Genius MP-2501 - "kino", ktoré môžete nosiť vo vrecku

Vreckové prehrávače dokážu prekvapiť. Môžu sa v nich skrývať výklopné reproduktory, na stole ich podopriete zabudovaným stojanom, k niektorým pripojíte veľkú televíznu obrazovku, iné nahrajú váš obľúbený TV program, aby ste si ho neskôr cestou do práce po

+ displej s vysokým rozlíšením
+ možnosť prehrávania videozáznamu
+ zabudované ozvučenie a čítačka kariet
- slabá výdrž batérií

zreli. Nový prehrávač od Geniusu zvláda všetko – dokonca i čosi navrch.

FOTO - MIALN GIGEL

MP-2501 vyzerá na prvý pohľad ako miniatúrny vreckový televízor s tlačidlovým ovládaním na oboch stranách. Nie je to náhoda. Výrobca nechcel na trh uviesť ďalší prírastok do množstva obyčajných prehrávačov bez tváre a identity. Práve naopak – používateľom ponúka vreckové "kino", ktoré zvláda všetko čo od vreckového multimediálneho prehrávača očakávate. Má vás zabaviť počas cestovania a presunu v uliciach, má vám umožniť podeliť sa so zábavou s priateľmi. Zdá sa, že sa to vývojárom podarilo skvele zvládnuť.

Zaoblené plastové telo má kompaktný obdĺžnikový rámec, takže prehrávač hravo vkĺzne do každého vrecka. Je zaoblený, nemá takmer žiadne výčnelky a displej je vsadený s pevným krytím 2 milimetre pod úroveň povrchu, takže kolízne prvky boli redukované na minimum, aby sa prehrávač pri používaní nepoškodil. Plastové výlisky sú pomerne presné, k úplnej dokonalosti chýba veľmi málo. Mobilnému používaniu boli prispôsobené všetky stavebné prvky.

FOTO - MIALN GIGEL

Zobrazovací LCD panel má 2,5" uhlopriečku a výrobca zvolil TFT LPTS technológiu. V malom formáte získavate schopnosť zobraziť obraz s neočakávane vysokým rozlíšením až 960x640 bodov pričom celkovo je zobraziteľných 262 tisíc farebných odtieňov. Ultra vysoké rozlíšenie zaisťuje detailnosť zobrazovanej grafiky a súčasne odbremeňuje procesor.

Pri prehrávaní videa nie je potrebné obraz zmenšovať, texty sú skvele čitateľné, firmvér dokonca používa jednoduché vyhladzovanie fontov v lokalizovaných používateľných dialógoch. Na vreckový prehrávač obdivuhodné parametre. Jediné čo zamrzí je slabší uhol pozorovateľnosti displeja. Pri bočnom pohľade kontrast klesá, zobrazenie je však bezproblémovo použiteľné i pri intenzívnom osvetlení okolia. Pre kontrastné scény sú typickí jemní sotva badateľní duchovia.

FOTO - MIALN GIGEL

K netradičnému zobrazeniu patrí samozrejme i zvuk. Prehrávač sa môže pochváliť výklopným stereofónnym ozvučením, ktoré vám zjednoduší sledovanie videa. Nie ste odkázaní na slúchadlá ktoré oceníte pri počúvaní hudby za pochodu. Pomocou reproduktorov ozvučíte v konzumnej kvalite menšiu miestnosť a môžete si pozrieť videoklipy či zábavné videá so svojimi priateľmi.

Môžete do nich presmerovať výstup zabudovaného FM tunera alebo ich môžete jednoducho zaklopiť a pripojiť si k prehrávaču pribalené slúchadlá. Cieľom je ponúknuť netradičnú všestrannosť a neobmedziť prehrávanie multimédií na jednotlivca.

Samozrejmosťou je i zabudovaný mikrofón, ktorý sa nachádza v spodnej časti rámu displeja. Má všesmerovú charakteristiku a umožní vám používať prehrávač nielen na záznam hovoreného slova v úlohe diktafónu, ale i ako hlasový záznamník. Šum pozadia nie je zo záznamu filtrovaný, záznam je však jasne zrozumiteľný.

FOTO - MIALN GIGEL

K vysunutým reproduktorom a kvalitnému displeju patrí i stojan. Výrobca vás neuviaže k stolovej dokovacej stanici. Namiesto toho môžete na zadnom paneli vyklopiť drôtený stojanček, ktorý je možné krokovo fixovať v 45, 95 a 135 stupňovom náklone. Ide o jednoduché a lacné riešenie, ktoré pracuje spoľahlivejšie ako iné "experimenty" s ktorými sa môžete stretnúť.

Prehrávač položený na doske pracovného stola poslúži ako prenosné kino, ale i ako fotorámik cyklujúci zbierku vašich fotografií. Je to praktické a pohodlné. Ovládanie je zaistené ôsmimi tlačidlami, ktoré lemujú displej po oboch stranách. Obsluha je "obojručná" a vývojári firmvéru dali do ovládania logiku. V prípade fotorámika však narazíte na obmedzenie - nemôžete použiť externé napájanie adaptérom. Ak začnete nabíjať, prehrávač nie je možné používať, pretože sa prepne do režimu USB komunikácie.

FOTO - MIALN GIGEL

Dostupná je štvorica smerových ukazovateľov, tlačidlo Enter a Escape, nechýba priamy prístup ku kontextovému menu a kombinované tlačidlo napájania a záznamu. Zvolená alternatíva je praktickejšia ako päťsmerový ovládač a prehľadná grafika firmvéru vo vás tento pocit len uistí. Samozrejmosťou je aj blokovanie gombíkov funkciou hold.

Prehrávač je štandardne vybavený iba 128 megabajtami FLASH pamäte. Je však osadený slotom pre prácu s kartami Secure Digital a MultiMedia Card, takže kedykoľvek môžete siahnuť po balíčku štvorgigabajtových kariet a môžete mať so sebou archív všetkých obľúbených multimédií. Počíta sa s tým, že používateľ si vo forme kariet zakúpi toľko kapacity, koľko plánuje používať. Zároveň to stláča nadol cenu. S obmedzeným rozpočtom môžete jednu kartu striedať medzi prehrávačom a digitálnym fotoaparátom.

Cena flash kariet neustále klesá, takže do budúcnosti externou pamäťou len získate. Dáta je možné medzi dvojicou úložísk prehrávať, takže niektoré veci môžete mať pevne so sebou, kým iné budete meniť.

FOTO - MIALN GIGEL

Celkové mechanické vyhotovenie je na slušnej úrovni a tí čo sa s produktami Geniusu nestretli už roky by mali vedieť, že precíznosť prepracovania podstatne stúpla. Rovnako dôležité je však i to, čo dokáže prehrávač ponúknuť.

Hudobný prehrávač si pri spustení skatalogizuje obsah hudobného adresára do virtuálneho playlistu, aby vám následne ponúkol prehrávanie. Displej zobrazuje informačné tagy a časové informácie, reprodukciu môžete riadiť štyrmi režimmi opakovania. Dostupných je 11 prednastavení ekvalizéru, skladby môžete presúvať, mazať či kopírovať.

Prechod medzi internou pamäťou a pamäťovou kartou je bezproblémový, povolená je reprodukcia hudobných súborov vo formátoch MP3 a WMA. Možno sa vám bude zdať že by mohol firmvér ponúkať viacej možností, málokto však využíva doplnkové nastavenia a zostáva v základnom rámci. Podpora OGG formátu by rozhodne nebola na škodu.

FOTO - MIALN GIGEL

Prehrávač videozáznamov pracuje s formátom MPEG4 SP spracovaným kodekom ASF. Videá môžu mať maximálne rozlíšenie 640x480, pričom snímkovanie môže dosiahnuť plných 30 fps. Pri prehrávaní vás poteší detailné zobrazenie a zistíte že sa dajú dokonca čítať i titulky, ktoré boli do videa vyrenderované. Aby ste si s jednoduchosťou mohli na prehrávači pozrieť ľubovoľné videá, na priloženom CD nájdete softvér pre jednoduchú konverziu. Videozáznamy je možné prehliadať jednotlivo, alebo sekvenčne, nechýba ani funkcia automatického pokračovania tam, kde ste pred časom skončili.

Výhodou je, že kombinovaný 5 pinový jack konektor vám ponúka možnosť výstupu na pripojenú veľkoplošnú obrazovku. Kompozitný PAL výstup a dve zvukové stopy môžete pripojiť k čomukoľvek, takže vreckový prehrávač vám ponúkne v plnej kvalite film hoci i cez pripojený projektor. Nič nemusíte nastavovať, výstup sa aktivuje automaticky. Ak zvolíte režim AV rekordéra, výstup sa automaticky zmení na vstup.

FOTO - MIALN GIGEL

Nechýba ani FM tuner, ktorý pokrýva frekvenčný rozsah od 76 do 108 MHz. Systém automatického vyhľadávania a pamäti pre 20 predvolieb automatizuje používanie, názvy staníc však nie sú načítavané z RDS signálu, rovnako ako ich nemôžete ručne pomenovať. Vyhľadávanie je bezproblémové, selektivita je slabšia, pre výstup môžete zvoliť i zabudované reproduktory. Slúchadlá však musíte pripojiť aby poslúžili ako anténa pre príjem signálu. Rovnako dobre však môžete použiť tradičnú káblovú "T" anténu s jack koncovkou. Vysielanie je možné zaznamenať v MP3 formáte, časové programovanie záznamu však dostupné nie je.

Dva samostatné režimy umožňujú prácu s fotografiami. V prvom z nich môžete JPEG obrázky jednotlivo prezerať a triediť, môžete ich mazať, rotovať, môžete robiť výrezy a môžete ich označiť pre DPOF tlač. Druhý z režimov slúži pre sekvenčné zobrazovanie fotografií, takže displej vám v teréne odhalí viac detailov ako náhľadový displej na fotoaparáte a priamo z karty si vymažete čo sa nevydarilo.

FOTO - MIALN GIGEL

Pripojiť externú čítačku však možné nie je, takže ste obmedzení na SD/MMC karty. Ak spustíte sekvenciu a položíte si prehrávač s vysunutým stojanom na dosku stola, získate malý digitálny fotorámik.

Okrem toho, že s pomocou zabudovaného mikrofónu poslúži prehrávač ako diktafón, funguje i ako audio/video rekordér. Ak pripojíte MP-2501 k zdroju kompozitného videosignálu, bude sa zobrazovať na displeji. Ak použijete videovýstup počítača, máte malý sekundárny monitor, pripojiť môžete prehrávač k videokamere, fotoaparátu, DVD prehrávaču, satelitu, proste k čomukoľvek. Akonáhle kliknete na tlačidlo záznamu, video sa spolu so stereofónnym zvukom začne zaznamenávať vo formáte MPEG4 v nastaviteľnej kvalite.

Do flashky si tak "stočíte" DVD Disk, inštruktážne video, alebo môžete zaznamenávať priamo výstup z PAL kamery. Aby ste však mohli záznam využiť skutočne naplno, môžete si ho časovo naprogramovať. Ak ponecháte set-top box zapnutý, alebo pripravíte iný zdroj signálu, v naprogramovanom čase sa vám zaznamená filmová relácia, ktorú si pozriete napríklad cestou do práce. Infračervené ovládanie zdroja signálu integrované nie je. S ním sa stretnete skôr u zariadení, ktoré majú dvojnásobnú veľkosť.

Rovnako jednoducho môžete digitalizovať hudbu z analógového zdroja, alebo si môžete "stočiť" videozáznam z analógovej videokamery. Je to jednoduché, praktické a nepotrebujete sa nič učiť. Jediné kliknutie a záznam beží - stačí ak máte dostatočne veľkú pamäťovú kartu.

Zvyšné funkcie sa "točia" okolo práce so súborovým systémom a nastavení. Prehrávač ponúka lokalizované menu, registruje aktuálny čas a dátum a ponúka niekoľko základných parametrov pre nastavenie vlastností. Pravdou je že prispôsobiteľnosť iných prehrávačov ponúka širší rámec, v tomto prípade sa však tvorcovia zamerali viac na jednoduché priamočiare používanie ako na spleť komplikovaných nastavení, ktoré i tak nikto nepoužíva.

Celkový dojem zo spracovania firmvéru je dobrý, nezaškodilo by však rozšíriť množstvo podporovaných formátov. Firmvér je stabilný, pracuje podľa očakávaní, prehrávač nemrzne a spracuje všetko čo mu podsuniete. Pri pripojení k PC sa tvári ako tradičné USB Mass Storage zariadenie, takže poslúži i ako čítačka kariet.

Horšie je to však s výdržou batérií. Výmenný Li-Pol akumulátor na jedno nabitie ponúka 3,5 hodinovú výdrž pri prehrávaní videa, ktorá sa pri prehrávaní hudobných skladieb predĺži iba na 5 hodín. Ak novšie verzie firmvéru neponúknu lepšiu výdrž, bude vhodné porozhliadnuť sa po kompatibilnom akumulátore v ponuke príslušenstva k mobilom, alebo si môžete vytvoriť externý napájací box s USB koncovkou – hoci i solárny.

Technické parametre: Displej: LCD TFT LTPS 960x640, 262 tisíc farieb * Podporované formáty: JPEG, MP3, WMA, MPEG4 SP ASP * Rozhrania: USB 2.0, audio in/ out – dvojkanálové, kompozitné video in/out * FM Tuner: digitálny bez RDS, 76-108 MHz * Integrované reproduktory a stojan * Čítačka SD/MMC do kapacity 4 GB * Interná pamäť: 128MB (maximálne 512MB) * Akumulátor: Li-Pol, výdrž 5 hodín audio, 3.5 hodiny video

Dostupnost: www.geniusnet.com
Orientacná cena: 5020 Sk s DPH, v SR o 14 dní

Genius MP-2501 je multimediálne vreckové zariadenie, ktoré si poradí so záznamom i reprodukciou multimédií. Výhodou je rozširovateľná kapacita, zabudovaný audio/video vstup a výstup, ako aj veľmi kvalitný zobrazovací LCD panel. Používateľ získa mobilnú oporu pre zábavu, s ktorou sa môže rozdeliť s ostatnými. Ak sa k tomu pripočíta kvalitné vypracovanie, praktický stojan a jednoduchosť ovládania, nad vyriešením slabšej výdrže akumulátora sa predsa len oplatí porozmýšľať. Možné je i to, že výrobca časom ponúkne systémové riešenie tohto limitu.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 346
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 779
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 079
 4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 044
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 163
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 653
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 638
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 425
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 422
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 058

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite tiež

Microsoft rozseká Windows 10 Mobile, chystá modulárnu Andromedu

Nová stratégia zníži náklady na vývoj i podporu. Microsoft chce byť dostupnejší pre výrobcov.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Klimatológovia: Hurikány spôsobili tento rok najdrahšie škody v histórii

Čo hovoria odborníci na tohtoročnú rekordnú sezónu hurikánov.

Google začal linkovať adresy a telefónne čísla

Ak často prepisujete v mobile kontaktné údaje, už to nebudete musieť opakovať.