notebook vyrobený.

Tak ako sa snažia výrobcovia notebookov dosiahnuť nízku cenu výberom lacnejších materiálov, povrchových úprav a montážnych techník, rovnako musíte zvoliť politiku ochrany vy, aby váš notebook vyzeral stále atraktívne. Bojovať však treba hneď od začiatku. Po pár mesiacoch už môže byť príliš neskoro!
O ochrane svojho notebooku by ste mali začať myslieť už v momente jeho výberu ešte predtým, ako sa ho rozhodnete zaplatiť. V zásade platí pravidlo, že tmavý notebook určený pre podnikové nasadenie vydrží svieži omnoho dlhšie, ako konzumné plastové telá s lacným striebristým nástrekom. I keď je svetlý metalízový notebook atraktívny, čoskoro zistíte, že iba vtedy, ak je zánovný. Neraz už po pár týždňovom používaní na hranách odhalíte zošúchané miesta, kde pod strieborným nástrekom vykúka biely, šedý alebo v najhoršom prípade tmavošedý plast. Pri výbere sa uistite že plast je pigmentovaný v celom reze a že výrobca použil tvrdené AB plasty.

Ak patríte medzi aktívnych používateľov notebooku ktorí ho neopustia ani na chvíľu a zapínajú ho na každom stole ktorý sa im postaví do cesty, mali by ste vedieť že gumové nožičky, ktoré sú na jeho spodnej časti sú prilepené iba obojstrannou samolepiacou páskou. Pri každom zasúvaní do aktovky, vysúvaní a pohybe po stole sa môže stať, že sa nožička odlepí, kdesi odpadne a vy ju už nikdy nenájdete. Notebook bez jednej nožičky nebude stáť na stole stabilne a bude sa kývať. Ak odstránite i jej pár aby bola jeho poloha stabilná, znížite možnosť odovzdávania jeho tepla okoliu. Nielenže stúpne jeho teplota, ale zvýšeným nárokom na chladenie sa skráti i výdrž akumulátoru. Ako prvé teda gumové nožičky odlepte, odstráňte z nich obojstrannú samolepiacu pásku, pretrite ich zo spodnej strany liehom a prilepte ich späť vhodným lepidlom. Ušetríte si tak starosti – gumové nožičky vám nepredá nik.

Druhým najväčším trpiteľom je opierka zápästí pod klávesnicou. Šúchajúce ruky, agresívny pot, prach a iné nečistoty zaútočia na striebristý alebo iný nástrek tak intenzívne, že o pár mesiacov uvidíte, akej farby je plast, z ktorého je notebook vyrobený. Riešenie je jednoduché. Spravte si digitálnym fotoaparátom fotografiu otvoreného notebooku tak, aby ste fotografický prístroj držali kolmo na jeho telo. Potom už stačí iba s notebookom a snímkou zájsť do grafického štúdia kde majú rezací ploter na fólie, a objednať si pár kúskov samolepiacich "štítov" z matnej priesvitnej fólie. Grafik v štúdiu si zmeria šírku a výšku plochy pre zápästia, pod obdĺžnik s definovanými rozmermi vloží vašu digitálnu fotografiu a obkreslí okraje notebooku a touchpad tak, aby jedinou kontúrou vytvoril želaný tvar. Z fólií voľte matnú priesvitnú, ktorá sa používa na lepenie na sklo. Je dostatočne ohybná na to aby kopírovala kontúry vášho notebooku a jej matný povrch bude striebristý podklad dostatočne zvýrazňovať. Pred nalepovaním sa však zbavte podkladových samolepiek, aby vám nevznikali bubliny. Ak nepoznáte pre nalepovanie trik s vodou, radšej poproste odborníkov v štúdiu, nech vám to aj nalepia.
Tretím kameňom úrazu je rámik displeja, ktorý sa šúcha o základňu. Na styčných miestach strieborných nástrekov vzniká tmavý oter, ktorý sa síce spočiatku dá zotrieť, ale neskôr je trvácny. Tu môžete aplikovať rovnakú ochranu ako na opierku zápästí, môžete si do notebooku vkladať látkový predel, alebo sa s tým zmierite. Problémom môže byť i príliš úzky plastový rám okolo displeja. V blízkosti kĺbových úchytov môže praskať, rovnako sa môžu mikrotrhliny vytvoriť na rovnakom mieste na vonkajšej strane veka.

Touchpad a klávesnica svojim používaním tiež menia svoj vzhľad. Matné plochy sa vyšúchajú a zostanú úplne lesklé. Ak sa nechcete trýzniť „jemnopisom“ a chcete systém skutočne používať, k notebooku si pri jeho kúpe zaobstarajte i náhradnú klávesnicu (neskôr už nemusí byť pre konkrétny model dostupná) a notebook i po dlhšom používaní môžete predať takmer ako nový. Doma a na pracovisku môžete zabudovanú klávesnicu šetriť pripojením externej. To isté platí pre touchpad, ktorý vhodne doplní externá bezdrôtová myš. Ak má váš notebook zabudovaný bluetooth modul, pri použití bluetooth klávesnice a myši nebudete musieť k notebooku pripájať komunikačnú USB základňu.
Vonkajší obal by mal byť tiež chránený. Preto používajte pre prenášanie notebooku špeciálne aktovky, alebo vaky na chrbát. Aby ste minimalizovali trenie, zasuňte notebook najprv do ochranného vrecka (hoci i z plastu (napr. bublinový zo základnej dosky) – dajú sa na mieru zvárať) a až potom do aktovky. Dôležité je aby tkaninový či plastový obal nebol priveľký, inak sa bude notebook kĺzať vo vnútri a zošúcha sa ešte viac.

Nikdy však nepodceňujte čistenie notebooku. Čistiť treba nielen jeho LCD panel (existujú na to rôzne gélové prípravky a vlhčené handričky), ale i plastové kryty. Nezabúdajte na to, že notebook nie je viditeľný iba z jeho vnútornej strany, ale i zvonku. Prefúknite klávesnicu aby ste ju zbavili nečistôt, preleštite jemne flanelovou, či mikrovláknovou handričkou celý povrch, dokonca je vhodné jemne odmastniť klávesnicu. Nepoužívajte notebook ako podložku pod jedlo - klávesnica sa vám zanesie omrvinkami a drobnými nečistotami, ktoré odstránite iba s ťažkosťami!
Ak budete tieto pravidlá dodržiavať, váš notebook bude i po roku používania vyzerať takmer ako nový. Ak vám chybičky krásy neprekážajú, potom je zbytočné kupovať nový notebook a lepšie je investovať do jednoročného kusu z druhej ruky, ktorý podlieha záruke. Drobné "muchy" budú vychytané predchádzajúcim používateľom a na zlyhania sa bude vzťahovať záruka výrobcu. Značkoví výrobcovia ponúkajú balíčky služieb, ktorými je možné záruku predĺžiť.
Autor: mg