípade neoslabí úchop tela.
Novinky odhalí i pohľad na vrchný panel, ktorý bol upravený tak, aby ponúkol pohodlnejšie ovládanie. Rotačný volič režimov zostal nezmenený a výrobca zachoval všetky režimy snímania ako u predchodcov. Koliesko je dostatočne vrúbkované na to aby ste ním otočili i vlhkými rukami a jednotlivé pozície drží dostatočne pevne na to, aby sa samovoľne snímacie módy neprepli pri vložení do brašne či batožiny. Viacerými zmenami však prešla pravá strana. Prstenec obkolesujúci tlačidlo spúšte na seba zobral doplnkovú funkciu – aktivovanie podsvietenia vrchného displeja.
Nové trojpolohové vyhotovenie je vybavené vratnou pružinou a ovládač sa aretuje na pôvodných dvoch polohách ON a OFF. Podvedomie zmenu nezaregistruje, ak však fotografujete prevažne v noci a zvykli ste si na tlačidlové ovládanie podsvietenia, nový koncept je prínosom – palec zostáva stále na svojom mieste. Zväčšenie tlačidiel režimu expozimetra a kompenzácie expozície prinášajú väčšie pohodlie, vpravo od displeja sa presťahovalo tlačidlo pre voľbu režimu snímania a pribudlo nové tlačidlo pre ovládanie režimu autofokusu. Z pohľadu fotografa to znamená pohodlnejšie pracovanie so štvoricou režimov ostrenia rýchlejší prístup k samospúšti či infračervenému odpaľovaniu, ktoré pomáhajú redukovať vibrácie. Jemné zmeny badať i na zobrazovacom displeji, ktorý teraz s vysokou presnosťou napovie, ako je na tom akumulátor.
Pri pohľade na pravú stranu gripu vás možno zamrzí, že osemdesiatka prichádza po vzore D50 s pamäťovými kartami formátu Secure Digital. SD karty sú síce lacnejšie ako CompactFlashky, zvyk je však železná košeľa. Pracovať môžete so súborovými systémmi FAT16 i FAT32, prostredníctvom pamäťovej karty je možné aktualizovať i firmvér. Podpora vysokokapacitných médií SDHC je snáď dnes už samozrejmosťou.
Pri pohľade na ľavú stranu zistíte, že nové miesto si našlo i tlačidlo bracketingu, ktoré sa nachádza pod ovládaním zabudovanej zábleskovej jednotky. Komunikačné konektory sú identické – i keď s iným umiestnením ako na D70s. Menej pohodlný je však prístup ku komunikačnému rozhraniu USB 2.0, kde musíte odkrytovať polovicu bočnice. Kto to však s fotografovaním myslí vážne, ten používa s najväčšou pravdepodobnosťou čítačku kariet.
Čo vás pri D80 zaujme je nový displej s 2.5“ uhlopriečkou, ktorý má až 170° pozorovací uhol vo všetkých smeroch. Poskytne vám omnoho detailnejší a náhľad fotografií pri ich kontrole a súčasne sa s novým displejom zefektívnilo i prezeranie zväčšenín. I keď pri fotografovaní displej vďaka sekundárnemu LCD panelu na vrchnej časti nehrá úlohu, je dôležité mať možnosť kontroly snímok v teréne, kde viete ihneď pri reportáži vyhodnotiť či snímať znovu alebo nie. Pribudli i RGB histogramy, ktoré napovedia omnoho viac ako iba vyhodnotenie jasu snímok. Úpravami prešlo i menu, ktoré získalo viac prehľadnosti.
Tých čo majú o čosi hrubšie prsty poteší i drobný „facelift“ ovládacích tlačidiel ktoré sú väčšie a uložené sú o čosi redšie ako pri D70. Tlačidlo pre mazanie sa presunulo vedľa očnice, expozičný a fokusový zámok je lepšie vystredený, tlačidlo pre potvrdenie je pod zámkom krížového ovládača. Nová očnica vynoveného hľadáčika je mäkšia, pre lepšiu dostupnosť bola presunutá dioptrická korekcia na rotačný prvok.
Nový hľadáčik využíva pentagonálny hranol ktorým je vybavená i D200. Je o čosi jasnejší a červené LED posvietenie mriežky a ostriacich bodov je omnoho intenzívnejšie. Nie je už iba doplnkom pre tmavé scény ale lepšie vás upozorní na to, v ktorých bodoch je scéna ostrá a v ktorých nie. Podstatne sa zlepšilo i pohodlie pri komponovaní snímok. Kým D70 ponúkala hľadáčik s 0.75x koeficientom, pri D80 sa posunulo zobrazenie na 0.94x. To je rozhodujúce nielen pri horších svetelných podmienkach, ale všade kde sa komponuje s citom.
Práve 11 bodový autofokus, ktorý zaisťuje modul MultiCAM 1000 vás dokáže presvedčiť o tom, že D80 má skutočne čosi do seba. Ostrenie je citeľnej rýchlejšie ako pri D70, kontinuálny autofokus je inteligentnejší pri sledovaní pohybujúcich sa objektov, variabilne môžete pracovať s rovinou ostrosti, pribudol i nový režim AutoArea AF. V ňom firmvér vyhodnotí ktoré body pokrývajú objekt v rovine ostrosti a pracuje počas komponovania snímky už iba s nimi.
CCD snímač má tradičný DX formát a ponúka na výstupe 10,2 megapixelu. Vďaka nemu je detailnosť fotografií vyššia, kresba je precíznejšia a vďaka ostrým detailom i pri zväčšení je možné viac pracovať s výrezmi. Vyššie rozlíšenie oceníte však i pri tlači väčších formátov. Vyšší objem prenášaných dát by však pri predchádzajúcom grafickom čipe spôsobil spomalenie odozvy a spracovania.
Výrobca preto použil nový ASIC čip, ktorý je rýchlejší a má menšiu spotrebu. Dáta sú z obrazového snímača sťahované prostredníctvom dvojkanálového výstupu s optimalizovanou A/D konverziou. Algoritmy ktoré spracovávajú po demozaikovaní vstupu jas a farebné podanie sú efektívnejšie ako pri predchodcoch a tak majú fotografiu omnoho lepšiu reprodukciu farieb. Všetko prebieha v 12 bitovej rovine a je iba na vás, ktorý z troch optimalizovaných farebných režimov zvolíte. Drobnými úpravami prešiel i mechanizmus automatického vyváženia bielej farby, v manuálnom móde môžete určovať „farbu“ svetla i manuálne v °K stupnici. O expozíciu sa stará mechanizmus 3D-Color Matrix II, ktorý používajú profesionálne digitálne zrkadlovky z dielní Nikonu. V prípade že fotografujete pri zmiešaných zdrojoch umelého osvetlenia, automatika môže zlyhávať.
Niektoré zmeny objavíte priebežne pri fotografovaní a prácou s prístrojom. Čo sa zmenilo je rozsah citlivostí snímača, ktorý namiesto tradičných ISO 200 začína už na hranici ISO 100 s tým, že fyzický strop zostal nezmenený – ISO 1600. Pribudla trojica softvérových boost módov – HI-0.3, HI-0.7, HI-1, tie sú však určené skôr pre okrajové použitie.
Automatické nastavenie ISO ponechá rozhodnutie na firmvéri alebo môžete určiť kritický čas od ktorého sa má odvíjať. Žehlička digitálneho šumu má trojicu rôznych intenzít, takže ak zrovna nechcete pracovať s RAW formátom s následným postprocessingom v PC, môžete si pri dlhších expozičných časoch nechať snímky „vyleštiť“ na úkor straty najjemenších detailov priamo pri zápise. Záleží na tom, aké je určenie vašich fotografií. Výstup po redukcii pripomína skôr tvorbu „fotografického zrna“ ako rozmazávanie detailov, ktoré je neraz na prekážku. Čo sa šumu snímača týka, sú na trhu modely čo sú na tom pri citlivosti od ISOO800 o čosi lepšie, takže stále je čo vylepšovať.
Sériové snímanie nabralo na obrátkach, takže v JPEG formáte dokážete snímať 3 obrázky za sekundu s tým, že fotoaprát v jednej sekvencii nasníma až 100 obrázkov. V prípade RAW formátu sekvencia obsiahne 6 obrázkov v plnej kvalite. Keďže nový AISC čip spracováva vstupné dáta rýchlejšie, časové odstupy medzi sekvenciami môžu byť kratšie. Odozva je pri práci takmer okamžitá – boot firmvéru trvá necelé dve desatiny sekundy, oneskorenie späšte je 80 ms. Závierka je plne elektronická a jej mechanická čas z D70 odpadla, najkratší čas závierky však spadol z 1/8000 na polovicu.
Z ďalších zdokonalení padne vhod hneď niekoľko úprav. Snímky ktorých tonalitu je možné meniť prostredníctvom kriviek a parametrov dostali do vienka niekoľko rozšírení. V predvoľbách pribudol režim s ešte živšími farbami ako doposiaľ a nechýba ani možnosť čiernobieleho fotografovania, kde si môžete prostredníctvom firmvéru emulovať použitie žltého, oranžového, zeleného a červeného filtra. Prístup k zmene „fitra“ je však prostredníctvom menu zdĺhavý, omnoho zaujímavejšie by bolo, ak by táto funkcia bola dostupná na rýchlom tlačidle vpredu pri objektíve. Viacnásobná expozícia umožňuje v RAW formáte kombinovať do výslednej fotografie až 3 snímky, takže môžete experimentovať a popustiť uzdu svojej kreativite. Tu môžete podporiť i stroboskopickým režimom zabudovaného blesku, takže na tmavej scéne so vzdialeným pozadím môžete rozfázovať pohyb nasvieteného objektu podľa nastaviteľných parametrov bez toho, aby ste museli investovať do SB-800. Bezdrôtové riadenie systémových bleskov zostalo integrované.
Čo však stále chýba je zabudovanie intervalového snímania pre zachytenie sledu pomalých javov. Ide o prvok ktorý dokáže pritiahnuť rovnakú pozornosť amatérskych fotografov ako makrá – možno niekedy nabudúce. Namiesto toho pribudli funkcie na úpravu fotografií priamo vo fotoaparáte, ktoré Nikon doposiaľ ponúkal iba vo svojich kompaktoch. Ide o „digitálny blesk“ označený ako D-lighting, ostránenie červených očí, orezanie snímok, prevod na monochromatické zobrazenie, skylight či otepľujúci filter a iné drobnosti, ktoré vám pomôžu priamo v teréne upraviť fotografiu pre jej priamu tlač, či odovzdanie na spracovanie. Filtre je možné aplikovať na snímky až dodatočne v prehliadacom režime, online aplikácia priamo pri zápise na kartu možná nie je.
V čom je teda D80 lepšia ako predchádzajúci model D70?
Ponúka 10,2 megapixelové rozlíšenie namiesto pôvodných 6,1Používa rýchlejší ASIC procesor s nižšou spotrebou, ktorý urýchľuje sekvenčné snímanie a zaisťuje lepšie farebné podanie a kresbu detailovObdarí vás 11 bodovým autofokusom s režimom AutoArea AF, takže ostrenie je rýchlejšie a lepšie sa snímajú pohybujúce scény a objekty ktoré chcete hĺbkou ostrosti oddeliť od pozadia.Rozšírený bol rozsah citlivosti snímača na počiatočnej hranici ISO100 s tým, že pribudli režimy vysokej citlivosti. Pridružená šumová žehlička ponúka nielen voliteľnú aktiváciu pri dlhých časoch ale i nastaviteľnú intenzitu. Pri automate je možné jediným tlačidlom zobraziť aktuálnu hodnotu ISO v hľadáčiku. Vyššiu stabilitu pri snímaní je možné dosiahnuť i zámerným odsunutím expozície o 0.4 sekundy, kým sa sklopené zrkadlo ustáli – ide o jednoduchšiu alternatívu k predsklopeniu.Vstavený blesk má smerové číslo 13 namiesto pôvodných 11 a ponúka ako doplnok stroboskopický režim. Jediným tlačidlom je možné fixovať jeho výkon a zosilnená bola i konštrukcia jeho vyklápania.Hľadáčik je väčší, pohodlnejší, podsvietenie je jasnejšie a podstatne lepšie vlastnosti má i veľký 2.5“ náhľadový displej. Jasový histogram bol doplnený o kanálové RGB histogramy, vylepšený bol zoom pri prehliadaní, máte lepší prehľad o tom čo robíte.Fotografovať už môžete i čiernobielo, parametricky môžete lepšie prispôsobiť výslednú tonalitu a kresbu fotografií, dokonca je dostupný i režim viacnásobnej expozície. Ak k tomu pripočítate doplnkové funkcie pre „retušovanie“ priamo vo fotoaparáte, s odstraňovaním červených očí, funkcou D-lightning a filtrovými efektami v núdzi zastúpite PC.Akumulátor má väčšiu výdrž, firmvér počíta snímky ktoré ste uskutočnili na jedno nabitie, indikácia je presnejšia a monitoruje sa i „kondička“ akumulátora. Celková správa je lepšia, spotreba fotoaparátu nižšia, doplnkový grip obsiahne dva akumulátory súčasne.Ovládanie je pohodlnejšie, doladená bola ergonómia, rozloženie tlačidiel pôsobí viac profesionálne.V čom D80 zaostáva za D70:
Najkratší expozičný čas bol redukovaný na polovicu. Namiesto pôvodných 1/8000 končí výber na 1/4000 sekundy čo je spôsobené použitím odlišnej závierky.Synchronizácia blesku poklesla z pôvodných 1/500 na 1/200 sekundyČo vám pri D80 môže chýbať:
Intervalové snímanieMožnosť práce s kartami CompactFlash a diskami MicroDrivePoužiteľnosť drôtovej spúšte ako alternatívy k IR ovládaču a elektronickej diaľkovej spúštiMožnosť práce s oddelenými bankami fotografií na karteTechnické parametre: Senzor: RGB CCD 23.6x15.8 mm * Rozlíšnie 10.2 mpx * Formát: 3:2 JPEG, NEF-RAW * Ostrenie: 11 bodové pracujúce v 4 režimoch * ISO - 100-1600 + boost režimy * Čas: bulb-1/4000 * Režimy: 11 kreatívnych a programových automovatov + plná automatika * Úložisko SD/SDHC/MMC * Napájanie Li-Ion * Displej 2,5" * Konektivita: USB, PictBridge, AV out, napájanie * Rozmery: 132x103x77mm * Hmotnosť 585g
Dostupnost: www.nikon.cz
Orientacná cena: 49590 Sk s DPH za set s objektívom 18-135 f/3.5-5.6 G IF-ED
Nikon D80 znamená lákadlo pre každého majiteľa zrkadlovky D70(s). Používateľovi ponúka vynovené zdokonalené parametre, lepšiu ergonómiu, kvalitný displej, detailnejšie a lepšie vyfarbené fotografie a množstvo funkcií, ktoré rýchlo zapojíte do svojej tvorby. Získate pocit že ide o ďalší krok ktorým treba posunúť vašu fotografickú výbavu s tým, že všetko doterajšie príslušenstvo zostane použiteľné i s novým telom. Nie je teda asi odvážne tvrdiť, že sa v obehu zvýši počet D70 z druhej ruky, ktoré budú pochádzať práve z takýchto výmen. Povráva sa však i to, že svojho vynoveného nástupcu s označením D60 sa dočká i D50.